Автор Тема: проблем с резолюцията  (Прочетена 2333 пъти)

miho90

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
проблем с резолюцията
« -: Aug 13, 2011, 19:30 »
Значи проблема ми е следния: изтеглих си емулатор за плейстейшън но при зареждане на игра ми излиза черен екран с надписа "CANNOT DISPLAY THIS VIDEO MODE, CHANGE COMPUTER DISPLAY INPUT TO 1280X1024@60HZ" какво значи това от картата или от резолюцията ми е? Монитора ми е настроен на 1280х1024@50hz защото няма опция за повече от линукса и всъщност съм с Ubuntu 11. 04. Модела на самия монитор е "Philips 170C" а на видеокартата NVIDIA GeForce FX 5500. Всъщност съшия проблем се получава и със зареждане на повечето игри с wine. Благодаря предварително за помощта. :)
Активен

miho90

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: проблем с резолюцията
« Отговор #1 -: Aug 19, 2011, 22:44 »
така ли никой неможе да каже някоя дума за проблема ми ?
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: проблем с резолюцията
« Отговор #2 -: Aug 20, 2011, 14:44 »
Здравей, картата ти с какъв драйвер я подкарваш - nvidia или с "никакъв" (т.е. vesa)? Аз съм с ati radeon, който върви само с vesa и се получава подобен ефект. Потърси нещо подобно на xforcevesa опцията на grub за wine и виж какво ще се получи. Успех!
Активен

miho90

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: проблем с резолюцията
« Отговор #3 -: Aug 20, 2011, 19:22 »
картата си е с NVIDIA ;]
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: проблем с резолюцията
« Отговор #4 -: Aug 20, 2011, 19:39 »
картата си е с NVIDIA ;]
Аз съм със същата видео карта и съм инсталирал драйвъра  173.14.31-2 и си работи перфектно.
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: проблем с резолюцията
« Отговор #5 -: Aug 20, 2011, 20:49 »
Възможно е този надпис да е от самия монитор.

Ето отговор на подобен проблем, но с Wine - цък. Пише, че една от възможните причини е неправилна конфигурация на Xorg.
След като той (Xorg) вече е много умен и се опитва да работи без xorg.conf, възможно е, при някакъв проблем с EDID (Extended Display Identification Data), информацията за монитора да не е вярна и ако към него се подаде сигнал, който той не поддържа, да вади това съобщение.
За вероятни проблеми с Xorg, добре е да се провери за грешки във файл /var/log/Xorg.0.log (или да го прикачи някъде, където може да го разгледат и други хора)

Аз бих си направил нов xorg.conf (например с команда "sudo nvidia-xconfig", след като картата е NVidia и е инсталиран драйвер nvidia) и бих пробвал да добавя правилни стойности за хоризонтална и вертикална честота на сканиране (HorizSync и VertRefresh) в секция "Monitor" на xorg.conf (пример за тази секция - цък). Ако вече има работещ xorg.conf, само трябва да му се направи редакция.
За неговия монитор (Philips 170C), тук има някакво описание - цък, в което се споменават и честотите на сканиране. Може да се провери и в книжката или задната част на монитора.

Активен

miho90

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: проблем с резолюцията
« Отговор #6 -: Aug 20, 2011, 22:50 »
...благодаря за съветите, но и след като направих нов файл на ксорг.конфиг и го настроих резултата остава без промяна ???
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: проблем с резолюцията
« Отговор #7 -: Aug 21, 2011, 00:53 »
Предлагам ти да даваш възможно най-подробни обяснения (не само с по едно изречение). В последния си пост, например, не си споменал дали си си рестартирал графичната среда, за да влезе в сила новия xorg.conf (може и тъпо да звучи, но и това се случва).
Нали разбираш, че е трудно някой да ти каже "ето там е проблемът", ако няма подробна информация.

До тук разбрахме, че си с Ubuntu 11. 04, видеокарта NVIDIA GeForce FX 5500, монитор Philips 170C и че проблемът е в това, че се появява надпис за неподдържан режим.
За драйвера казваш "картата си е с NVIDIA ;]", но аз не вярвам напълно на това, докато не видя нещо конкретно.
Може да покажеш съдържанието на Xorg.0.log, съдържанието на xorg.conf, снимка от инструмента за настройка (nvidia-settings или стандартния gnome-display-properties?), резултати от команди "glxinfo | grep render" и "xrandr", информация за десктоп средата - Unity или Classic Desktop (с двата панела), със или без ефекти (за второто), и т.н.
Има и една особеност в драйвера на nvidia. Отчитаните честоти на опресняване (стойностите им) може да не отговарят на действителните. Това не било "bug", а било "feature" - цък (Option "DynamicTwinView"). Възможно е настройката да е за 50hz, а реално честотата да е друга.
Не се знае и какъв е този емулатор на PS, нито какви са му настройките. Същото важи и за Wine. Не се знаят нито версията, нито настройките (ако въобще си правил такива).  Те са важни и може да се налагат различни настройки при всяка една програма, която се опитваш да пуснеш с него.
Дай и всяка друга информация, която мислиш, че ще е от полза. Както се казва, помогни си сам, за да ти помогнат и другите.
Активен