Анкета

Въпрос: Кой линукс да избера...

  • Slax
    - 1 (6.7%)
    Ubuntu
    - 10 (66.7%)
    Друго
    - 4 (26.7%)

Общ брой гласове: 15

Автор Тема: Може ли да се инсталира Ubuntu върху флаш... и кой линукс да избера?  (Прочетена 2218 пъти)

statge

  • Гост
Здравейте, в последно време ползвам лаптопа ми Acer Aspire 5520G само за основни нужди и смятам да изоставям Windows 7 понеже много товари компютъра ми и смачква живота на батерията и се чудих какво да сложа но като го слагамсъм решил да инсталирам линукса върху 8 гб флаш (правил съм го преди с убунту) поради предишен лош опит за крайна нетърпимост на Win XP и Ubuntu 8.10 (ту едното отказваше да буутне и крашваше ту другото)  ..
И се чудех дали ще върви убунтуто нормално след това ако изкарам флаша и след време го вкарам отново дали ще буутне или ще се наложи цялата инсталация наново да я прая...
Чудих се и дали няма да е по добре да сложа слакс но преди време така и не успях да подкарам читаво WIFI то на лаптопа и затова исках съвет... Кое би било по удачно макар че ми се искаше убунту понеже това гноме много ми харесва...
Като цяло от Win немога да се откажа понеже понякога (но рядко) ми трябват програми които по принцип на линукс не вървят.
И затова исках да се допитам до професионалистите, макар че съм сигурен че  ще ми се каже да инстална убунтуто на харда аз твърдо си даржа да е на флаш.
Активен

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
А защо толкова държиш да е на флаш???

Съвета ми е да си отделиш един дял и да си инсталнеш убунтото нахарда без да затриваш уина ше си сложиш един GRUB(меню от което да избираш коя ОС искаш да ползваш) и прблемите ти ще са решени .
Активен

Учим се докато сме живи....

statge

  • Гост
Мне твърдо съм против последния път ту едното крашваше ту другото нещо тогава уиндоус експи и убунту неможаха да се разберат и като се опитвах да преинсталирам едното или другото все имаше проблеми с партишаните не ги намираше правилно - изчезваха появяваха се и тн все неща които направо ме накараха да си говоря сам... незнам може и аз да съм объркал нещо но определено не искам да инсталирам на харда пък и няма как да заделя място понеже всичко ми е фул и  немога да отделя партишън за линукс ...
Като цяло идеята ми бе дали ще работи правилно убунту ако го сложа на флаша ако не работи правилно да слагам слакса и туи то и без туй е в пъти по малък. :_
Активен

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
Ами определено грешката е била в теб. Аз от доста години съм с линукс и xp на една машина и не съм имал никакви проблеми. Явно не си конфигурирал партишъните добре. И по никакъв начин линукс и windows не си пречат нито зависят един от друг.
Относно кое дистро да метнеш на флаша тук не може да се даде точен отговор защото всяко си има приемущества и недостатъци зависи какво точно търсиш.

Пробваи и Knopix - доста удачен вариянт.Правен е предимно за тази цел :)
Slax- също не е лош
Ubuntu- малко тежичко но се пак разбрах че си му свикнал горе долу

И т.н. и т.н.

Можеби ще получиш доста отговори още за това моя съвет е да изчакаш и да видиш всеки какви аргументи ще изложи и да избереш но все пак докато чакаш направи един опит с Knopix :)
Относно Гном можеш да го ползваш на всяко дистро така че това да не те притеснява
Също много удачна и лека графична среда е LXDE поразгледаи и за нея из гугъл.
Надявам се че ти бях полезен. Поздрави и успех.
« Последна редакция: Apr 24, 2010, 22:46 от SATANIC_SOUL »
Активен

Учим се докато сме живи....

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Никаква нетърпимост няма между ubuntu 8.10 и XP. Това беше последната комбинация, която имах на настолният си компютър. Никакъв проблем нямаше с програмата за първоначално зареждане. Махнах XP- то просто защото не ми беше необходим.А тия експерименти с флаша по добре ги зарежи. Отдели си едно дялче от 10/12 Gb, форматирай го в ext 3 или ext 4 формат и си направи нормална инсталация. А най добре преточи информацията от D- дяла, раздели си хард диска на 3 дяла - за кореновата файлова система, за Home дял и един дял от 2-3 Гб linux swap /виртуална памет/ и си направи една качествена инсталация, за да си ползваш компа с удоволствие. Както те посъветвах май за 7-цата не остана дял  :D
« Последна редакция: Apr 24, 2010, 23:39 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
За ежедневна работа по-добре Ubuntu, защото ще имаш по-малко проблеми при инсталирането на нови програми и деинсталирането на стари и т.н. Специално за WiFi-то се зарадвах, че CN-WF518 тръгна веднага и безпроблемно под Ubuntu, докато при Slax трябваше да налучкам правилните комбинации на пакети за да тръгне (не стана с тези от сайта на Slax и затова един от пакетите го взех от Slackware 12.0).

А това с липсата на място не го броя за оправдание. Едва ли имаш нещо различно от музика, филми и софтуер (повечето "пиратски") и няма да е голяма загуба просто да ги изтриеш (освен това е незаконно да ги съхраняваш в компютъра си). Ако не се чувстваш престъпник виж в сайта на пиратската партия какво пише по въпроса.
Активен

statge

  • Гост
За ежедневна работа по-добре Ubuntu, защото ще имаш по-малко проблеми при инсталирането на нови програми и деинсталирането на стари и т.н. Специално за WiFi-то се зарадвах, че CN-WF518 тръгна веднага и безпроблемно под Ubuntu, докато при Slax трябваше да налучкам правилните комбинации на пакети за да тръгне (не стана с тези от сайта на Slax и затова един от пакетите го взех от Slackware 12.0).

А това с липсата на място не го броя за оправдание. Едва ли имаш нещо различно от музика, филми и софтуер (повечето "пиратски") и няма да е голяма загуба просто да ги изтриеш (освен това е незаконно да ги съхраняваш в компютъра си). Ако не се чувстваш престъпник виж в сайта на пиратската партия какво пише по въпроса.

Ей сега пробваш слакс отново но нищо не е променено wifi то уж работи но каквото и да направя дори да махна всички защити няма нет и няма нет ... през кабела инак няма проблеми но като цяло се отказах от него.
За липсата на място не си прав по принцип съм графичен дизайнер и компютъра ми е пълен с проекти, клипарти и тн. само един каталог който седи нонстоп на харда ми поради честите промени в него общия размер е 10 гб за другото да не говорим единственото пиратско нещо на компютъра ми е уиндоус 7 мицата но инак имам лицензен уиндоус виста който не ползвам тъй че смятам достатъчно съм дал на микромеките, явно за едно сте прави без място на харда трудно ще стане по нататъка като имам повече време ще се фана да освободя единия партишън че да го разцепя инак жалко за 7 мицата толкова удобно за работа направена ОС но толкова да товари направо не е истина...
Активен

statge

  • Гост
Вчера сложих убунту 9.04 на флаша (имах такъв диск) .. ами доволен съм зае 4 гб останаха ми 4 гб и върви отлично само накрая сложих да инсталне груба на флаша без флаша зарежда вина с флаша ме пита да стартира уина или убунту тоест всичко е точно :) убунту то не  кат уина да си мисли че е единствен на света..
Да но гледам в ъпдеитите ме пита да надгради ли до 9.10 оказа се, че имал по-нова версия и сега 9 минути теглене на 700 мв но 5 часа за инсталиране направо бях изумен ... нооо какво да правя влизам аз в сайта на убунту и какво да гледам - 3 дена до излизането на 10.04 УЖАСССС
Едит: Инак много ми хареса дори мисля да затрия тромавата седмица имам 37 гб, 100гб, 100гб дялове
ще оставя 10гб за едно ХП да си дружи с графичните ми програми ..., 17гб наново УБУНТУ на харда и останалото както си е било до сега ...
Инак надеждата ми батерията да работи повече на по лекото убунту не се оправда оказа се че батерията м ие 50 процента износена ...
Благодаря на всички :)
« Последна редакция: Apr 26, 2010, 17:58 от statge »
Активен

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Аз бих препоръчал Linux Mint. Не заради друго ами защото си идва с кодеци и flash. Няма нужда да го нагласяш допълнително, всичко върви от раз.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Mint не е лоша наистина. Но както казват в Африка "Рижа маймуна, рижи маймунчета". Щом е на базата на скапаното Ubuntu 9.10 няма как да не носи пороците му. Но следващата версия усещам, че ще е много добра. А с кодеците, Flashplayer и pulseaudio спестяваш цели 5 минути настройка.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

statge

  • Гост
Аз бих препоръчал Linux Mint. Не заради друго ами защото си идва с кодеци и flash. Няма нужда да го нагласяш допълнително, всичко върви от раз.

Това животно не бях го виждал ще го имам в предвид занапред интересно е ако не друго ....
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
  Пробвай Кубунту-дали ще ти хареса-според мен е по-авангардна от Убунту-излиза заедно с него.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 8403 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Раздавам Дискове на UBUNTU
Живота, вселената и някакви други глупости
IvanST 31 12810 Последна публикация Jan 25, 2005, 16:16
от Joro
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 8346 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 22106 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 8677 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu