Автор Тема: Катедралата и базарът; 13 години по-късно  (Прочетена 1650 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
...през очите на един дългогодишен FreeBSD разработчик...

http://queue.acm.org/detail.cfm?id=2349257&ref=fullrss
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами за тоя хаос не малка е вината точно на компаниите като  РХ/Новел, напоследък Каноничните. Автоконф е съвсем малка раничка на кутрето пред язви като *кит/пулс/дбус/гном3 и всякакви извращения.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
//offtopic
@go_fire Добре бе Гоше, специално за тези мнения много мога да споря с тебе ...
Какво лошо намираш специално в dbus/pulseaudio/packagekit и т.н.
Точно това са нещата дето се опитват да правят живота на dekstop потребителите по-лесен ...
Аз лично с pulseaudio съм нямал проблем до момента, вече почна да минава времето и на разцъкванията по конфигурационни файлове заради простотии ( xorg.conf ... дано скоро и целия Х отпадне ).
Networkmanager-a също вече си работи стъбилно за десктоп нужди.
Какво трябва да се прави според теб ... да се ползва стандартния тертип ръгай всичко дето искаш в rc.conf/rc.local и т.н. и сме ОК?
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Статията иска да отрече диалектическия закон, че количествените натрупвания водят до качествени изменения (може и да не иска, но изводът е такъв), но за съжаление в тази точка авторът греши. Прост пример: да сравним веб-сървърите в "катедралния" период на Уних и Apache и nginx в днешно време. И двете са рожби на базара, а за популярност няма смисъл да се говори. Аз лично за негово добро бих му препоръчал да си поглежда отвреме-навреме малко картинки от сорта http://pikabu.ru/story/perfektsionistam_posvyashchaetsya_559424, чисто за да си тушира перфекционизма.

Подпис: един бивш перфекционист
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Човека от връзката се жалва, че нещата се усложняват, слага се прекалено много ненужни неща и  като цяло нещата не работят както трябва, щото и стандарти няма.

Dbus е сложно, не работещо нещо. Няма да го харесам никога. Например sunrpc е по-стар и доста по-прост метод за комуникация между приложения. Dcop на КДЕ3 и на Гном (в момента го забравих, странно име беше) също са по-прости и работят по-добре. А същия тоя dbus го преправиха поне три пъти генерално до сега и не се знае колко още.

Pulse audio е интересен, но всъщност е нещо, което трябва да е вградено в alsa, а не отделно и в никакъв случай надстройка.

Разните kit ми създават толкова процеси и ми харчат толкова ресурси, че не  ми остава нищо друго, освен да ги разкарам. Не работя в НАСА и нямам космически технологии вкъщи.

Реално xorg/xfree вече не съществува и може да не се притесняваш. А за здравето на всички играещи скоро остатъците от него ще бъдат заменени.

Гном3 не разбраха, че не може едно и също нещо да се ползва на три различни типа устройства. Да могат да обменят идеи, могат да опростяват, но всеки тип устройство си има силни страни.

Например на настолен компютър няма никаква причина копчето за изход от прозорец да е огромно. Същия обикновено разполага с мишка, което прави контекстните менюта нещо практично. Същото е точно на обратно в един телефон. Но и двете могат да се възползват отлично от една променена системна лента.

Ако не знаят, как се прави да питат аверите си от е17 да им  обяснят, те го правят от много години. В тая връзка Bodhi е много приятно дистро за демонстрации.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@go_fire А в случая вече не водим стария спор. Тука ми говориш конкретно за самите технологии, за които до някъде съм съгласен с теб.
Аз говоря по принцип, че ако говорим за десктоп насочена ОС трябва да се слой който да разделя потебителя от основната настройка на програми и ОС като цяло.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Моля? :)

Кое точно е по-простото и по-работещото на sunrpc в сравнение с d-bus? Силно ме заинтригува :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

edmon

  • Гост
Интересно тоя човечец много чел и много е учил, а не е схванал основната идея!
Като не ти харесва аутоконф направи нещо по-хубаво! А пулсаудиото си е супер,  не знам кво се настройва ама винаги съм имал звук на скайпЪ докато гледам ТВ с аналогов тунер...

пс. ...ааа разработчик на фрибсд... сигурно са загубили още някой спонсор и се жалват...
« Последна редакция: Aug 21, 2012, 12:48 от edmon »
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Първият път когато видях тая щуротия в това видео -> http://www.youtube.com/watch?v=OiiZIVb-rZ4&feature=related

Толкова се смях, че чак съзли ми текоха :D
Ако се се чудите каква е връзката - погледнете коментарите под клипа.
Активен