Анкета

Въпрос: Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?

  • Да, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Да, убеден(а) съм, че трябва да се строи
    - 29 (9.1%)
    Не, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Не, убеден(а) съм, че НЕ трябва да се строи
    - 38 (11.9%)
    Няма да гласувам на референдума - така "каза" партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Няма да гласувам на референдума - не ща.
    - 7 (2.2%)

Общ брой гласове: 64

Автор Тема: За или против строежа на нова атомна електроцентрала?  (Прочетена 65817 пъти)

Nedko Arnaudov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
Фукушима също бе с едноконтурна система. Колкото до защитите и човешкия фактор, има технология при която по-високата температура спира реакцията а не я ускорява (ползват я в Китай). А за парите и човешкия фактор - чернобилския експериментатор е наказан подобаващо (в Сибир). Наказанията при Фукушима не мисля че имат превантивен ефект.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Гласувах "не", ще гласувам така и на референдума. Не мисля да обяснявам защо, какво е било, какво е, и какво може да бъде - има достатъчно материали за четене, ако някой се интересува.
Топла Бъдни вечер и весела Коледа ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

bot

  • Гост
 Аз ще гласувам с НЕ защото каквото и да се построи, цената на електроенергията няма да поевтинее. Единствено ще се увеличава печалбата на корпорациите. Тя и тая работа с референдума си е прах в очите на хората, едва ли някой горе го е грижа за мнението на хората.
Активен

HQ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 195
  • Distribution: *BSD
  • Window Manager: none
    • Профил
бля бля не ми се чете а ми е интересно ... може би след като се наспя.
Та затова ще го кажа кратко : Да-на ядрената енергетика, НЕ-на руска централа в България!
Каквото и да става,последното което ни трябва е да плащаме на Русия за тока,който ще си произвеждаме и определени депутати да се абонират за по-голяма и тлъста баница благодарение на нов метод за точене на народни пари. Не съм гласувал досега и смятам това да е първия път както съветвам всички които са против да го направят.
М/у другото ни го вкарват отзад още с засукания въпрос и ще станат много лигави дебатчета от него ... и така ще го извъртят че да се елиминира всякакъв смисъл от референдума ... тъй де,пак ще си правят каквото искат. Ае дейба и държавата дейба.
Активен

edmon

  • Гост
Много ясно, че ЗА.

Знам много истории и за Козлодуй, и за Белене...
Как опити за затваряне на Козлодуй е имало още в началото на 90-те, но проф. Генов е изхвърлил някакъв си Жак Ив Кусто като мръсна котка от кабинета си :)

Истината в винаги там някъде по-средата.

И ние познаваме проф. Генов. Много ми беше забавно как разправяше на лекция по ТЕ, че хамериканците видиш ли не познавали много добре индуктивността и решили да направят огромна бобина, да я заровят в земата  и с силите които се създават в средата на бобината да изстрелят космически кораби. Та те хамериканците, не знае ли, че тази бобина заради огромните вътрешни сили ще се самоунищожи, когато се подаде захранването....Както и станало.
Такива работи за проф. Генов.
Надявам се повечето от нас знаят кой е Т.А. Едисон и какъв е бил по народност.

Та истината е някъде там - по-средата.
Активен

Mitaka

  • Гост
Такова нещо не е разказвал при нас :)
Иначе Едисон е бил просто един предприемач с пари.
И си е приписвал чжди изобретения за свои, голяма част от които са били на Никола Тесла.

Относно тази бобина, вероятно е нещо на принципа на coilgun (попитайте youtube за coilgun), което наистна при не добри изчисления би се посмачкало...
« Последна редакция: Dec 25, 2012, 10:55 от Mitaka »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Да, аз даже бях много вдъхновен от едно клипче с nailgun и исках да си направя. Само че експеримента пропадна в зародиш, защото жена ми опищя света :(
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Твърдо - не.

1-во и най-важно - ПОСЛЕДИЦИТЕ. Които са всякакви! И здравни и икономически. Пример - Мексиканския залив. Пример - Украйна/Чернобил. Пример Япония/Фукушима. За здравето няма какво да говорим. Тук ако стане нещо цяла България е фира.

Япония. Площта ѝ е 377 835 km2, а населението - 128,4 млн. души (2007).
Украйна. Площта ѝ е 601 856 км², от които 559 726 км² суша и 42 130 км² водна площ.
България. Площ 110 994 км².

Как ви се вижда? Има разлика нали? При това съществена.

Питайте ги украинците как са финансово след Чернобил. Сега са пуснали кампания със смс-и за нов саркофаг, че стария нещо се разпадал. А на Японците как им се отрази финасово аварията? България ще фалира три пъти и ще се зароби с поколения напред ако тук стане нещо. И не ми казвайте, че видиш ли не можело нещо да се обърка. НЕ МОЖЕТЕ ДА ГО ТВЪРДИТЕ. Мексиканския залив. Бритиш петролиъм май почти фалира там. Като имате предвид, че на тях им идват свежи пари от продажбата на нефт от другите им полета. Чиято е централата той ще плаща за последиците. Само дето аз не искам тя да е ЧАСТНА. Въпроса защо, го оставям на вашето въображение.

2-ро. Никой не казва какво ще става с отработеното гориво и от Козлодуй и от Белене (ако я проима). Не трябваше ли на наша територия задължително да има депо за отработено гориво. И то достатъчно голямо. Ама ГОЛЯМО. А, изграждането му колко ли струва? Хм. Никой не казва. Отделно никой не казва, че ако дядо Иван откаже да ни взима повече отработеното гориво ще го ядем ... ГОЛЯМ. Защото май нямаме ГОЛЯМО хранилище. Или бъркам? Имаме ли? И направено както си трябва? И опериращо както си трябва?

Хранилище за отработено ядрено гориво (ХОГ) към Козлодуй. Краен срок за експлоатация - 2014-а.

Сухо хранилище за отработено ядрено гориво Текущо състояние: Въвеждане в експлоатация на сградите, съоръженията и инсталациите, които имат основно, спомагателно и обслужващо предназначение, пряко необходими за експлоатацията на хранилището, съгласно условията на издаденото разрешение. Т.е. още не функционира.

Стойността на хранилището е близо 70.5 млн. евро, а проектът е финансиран от Международния фонд за подпомагане на извеждането от експлоатация на 1-4 блок на АЕЦ "Козлодуй" чрез Европейската банка за възстановяване и развитие - т.е. не сме вадили пари от джоба си.  Строителството е реализирано от германски консорциум.


3-то. Ама големи алтруисти са били тези от БСП-то. Да сме били енергийно независими. Обикновенния човек да бъдел енергийно независим. Смях и зад и пред кулисите.

Искам да не ме спъват да монтирам на сградата панели. Колкото и неефективни да са, все пак ми дават свобода. Дори само една крушка да захранвам. Колко от вас са чували за инсталации за биометан?

Има много нови технологии и по-безопастни. Не искам аз да плащам, а друг да печели. Ако аз ще го плащам искам акции. Р. Овч. да го д..а.
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

dev_urandom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 114
  • Distribution: Slackware
    • Профил
Защо сравняваме реактори от типа MARK I с ВВЕР 1000 ? Ако имахме реактори като тези във Фукушима, отдавна да сме ги затворили. И стига  този Чернобил, града се нарича *Припят*, а АЕЦ е Чернобилская
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
това е земя на Боговете-само пълен идиот би строил тука ядрен часовников механизъм!!!
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

dev_urandom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 114
  • Distribution: Slackware
    • Профил
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Е, и по-големи издънки (не) са ставали, примерно това:

http://en.wikipedia.org/wiki/1961_Goldsboro_B-52_crash
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dev_urandom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 114
  • Distribution: Slackware
    • Профил
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Това че реакторите са двуконтурни и от по-нов тип, не значи автоматично, че последиците от теч ще са по малки.
Разговора върви така: Аз ви говоря за това когато аварията стане факт, вие ми говорите - абе няма да стане авария бре, тука е нова технология...

За съжаление нямам доверие нито на правителството, нито на изпълнителя на проекта, нито на това което ще излезе като продукт от този проект...
Затова ще гласувам против, и не защото искам да сме енергийно зависими или защото съм еколог, който иска да прави на пук. Според мен е по-добре да модернизират на максимум сегашната АЕЦ. Тя и без това си е там...

И искам да попитам едно друго нещо - Защо германците искат да си затворят всички атомни централи до 2022, а?
Как така те ще могат без атомна енергия, а ние няма...
Извинявам се, че го натяквам, но както казах и преди - всичко е за пустите пари.
« Последна редакция: Dec 25, 2012, 15:22 от !ntel »
Активен

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Това че реакторите са двуконтурни и от по-нов тип, не значи автоматично, че последиците от теч ще са по малки.
Разговора върви така: Аз ви говоря за това когато аварията стане факт, вие ми говорите - абе няма да стане авария бре, тука е нова технология...

За съжаление нямам доверие нито на правителството, нито на изпълнителя на проекта, нито на това което ще излезе като продукт от този проект...
Затова ще гласувам против, и не защото искам да сме енергийно зависими или защото съм еколог, който иска да прави на пук. Според мен е по-добре да модернизират на максимум сегашната АЕЦ. Тя и без това си е там...

И искам да попитам едно друго нещо - Защо германците искат да си затворят всички атомни централи до 2022, а?
Как така те ще могат без атомна енергия, а ние няма...
Извинявам се, че го натяквам, но както казах и преди - всичко е за пустите пари.

Те Германците, точно за това че са си спрели атомните за това ся го ядат дядовия. Хубаво имат цели области изпълнени с вятърни ел. централи /нзн точно как се казва, следващото е по интересно/. Северна Германия е една от най - ветровитите части на Европа, интересното е че и там спира вятъра и то доста често. Какво става след това? За да не им спре тока на швабите и понеже няма как да се спре тока на границата от съседните страни, немците почват да вкарват ток от комшиите, а както се сещата тоя ток не е на цената, която би била ако си имаха АЕЦ. Французите, като страна с най-много АЕЦ, май са най-облагодетелствани от това. Та, това което искам да кажа е: Да възобновимите източници произвеждат евтин ток /друг е въпроса на кой са тези източници и на каква цена плащаме ние за него/, но от друга страна - особено в България - не духа и не свети постоянно слънце и това би довело до големи спадове в ел. мрежата на страната, както в Германия. Ние обаче можем ли да плащаме като швабата???
Да на АЕЦ - Белена.
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69