Анкета

Въпрос: Какво бихте направили, ако имахте 100 000 лв. в брой?

  • Ще ги сложа в банка
    - 10 (10.2%)
    Ще ги вложа в частен бизнес
    - 16 (16.3%)
    Ще купя жилище
    - 11 (11.2%)
    Ще ги похарча за разни неща (потр. електроника, коли, джипове, дрехи, почивки, ядене, пиене и т.н.)
    - 9 (9.2%)
    Ще направя околосветско пътешествие
    - 4 (4.1%)
    Ще ги дам за благотворителност (част от тях или всичките)
    - 4 (4.1%)
    Ще си върна дълговете
    - 3 (3.1%)
    Ще ги вложа в земя, ценни книжа, валута и пр.
    - 12 (12.2%)
    Не знам
    - 1 (1%)
    Друго
    - 3 (3.1%)

Общ брой гласове: 28

Автор Тема: 100 К  (Прочетена 2308 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
100 К
« -: Oct 04, 2009, 12:03 »
Забележка: Можете да избирате до 5 от посочените варианти.  [_]3

Темата отчасти е провокирана от разискванията относно данъка на колите. Аз например не бих си купил нова кола, дори и да имам парите, защото не си заслужава за нашите пътища, а още по-малко за нашия стандарт на живот.
Та ми е интересно, ако имахте 100 К лв в под ръка, за какво бихте ги похарчили?  ;D
Активен

Без правила няма игра

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: 100 К
« Отговор #1 -: Oct 09, 2009, 09:24 »
Брей, не му увира главата на нашенеца. Въпреки космическите цени на жилищата все още, групата с мераклии за жилище е от най-големите.  :o

Като си помисля, че с парите за един панелен кенеф могат да се направят две околосветски пътешествия и ми идва да  :'(.
Активен

Без правила няма игра

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: 100 К
« Отговор #2 -: Oct 09, 2009, 09:48 »
Яко няма нито един отговор незнам :) . Все знае какво да прави в България като има пари :Д
Активен

danaildr

  • Гост
Re: 100 К
« Отговор #3 -: Oct 09, 2009, 14:13 »
Яко няма нито един отговор незнам :) . Все знае какво да прави в България като има пари :Д
Нали знаеш поговорката "Не ми давай акъл, дай ми пари"
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: 100 К
« Отговор #4 -: Oct 09, 2009, 19:12 »
Много са малко бе Златко
« Последна редакция: Oct 09, 2009, 21:02 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 100 К
« Отговор #5 -: Oct 09, 2009, 20:48 »
danaildr точно с такова мислене сме толкова ебано племе, дори нация не сме, без цензура пред истината.

Темата за колите не знам кой идиот я беше почнал. Не исках да се намесвам с нея да не би говедото да почне флейм. Истината е, че данъка му е пак малък. Значи той с новото си изпражнение ще ме трови понее 20 години (включвам и препродажба и нов собственик/ци)  и иска да му е евтино?!? WTF,  десет пъти по-голям данък му е малък!

Стреемежа на българина към свое жилище е разбираем. Това е неговия  символ на свобода, независимост, родова памет, дълг към поколенията, пълноценен живот , изпълнен дълг (наред с казармата) и родолюбие.

Лично аз бих ги дариил на проекта gNewSense срещу обещанието да го основат на Дебиан, но бързо да го надраснат  и въведат нови станддарти за високо качество.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: 100 К
« Отговор #6 -: Oct 09, 2009, 23:50 »
Удвояване и утрояване на сумата чрез частен бизнес,доколкото е възможно сега в кризата.Но тя пък няма да трае вечно.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: 100 К
« Отговор #7 -: Oct 10, 2009, 09:06 »
Темата за колите не знам кой идиот я беше почнал. Не исках да се намесвам с нея да не би говедото да почне флейм.


go_fire, по-полека, друже. Няма нужда да ставаш груб.

Истината е, че данъка му е пак малък. Значи той с новото си изпражнение ще ме трови понее 20 години (включвам и препродажба и нов собственик/ци)  и иска да му е евтино?!? WTF,  десет пъти по-голям данък му е малък!

Не си прав, пмсп, не си прав. То по тая логика трябва да се вдигнат акцизите ма ТЕЦ-овете и АЕЦ-а, щото са много вредни за здравето. Нали се сещаш, става малко като оная работа с цигарите дето я измисли новия министър. И постепенно започваме да се движим по направление към "квотен свят" - тъй като ресурсите на планетата са ограничени, започват да се дават квоти за много неща, ако не за всички - колко цигари да пушиш, колко СО2 можеш да изхвърляш, колко деца можеш да имаш (отдавна е въведено в НРКитай), колко дървета можеш да отсичаш, колко камъни можеш да изкопаеш, колко риба можеш да ловиш, колко сено можеш да окосиш и т.н., и т.н.  >:D

Стреемежа на българина на българина към свое жилище е разбираем. Това е неговия  символ на свобода, независимост, родова памет, дълг към поколенията, пълноценен живот , изпълнен дълг (наред с казармата) и родолюбие.

Мисля, че е било така преди, за поколението на нашите дядовци, когато да построиш къща не е било кой знае каква философИя - къщите не са били големи, евтини материали (камъни, кирпич, тухли, греди), нямаш план, който да одобряват някакви корумпирани чиновници, нямаш един куп идиотски лицензи за всяка дреболия, можело е да я построиш буквално със собствените си ръце с малко помощ и др. Става въпрос предимно за селски къщи, каквито са били над 85% по времето, когато дядовците ни са били на нашите години.
Сега обаче е доста различно и по веригата има цяла армия с паразити, мутри, "инвеститори" и перачи на пари, завършвайки накрая с брокерите на недвижими имоти, чиято главна задача се свежда до манипулиране на общественото и личното мнение, празни обещания, мамене на държавата и купувачите и др. Бранш в който печалбите се мерят в стотици проценти. Еми, извинявай, ама в това няма нито свобода, нито независимост, нито родолюбие. Да станеш роб на банката за цял живот, за да имаш "покрив на главата си" (забележи, "покрив над главата си", не "нормално жилище". За мен нормално жилище е да има поне по 30 м2 на човек, реални, не със стените, стълбищата и спирката на автобуса) - в това няма нищо свободно, напротив. Аз на шега наричам такива хора "новите крепостни селяни". Идва от фразата "моят дом е моята крепост", само че в смисъл, че си "закрепостен" към банката в следващите няколко десетилетия.

Лично аз бих ги дариил на проекта gNewSense срещу обещанието да го основат на Дебиан, но бързо да го надраснат  и въведат нови станддарти за високо качество.

 [_]3
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 100 К
« Отговор #8 -: Oct 10, 2009, 11:14 »
Извинявам се, наистина напоследък се изказвам като първокачествен грубиан. Темата за екологията ми е болна, а сегашните "еколози" са нямакви смешници и манипулатори.

Като пуша по две кутии цигари дневно, ще си плащам, като нямам акъл. Акцизи и квоти не смятам за лоши. Внасят някакви правила, макар не винаги честни. Като пия, но не си произвеждам, също. Липсата на правила довеждат до случай подобни на този, които така комплексно си описал.

Но дори в случая ние сме си виновни, защото сме позволили да се случи. Нито предприемача, нито корумпирания служител, най-малко банката са ни виновни. Ние го позволяваме и ще си носим последствията.

По между другото селските къщи в момента са между 6-12 хил. лв и личното ти пространство е доста повече от 30 квадрата(дори при пет членно семейство). За толкова почти може да успееш да направиш ремонт на банята в някоя панелка. Хайде да видим сега, кой е глупав?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: 100 К
« Отговор #9 -: Oct 10, 2009, 11:50 »
Като пуша по две кутии цигари дневно, ще си плащам, като нямам акъл.

Защо? То си е твоя работа да пушиш или не стига да не засягаш околните - нали се сещаш: "всеки е свободен да прави каквото си иска стига да не пречи на околните". Такъв поглед вурху нещата естествено подлежи на дебат, но иначе отиваме към тоталитарните общества, където някой някъде горе решава кое е добро и зло и го спуска на раята отгоре в яслата да руча.  >:D Мисля, че имаме опита от това.

Акцизи и квоти не смятам за лоши.

 :o Може би. Въпросът преди всичко е кой и как определя тези неща. И тъй като човешката натура е доста несъвършена, обикновено се получава  :'( .

Но дори в случая ние сме си виновни, защото сме позволили да се случи. Нито предприемача, нито корумпирания служител, най-малко банката са ни виновни. Ние го позволяваме и ще си носим последствията.

Хем е така, хем не е, пмсп.  ;)

По между другото селските къщи в момента са между 6-12 хил. лв и личното ти пространство е доста повече от 30 квадрата(дори при пет членно семейство). За толкова почти може да успееш да направиш ремонт на банята в някоя панелка. Хайде да видим сега, кой е глупав?

Ехех, ти почна малко като западните статистици, които хи хвалят за големия брой собствени жилища. По същата логика примерно моиже да се заключи, че българина живее по-добре от германеца, защото има собствено панелно жилище в града (да кажем Шумен), къща с голям двор на село, три коли (Вартбург, Жигула и Рено 19), един мотор (Балкан), а германеца завалията има само един 120 м2 апартамент (и то с ипотека) строен през 1955-а, Ауди А6 и две планински колела.  :D

В $por4e2 e истината

Между дрругото, харесва ми подписа ти.  :D
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: 100 К
« Отговор #10 -: Oct 10, 2009, 19:25 »
Ще си купя хамър и ще го паркирам на тротоара.



Вдъхновяващо. Хората ще ме гледат по друг начин, това е престижно и ти отваря вратите към множество големи бъдещи opportunities.
« Последна редакция: Oct 10, 2009, 19:28 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

A4o

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: 100 К
« Отговор #11 -: Oct 10, 2009, 19:52 »
Ако имам толкова пари ще се стремя да ги увелича!  Друго нищо, не ми требва ни лъскава кола, ни ланци, ни нищо! И после ще се оттегля някъде да си почивам... А и ако станат много ще финансирам свободния софтуер и ще го подкрепям всячески!
« Последна редакция: Oct 10, 2009, 19:54 от A4o »
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: 100 К
« Отговор #12 -: Oct 11, 2009, 19:55 »
Вдъхновяващо. Хората ще ме гледат по друг начин, това е престижно и ти отваря вратите към множество големи бъдещи opportunities.

Сигурен ли си, gat3way?  :D
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: 100 К
« Отговор #13 -: Oct 11, 2009, 20:11 »
Crap, тия китайци ще го развалят, само боклуци правят.

Добре, ще изчакам следващата кола промотирана от Слави и Максим.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

danaildr

  • Гост
Re: 100 К
« Отговор #14 -: Oct 11, 2009, 22:23 »
Като повдигнахте темата за цигарите....
Аз като непушач редовно тероризиран от "толерантните" пушачи, ще взема да ги дам на премиера, като подкуп да забрани цигарите като "наркотично вещество". Опасявам се обаче, че ще ми трябва сума поне с 2 нули отзад.
Активен