Автор Тема: "Себичният ген"  (Прочетена 10539 пъти)

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
"Себичният ген"
« -: Nov 14, 2008, 14:46 »
// FLAME ON ;)

Чета разни новини и коментарите към тях...

Пример:
http://dnes.dir.bg/2008/11/14/news3599884.html

и все повече се питам - защо всички твърдят, че хората не са животни.

Тъй като съм сигурен, че този, тъй лесен за мен въпрос ще бъде криво разбран ще го кажа без заобикалки:

Човек е животно, не по-малко от което и да било друго такова! Всичките му потребности са продиктувани от абсолютно същите първопричини, които движат и света на останалите твари - амебата например. Това е - простичко и ясно. Някои даже го наричат "Природа". ;)

И съм сигурен, че твърдението "хората не са животни", както и производните му са плод на същата тази ... хм... нека я нарека просто "дейност", която ни убеждава, че прахът за пране X е по-добър от Y, че обещанията на политика X са по-добри за нас от обещанията на политика Y и т.н.

За заглавието на темата - има книга с това заглавие.
« Последна редакция: Nov 14, 2008, 14:52 от VladSun »
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

BOT_ev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 995
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: "Себичният ген"
« Отговор #1 -: Nov 14, 2008, 16:45 »
Животни сме и то най-опасните ...
Активен

Get to da chopa !!!
----------------------------------------------------------------------

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: "Себичният ген"
« Отговор #2 -: Nov 14, 2008, 18:17 »
Когато вълк срещне вълк в гората, си мисли - вълк. Когато човек срещне човек в гората, си мисли - убиец.
По-зле сме от животните, те не могат да рушат с толкова бързи темпове. :(
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: "Себичният ген"
« Отговор #3 -: Nov 14, 2008, 18:26 »
Хмм... че кой твърди, че не сме животни? Аз съм атеист и гледната ми точка се базира единствено на науката, а откъм научна гледна точка, между нас и животните няма разлики, които да ни определят като... неживотни :) Разликите ни са подобни като разлики между различни видове животни. Някой ще заговори за инстинкти и разум? Глупости - 98% от действията на човека се базират на инстинкти, навици и заучени неща, а не на разум - както и при останалите животни, а разумът просто се проявява по различен начин. И в тази връзка, честно казано не виждам нищо ненормално в яденето на кучета. Това е природата - животните се ядат един друг. Виждам го като много по-нормално нещо от много ненормални, но законни неща като гонките с кучета, например. Не мога да бъда сигурен в правотата на някакви закони, измислени от (повечето) съмнителни личности със съмнителни интереси. Затова предпочитам да се оповавам на законите на Вселената (в частност, природата). А тези закони говорят, че ние сме просто поредната нищо не значеща сама по себе си частица от Вселената и всеки, който се тупа в гърдите, че е нещо велико, нека се сети за думите на Шишо Бакшишо - псевдо-великаните остават в миналото, както и всяко друго същество... Да слезем малко на земята, че много литнахме напоследък и започнахме да унищожаваме себе си ;)  [_]3
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: "Себичният ген"
« Отговор #4 -: Nov 14, 2008, 18:39 »
Първо, искам да кажа, че много внимавам какво говоря в тази тема, тъй като е взривоопасна и преподлагам, че много от участниците по-нататък ще ме набедят за "античовек, нехуманен" и т.н.

Та... почнах малко неясно темата за да видя как са настроени хората тук за културен разговор, както и техните общи виждания по въпроса. Мисля си, че ще можем да проведем един спокоен разговор по същинската тема, която все още предстои да развия.

Искам дебело да подчератя, че по-наттъшните ми разсъждения са изцяло научни (т.е. - нищо лично, не влагам чувства, нито бих казал, че съм приовърженик или защитник на тезите си в реалния ми живот).

Това, което ме гложди от известно време е, че всяко вмешателство на човека в неговия еволюционен процес ще бъде пагубно за човечеството като цяло. Едно от най-отявлените вмешателства в този процес е дейността на различните организации борещи се против дискриминацията. Тук ще подчертая, че говоря за абсолютно всякакъв тип дискриминация. Знам, че като се замисли човек, това звучи ужасно, но думата "човек" в това изречение я вкарах за да се види, че това е "човешкото" виждане по въпроса.

ПАК: Искам дебело да подчератя, че разсъжденията ми са изцяло научни.
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: "Себичният ген"
« Отговор #5 -: Nov 14, 2008, 18:43 »
Да, но още по голямо вмешателство в еволюционния процес е използването на генетиката и комбинацията от генетика + биотехнологии за разни цели.

Първата пагубна цел от използване на генетиката обсъдихме в друга тема -> http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=33035.0 .

Това обаче ще продължава.
« Последна редакция: Nov 14, 2008, 18:45 от nedpetko »
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

lunarvalleys

  • Гост
Re: "Себичният ген"
« Отговор #6 -: Nov 14, 2008, 18:49 »
какво е вмешателството в еволюционния процес чрез на биотехнологиите и генетиката?

стана ми интересно..
Активен

lunarvalleys

  • Гост
Re: "Себичният ген"
« Отговор #7 -: Nov 14, 2008, 18:51 »
владо,

я дай малко примери за>

Цитат
едно от най-отявлените вмешателства в този процес е дейността на различните организации борещи се против дискриминацията. Тук ще подчертая, че говоря за абсолютно всякакъв тип дискриминация.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Себичният ген"
« Отговор #8 -: Nov 14, 2008, 19:26 »
Ми много ясно че сме животни, някой да не би да вярва, че Господ ни е създал по негов образ и подобие :)

Що се отнася до това което сме били можели да променим и че сме били много опасни и тумор за планетата земя, нищо уникално - цъфтежа на планктона по крайбрежията е пример за същото - като се изчерпа кислорода и измре всичко живо, това престава.

А относно това, че се намесваме в еволюционния процес, то това е процес, който така или иначе търпи развитие постоянно, та ние просто сме още един фактор в цялата тая работа :)

Проблемът на хората е че се опитват да вкарат всичко в някакви морални категории - това било добро, това било лошо. Е, ами няма такива филми. Ако примерно унищожим планетата в една хубава ядрена война, нищо особено няма да се случи - просто ще е унищожена и толкова. Няма да е нещо лошо и няма да е нещо хубаво, просто факт. Ако човечеството изчезне нищо лошо няма да се случи - всичко ще си продължи по старо му, просто няма да има кой да размишлява за нещата, които се случват. Милиарди години е било така, така че голяма работа.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gotha

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 551
    • Профил
    • WWW
Re: "Себичният ген"
« Отговор #9 -: Nov 14, 2008, 20:07 »
Ако примерно унищожим планетата в една хубава ядрена война, нищо особено няма да се случи - просто ще е унищожена и толкова. Няма да е нещо лошо и няма да е нещо хубаво, просто факт. Ако човечеството изчезне нищо лошо няма да се случи - всичко ще си продължи по старо му, просто няма да има кой да размишлява за нещата, които се случват. Милиарди години е било така, така че голяма работа.
:D nice
Едно от най-отявлените вмешателства в този процес е дейността на различните организации борещи се против дискриминацията. Тук ще подчертая, че говоря за абсолютно всякакъв тип дискриминация.
Въпреки че до някъде съм склонен да се съглася с теб, мисля че прекалено много се опитваш да опростиш нещата. Ако продължим в този ред на мисли можем да кажем, че лекарствата трябва да бъдат забранени, защото също се намесват в естествения начин на живот. И реално според мен е така. Имаш кофти гени, болнав си, умираш, това е. Изчистване на човечеството от лошия генен материал. Ако беше наистина така обществото ни щеше да заприлича на спартанското, което не е лошо като цяло. Но според мен целта на съвременното общество е да бъдем по скоро атиняни - с поети, философи, математици и т.н.
Процеса на естествения подбор и еволюцията продължава, просто правилата се променят. За да оцелееш в съвременния свят не е нужно само да си здрав физически, трябва и да имаш умствения капацитет за да се социализираш и да се реализираш като личност. В тоя ред на мисли борбата срещу крайните форми на дискриминация е просто едно социално правило, което ни прави цивилизовани.

Обаче това си е само моето мнение :)

PS. Не намирам нищо лошо в това да се ядеш кучешко стига да си си го отгледал сам (купил). Не виждам съществена разлика между кучешко и телешко, въпреки че аз лично не бих ял нещо, което си има име :)
Активен

blurmind

lunarvalleys

  • Гост
Re: "Себичният ген"
« Отговор #10 -: Nov 14, 2008, 20:52 »
да вземем естествения отбор в ръцете си -- напред към евгениката

 >:D
Активен

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: "Себичният ген"
« Отговор #11 -: Nov 14, 2008, 23:50 »
владо,

я дай малко примери за>

Цитат
едно от най-отявлените вмешателства в този процес е дейността на различните организации борещи се против дискриминацията. Тук ще подчертая, че говоря за абсолютно всякакъв тип дискриминация.

Ох! Много бързо стигнахме до това :(
Припомням какво казах във втория ми пост и ...

хората с физически/умствени недъзи (именно заради това беше цялата предпазливост и подготовка към темата);

хората от определени генетични групи, които наричаме раси, етноси и т.н.
http://news.netinfo.bg/index.phtml?tid=40&oid=1111373
Цитат
В новата си книга "Избягвайте скучните хора, или Уроците на живота в науката" изследователят пише: "Няма категорични основания да се предполага, че интелектуалните способности на народите, географски разделени в хода на еволюцията, е трябвало да се развиват по еднакъв начин. Нашето желание поради всеобщ хуманизъм да припишем на всички еднаква сила на разума няма да бъде достатъчно за това."
« Последна редакция: Nov 15, 2008, 00:23 от VladSun »
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: "Себичният ген"
« Отговор #12 -: Nov 14, 2008, 23:57 »
Едно от най-отявлените вмешателства в този процес е дейността на различните организации борещи се против дискриминацията. Тук ще подчертая, че говоря за абсолютно всякакъв тип дискриминация.
Въпреки че до някъде съм склонен да се съглася с теб, мисля че прекалено много се опитваш да опростиш нещата.

Принципът на острието ...


Ако продължим в този ред на мисли можем да кажем, че лекарствата трябва да бъдат забранени, защото също се намесват в естествения начин на живот. И реално според мен е така. Имаш кофти гени, болнав си, умираш, това е. Изчистване на човечеството от лошия генен материал.

Мдам, близко си до моите разсъждениея. Всъщност, ако разчитаме на дейността на "бялата мафия" се постига именно това ;)

Ако беше наистина така обществото ни щеше да заприлича на спартанското, което не е лошо като цяло. Но според мен целта на съвременното общество е да бъдем по скоро атиняни - с поети, философи, математици и т.н.
Процеса на естествения подбор и еволюцията продължава, просто правилата се променят. За да оцелееш в съвременния свят не е нужно само да си здрав физически, трябва и да имаш умствения капацитет за да се социализираш и да се реализираш като личност.

Ти тъпи и красиви или умни и грозни жени/мъже ще предпочетеш ;) Да не говорим за това, че нямаме никаква представа за релацията между отделните гени.

.... просто едно социално правило, което ни прави цивилизовани...

Всъщност 99% от причините, поради които започнах тази тема е са именно такива човешки клишета. Къде е границата? Не може човек, като такъв, да определя кое е човешко и кое не ... липсва обективност.

« Последна редакция: Nov 15, 2008, 00:04 от VladSun »
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: "Себичният ген"
« Отговор #13 -: Nov 15, 2008, 00:39 »
Първа реплика: @Лунар Валейс : Мисля когато е писана безсилието на всемогъщите, проблематиката заложена в нея е малко по-различна от евгениката...

Колкото до ест. Подбор, той се усъществява по различни начини, не само най-големия яде другите, а и другите лъжат най-тъпия и тн... По въпроса с хуманноста и други глупости, ами идиотии, ама кой да ти знае от къде един примерно с една ръка ще бъде следващия Айнщайн примерно... Така, че призовавам пишещите да не предизвикат четящите, да обявят линукс общността за античовешка и тн... Просто този т.н. ест. подбор се води за примитивен от непримитивните управници...

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: "Себичният ген"
« Отговор #14 -: Nov 15, 2008, 00:45 »
Първа реплика: @Лунар Валейс : Мисля когато е писана безсилието на всемогъщите, проблематиката заложена в нея е малко по-различна от евгениката...

Колкото до ест. Подбор, той се усъществява по различни начини, не само най-големия яде другите, а и другите лъжат най-тъпия и тн... По въпроса с хуманноста и други глупости, ами идиотии, ама кой да ти знае от къде един примерно с една ръка ще бъде следващия Айнщайн примерно... Така, че призовавам пишещите да не предизвикат четящите, да обявят линукс общността за античовешка и тн... Просто този т.н. ест. подбор се води за примитивен от непримитивните управници...

Въпреки, че отговорът ти е малко труден за четене, за някои от съжденията ти не виждам кой знае какви противоречия (разбирай намирам явни прилики) с моите такива.

Предпоследното ти изречение е вече отговорено, а за последното - ще помоля да се развие малко повече.
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Apache конфигураця за "heavy loaded servers"
Настройка на програми
masterross 1 1879 Последна публикация May 06, 2005, 11:06
от cyrilo
HDD ext3 recover, "Stellar Phoenix Linux" ??
Настройка на хардуер
help40 3 6284 Последна публикация Sep 20, 2012, 21:51
от Acho
"paskal case" / "camel case"
Общ форум
Apache 3 7432 Последна публикация Aug 11, 2006, 10:01
от ivak
Проблем с "struct cdev" и "struct semaphore"
Общ форум
halturata 22 12736 Последна публикация Aug 14, 2007, 17:31
от tarator
Проблем с "reboot", "halt" и т.н.
Настройка на програми
turboshark 5 7168 Последна публикация Sep 22, 2007, 00:13
от turboshark