Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 191577 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #345 -: Jun 25, 2020, 02:02 »
Дай да видим тогава, коя е икономиката по която всички да се равняват като за пример (ясно е, че не е американската според теб), респ. валута която си заслужава света да използва.

Иначе американската за 2019 е $21 трлн., европейската (EU) е  $18 трлн., китайската $14 според IMF
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #346 -: Jun 25, 2020, 11:35 »
   Трябва да се използва "кошница" от валути,например:
китайски юан,индийска рупия и руска рубла.
   На зелените хартийки май им идва края ...



jet:
Цитат
Иначе американската за 2019 е $21 трлн., европейската (EU) е  $18 трлн., китайската $14 според IMF

А чувал ли си за паритет на покупателната способност ?
Изчислява се реалната покупателна способност на съотв. валута.
Китай вече е на 1 място,САЩистан на 2-ро,Индия на 3-то.
Скоро обаче Индия ще изпревари САЩистан.
« Последна редакция: Jun 25, 2020, 11:39 от spec1a »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #347 -: Jun 25, 2020, 14:55 »
Ами всъщност тук, spec1a, ти не си прав :)
Тия страни са прекалено големи че да са на първо място именно по паритета:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
И да, изчислява се  по  тамошната валута , но резултатът е в долари. Виж в уикито за 2020 от МВФ

ПП: Реално сащ са на 11то място, Индия 122ро и китай на 71ро. То няма и как друго да е. Твърдение че индия са напред именно по паритета на покупателната способност е просто налудничаво.
« Последна редакция: Jun 25, 2020, 15:02 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #348 -: Jun 25, 2020, 15:12 »
Ами всъщност тук, spec1a, ти не си прав :)
Тия страни са прекалено големи че да са на първо място именно по паритета:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
И да, изчислява се  по  тамошната валута , но резултатът е в долари. Виж в уикито за 2020 от МВФ

ПП: Реално сащ са на 11то място, Индия 122ро и китай на 71ро. То няма и как друго да е. Твърдение че индия са напред именно по паритета на покупателната способност е просто налудничаво.

   Всъщност съм прав.
Аз говоря за БВП на държави (PPP),а не за БВП на глава от населението
(PPP) каквито данни си дал.
Ако искаш конкретни данни,ето:

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.PP.CD

Ясно се вижда кой е лидерът: Китай.
САЩистан на 2-ро място,Индия на 3-то(доста пред Япония - 4-то място).
Предвид факта,че икономиката на Индия расте много по-бързо от
икономиката на САЩистан,изводът е ясен.
   Надявам се,че го обясних на достъпен език ...
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #349 -: Jun 25, 2020, 15:18 »
Ами всъщност пак не си прав:)
Първо: Прочети  първото изречение на линка от уикито (това, което ти твърдиш че съм ти дал):
Цитат
Not to be confused with List of countries by GDP (nominal) per capita.
Второ: Като гледаш такива статистики като тази дето си ми дал, не се ли усещаш, че гледаш друго нещо ? :) Хубаво си успял да ги подредиш по "най-много", но според теб цифрата 21,414,903.68 милиона паритет на покупвателната способност ли е ? и ако да - това на човек ли е ?
Ако е на човек значи наистина китайците са най-богати - за индийците пък да не говорим  ;D

ПП: Ако те интересуват и по така статистики - виж и Джини
ПП2: Даже ако искаш да гледаш статистиките от 2018та на световната банка (това, което ти си ми дал) просто виж втората колонка на линка който АЗ съм ти дал  ::)
« Последна редакция: Jun 25, 2020, 15:24 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #350 -: Jun 25, 2020, 15:30 »
Ами всъщност пак не си прав:)
Първо: Прочети  първото изречение на линка от уикито (това, което ти твърдиш че съм ти дал):
Цитат
Not to be confused with List of countries by GDP (nominal) per capita.
Второ: Като гледаш такива статистики като тази дето си ми дал, не се ли усещаш, че гледаш друго нещо ? :) Хубаво си успял да ги подредиш по "най-много", но според теб цифрата 21,414,903.68 милиона паритет на покупвателната способност ли е ? и ако да - това на човек ли е ?
Ако е на човек значи наистина китайците са най-богати - за индийците пък да не говорим  ;D

ПП: Ако те интересуват и по така статистики - виж и Джини
ПП2: Даже ако искаш да гледаш статистиките от 2018та на световната банка (това, което ти си ми дал) просто виж втората колонка на линка който АЗ съм ти дал  ::)

   Явно говорим за различни неща:
Аз говоря за реалното икономическо могъщество на отделните държави.
Ти говориш за жизнен стандарт(всъщност това е доста условно).
   Вярно е,че стандарта в Китай е по-нисък от този в САЩистан,но като
цяло Китай има по-висок  БВП  (PPP).
Какво влияние има Лихтенщайн (население колкото един Софийски
квартал),или пък варварската "държава" Катар ?


« Последна редакция: Jun 25, 2020, 15:35 от spec1a »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #351 -: Jun 25, 2020, 15:36 »
Ами когато се гледа  паритета на покупателната способност, винаги се гледа за глава от населението. Той за това е измислен. Какво значение колко е номинално той? Какво да си  "покупи" в собствената държава :)

Иначе е все едно да сравняваш семейство от 4 души с общ приход 1100 лева и сам човек с приход от 1000 лева и да твърдиш, че първото семейство има по-голяма покупателната способност :) Сам разбираш, че 1вото семейство е реално гладно.

ПП: Имай предвид че индия и китай релано са почти половината население на земята  ::) Кат сложиш и африка даже минават. Ма тва не означава че точно тая половина са богатите  ;D Съпостави я със сумарно всички останали и ще разбереш в кви ла*на живеят
« Последна редакция: Jun 25, 2020, 15:43 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #352 -: Jun 25, 2020, 15:42 »
Ами когато се гледа  паритета на покупателната способност, винаги се гледа за глава от населението. Той за това е измислен. Какво значение колко е номинално той? Какво да си  "покупи" в собствената държава :)

Иначе е все едно да сравняваш семейство от 4 души с общ приход 1100 лева и сам човек с приход от 1000 лева и да твърдиш, че първото семейство има по-голяма покупателната способност :) Сам разбираш, че 1вото семейство е реално гладно.

   Айде пак:
Говорим за държави като цяло,не за жизнен стандарт.
Коя държава е по-могъща: Китай или Катар ?
   Добре,китайците живеят като цяло по-зле от катарците.
Е,и ?


« Последна редакция: Jun 25, 2020, 15:44 от spec1a »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #353 -: Jun 25, 2020, 15:45 »
Ами когато се гледа  паритета на покупателната способност, винаги се гледа за глава от населението. Той за това е измислен. Какво значение колко е номинално той? Какво да си  "покупи" в собствената държава :)

Иначе е все едно да сравняваш семейство от 4 души с общ приход 1100 лева и сам човек с приход от 1000 лева и да твърдиш, че първото семейство има по-голяма покупателната способност :) Сам разбираш, че 1вото семейство е реално гладно.

   Айде пак:
Говорим за държави като цяло,не за жизнен стандарт.
Коя държава е по-могъща: Китай или Катар ?
   Добре,китайците живеят като цяло по-зле от катарците.
Е,и ?
Еми объркал си примера си.  Паритета на покупателната способност е създаден да мери точно това - жизнен стандарт

ПП: за държавите като цяло, аз лично гледам БНП , ма сега не ми се търси да ти дам какво е (и друг път съм писал). Там китай по спомен бяха на 1во място. Сиреч, да могат да купят катар ;) Ако катар няма суверинитет, разбира се ;) За това и не трябва да се приемат китайски заеми/инвестиции тип заем.
« Последна редакция: Jun 25, 2020, 15:51 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #354 -: Jun 25, 2020, 16:00 »
Ами когато се гледа  паритета на покупателната способност, винаги се гледа за глава от населението. Той за това е измислен. Какво значение колко е номинално той? Какво да си  "покупи" в собствената държава :)

Иначе е все едно да сравняваш семейство от 4 души с общ приход 1100 лева и сам човек с приход от 1000 лева и да твърдиш, че първото семейство има по-голяма покупателната способност :) Сам разбираш, че 1вото семейство е реално гладно.

   Айде пак:
Говорим за държави като цяло,не за жизнен стандарт.
Коя държава е по-могъща: Китай или Катар ?
   Добре,китайците живеят като цяло по-зле от катарците.
Е,и ?
Еми объркал си примера си.  Паритета на покупателната способност е създаден да мери точно това - жизнен стандарт

ПП: за държавите като цяло, аз лично гледам БНП , ма сега не ми се търси да ти дам какво е (и друг път съм писал). Там китай по спомен бяха на 1во място. Сиреч, да могат да купят катар ;) Ако катар няма суверинитет, разбира се ;) За това и не трябва да се приемат китайски заеми/инвестиции тип заем.

   Нищо не съм объркал.
Достатъчно добре известно е ,че Китай изкуствено натиска курса
на валутата си(юан) надолу,за да си увеличава износа.
Ако не правеше това,Китай щеше да е икономика номер 1 и сега.
   И щяха да понатиснат САЩистан за някои неща ...
   Какво ще ги грее Хамериканците това ,че живеят по-добре
от китайците ?
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #355 -: Jun 25, 2020, 16:13 »
Цитат на: spec1a
   И щяха да понатиснат САЩистан за някои неща ...
   Какво ще ги грее Хамериканците това ,че живеят по-добре
от китайците ?
Човек, прочити си думите на глас и разбери колко тъпо звучи това.
В случай че разбираш и капчица от икономика трябва да знаеш, че още от римски времена (шумерите за мен не са толкова глобални) икономиката е това което движи света. Това е така именно защото носи просперитет на средния човек. На Гого ако му се пише да пише, ма мисля че трябва да приемеш няколко урока по икономика.

Аз с Джета не мога да споря защото той иска статистики за неща които не съществуват. За мен капитализма си е най-доброто, но виждам пробойните в него и най-голямата е че доларът е световна валута. С това казано - Ако имаше валута (нека я наречем) "курс" и никой не може да се закачи за нея и реално е това което представляват курсовете спрямо долара, щеше да имаме реален капитализъм. Разбира се, никой нямаше да е нужно, да я държи в наличност (тя би била имагинерна) и всичко щеше както Маргарет Тачър би казала - честно. Сащ тогава нямаше да могат да надуват балони и всичко щеше да е честно.

ПП: Тогава и цялата игра с деноминациите и облигациите би била уравновесена.
« Последна редакция: Jun 25, 2020, 16:19 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #356 -: Jun 25, 2020, 23:32 »
Дай да видим тогава, коя е икономиката по която всички да се равняват като за пример (ясно е, че не е американската според теб), респ. валута която си заслужава света да използва.

Иначе американската за 2019 е $21 трлн., европейската (EU) е  $18 трлн., китайската $14 според IMF
Няма икономика, по която всички да се равняват. Какво означава $21 трилиона долара? Как ги отчитат? Отчитат ли изпринтените за две седмици три милиарда долара, с които централната им банка се опита да закрепи положението преди година и нещо? Печатането на пари, даването им на банките, спекулата на фондовия и валутния пазар, не ся икономика
Все едно. Не ми се спори. Времето ще покаже.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #357 -: Jun 26, 2020, 01:28 »
Е как да няма, като всички се мерят с американците и всички искат да им продават.
спеца разправяше за Катар, ама само той и к*ветата се мерят с тях.
Швабите даже не пускат америкаската армия да си ходят.
Докато измислят новите неще ще са номер едно, като спрат - някой ще ги бие.

Всички искат да им купуват въздушните акции и измислените долари - що не им направят бойкот (щот не могат). Никой не ще рубльовки.
Еврата се командват пак от американците.
В злато - направете справка кой има най-много златни резерви и... (познахте американците и то водят с почти колкото всички останали сумарно).
https://www.bullionbypost.co.uk/info/gold-reserves-by-country/

Един шок - ха познайте кой е най-големия производител на нефт
https://www.worldometers.info/oil/oil-production-by-country/

не е лошо за държава дето нямала много нефт.

Продажба на оръжие:
https://tradingeconomics.com/country-list/weapons-sales

Китайчоците го докарват на бройка, ама като им свършат кинтите (не китайските хартийки) ще оцапат килима.
Сега им свършва свинското, като им спрат и прилепите ще стане весело - работническата класа сама ще пожелае капитализма (няма само ЦК да живеят по капиталистически я).
Като гледам богатите китайци-партийци как изнасят кинтите с куфари към гадния Запад и как им купуват луксозните стоки.
В чайна тауна - банките и банкоматите са с китайски йероглифи. Само там съм виждал опашка навалица за кеш.
Бившата италианска махала за 10 години стана китайска и всички Ферарите и Ламби се изнесоха. Кръчмите и пицариите станаха китайско, ама донесоха и мръсотията.
Във Ванкувър вече имот не може да се купи - всичко е засмукано от тях и цените са на тавана.


Сега Путя като спечели конституцията - диктатор до живот, ама след него ще е забранено.
Всички ще замечтаят за Рассия - затова търпение
Днес почна великото гласуване (пардон преброяване на овцете)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #358 -: Jun 26, 2020, 09:37 »
Айде пак почнахте да си ги мерите, индивидуално и глобално... "Я не съм от тях как' Сийке", но да дам и аз своята лепта.. Те тая статистика дето е 'на калпак' по равно доколко мислите че отразява реалното положение? Напр. България е на 56 място, а Русия на 50то - от 185, ама някой калпаци са по-равни от другите, т.е нека кажем че има 2-3 дузини калпаци с по няколко милиарда, /и едно шкафче само с половин милион евро/ а останалите 7 милиона мишоци т.е. калпаци изхърбени с по няколко хиляди само.
Отделно, че не е важно какво имаш а как го ползваш - напр. Северна Корея която не е на последно място по тия класации, ама обърнала всичко на (демек инвестирала всичко) в танкове (и ракети) да кажем - и какво ако да кажем са в топ 10 .. за таквизи баба ми казваше - от акъла си патят.

П.П. Разбрахте ли сега каква е силата на рушвета? или като казваше Bruce Wayne :
What's your Superpowers again?
I'm filthy rich.
https://m.youtube.com/watch?v=-2Z3rJMpCJY

И кво значение има коя валута е по по най.. най май некой си избиват (други) комплекси т.е. не толкова че мразят валутата, колко държавата ама предпочитат да говорят по скоро за първото, че по безопасно. Ако не е долара ще е друга валута, пазара (свободния) ще я определи, и какво толкоз

.А и да не забравя да попитам колегите, с комплексите, и като си ги избивате по тоя начин... помага ли - или файда йок?
Наскоро гледах Bon Cop, Bad Cop 2 и там пича от улицата (дето май всичко с алкохол лекува), казваше за мацката от полицията (която се оплакваше от нейните си проблеми с доктора си)
- Е тя поне ходи при професионалист/специалист
(И все си мисля че премълчаваше: Тогава/от/ какво се оплаква)
« Последна редакция: Jun 26, 2020, 10:08 от remotexx »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #359 -: Jun 26, 2020, 09:56 »
Еми то на всички врати пишело "БУТНИ", и човека бутал...............
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.