Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10   Надолу

Автор Тема: "Смешници, говорете на български"  (Прочетена 29422 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #60 -: Mar 14, 2015, 02:35 »
Цитат
Формираш диска - значи правиш от нещо- диск - например от парче ламарина правиш диск. Текст като форматираш, да не би да го формираш. Това са две съвсем различни думи и не са синоними.

Абе това ме подсети че преди време бях чел за една теория на някакви големи глави физици. Сега аз не примирам от любов към физиката и не ми е интересно да им чета теориите, обаче тази специално ми се видя интересна и смислена. Значи пичовете твърдяха че вселената се състои от информация и материята и енергията били по-скоро някакво инцидентно явление, специфично съдържание на въпросната информация или бог знае какво там. И според тях ентропията в смисъла в който се влага в информатиката (Клод Шанън) и ентропията в термодинамиката били едно и също. Сега вярно е че ентропията (според Шанън) на информацията върху един диск е с порядъци по-малка от термодинамичната ентропия на диска, но причината е че "разхищаваме" достатъчно много атоми, за да запишем един бит и нямаме толкова степени на свобода в случая в който имат там атомите, от които е изграден диска. И всякакви странни следствия от тази теория, включително странния извод че вселената била един вид холограмна илюзия, до който така и не разбрах как точно стигнаха.

Както и да е, въпросната теория не ми дава отговор на въпроса след като всичко е информация и материята и енергията са някакъв частен подслучай, защо ако си купя достатъчно много дискове и започна да записвам някакви определени стойности върху тях, няма спонтанно да се материализира злато в стаята например, поне колкото да си избия сметката за ток.

Много се отплеснах, но както и да е - мисълта ми е че ако тези физични големи глави се окажат прави, тогава "формирам" може би ще е правилна дума за "форматирам". Знам ли и аз.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

sharena_sol

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #61 -: Mar 14, 2015, 02:45 »
Цитат
Формираш диска - значи правиш от нещо- диск - например от парче ламарина правиш диск. Текст като форматираш, да не би да го формираш. Това са две съвсем различни думи и не са синоними.

Абе това ме подсети че преди време бях чел за една теория на някакви големи глави физици. Сега аз не примирам от любов към физиката и не ми е интересно да им чета теориите, обаче тази специално ми се видя интересна и смислена. Значи пичовете твърдяха че вселената се състои от информация и материята и енергията били по-скоро някакво инцидентно явление, специфично съдържание на въпросната информация или бог знае какво там. И според тях ентропията в смисъла в който се влага в информатиката (Клод Шанън) и ентропията в термодинамиката били едно и също. Сега вярно е че ентропията (според Шанън) на информацията върху един диск е с порядъци по-малка от термодинамичната ентропия на диска, но причината е че "разхищаваме" достатъчно много атоми, за да запишем един бит и нямаме толкова степени на свобода в случая в който имат там атомите, от които е изграден диска. И всякакви странни следствия от тази теория, включително странния извод че вселената била един вид холограмна илюзия, до който така и не разбрах как точно стигнаха.

Както и да е, въпросната теория не ми дава отговор на въпроса след като всичко е информация и материята и енергията са някакъв частен подслучай, защо ако си купя достатъчно много дискове и започна да записвам някакви определени стойности върху тях, няма спонтанно да се материализира злато в стаята например, поне колкото да си избия сметката за ток.

Много се отплеснах, но както и да е - мисълта ми е че ако тези физични големи глави се окажат прави, тогава "формирам" може би ще е правилна дума за "форматирам". Знам ли и аз.

Проблема на физиците е че отказват да признаят че не дават отговори за реалността а чисто и просто изграждат математически модели които обесняват наблюденията. А кашата става още по-голяма когато започнеш да гледаш клипове за не-специалисти физици (така наречените популяризатори на науката и физиката). Е тогава всички граници падат.

По едно време се мъчих да гледам едни лекции за термодинамика и статистически подход и се изумих как обесняват неща като налягане чрез идеален газ и теория на вероятностите - но без никакви претенции че "Бог си играе със зарове" - чисто и просто математически/вероятностни модели, чиито резултати съвпадат със закони на физиката.

Отпратката ми към квантовата физика е некоректна разбира се защото според теоремата на Бел знаем че хипотезата за скритата променлива е отхвърлена. Просто исках да илюстрирам че едни и същи физически закони могат да се моделират по различни начини
« Последна редакция: Mar 14, 2015, 02:49 от sharena_sol »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #62 -: Mar 14, 2015, 02:50 »
Ми то така става обикновено - първо изграждат модел, после експериментално доказват че наблюдаваните явления се вписват във въпросния модел и това поне докато не се сблъскат с някаква аномалия, чието обяснение не изисква нов и по-добър модел. Това някой да ти обясни абсолютно уверено как стояли нещата го има само в библията, корана и тем подобни четива.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

sharena_sol

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #63 -: Mar 14, 2015, 02:54 »
Ми то така става обикновено - първо изграждат модел, после експериментално доказват че наблюдаваните явления се вписват във въпросния модел и това поне докато не се сблъскат с някаква аномалия, чието обяснение не изисква нов и по-добър модел. Това някой да ти обясни абсолютно уверено как стояли нещата го има само в библията, корана и тем подобни четива.

Е моделите правят и predictions (сори Зевс ама мозъкът отказва превод). Понякога експериментите следват моделите и или ги потвърждават или ги опровергават.

Идеята ми беше че физиците имат още по-голямо Его и от програмистите и наистина си мислят че говорят с бог и обесняват реалността.

EDIT: Уф тъп съм gateway, и ти това каза - всъщност не точно. Както и да е добре че свършвам бирата че има риск сам себе си може да излъжа нещо
« Последна редакция: Mar 14, 2015, 02:58 от sharena_sol »
Активен

sharena_sol

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #64 -: Mar 14, 2015, 03:05 »
Идеята ми беше че не е обикновено така както казваш, gw. И двата случая са валидни. Или първо има модел после наблюденията потвърждават или опровергават пророкуванията на този модел.

Но първо този модел се изгражда на наблюдения/експерименти които преди това са опровергали пророкуванията на предишни модели или просто са били наблюдения/експерименти за самите себе си.

Понякога експеримента е преди модела. Понякога модела провокира експеримента. А понякога експеримента просто е провокиран от липса на документирани знания в дадена сфера и изследователя просто стъпва в тера инкогнита (е да във физиката такъв пример вече едва ли може да се появи но примерно в психологията има мегдан)
« Последна редакция: Mar 14, 2015, 03:50 от sharena_sol »
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #65 -: Mar 14, 2015, 09:23 »
  Глобализация, Евроинтеграция, англосветът управлявал света-БЛА БЛА БЛА до безкрай!!!!!!.............................................................

-трябва да се излезе от детската градина на моментната геополитическа ситуация! Днес управлява англосветът, утре ще управлява руско-китайския и т.н. свят, или ще се получи някакъв баланс, и никой няма да управлява, освен така нареченият бизнес на интереси между хората, не някакви империи като САЩ, със им сълзливата Англия по повод на бившата си Империя и техните сателити Канада и Австралия+Европейският съюз, който само мечтае за моментът, в който ще им забие ножът в гърбът.

    Нещата са прости, и както обикновено са под носът ни-

      рамкиране на диска=форматиране на диска

      чуждиците в един език просто не ЗВУЧАТ  добре на него,   и ТОВА Е!!!.

     когато бяхме малки беше забавно да се измислят нови думи в даскало, забавно беше, и да се пише в тази тема, защото измислянето на подходящи думи възвръща нещо от изначалната същност на духовната култура на даден човек.

   Хората с липса на духовна култура "копипействат" чуждиците, и си мислят, че са се интегрирали в съкровищницата на световната култура, без да си дават сметка, че ОСКОТЯВАТ  собственият си език, и по този начин самите себе си! На такива пожелавам утре децата им да ги заливат с русизми, щото така било модное, и очень прикольное, да ги видим как ще се почустват!!!

      Английският език се учи с много любов, уважение към английската интелигенция и непрекъснатост за периода в който се учи, но не като се сложи компютърът на английски, пише се на латиница, и пишлегарски се употребяват чуждици.

     С една дума-привнасянето на чуждици е ПИШЛЕГАРСКА работа на индивиди, останали като ниво на съзнание в детската градина.

    Когато се търси нещо с Гугъл се търси на английски-търсещият е длъжен да знае оригиналната дума на английски, защото този език е възприет като език за универсална комуникация между народите, от което не следва, че тези народи трябва да си привнасят английски, или други чуждици в собствения си език. Що се отнася до Гугъл-и той може да се научи да търси съответните термини на различните езици.

Сега много езици са ОПРОПАСТЕНИ И ОБЕЗЛИЧЕНИ от чуждици, лична отговорност е на всеки как осъзнава това-и дали е една безлична  и сива щампа на глобализацията, предал се на "форматирането" на еднаквомислието -наложено  нарочно от някой, или едно неповторимо вътрешно, носещо почерка на индивидуална самобитност ЛИЧНО Аз.

    Както се е изразявал неглобално народът-ЛИЧНА ДЕВОЙКА, ЛИЧНО МОМЧЕ ;D ;D ;D!!!
« Последна редакция: Mar 14, 2015, 09:41 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #66 -: Mar 14, 2015, 09:55 »
Имам един въпрос апропо - как е на новобългарски тривиалната фраза "форматирам диска" ?

Предложение за "форматирам диска" на чист и достоен Новобългарски: "дай шес ракии и ена шопска"

Колкото до „компютър“ и „кроежинструм“, преди доста години Ники Бачийски предложи „сметач“ ::)

И сега сериозно -- термини има, желание няма.
Активен

the lamer's team honourable member

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #67 -: Mar 14, 2015, 10:08 »
Та пия си аз биричка и ме осени. С риск да обсебя темата...

Някои музиканти на плочите им викат тави. Та тава=диск=плоча.
Демек=То ест=it is=То е:
Префасониране на тавата

Щом като предишния ми превод на disk formatting не ви хареса - 6 ракии и 1 шопска

Не става. Фасон е чиста френска дума, и означава "начин".

Иначе съм с две ръце и четири крака за "6 ракии и 1 шопска"  [_]3

Всъщност като се замисли човек, няма нужда от каквито и да е чуждици. Вижте примерно колко различни неща могат да се изразят с простичкия израз "да му е?а мамата"  ;D
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #68 -: Mar 14, 2015, 10:10 »
Ми то така става обикновено - първо изграждат модел, после експериментално доказват че наблюдаваните явления се вписват във въпросния модел и това поне докато не се сблъскат с някаква аномалия, чието обяснение не изисква нов и по-добър модел. Това някой да ти обясни абсолютно уверено как стояли нещата го има само в библията, корана и тем подобни четива.

Е моделите правят и predictions (сори Зевс ама мозъкът отказва превод). Понякога експериментите следват моделите и или ги потвърждават или ги опровергават.

predictions -- предсказание, предвиждане ::)

А мозъкът стачкува заради бирите -- наблегни там на превода на „форматирам диск“, тогава ще има по-малко отклонения, опа deviations исках да кажа :P
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #69 -: Mar 14, 2015, 10:12 »
Та пия си аз биричка и ме осени. С риск да обсебя темата...

Някои музиканти на плочите им викат тави. Та тава=диск=плоча.
Демек=То ест=it is=То е:
Префасониране на тавата

Щом като предишния ми превод на disk formatting не ви хареса - 6 ракии и 1 шопска

Не става. Фасон е чиста френска дума, и означава "начин".

Иначе съм с две ръце и четири крака за "6 ракии и 1 шопска"  [_]3

Всъщност като се замисли човек, няма нужда от каквито и да е чуждици. Вижте примерно колко различни неща могат да се изразят с простичкия израз "да му е?а мамата"  ;D

Или само с глагола „таковам“ :D
Активен

the lamer's team honourable member

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #70 -: Mar 14, 2015, 10:40 »
               Ах да знаеш мила Мамо,

              как се ококорих сутрин рано,

               диска да си аз рамкирам,

             и Пингвина инсталирам!!! ;D ;D ;D [_]3 [_]3 [_]3
« Последна редакция: Mar 14, 2015, 10:42 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #71 -: Mar 14, 2015, 11:27 »
Да не се окаже че всички думи които ползваме са чуждици. Щото всички думи имат някакъв Санскритски корен.

Едно време като са изследвали латинският са забелязали че страшно много думи имат Санскритски корен.

Та така ако древният праезик е бил Санскрит и кое тогава е чуждица?
http://en.wikipedia.org/wiki/Proto-Indo-European_language
« Последна редакция: Mar 14, 2015, 12:21 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #72 -: Mar 14, 2015, 11:51 »
Абе сещам за един превод на диск.

Имаме позабравенета дума Чакрък. Чакрък са викали на колелото на кладенеца и на онзи предачен инструмент дето се върти на ръка и се преде вълната.

Та чакрък си е точно Чакра от санскрит и означава колело.
Обаче има проблем че означава колело - т.е. има дупка в средата :o.... а пък диск е по различно и е без дупка  :o :o :o

Ама да кажем че може и така щото плочите в харда също имат дупки в средата. Това ме навежда на мисълта че даже и 'диск' не точната дума. Как така ще му викат диск като е пробит в средата. ??? А дали древните гърци са възприемали диска като нещо върящо - изобщо не им е минавало през акъла. Докато чакра означава и нещо което се върти.


« Последна редакция: Mar 14, 2015, 12:22 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #73 -: Mar 14, 2015, 13:09 »
Да не се окаже че всички думи които ползваме са чуждици. Щото всички думи имат някакъв Санскритски корен.

Едно време като са изследвали латинският са забелязали че страшно много думи имат Санскритски корен.

Та така ако древният праезик е бил Санскрит и кое тогава е чуждица?
http://en.wikipedia.org/wiki/Proto-Indo-European_language
То и санкритския е дошъл от някъде. Ако наистина се окаже, че не сме първата развита цивилизация на Земята, иди му търси края на всичко. Началото де. Темата като цяло си  безсмислена, ама за хоремак става.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

edmon

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #74 -: Mar 14, 2015, 13:12 »
Интересно ми е , според привърженицеите на чуждиците, дали са се замисляли , как звучат всички тези термини, на един среднотъп ,пЕнсонер хамерикан....
Дали сте се замисляли, че дори за тях това са странни думи, който не са съществували, когато те са били млади, но сега са се наложили.
Така съм сигурен, че за много от тях драйвър означава точно единствено и само шофЕр, но не  и софтуерна програма, която служи , на операционната система с хардуерното устройство.
И сега да извадим чуждите думи.
драйвер - водач, шофЕр
софтуер -  мекоиздел
хардуер - твърдоиздел
програма - план, замисъл
система - метод

Та така... при добро желание ние може да наричаме нещата с буквален превод и когато приемем, че буквалният превод е правилният превод то тогава ще се освободим от чуждиците!
СЕга като се замислих върху мекоиздел и твърдоиздел, при добро желание , не са лоши думи...
:)
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10   Нагоре
« назад напред »