Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 191476 пъти)

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #480 -: Jul 07, 2020, 02:39 »
доколкото бях чувал (ехееей още преди да пресека голямата вода) у БГто над 5К (може и по-малко да беше) и ВСИЧКИ те изнудват да регистрираш фирма т.е. никой няма на заплата над 5К официално (е освен неко на представителни длъжности - дупедати и пр. дето кракът им не е стъпвал там)
..
т.е. (лично мнение) очакавам нещо подобно т.е. няма да мине без борба, но машините не харчат (а и ИИ по-трудно, почти невъзможно да го излъжеш /в цената и не само/)
https://www.youtube.com/watch?v=QbB4XcfKzg8
Благодаря. Ще го изгледам филмчето, макар и да се съмнявам че ще науча нещо ново :)

Относно 5к в БГ - това е един ноусенс на държавата. Става въпрос че закона казва - ако имаш приход по-голям от 50к годишно трябва да се регистрираш по ДДС. Даже по едно време до колкото помня, искаха да ти вземат ДДС за това че си си продал апартамента (за над 50к).
Сиреч, ти си изтеглил кредит (работещ човек). Изплащал си го с както казах по-горе с 31% данъчна тежест и отделно банковите лихви около 7%. Закупил си го с ДДС (ново строителство)+20%. Закъсваш с парите и искаш да го продадеш и държавата ти казва общинска такса ли кво беше + ако вземеш над 50к си регистрирай и фирма и издай фактура :) Пълна простотия и мисля че я оправиха, но сега като ми каза, не се сещам да съм чул, да е оправена :) И ай да беше някакво 5-10% това ДДС, ми то е 20% :(

Един приятел продаваше всякакви боклуци в ОЛХ и едната година получи честитка от нап че е минал 50к и го накараха да плати ДДС (даже го и осъдиха за нещо си). Накрая ми вика аз от ОЛХ съм изкарал 5-6к за годината чисто, те ми искат 10к. Та за който не знае - спедиторите в БГ ги натисна държавата преди време и всички наложени платежи се отчитат пред нап.
« Последна редакция: Jul 07, 2020, 02:43 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #481 -: Jul 07, 2020, 04:47 »
Как да няма 5к заплати:
https://www.24chasa.bg/novini/article/8773938
Половината държава на хранилка в администрацията.

Лошото е, че митът за евтиното падна в БГ, храната идва дебело и качеството е низко (жена ми е в момента в БГ и имам прясна информация).
Изравнихте цените с Европа, ама заплатите артисаха.

На морето има и по 5лв. на вечер, чудна работа защо
https://www.monitor.bg/bg/a/view/kvartirata-na-moreto-na-cenata-na-hotdoga-212475

Ще го пишем на сметката на вируса (ама тоя вирус го има и в Гърция).

На Наков му трябват канарчета да му ходят на академията. Нали е капацитета - кодерите му вЕрват.
Иначе силиконова долина правиха и в Индия, даже и край Москва (ама Медведев изпи парите).
Силиконовата (от онази другата на каките е в Лос Анджелис), a българската е у София, ама зимата се изнасят в Дубай, че много кърч.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #482 -: Jul 07, 2020, 05:40 »
Има разбира се 5к заплати, но са голяма рядкост. Ти виж когато вдигнаха на 3к осигурителния праг колко са засегнати:
https://svobodennarod.com/views/item/6073-da-vi-e-chestit-predlozheniya-v-byudzhet-2019-maksimalen-osiguritelen-dohod-v-razmer-na-3000-leva.html
*Общо малко над 148 000 души.

Ако го сметнеш като процент от общо работещите
https://www.dnes.bg/stranata/2018/01/30/rabotnicite-v-bylgariia-3-2-mln-a-rabotodatelite-100-hil.366518

Ще видиш за какъв батал става въпрос. И ако от тоя процент махнеш държавните служители, става смешно (ако не е трагично). Тая сметка е все пак за тези които са на над 2.6к заплата , не над 5к :) Там цифрите ще са отчайващи.

Относно морето - да ще е по-евтино, но недей да гледаш крайни примери ;) Както и горе даде за фул стак девелопер ;) Та ето ти другата крайност в случая.
https://offnews.bg/ikonomika/osobenosti-na-rodnia-turizam-6-leva-za-taksa-barbaron-na-plazha-v-tca-731736.html
« Последна редакция: Jul 07, 2020, 05:55 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #483 -: Jul 07, 2020, 07:35 »
и откъде я вадите тая информации - т'ва още от оня теч от НАПа ли?

А взехте ли си обезщетенията?
https://www.mediapool.bg/sadat-kompensira-postradali-ot-nap-liyks-sas-100-lv-news309250.html
Съдът компенсира пострадали от НАП лийкс със 100 лв.
Реално обезщетението е 200 лв., но половината от него са разноски за НАП
ха-ха-ха

и шефката им на 5 500 лева се навила

А някой нaправиха пари от цялата работа
https://blitz.bg/kriminalni/sled-napliyks-udarikha-stolichna-firma-v-denya-za-zaplati_news691121.html
« Последна редакция: Jul 07, 2020, 07:49 от remotexx »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #484 -: Jul 07, 2020, 08:21 »
Как да няма 5к заплати:
https://www.24chasa.bg/novini/article/8773938
..........

   Aаааааааа,Перник е друга бира.
А са му намалили заплатата(5070 лв. !) ,а е гепил винкела и:
бой,сръбска музика и ... , 3-тото си го знаете ...  ;D


   Ако е вярно написаното в статията от линка,сме я закъсАли ...
Меко казано,е обсурдно кмета на София да получава по-ниска заплата
от кмета на Перник...
« Последна редакция: Jul 07, 2020, 08:29 от spec1a »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #485 -: Jul 07, 2020, 08:43 »
Специално за Пернишкия кмет, не я прочетох статията, но знам че е прав човека (нищо че е бесепар). В Пловдив общинските съветници се опитаха да направят същото (тяхната заплата е вързана за кметската) ма Тотев ги знаеше тия номера и отсече: Няма да се бара кметската заплата. Разбира се веднага се появява въпросът: колко гори кю7 и как 1000 лева ти стигат... ма тва е друга тема :)

Ремо, информацията я вадя от нашите мили медии, понеже НСИ не стават и за чеп за зеле :) Честно казано не ми се праща писмо за достъп до тях че да получа точна статистика (до колкото може да е точна тяхната). Все пак на нещо трябва да стъпим нали?

Джета все вика: дайте цифри. Ма да намериш цифри в БГ е като да намериш девица в курварник.

ПП: Изгледах документалното клипче и както и си мислих - нищо ново под слънцето. Ако мога да те цитирам - "инвестиционните задници"
« Последна редакция: Jul 07, 2020, 08:52 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #486 -: Jul 07, 2020, 08:56 »
Не мислих да коментирам последните постове и теми, обаче нещо ме разтърси из основи и смятам че си заслужава да го споделя (дори отчасти се чувствам задължен).

Вижте как един велик човек се сбогува със света: https://boulevardbulgaria.bg/articles/nay-tezhkoto-sboguvane-e-s-mariya-nekrologat-koyto-enio-morikone-napisa-za-sebe-si

Тук някъде да виждате нещо за пари, имоти, политика, бизнес, наука или дори религия (няма нищо подобно, има само обич и благодарност).
При това човека някъде да казва какво е дал, не само благодари за това което е получил и което е скъпо за него !

Съжалявам и се извинявам ако за някой това е подтискащо, като се надявам че по-скоро ще бъде импулсиращо да погледне кое е най-важното в живота, не придобивките (от всякакъв вид) а отношенията с хората около всеки един от нас !
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #487 -: Jul 07, 2020, 09:03 »
Специално за Пернишкия кмет, не я прочетох статията, но знам че е прав човека
........

   Ти сериозно ли ?!?
Кмет на град с около 70 000 жители,с 5070 лв. заплата !
Отдавна не бях чел за нещо толкова нагло...

П.С.   Държа да отбележа,че не съм фен на Йорданка Фандъкова.

« Последна редакция: Jul 07, 2020, 09:06 от spec1a »
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #488 -: Jul 07, 2020, 09:06 »
... Даже по едно време до колкото помня, искаха да ти вземат ДДС за това че си си продал апартамента (за над 50к).
Ако въртиш търговия с имоти, дължиш данъци. Ако си собственик повече от 3 години, сделката е необлагаема.
Цитат
Доходите, придобити през календарната година от продажба на един недвижим жилищен имот, не подлежат на облагане с данък, ако той е бил ваша собственост в продължение на повече от 3 години, тоест, ако между датата на покупката и датата на продажбата му са изминали повече от 3 години.
Един приятел продаваше всякакви боклуци в ОЛХ и едната година получи честитка от нап че е минал 50к и го накараха да плати ДДС (даже го и осъдиха за нещо си). Накрая ми вика аз от ОЛХ съм изкарал 5-6к за годината чисто, те ми искат 10к. Та за който не знае - спедиторите в БГ ги натисна държавата преди време и всички наложени платежи се отчитат пред нап.
Това е прекрасно :)

Лошото е, че митът за евтиното падна в БГ, храната идва дебело и качеството е низко (жена ми е в момента в БГ и имам прясна информация).
Като си има в предвид, че производството на храна в България се случва по-скоро на пук на държавата и почти всичко е внос е логично цените да са такива. Качеството също :(
На морето има и по 5лв. на вечер, чудна работа защо

Мислех, че има протест на шосето за Китен, пък то било хора с табелки „Свободни легла“.

Туй е виц, ама... да.
Ще го пишем на сметката на вируса (ама тоя вирус го има и в Гърция).
Вируса едно на ръка, но и презастрояването също. Морето и планината се превърнаха в жилищни комплекси. Аз не разбирам, защо някой би се преместил от своят си апартамент в чужд апартамент. Уж на почивка, а затворен в кутийка.
Гърците предлагат почивки в малки курортни селища, също както и при нас навремето. Но с по-високо качество на обслужването. Та, аз не се очудвам, че куцо и сакато върви през границата надолу.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #489 -: Jul 07, 2020, 09:47 »
Цитат на: stealth01
Това е прекрасно  :)
Кое е прекрасно ? Че човек с две деца и 1200лв заплата, трябваше да тегли кредит за 10к, за да пълни чекмеджета ли ?
« Последна редакция: Jul 07, 2020, 09:50 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #490 -: Jul 07, 2020, 09:51 »
   По въпроса за стандарта на живот тук и в Силициевата долина:
Никой горе не публикува достоверни данни за наемите в "долината".
Дистанционното прасна няколко линка,но ...
Успях да нямеря някакво инфо в "https://www.trulia.com/"
Даже и според него излиза,че наемите са космически (приемаме,че
информацията в тоя сайт е достоверна). Да, има апартаменти за под
2000 $ на месец,но те са на майната си.Програмист от,примерно,
"Гугъл" би пътувал всеки работен ден по над 100 км.
Между другото,точно "Гугъл" вече строят жилища за свои служители,
които ще ги дават под наем на достъпни цени.

   Така че,сори,реактивен,но в САЩистан не са цъфнали и вързали ...
За София можеш да намериш много данни.прилична гарсониера е
около 300 лв. на месец,2-стаен около 500 лв., в повечето квартали.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #491 -: Jul 07, 2020, 10:20 »
Не зная, на какво казваш прилична гарсониера, но аз като си търсих жилище преди две години, почти не намерих нещо нормално за обитаване под шест стотака.
За двустайния в момента плащам шестстотин.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #492 -: Jul 07, 2020, 10:33 »
Цитат на: stealth01
Това е прекрасно  :)
Кое е прекрасно ? Че човек с две деца и 1200лв заплата, трябваше да тегли кредит за 10к, за да пълни чекмеджета ли ?
Прекрасно е, когато тарикати на дребно минат в категорията на едро (50k) и разберат, че има и задължения, които трябва да се изпълняват. Ако човекът си беше платил данъците навреме, нямаше да е толкова ошашкан, нали?
Но пък като си плащаш данъците изведнъж се оказва, че въобще не си толкова конкурентен и мощен тигър в платформите за малки обяви.

Демокрацията е, както да имаш правото да си избираш управниците, така и задълженията към общността под формата на данъци, така и последващият контрол, какво да се прави с пълните чекмеджета. Тук имаме някои дефицити...

Аз в тази случка виждам един прекрасен урок. За съжаление, явно има хора, които не могат да го възприемат. Повече уроци трябват :(
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #493 -: Jul 07, 2020, 10:35 »
Не зная, на какво казваш прилична гарсониера, но аз като си търсих жилище преди две години, почти не намерих нещо нормално за обитаване под шест стотака.
За двустайния в момента плащам шестстотин.

   Предполагам,говориш за София.

Ето ти двустайни(има под 250 евро),някои са даже читави:

https://www.imoti.net/bg/obiavi/r/dava-pod-naem/sofia/dvustaen

   По-добре обаче избягвай агенциите (ще ти вземат в началото
много пари), търси обяви от собственици, и се договаряй с тях.
   Разбира се,търси в повече сайтове.

   Ако си тарикат,би трябвало да можеш да се договориш със
сегашния си хазяин (собственик на апартамента) и да смъкнеш
цената поне със 100 лв.
   Цените напоследък започнаха да падат ...

Успех !
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #494 -: Jul 07, 2020, 10:44 »
Ами мислех, че говорехме за прилично жилище. Това за двеста и петдесет евро нямаше кухня.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.