Автор Тема: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация  (Прочетена 17242 пъти)

zontak

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Здравейте! Аз съм горд притежател на Lenovo y510p с 2-те видео карти, 16GB RAM и 1TB HSDD. Няколко пъти съм се опитвал да инсталирам различни дистрибуции на Linux ( Mint , Ubuntu and Kali ) и нито един път, не ми засече Windows 8.1 Enterprise-а дето ползвам(пробвал съм и със Windows 8.1 Pro) и да направи Dual boot.. Един път даже се жертвах и дадох формат на хард-а и пак не го инсталира.. Преди не ми беше наложително да се уча на Linux-a но от половин година се занимавам с програмиране и много искам да започна да го уча ( много ми го хвалят, и бих се радвал да разбера за какво точно идва реч :)) Гледах в интернет и в YouTube по-специално, защо аджаба точно на този модел не се получава.. и там много често ставаше дума за Secure Boot i UEFI ( каквото и да е това ). Проблема идва обаче, че в моят BIOS нямам такова животно като Secure Boot. Направих си Unlocated partition 100GB в който да поставя Linux-a но той не го засича.. При потегляне на инсталцията давам Something else и там ми показва, че съм имал 1 TB free space ( което не е така ). Студент съм в София и имам 2-ма съквартиранти, които често чупят Linux-и и инсталират и съм убеден, че правилно ми показват как става инсталирането ( даже успях да инстална едно Убунту на друг френд с различен лаптоп и стана ), но при мен неще и неще.. Много Ви моля, за съдействие..    Благодаря Ви предварително :))
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
имам 2-ма съквартиранти, които често чупят Linux-и
Как ги чупят по точно? Би трябвало да има UEFI / Secure boot https://forums.lenovo.com/t5/Linux-Discussion/Lenovo-y510p-and-Linux/td-p/1170629
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Какъв е точно проблема - не можеш да инсталираш линукс като цяло или имаш проблем с dual boot? Ако при инсталиран уиндоус, опиташ да инсталираш минт какво се случва, нямаш нито уиндоус, нито линукс ли?
Активен

zontak

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Тази статия я четох, от нея разбрах за secure boot-a но при тези хора, в биос-а им излиза такова нещо и могат да го disable.. а при мен като го няма незная как да го махна ;сС Ами чупят ги, като настроиват сървари някакви, видео карти и всякакви такива щуротиики ;д И като незнаят да го оправят после баам.. преинстал ;Д EDIT: Аз си използвам Windows 8.1 Enterprise но искам да направя дуал буут за да ми върви вижал студио и още някой неща.. Но въпроса е, че дори и при форматиран хард диск пак неможе да го инсталира.. При такъв опит ми изтри хард-а и после се стартира линукса от флашката.. но не го инсталира ;х Windows-и мога да слагам н а поразия, но стане ли въпрос за Linux се опъва и нищо нестава.. ;х А иначе целта ми е дуал буут с Линукс минт 17.. Но съм убеден, че проблема не е от линукса, който се опитвам да инсталирам а до компа.. Опитвах с няколко линукса, с различни флашки и различни програми за запис върху флашка.. Даже и през конзолата записвах линукс на флашката последния път.. и все така продължава да не ми намира заделеното 100гб място ;хх
« Последна редакция: Aug 21, 2014, 22:51 от zontak »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Направи някоя снимка с телефон/фотоапарат на биоса или как заделяш място и Линукс-а не го вижда. И какво искаш да пробваш под Линукс да те насочим какво да използваш и ония дето "чупят" Линукс-и им каже, че той не се чупи, а те не могат да оправят бозата, която дробят и те да питат като не разбират.
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
...Направих си Unlocated partition 100GB в който да поставя Linux-a но той не го засича.. ...При потегляне на инсталцията давам Something else и там ми показва, че съм имал 1 TB free space ( което не е така ). ...

Напротив, така трябва да е. Това което трябва да направиш е да маркираш free space-а, да цъкнеш на "+" бутона и да създадеш дял-а (ползваш "change" ако искаш да редактираш съществуващ дял. После задаваш колко голям искаш да е дяла, файловата система (ext4), и задаваш точка на монтиране (наклонена черта "/"). След инсталацията и рестарта, флашката (диска) трябва да се премахнат.



А докато не успееш да обясниш по подробно какво се случва по-нататък, че не се получава инсталацията няма как да ти се отговори.

Ако все пак инсталацията е минала успешно но в началото не ти се появява меню от където да избереш коя ОС да стартираш виж тази тема http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=46110.msg278325
Активен

zontak

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Мм.. немога да кажа, какво става по-нататък защото не стигам по нататък( не знаех, че трябва да заделя от инсталацията мястото а не от уин-а ).. Заделил съм 100ГБ през диск мениджмънта на уиндоуса и все пак там в самтинг елс при инсталацията на линукса не ги показва и си показва 1ТБ фрии спейс ( въпреки, че имам уин в единия дял, музика и филми в другия и инсталационни файлове и проекти в 3-тия.Дори не засича и уиндоуса, който го има... Ако направя това, което ми посочи в скрииншота по-долу, как да съм сигурен, че то няма да отреже или да съсипе части от уиндоуса а ще отреже някакви 100гб от свободните? Защото виждам, че при теб засича всички дялове които си имаш и е логично, че ако ще режеш то ще ти премахне от свободните.. ;х Извинете ме, ако съм много глупав моля Ви ;д Просто ме предстоят изпити, екипни проекти и всякакви такива неща и главата ми е изпушила.. ;s

Bios pictures:
http://prikachi.com/images.php?images/622/7554622N.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/625/7554625X.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/626/7554626k.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/627/7554627G.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/628/7554628W.jpg

Както се забелязва, няма онази настройка за Secure boot, която премахват останалите, която уж пречела да намери дисковете и уин-а..
« Последна редакция: Aug 22, 2014, 14:40 от zontak »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Смени Boot priority -> Legacy first точно това са опциите за "сигурният" буут. След това пак зареди Линукс-а и виж как е. -> https://help.ubuntu.com/community/UEFI
Активен

edmon

  • Гост
Кво е тва win8 i 8.2?!?!?1
За вас win7 няма ли?
А най-добрият вариант за теб е да си затриеш уиндоусите и да си ги инсталираш като виртуални машини на линукса?
Аз не ползвам в ежедневната си работа нищо заради, което да пускам уиндоус, но от време пробвам едни скриптове как излизат и на браузърите на  уиндоуса:)
В смисъл имам същият лафтоп:)
Активен

zontak

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
bvbfan: опитах вчера тази опция.. да го сложа на Legacy но пак без успех.. ;(((( Даже след това, ако не го бях върнал на УЕФИ не ми даваше да пусна уин-а..  Деа. ;х
edmon: .. Ползвам пц от едно време когато имаше Правец 16 A ( В който влизах в директории с команди за да си пусна играта и беше с едни огромни дискети дето неможех да отварям ;д ) .. след него ъпдейтнах на уин 95 и така чак до сега.. ;д Мъка ми е да затрия уин-а след 16-7 годишна работа с него ;д Като се има на предвид, че сега съм на 22 ;д
« Последна редакция: Aug 22, 2014, 17:25 от zontak »
Активен

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #10 -: Aug 22, 2014, 17:46 »
Според мен това не е проблем с UFI, ами е от това, че си цепил диска с инсталатора на Winboze 8.
Този инсталатор по подразбиране прави dynamic disk, и не че Linux не ги поддържа, а M$ не си спазват собствения стандарт.
Значи сега трябва под Winboze да си конвертираш дяловете до Basic disk (или static Беше - забравих), след което ще ги виждаш и под Linux.
На Acronis и на PowerQuest tool-овете май поддържаха тая работа, но за free tool в момента не се сещам.
Пробвай Hyrens' Boot CD дали в него няма нещо, което да ти свърши работа.
Активен

zontak

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #11 -: Aug 22, 2014, 19:51 »
Опитах с hiren`s, има някаква програма но и тя е платена.. пфФ.. " ко да играя.. " Това не е възможно да имам толкова проблеми с един Линукс.. ;ххх Дали има значение това, че имам и 8гб SSD които са към онзи 1TB и така хард-а ми се води хибриден. Дайнамик хард-а уж нали е за по-голямо бързодействие и незная дали е възможно зареди това ссд да се направи на бейсик. Също ми е интересно ( четох но не разбрах много ), възможно ли е да се направи бейсик само един раздел по мой избор или ще трябва да се правят магии с всички.. Мхм ще го измъча още няколко дни и накрая ще го дам на някой сервиз или някъде където биха могли да го сложат ( въпреки голямото ми желание да видя как става, какъв е проблема и как да се справя с него ) .. ;х
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #12 -: Aug 22, 2014, 21:04 »
Не си глупав и добре, че не си направил нещо необмислено след последния ми пост.

Процедурата за мен е следната. Инсталираш си софтуер за виртуализация (напр. VirtualBox) на Уиндоуса и там си инсталираш колкото искаш Линукси да ги разглеждаш, чупиш и да си играеш като за начало. Това е най безболезненото решение. Другия вариант е да си разделиш диска статично. Архивираш всичката важна информация на външен диск разделяш си харддиска и инсталираш Уиндоуса и после Линукса на статични дялове. За ръчното разделяне може да ползваш програмата GParted. Има я в живите дискове на почти всяка Линукс дистрибуция.
« Последна редакция: Aug 22, 2014, 21:10 от Stancho_25 »
Активен

edmon

  • Гост
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #13 -: Aug 22, 2014, 21:25 »
bvbfan: опитах вчера тази опция.. да го сложа на Legacy но пак без успех.. ;(((( Даже след това, ако не го бях върнал на УЕФИ не ми даваше да пусна уин-а..  Деа. ;х
edmon: .. Ползвам пц от едно време когато имаше Правец 16 A ( В който влизах в директории с команди за да си пусна играта и беше с едни огромни дискети дето неможех да отварям ;д ) .. след него ъпдейтнах на уин 95 и така чак до сега.. ;д Мъка ми е да затрия уин-а след 16-7 годишна работа с него ;д Като се има на предвид, че сега съм на 22 ;д

Така е.... знам, че на снимките изглеждам много младолик:))
 А компютри без хард диск ползвал ли си ?!?!?! :)

Повечето ора в тоз форум са минали по този път и именно за това са достигнали до истината
да зарежат бозата и да си спестят нервите за глупости точно като твоята?
Проблема, който имаш е точно заради виндовса:)
Аз на моя y510p от фри доса направо му набих един дебиан:) ... пей сърце :)))
Сега само чакаме да се реши някак проблема с флаш версиите освен за Хром и сичко е ОК...
а и един свестен редактор ми липсва ама ползвам notеpad++ през уайн... представи си :)

Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #14 -: Aug 22, 2014, 23:46 »
Имам същата машина и нямах проблеми с инсталацията на линукс. Малко по биоса се пипа и това е. Имам и Уин 7 на същата. Не понасям осмицата. И седмицата не понасям, ама ми се налага.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.