Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 78   Надолу

Автор Тема: Епидемията и българските културни особености  (Прочетена 67435 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Исках още нещо да напиша за Мария Спирова, но забравих.

Да ми обяснява, че съм искал „свободата да умра“ или, каквото там го е формулирала. Ама, благодаря! Това е чиста форма на комунизъм. Те решават, кое е добро и кое зло. И пак те, без да ме питат, ме пазят от него. Това е най-чистата дефиниция за комунизъм.

И сега се оказа, че жълтопаветниците са всъщност леви. Те само се правят, че не са комуняги.

=*=

Няма да забравя, как март миналата година руснаците се хвалеха, че лекуват болн ите си с лекарства за СПИН. И ще нямали никакви починали и никога няма да имат. А след месец бяха на върха по смъртност. Сега пак. Кухо самочувствие. Цялата им работа е такава. Надувки.

=*=

Уиндоуси няма да си купувам, ако ще по една стотна от лев да са. Не планирам да ползвам тази система дори на виртуална машина. Всички виртуални машини, които съм имал, са били най-много с XP. Бих ползвал 98, но има някакви проблеми. Не се поддържа добре от Virtual Box.

Така, че ако изобщо някога пак правя виртуалки за експерименти, те няма да са с десетки и натам номерация. Наистина веднъж имах виртуалка с десетка… за да видя мога ли да подкарам една досовска програма. И не успях.
« Последна редакция: Oct 21, 2021, 15:16 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил

П.П. Гога сега е момента да се купуват/легализира джамове само 7-8 евро кво му даваш? А колко ти струва бутилката мераклийско?

https://e-vestnik.bg/34927/golyamo-namalenie-za-helouin-na-godeal24-nalichen-e-windows-11-originalen-klyuch-za-windows-10-za-735-e/

Като си помисля, че за всяка от машините си дадох по триста кинта за система и ми се гади  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
...
Така, че ако изобщо някога пак правя виртуалки за експерименти те няма да са с десетки и натам номерация. Наистина веднъж имах виртуалка с десетка… за да видя мога ли да подкарам една досовска програма. И не успях.
...

   Няма ли да стане с DOSBox ?
Имаше трик,с който да "излъжеш" софтуера ,че е в истински DOS.
По спомени,можеш даже да "монтираш" исо имидж с "IMGMOUNT".
Ще си потърся писанията по тази тема.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
FreeDOS във виртуалка също върши работа.
Този В11, като гледам с тези ТПМ, сигурно няма да запали и във виртуалка.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не го обясних правилно. Програмата беше 16-битова, но за Windows. Във Windows 8/10 64-битовата версия е премахнат този слой на симулация, който е същия като и за ДОС. Това се опитвах да подкарвам. Като има и външни реализации включително на основата на Wine, така наречения WineVDM. До последния така и не стигнах. Пробвах другите варианти включително някаква китайщина в SF, която е това от 32-битовите версии на 8/10 направено за 64-битови.

Иначе специално за DOS в 10 има едно програмче ViBOX, което е DosBox с отстранени недостатъците му — като липса на печат (която може да се добави с кръпки към DosBox) и заключване на документи за редактиране. Брилянтно решение.

Мисля, че имам тема в кошчето по тези въпроси.

Имахме един лаптоп с 10 и се опитвахме да го пуснем там това професионално програмче.

Но това беше на старата ми работа. Докато се опитвах да си върша работата, се опитвах да правя магии, за да оправям бакиите, защото пари за външна поддръжка нямаше. То се оказа накрая, че и пари за заплати няма. Изритаха ме като мръсно коте, не защото нямах работа, а защото таксите на клиентите които обслужвах, бяха недостатъчни да покрият моята заедно с осигуровките.

След мен, какво се е случило с тези клиенти, мога само да гадая. Но предполагам силно се е съкратила работата по тях и колегите, които са ги взели, са станали още по-пренатоварени от преди това.

Винаги съм се опитвал да правя повече, от това, за което ми се плаща. И обикновено се е оказвало, че това, за което получавам заплата, е недостатъчно.

Та стара история.
« Последна редакция: Oct 21, 2021, 15:18 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Файър, колко е тарифата за година, да подаваш осигурителните декларации обр.1, годишната обр.6 и ГДД по ЗДДФЛ? Ориентировъчно, любопитно ми е. Аз моите си ги подавам сам.

П.П. За самоосигуряващо се лице имам предвид.

П.П.П и да се върнем на ковида- днес ми попадна някаква статийка, но нито сайта запомних, нито името на човека- някакъв се изказал в писмен вид, че неваксинираните трябва да плащаме от джоба си лечението срещу ковид, ако попаднем в болница. Жалко, че не запазих линка.  Аз на въпросния отворко мога да му кажа- ок, нека е така, ама ми върнете сумите за месечни осигуровки за 5 години назад, че и повече, защото от толкова време някъде не съм влизал в болница. Заедно с лихвите.
« Последна редакция: Oct 21, 2021, 16:19 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Добре правиш. Грешни пари са това. Но е направено толкова сложно, че повечето хора се налага да плащат.

Сега тук слагам две уговорки. Едната е, че де факто съм изхвърлен от тоя бранш поради липса на качества. И втората уговорка е, че нашия край е сред най-бедните и тук цените на счетоводни услуги са видимо по-ниски, отколкото почти навсякъде другаде. Северозападнала България не случайно е кръстена така. Видин, Враца, Монтана и Лом са в бедствено положение от поне двадесет години.

Та подаването на едно и шест върви между 5 и 20 лв. на месец. При някои клиенти се изчилява и на редче. Например 10 ст. до лев. Но това е грубо, защото месечната такса се уговаря предварително и е твърда. Сиреч той може да е започнал с 5 работника, а да са станали шест или четири. Сега няма моментално да се смени таксата. Но, ако станат да речем десет или двама, тогава условията сигурно ще се предоговорят.

ГДД върви от 10 лв. за някого имащ например само граждански договори до към петдесетина за някой с много неща. Средно е 20 или 30.

Но това се говори за клиенти, на които не им се води счетоводство, а се прави само това за тях. За клиенти на абонамент и двете услуги са безплатни и си влизат в месечната такса.
« Последна редакция: Oct 21, 2021, 16:23 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
20-30 лева за ГДД ми се струва прекалено ниско, като знам какво смятане пада, като си правя моята.. а и както казваш, отвратителните формуляри. Мерси за инфото!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами с колеги от столицата съм си говорил, че там тръгват от сто нагоре. Ние тръгваме от десет и пет за приятели. Примерно моята жена пише на свои колеги декларациите без да им взима пари за това. Повечето се отблагодаряват с кутия бонбони или от по-големите шоколади на Милка. Миналата година един ѝ даде шише уиски.

Тя е доволна, защото първо това са колеги и не би им взела пари, второ тя всъщност е на трудов договор и това идва леко нелегално. Ако взимаше пари, сигурно нямаше да разберат в НАП, но защо да си прави бели?

Всъщност ти си първия юрист, който срещам и който се оправя с такива неща. Тукашните си плащат. Обикновено успяват да си договорят много добри условия, защото и работата по тях не е много. Дето викаш, то основно текат едни осигуровки.

Между другото тия с десетачките обикновено им се свиди да ги дават. Неприятно е да се работи с неплатежоспособни клиенти, а повечето са такива.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Преди да стана адвокат, съм работил и други неща и проблем няма даже да оправям и СД по ЗДДС, интрастат декларации (имаше и такова нещо по едно време, в момента не знам), VIES. Всъщност данъчното право е част от сферата ми на дейност. Ама си прав, повечето ми колеги си плащат, да им правят нещата по осигуровките и данъчните декларации. То е направено така сложно, че да има едни офисчета пред НАП и "Местни данъци" и данъчната лелка те препраща към тях, щото винаги си объркал нещо. Безкористно, естествено, те там хората за едни 50 лева ще ти ги оправят..  ;D

Цитат: "Между другото тия с десетачките обикновено им се свиди да ги дават. Неприятно е да се работи с неплатежоспособни клиенти, а повечето са такива."

Тука те разбирам перфектно. Аз на клиента първо му обявявам тарифата и после почвам консултацията. Имах случай, един ми каза, че не трябвало да плаща за голи приказки. Изгоних го, заплаши ме, че щял да пуска жалба и я чаках с нетърпение, ама явно не се е жалил. Интересно ми беше, какво ще пише в жалбата- "Тоя адвокат ми иска пари за консултация"  ;D

П.П. А съм имал и такива клиенти, човека притиснат отвсякъде, казуса му обречен, направо им казвам на такива, че шанс няма. И не му искам нищо. Но ми прави впечатление, че има и такива- после отива при някой друг колега, той го прилапва, омазва го едно хубаво с обещания и го разтоварва парично, после- дръжки, съда така решил..
« Последна редакция: Oct 21, 2021, 16:53 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Тука те разбирам перфектно. Аз на клиента първо му обявявам тарифата и после почвам консултацията. Имах случай, един ми каза, че не трябвало да плаща за голи приказки. Изгоних го, заплаши ме, че щял да пуска жалба и я чаках с нетърпение, ама явно не се е жалил. Интересно ми беше, какво ще пише в жалбата- "Тоя адвокат ми иска пари за консултация"  ;D

За това последното ние сме виновни. Ние научихме клиентите, че съветите са безплатни. А го напрвихме, просто, за да ги запазим. Доста често изнахалстват да ни питат някакви чисто юридически неща, дето изобщо не са ни работа.

Това доста ме е вбесявало. Но дори тези отговори рядко успяваме да ги отклоним, защото обикновено за тях са най-настоятелни. Но поне, ако не успеем да ги отклоним, твърдо им заявяваме, че им казваме нещо, но не поемаме отговорност, защото това е от опита ни и не ни е в дейността.

Има клиенти, които имат личните телефони на служителя, който ги обработва и му звънят денонощно. И това при петдесет до шестдесет лв. месечна такса, защото ЕООД започват от толкова.  Тия с ДДС успяваме да договорим от сто нагоре. На тях поне знаем, защо им вдигаме телефона. А и те обикновено не звънят в извънработно време или приемат обяснението, че ще свършим нещото на другия ден.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил

За това последното ние сме виновни. Ние научихме клиентите, че съветите са безплатни. А го напрвихме, просто, за да ги запазим. Доста често изнахалстват да ни питат някакви чисто юридически неща, дето изобщо не са ни работа.


Разберете се с някой адвокат там, такива въпроси като има, му ги прехвърляте, той после ви отчислява процент. Така всички са доволни, аз съм бачкал така със счетоводители.

П.П. Имам предвид, прехвърляте му клиентелата с въпросите, той да си взема там, каквото си е, от тях, и после връща процент към вас.
« Последна редакция: Oct 21, 2021, 17:03 от Nik123 »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Проблема е решен: Гого си работи от къщи, ники му плаща 30 кинта и оутсорсва работата към Гого от Варна във Видин. Това си е онлайн работа, освен ако не искате да се видите по за ракия/бира.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Готина схема, ама сме много отдалени, пък тия отчислявания вървят кеш, както и такива консултации  ;D
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Между другото,народа се юрна да се ваксинира.
Гигантски опашки пред болници и пунктове за ваксиниране.
Вчера минах близо до 2 пункта за ваксиниране в метрото,поне
по 50 човека опашка имаше и пред 2 -та !
Преди никога не е имало чакащи.

Явно някои са се уплашили от приказките на здравния монстър (пардон,министър).
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 78   Нагоре
« назад напред »