Автор Тема: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен  (Прочетена 50648 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #30 -: Feb 22, 2020, 08:39 »
Ами не съм съгласен. Не съм съгласен поне в частта за ел. подпис. Той служи единствено и само за индефикация и е най-доброто измисляно някога. Паролите могат да се забравят. Аз съм забравял изключително важни пароли и съм оставал с пръст в устата. Обикновените сертификати (не записани на интегрална схема) могат да бъдат откраднати. Ел. подпис също може, но също така трябва да откраднат pin-a от главата ти. А имат само три опита. И трябва да го откраднат физически в стила на Джеймс Бонд. И не на последно място тези радио-честотни карти дето ги размятат по офисите да си отварят вратите и т.н. могат да бъдат откопирани с телефон, а по-умните от тях с играчка за десет долара от „Али експрес“. И всичко това от разстояние например 10 метра.

От тази ли, от следващата година ли, държавата ще почне да вгражда подписите в личните карти и това е най-мъдрата идея, която са имали.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #31 -: Feb 22, 2020, 10:53 »
От тази ли, от следващата година ли, държавата ще почне да вгражда подписите в личните карти и това е най-мъдрата идея, която са имали.

   И какво и е мъдрото на тази идея ?
   Къде е гаранцията,че някой от МВР например няма да злоупотреби
с данните (особено частния ключ) от личната ти карта ?
   Всъщност същото се отнася и за продаваните ел.подписи -
нали преди да се запишат данните на съответния носител първо
трябва да бъдат генерирани: двойка ключове (публичен и частен)
заявка за сертификат,после се създава и самия сертификат
(подписан от съотв. издател).Та къде е гаранцията,че някой
от фирмата(респ. МВР в случая с личните карти) няма да си копира
тези данни на някое друго място ?
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #32 -: Feb 22, 2020, 12:42 »
Нямам идея кога ще се случат новите документи. Тази година ще има масово подновяване, но май все още са старият модел.
   И какво и е мъдрото на тази идея ?
Всеки, който желае, ще получи ел.подпис и/или ел.легитимация (двете са различни), който може да ползва лесно.
Не ми се навлиза много в offtopic, но видях тарикати, които предлагат сертификати, при които частният ти ключ е метнат някъде в облака. Което е тотално сбъркана идея, ама явно хващат риба в мътна вода...
   Къде е гаранцията,че някой... няма да злоупотреби...
Никога няма пълна гаранция. Винаги някой някъде реже нещо с флекс. Но има добри практики, които носят някакво ниво на поносима сигурност. Приемаме ги, за да може да свършим и някаква друга работа, освен да търсим дупки в ситото.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #33 -: Feb 22, 2020, 17:26 »
Абе вие като банкирате или пазарувате онлайн- четци и карти ли използвате (ако не - не ви ли е страх за парите ви или ви е страх само за данъците).
БГ е голяма колкото един приличен град по света, как ли се оправят хората по света без такива четци и без да си свързват касовите апарати към НАП (не съм специалист ама сто на сто се нарушава някой член на конституцията).
А за личните карти нямам думи - никой не ги изпозва за ИД - има си шофьорска книжка за тая работа, още малко и международен паспорт и акт за раждане някой ще вземе да поиска.
От 01.01 всички граждани да си купят по един компютър за възка с НАП и за нищо друго и да е с купен Уиндоус 10 за ФЛ и ДОС за ЮЛ - иначе ще се редите на гише. Интернета да идва от БТК иначе ще ви окрадат данните.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #34 -: Feb 22, 2020, 18:08 »
Тукашното банкиране в 90% от банките до преди година беше точно с ел. подпис. От година се опитват да го унищожат. Някои като ПИБ го ликвидираха. Вместо него предлагат телефонно. Какво ще да казваш, това за мен е назадък и пълно безобразие. Ей сега ще видим, как се крадат пари. И ми е много интересно, как ще си разпечаташ извлечение от телефон.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #35 -: Feb 22, 2020, 18:30 »
Телефонното е само допълнение.
Че те компютърното банкиране ли премахват?!
Сигурно са им избягали админите в чужбина от страх, че БСП-то ще им дигне данъците.
« Последна редакция: Feb 22, 2020, 18:37 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #36 -: Feb 22, 2020, 18:41 »
Вече е основно, а както казах в някои банки е и единствено с хоризонт до една, две години навсякъде да се премахне. Може би ще остане в БДСК. Вметка, че там са два варианта. Единия е с парола, втория с ел. подпис, но от настолна програма. Ама при тях бавно стават промени.

Комунетата наистина готвят страшни свинщини и хич не си завиждам в следващите години. Макар днес да се мислим, че от рекордьора Бойко едва ли има по-зле, само въпрос на време е да си спомняме с носталгия за него.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #37 -: Feb 22, 2020, 23:21 »
Ами от мойта банка преди месец ме привикаха, че не съм се бил разписал на два документа за кредитната карта, пък ми я били дали.
И тогава ми казаха, че според някакви закони на ЕС, банкирането щяло да става през мобилно приложение. Казах им, че няма как да стане, понеже не ползвам смартфон и не могат да ме задължат да ползвам заради това. Изглежда не съм само аз. Ще видим, какво ще става
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #38 -: Feb 23, 2020, 00:10 »
Казваш им, че си сменяш банката тогава.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #39 -: Feb 23, 2020, 00:20 »
Теодор Михайлов във Facebook. Негов приятел му казал, че еврейският бумеранг като го хвърлиш, се връщал с пари. И той (Теодор) измислил разни шуротии и за други националности.

Руският бумеранг отлитал толкова надалеч, че никога не се връщал.
Американският, след като го хвърлели, се връщал с надпис Made in China.
Китайският се връщал с корона и никой не искал да го хваща.
...
Българският никога не излитал защото всички викали "Не се хвърля така!"
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

stealth01

  • Гост
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #40 -: Feb 23, 2020, 09:36 »
Абе вие като банкирате или пазарувате онлайн- четци и карти ли използвате (ако не - не ви ли е страх за парите ви или ви е страх само за данъците).
За банкиране ползвам ел.подпис. При нареждане за превод, трябва документът да е подписан.
При пазаруване on-line аз (а и не само, това е най-разпространеният начин) поръчвам с наложен платеж. Първо вземаш и виждаш, какво си поръчал и след това плащаш в брой.
... свързват касовите апарати към НАП (не съм специалист ама сто на сто се нарушава някой член на конституцията).
Откакто приеха въпросната наредба Н-18, я промениха вече 5 пъти за една година. Мисля, че в момента не нарушава конституцията. Вече не може безконтролно НАП да има достъп до всичко.

Тукашното банкиране в 90% от банките до преди година беше точно с ел. подпис. От година се опитват да го унищожат. Някои като ПИБ го ликвидираха.
Райфайзен май първи отрязаха ел.подписите. Ама те напълно заслужено спътъхнаха като пазарен дял и отдавна не са фактор. Банките заобикалят закона като отказват да приемат законно средство за подпис, а минават в договаряне клиент-банка. Клиентът се съгласява да работи, по определен от банката начин, а банката приема това за подпис. Ако вярваш на банката - всичко е наред. Ако се случи нещо обаче - трудно ще докажеш пред закона някаква нередност. Всичко върви към отказ на банките от отговорност пред закона. И понеже на клиентите им е по-лесно, те приемат всичко...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #41 -: Feb 23, 2020, 09:55 »
Ами от мойта банка преди месец ме привикаха, че не съм се бил разписал на два документа за кредитната карта, пък ми я били дали.
И тогава ми казаха, че според някакви закони на ЕС, банкирането щяло да става през мобилно приложение. Казах им, че няма как да стане, понеже не ползвам смартфон и не могат да ме задължат да ползвам заради това. Изглежда не съм само аз. Ще видим, какво ще става

Единственото, което ги задължава ЕС е да имат стандартно за целия съюз JSON API, което да позволи всеки да може да си свързва системите с тях, както е от десетки години в белите държави. Е не знам дали до сега е било точно чрез JSON, но поне от 20 години на запад е възможно. Те обаче го изтълкуваха, че трябва да имат възможност да те шпионират и нищо да не ти дават. Че ДАЖЕ да ти отрежат и настолното банкиране.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #42 -: Feb 23, 2020, 11:04 »
Абе вие като банкирате или пазарувате онлайн- четци и карти ли използвате (ако не - не ви ли е страх за парите ви или ви е страх само за данъците).
За банкиране ползвам ел.подпис. При нареждане за превод, трябва документът да е подписан.
При пазаруване on-line аз (а и не само, това е най-разпространеният начин) поръчвам с наложен платеж. Първо вземаш и виждаш, какво си поръчал и след това плащаш в брой.
... свързват касовите апарати към НАП (не съм специалист ама сто на сто се нарушава някой член на конституцията).
Откакто приеха въпросната наредба Н-18, я промениха вече 5 пъти за една година. Мисля, че в момента не нарушава конституцията. Вече не може безконтролно НАП да има достъп до всичко.

Тукашното банкиране в 90% от банките до преди година беше точно с ел. подпис. От година се опитват да го унищожат. Някои като ПИБ го ликвидираха.
Райфайзен май първи отрязаха ел.подписите. Ама те напълно заслужено спътъхнаха като пазарен дял и отдавна не са фактор. Банките заобикалят закона като отказват да приемат законно средство за подпис, а минават в договаряне клиент-банка. Клиентът се съгласява да работи, по определен от банката начин, а банката приема това за подпис. Ако вярваш на банката - всичко е наред. Ако се случи нещо обаче - трудно ще докажеш пред закона някаква нередност. Всичко върви към отказ на банките от отговорност пред закона. И понеже на клиентите им е по-лесно, те приемат всичко...


Почвам отзад-напред. Не им е по-лесно. Клиентите нямат избор. Каквото каже банката, това е. А най-силното лоби у нас е банковото. Много отдавна банките са над закона и за тях няма правило, което да важи. Така е поне от началото на века, но силно подозирам, че е било същото в третото царство по сведенията, които имаме от историята.

Проблем е и за самите банки. Ако трябваше да играят честно, отдавна да са фалирали. А те де факто са фалирали. Защо чуждите банки масово напускат страната? Хайде, за гръцките банки се знае. ЕБ ги задължи при кризата да се върнат у дома. Ами другите? Френските банки защо напускат?

Защо отказваме да се присъединим към еврото? Заради българските банки. Те не искат. Я да видим по-известните им собственици. Това са мафиоти от ранга на Цеко Минев, Цветелина Бориславова, Петя Славова. Някои от имената даже не смея да назова, като едни „симпатяги“ от Варна или едни други, пак трибуквени от София. Какво ви говори това? Това са банки на ФСБ. Всичките. Мафията няма намерение да си дава държавата.

=*=

Н-18 е приета през 2011 год. И още от самото начало предвижда безогледни права на НАП. Забележете, че това не е закон. Не е минавало в парламента. Не е обсъждано в правителството. Не е бил дори нужен подписа на фин. министър. РБ никога не е била правова държава и тираничните мерки никога не стигат до обществено обсъждане. А, както виждате не е нужно да минават дори през институциите. В най-добрия случай минават през преходни и заключителни разпоредби на някой закон, нямащ никакво отношение към тях и съставени толкова общо, че изобщо не е ясно, какво означават.

Промените в Н-18 не спират произвола на НАП. Точно обратното. Разширяват го. Вече НАП имат достъп до всеки бит информация във всяка твоя система. И това е право за всеки редови служител. Само чистачката няма да има право да бърника в системите ти.

Това, което си видял като „ограничаващи“ промени, е всъщност изключване на ресурсните системи (познати и като ERP) от обхвата. Това е защото шефовете на САП, Сейлс форс и т.н. още в началото на миналата година се изтипосаха при онова нищожество Горанов и му показаха среден пръст. Казаха му, че да прави, каквото ще, те няма да се съобразяват с него. Но тези „облекчения“ по никакъв начин не касаят системи създадени за българския пазар от български производители.

=*=

Това с наложения платеж много отдавна съм разбрал, че е вид измама. И не само защото тукашните куриери работят като робовладелци, което сме обсъждали. Това е защото вярно имаш право да видиш стоката и да я върнеш. Но има няколко условия. Не за всичко можеш да прецениш от пръв поглед, че работи. Един твърд диск, как ще знаеш, че работи, след като служителя ти го разопакова? А и по-важното. Можеш да върнеш стоката, но това става за твоя сметка. Сиреч при всички случаи си набутан най-малко с цената на доставката.
« Последна редакция: Feb 23, 2020, 11:10 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #43 -: Feb 23, 2020, 14:42 »
Ами от мойта банка преди месец ме привикаха, че не съм се бил разписал на два документа за кредитната карта, пък ми я били дали.
И тогава ми казаха, че според някакви закони на ЕС, банкирането щяло да става през мобилно приложение. Казах им, че няма как да стане, понеже не ползвам смартфон и не могат да ме задължат да ползвам заради това. Изглежда не съм само аз. Ще видим, какво ще става

Единственото, което ги задължава ЕС е да имат стандартно за целия съюз JSON API, което да позволи всеки да може да си свързва системите с тях, както е от десетки години в белите държави. Е не знам дали до сега е било точно чрез JSON, но поне от 20 години на запад е възможно. Те обаче го изтълкуваха, че трябва да имат възможност да те шпионират и нищо да не ти дават. Че ДАЖЕ да ти отрежат и настолното банкиране.
Искаш да кажеш, че мога сам да си напиша приложение или програма за десктопа, ако ми е нужна?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #44 -: Feb 23, 2020, 15:36 »
Точно това означава, защото на запад е възможно и се прави повече от 20 год. Няма икономически софтуер, който да не ти е обвързан с банкирането. Същото се отнася и за т.нар. клас „домашни финанси“.

Обаче у нас е наопаки и изобщо не знам, кой на теб като частно лице ще ти даде техническа документация. Дават, ама дават на някакви големи с големи връзки. И пак не го правят всички банки. Аз знам за седем.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear