Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10   Надолу

Автор Тема: "Смешници, говорете на български"  (Прочетена 29426 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #75 -: Mar 14, 2015, 13:29 »
Цитат
-трябва да се излезе от детската градина на моментната геополитическа ситуация! Днес управлява англосветът, утре ще управлява руско-китайския и т.н. свят, или ще се получи някакъв баланс, и никой няма да управлява, освен така нареченият бизнес на интереси между хората, не някакви империи като САЩ, със им сълзливата Англия по повод на бившата си Империя и техните сателити Канада и Австралия+Европейският съюз, който само мечтае за моментът, в който ще им забие ножът в гърбът.

Е то това май ти е agenda-та на тебе, не че имало много чуждици в българския. Само че аз не мисля че между това кой доминира в света в момента и между това каква е lingua franca-та там има толкова силна връзка. Примерно когато без съмнение английскоговорящият свят е доминирал (защото дали това е така в момента е малко спорен въпрос), това е бил по-скоро френския език, поради някаква неясна за мен причина. Преди това в определен период от време такъв статут е имал латинския, на какво отгоре при положение че римска империя е нямало. Аз си мисля, че статута на английския език е такъв по-скоро защото е граматически прост, същевременно достатъчно обогатен със заемки, така че да може да описва ужасно много неща. В този ред на мисли руския или китайския най-вероятно никога няма да се сдобият с такъв статут - поради ред причини, но най-простата е че са ужасно сложни езици (не знам за китайския, но поне руския съм го учил години наред и йок файда - две изречения не мога да вържа граматически правилно). Ако трябва да кажа нещо на немски, виждам с порядъци повече усилия да го формулирам правилно, в сравнение с английския, същото с още повече сила важи и за руския, това въпреки че като славянски език е далеч по-близък до българския. Моята вероятно спорна теория по въпроса е че англо-говорящото население няма проблеми с това да си реформира езика в посока опростяване ("циганизиране") както и са далеч по-толерантни към хора, които не могат да го говорят правилно. В смисъл в общият случай няма да срещнеш открити подигравки ако говориш леко неграмотно, но ако примерно някой чужденец се насили да говори български (естествено няма как да го направи като човек с роден български) - обикновено следват подигравки. Примерно има един пич дето се подвизава в БГ Радио и по разни реклами, някакъв грък, диетолог, живял години тук и говори доста прилично български....ама все пак е грък и не може да издава звуци като "ж", "дж", "ш" и "щ", та звучи малко смешно. И всеки познат като стане случайно въпрос за пича, почва да му се присмива на акцента. Което е доста глупаво, все пак човекът е положил значителни усилия да научи езика и реално погледнато му се получава.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #76 -: Mar 14, 2015, 13:31 »
"план", "шофЕр" и "метод" отпадат, не стават, чуждици са.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

edmon

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #77 -: Mar 14, 2015, 14:19 »
"план", "шофЕр" и "метод" отпадат, не стават, чуждици са.

Като гледам шофЕр е от френски и означава буквално.... огняр,парнаджия?
А парно , пара... са си български..
та ако още в началото на парните самоходи бяхме приели, че думата огняр е една добра дума за шофЕр и свикнехме, че огъня е в дизеловия и бенДЖИновият двигател, сега щяхме да сме спокойни за значението й!
Дайвер е водач, който води по драйв, по път, така че,
за драйвер спокойно можем да приемем  водач, и така както казваме, на  морската вълната, вълна, а за овчата вълна пак казваме вълна...
така и за водач, можеше да дадем повече от едно значение без да се притесняваме...
все пак и в българският много неща зависят от контекста.
За мен всичко е до това как си свикнал..
Естествено на един селтак, който си е повярвал, че е стигнал далеч, след като е срал в кенеф в Париж, нормално е думите водач, огняр и тн, да изглеждат простовати и тн...:)) за тва сме ги и въвели, заради
някакви псведо българи.:)

PS. Според новите виждания, ренесанса, възраждането в ЕУропата се е случило, след като Турците превземат Константинопол и Римската империя приключва, тогава, цвета на науката се премества на запад и им помага да се оттърват от инквизицията!
« Последна редакция: Mar 14, 2015, 14:28 от edmon »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #78 -: Mar 14, 2015, 14:43 »
Да, обаче има едно очевидно несъответствие в цялата работа - към никой момент в историята, българите срали в парижки кенефи не са били мнозинство. При все това общоприетата дума е "шофьор", а не "огняр" - в смисъл можеш да пробваш да използваш "огняр" за целта и ефектът е че ще те гледат странно. Същият казус с "драйвер", примерно go_fire употребява далеч по-смисленото "водач" и пак звучи доста странно, извън контекста ако го чуеш това, няма никакъв шанс да направиш правилната асоциация и да разбереш за какво иде реч. В крайна сметка за щастие практичното надделява над емоционалното (емоции всякакви - от превзет патриотизъм до превзет изтънчен европеизъм). В крайна сметка работата на езиците е да служат като механизъм за предаване на идеи, всеки който се насилва да влага по-различен смисъл в това според мен би могъл да свърши далеч по-полезна работа в някоя друга област.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #79 -: Mar 14, 2015, 14:48 »
Боже, кой говори английски в днешно време?! Не и англичани и американци. Живях известно време на острова и в началото ми беше трудно да им разбирам. Причината е много проста, но  нямаше и как да се сетя за нея. И те като нас изпускат звуци от думите, други съкращават, разни странни съчетания, дето тук никога няма да ги чуеш в нито едно училище. Разговорния език е нещо съвсем различно. А там където бях повечето време имаха силен уелски акцент и имаше хора, дето изобщо не можех да разбера, какво ми казват. Само разбирах, че все още е английски. За чуждици при тях няма смисъл да се говори, защото езика им е смесица от пруски и .... какъв беше другия вече не помня.
Като се каже български, не съм вече много сигурен, какво е това. Досега не се бях замислял, но след два века византийско и пет века турско робство, един век вече ще стане силно чуждо влияние.... любопитен съм дали има някъде речник на чисто българските думи и изрази. Не с турски, френски или английски произход.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

edmon

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #81 -: Mar 14, 2015, 16:03 »
Да, обаче има едно очевидно несъответствие в цялата работа - към никой момент в историята, българите срали в парижки кенефи не са били мнозинство. При все това общоприетата дума е "шофьор", а не "огняр" - в смисъл можеш да пробваш да използваш "огняр" за целта и ефектът е че ще те гледат странно. Същият казус с "драйвер", примерно go_fire употребява далеч по-смисленото "водач" и пак звучи доста странно, извън контекста ако го чуеш това, няма никакъв шанс да направиш правилната асоциация и да разбереш за какво иде реч. В крайна сметка за щастие практичното надделява над емоционалното (емоции всякакви - от превзет патриотизъм до превзет изтънчен европеизъм). В крайна сметка работата на езиците е да служат като механизъм за предаване на идеи, всеки който се насилва да влага по-различен смисъл в това според мен би могъл да свърши далеч по-полезна работа в някоя друга област.

Именно де, хем не са били мнозинство, хем са били достатъчно овластени, за да ги наложат.. за това казах, че са псевно българи!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #82 -: Mar 14, 2015, 16:06 »
Може би пък те са били малцинството, което са шофирали и оттам. Друго обяснение просто нямам, в крайна сметка каквито и думички да си измислят хората, разговорния език не се формира насилствено.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #83 -: Mar 14, 2015, 16:06 »
Ахам

https://www.youtube.com/watch?v=dABo_DCIdpM
Оооооо, това съм го гледал преди време с голямо удоволствие. Сега със същото удоволствие отново го гледах. Дори го дръпнах.  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #84 -: Mar 14, 2015, 16:20 »
Хах! Тубата какво изкара покрай този с акцентите
https://www.youtube.com/watch?v=wYmrg3owTRE
 :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #85 -: Mar 14, 2015, 16:35 »
И сега да извадим чуждите думи.
драйвер - водач, шофЕр
софтуер -  мекоиздел
хардуер - твърдоиздел
програма - план, замисъл
система - метод

Та така... при добро желание ние може да наричаме нещата с буквален превод и когато приемем, че буквалният превод е правилният превод то тогава ще се освободим от чуждиците!
СЕга като се замислих върху мекоиздел и твърдоиздел, при добро желание , не са лоши думи...
:)
хардуер си е точно - железария
сигурно софтуер трябва да е кинкалерия

програма - план, замисъл не може защото това е значението на алгоритъм

Ето така се губиш в превода.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #86 -: Mar 14, 2015, 17:07 »
Ами аз често вместо компютър или лаптоп използвам думичките щайга и кошница. Сега второто и за автомобил може да стане, ама ....  ::)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #87 -: Mar 14, 2015, 17:50 »
Я гледай ти, имало дори научни трудове по въпроса:

http://liternet.bg/publish3/lkirova/evolution.htm
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #88 -: Mar 14, 2015, 18:03 »
Щайга за компютър е класика, и до ден-днешен се чудя откъде ли е произлязло (съмнявам се че някой луд сисадмин е ползвал стара кутия от PC да си държи доматите в нея  ;D ). За автомобил, освен кола си имаме звучното "таратайка". Всъщност хич не помня да съм чувал някой да казва "автомобил" а не "кола" в последно време.
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #89 -: Mar 14, 2015, 18:12 »
Не е оттук, ма все пак...

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10   Нагоре
« назад напред »