Автор Тема: Проблем с връзката към интернет на (всякаква) линукс дистрибуция  (Прочетена 6105 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Не знам за вас но на мен ми дойде до гуша всяка втора тема да е: Инсталирах си линукс - как да си пусна интернет-а? Ето сега давам refresh и се появява поредната тема за мандрива + интернет. Отделно темата за интернет-a на оня с Ubuntu-то стана вече 3 страници. То не бяха клипчета, то не бяха картинки, то не беше код в конзолата. Дайде да се качи една примерна примерна настройка на gnome, на KDE (eth, ppp) и една под конзола (eth, ppp). Може и в сайта да се направи, но трябва да избожда очите на новобранците. Съгласен съм и аз да я хостна. Само не знам, клипчета ли да е, картинки с текст ли да са, говоти изпълними файлове ли (някакви скриптове, които само да се run-ват и да питата: напиши си това, напиши си онова). Я да чуя някой ще подкрепи ли? Скоро един пич cybercop (ако не се лъжа) беше качил skype за Mandriva (т.е. темата беше отдавна качена), но някакво момиче явно я беше прочела и си го беше инсталирала или с други думи - има светлина в края на тунела.
« Последна редакция: Aug 09, 2010, 17:16 от backtolife »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Първо - cybercop е пич  ;D

Иначе - напълно за :) Хостване - не мисля, че е проблем - и като статия в сайта, и като залепена тема във форума и т.н. (а, да, имахме и уики  ::))

Кой ще го напише това виж вече е проблем :) Предлагам 4-5 човека с разен опит в дистрота и обяснения да се сберат/сберем и кротко и целенасочено да създадат авторска статия (пътеводител) по тоя въпрос... а за в бъдеще и по други :)

Иначе напоследък гледам как в разни други форуми за отделните проблеми има по една голяма тема (е, като надхвърли 100тина страници, обикновено я заключват и пускат нова) и там всеки си излива мъката по въпроса. Това не е чак толкова лоша организация, особено ако има някой който периодично да минава и да събира полезното инфо и да го синтезира на началната страничка на темата или на друго видимо място... Вие как мислите?
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
@mara - да админите го правят това доста добре в "големите" форуми...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

c111100101

  • Гост
Малко извън темата.
Някой хора в България се чудят защо упътванията за ползване на някой американски стоки са писани, като за първокласници или като за "индианци".
Е определено тези дни за пореден път се убеждавам, че американците имат сериозни основания да правят това. :)
Дори като изключим законите им които ги задължават да правят това.

Иначе идеята е добра да има теми помощници за някой от най-основните неща в настройката и използването на Линукс.
Знайте обаче, че упътванията трябва да са написани наистина възможно най елементарно, дори и с излишни обяснения, дори и това, което се подразбира от всички, трябва да се опише иначе няма да има ефект. :)
« Последна редакция: Aug 09, 2010, 17:21 от c111100101 »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
@mara - да админите го правят това доста добре в "големите" форуми...

И тука администраторите си вършат работата (скоро не са ми трили постове :D).
@марче - да не е пръч, а е пич (объркал съм се малко) :D
//off
cybercop - нищо лично, игра на думи и букви ;)

//on
@марчето - събирането online ли ще става или на място, щото аз нямам право на отпуска, ако е на място :D (не че не ми се идва до София де ;)).

//on^2
Хайде сериозно - аз мога да пиша, мога и екрани да снимам. Поне с gnome-а мисля, че ще се справя, то като се замисля, и с конзолата ще се оправя де :D (говоря само за eth, до сега не ми се е налагало ppp).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Хубаво е това със статиите, само да има кой да ги прочете и тях. Защото то хубаво, сега ще си пуснат някакси на магия интернета, ами после ? Ще последват толкова много други болки, дето пак ще е задънена улица. Нито търсят в търсачката, нито четат, че и даденото от отговарящите май не поглеждат. Или само го поглеждат набързо, без да вникнат в описанието, без да го разберат, кое за какво е, какъв е порядъка, защо се пуска тая команда като root, и т.н. Изтеглил .ISO-то, направил някаква инсталация, ама той не знае устройствата в /dev как се именуват, за какво служат, не знае как се зареждат или пробват модули, не знае названията на дисковете и дяловете в тях, не може да си пусне конзолата, юзери и групи, правата на файлове и директории, с пакетната система не е наясно и още много. Е как ще ги управляваш тия неща, как ще си свършиш работата, като не си прочел предварително един ред, не се поинтересува за нищо, ама започна направо да инсталираш една нова за теб операционна система, че и да я администрираш вече ? Дето казваше Тони Тошев - "Ами как да ти обясня как се сглобява кола, като ти не знаеш какво е болт и гайка ?"

Малко песимистичен стана моя коментар, ама аз поне така го виждам. Без четене, без проби на наученото, без питане, няма да стане като хората. А то малко по малко, в процеса на работа, едно по едно нещата ще вземат да се изясняват, да заработват като хората и почваш да се справяш все по-добре. Вече знаеш какво да питаш, как да питаш, как да се оправиш после, като ти дадат отговор. Но много труд трябва, и последователност.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
//off

Acho - прав си. Дай да ги оставим без нет. Понеже след нет-а идва skype-а, а след скайпа идва и флаша, /etc, /etc, /etc :D :D :D :D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Не знам какъв ентусиаст трябва да си, за да си инсталираш система, която да има възможност да се стартира като Live CD и след това да питаш как да я свържеш към нета. Убунту си тегли езиковите пакети /около 20/ по време на инсталацията, а Мандрива, когато се инсталира от One изобщо не знам дали ще може да се инсталира успешно без да я свържеш към нета и добавиш хранилищата предварително.
Оносно връзката мога да помагам само при свързване чрез pppoe защото само такава ползвам. За сметка на това съм свързвал почти всички дестрибуции, даже и Slackware, въпреки, че нищо не разбирам от него. За свързване, чрез рутер много познания не  трябват, освен за правилният драйвър, когато ползваш адаптер.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Това е защото повечето интернет проблеми си имат елементарно решение през графичния интерфейс на NetworkManager, но потребителите тук пренебрегват това и дават команди за терминала!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Това е защото повечето интернет проблеми си имат елементарно решение през графичния интерфейс на NetworkManager, но потребителите тук пренебрегват това и дават команди за терминала!

Аз до сега на Ubuntu-то през gnome-а не съм си настройвал мрежата. Свикнах от Slack-а всичко да се прави на ръка през конзолата и смея да кажа, че така е по-лесно. И като имаш предвид, че преди да си пусна нет-а на Slack-а трябваше да си инсталирам драйвърите за картата, което беше мъка (първият път).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
@марчето - събирането online ли ще става или на място, щото аз нямам право на отпуска, ако е на място :D (не че не ми се идва до София де ;))
Че кой е казал, че аз ще съм в София :)
Мисля, че сме "модерни" хора, събираме се онлайн :)

Аз съм конфигурирала през interfaces файла и наскоро се борих малко с network manager (да му се не види и програмката)... И pppoe с pppoeconf и онова другото, дето го ползва Slax. Като дистрота - Дебиан (чудя се смея ли да кажа и Убунту, ама наскоро не съм виждала такова, тъй че ще пасувам).
A да, някой за безжичния нет ще ни трябва...

Това е защото повечето интернет проблеми си имат елементарно решение през графичния интерфейс на NetworkManager, но потребителите тук пренебрегват това и дават команди за терминала!
Да бе, елементарно, оказа се, че не било чак толкоз елементарно: http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=38816
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
" И pppoe с pppoeconf и онова другото, дето го ползва Slax"
Онова другото е "pppoe-setup" и "pppoe-start".
При Sidux пък свързването не е с "pppoeconf", а с "pppoe-config".
« Последна редакция: Aug 09, 2010, 18:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
" И pppoe с pppoeconf и онова другото, дето го ползва Slax"
Онова другото е "pppoe-setup" и "pppoe-start".
Същото, същото, онова, дето service name (като се замисля и всичко останало) се сетва 10 пъти по-интуитивно  ;D ;D ;D Даже си спомням, че един път обяснявах онлайн на една позната как да си настрои нета на Слакса и след 10тина минути вече ми пишеше от него :)
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Това е защото никога не си напъват мозъците. Дистрибуциите вече са много лесни за настройване на интернет, ако се върнем назад във времето когато Мандрейк беше на мода, процента успели да подкарат интернет на него е минимален. Мога да помогна с видеоматериал за конзолна настройка на интернет при някои дистрибуции
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Това е защото никога не си напъват мозъците. Дистрибуциите вече са много лесни за настройване на интернет, ако се върнем назад във времето когато Мандрейк беше на мода, процента успели да подкарат интернет на него е минимален. Мога да помогна с видеоматериал за конзолна настройка на интернет при някои дистрибуции
Кои? И какъв тип връзка?
Активен