Автор Тема: Подходяща линукс дистрибуция за лаптоп Asus K52J  (Прочетена 3975 пъти)

dgeorgiev

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
  • Distribution: Fedora 15 Lovelock
  • Window Manager: XFCE 4.8
    • Профил
    • WWW
Здравейте,
От няколко седмици съм с нов лаптоп Асус k52j, но изпитвам затруднение с намирането на подходяща линукс дистрибуция за него. Пробвах с Федора (както на стария ми лаптоп), но доста проблеми изкочиха това, че е 64 бита създаде трудност за използване на някой програми които са ми нужни за работа. След това пробвах Sabayon на пръв поглед доста от проблемите с при Федора ги нямаше, но отново имаше проблеми и след проверка на диска с Disk Utility си крашна тотално и не тръгна повече.. След това пробвах OpenSUSE всичко вървеше добре няколко дни (1-2 :D), свалих си софтуер които ми е нужен нагодих всичко, до тук добре, но внезапотно след един ъпдейт крашна X сървъра и така и не успях да го спася, пробвах отново, но пак се появиха проблеми (прочетох, че може да се дължи на факта за видео картата на лаптопа - интелска вградена и nvidia geforce 310M (при nvidia картата под никой линукс не поиска да тръгне), но някакси сработваше. След няколко кратно тестване с тези дистрибуции се отказах съвсем. Интересно ми е защо има толкова проблеми с линуксите (пробвах windows 7, странно, но нямаше никакви проблеми - освен неудобството от това да го използвам и изградения навик да мога да си направя всичко както искам). Искам да ви попитам коя дистрибуция ще ми препоръчате за този лаптоп със следните характеристики:
Процесор: Intel i3 - 370M
Рам: 4 gb
Видео карта: Intel integrated & nvidia GeForce 310M (nvidia optimus технология)
Другото май не е важно, ако ви трябва някаква друга информация попитайте ще кажа :)
Благодаря ви предварително и се надявам този път да стане всичко както трябва  :)
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Хардуера няма нищо общо с Gnome Disk Utility, има някаква вероятност да крашне заради лоши сектори на Диска. Но ако е нов едва ли.

Пробва ли с Мандрива
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

dgeorgiev

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
  • Distribution: Fedora 15 Lovelock
  • Window Manager: XFCE 4.8
    • Профил
    • WWW
Не съм, сега имам един диск (двд) и се колебая linux mint или mandriva да пробвам  ???
Активен

savago

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 84
  • Distribution: mainly OpenBSD,FreeBSD
    • Профил
Не съм, сега имам един диск (двд) и се колебая linux mint или mandriva да пробвам  ???

Нито едното от двете.
Сложи си един  чист и лек дебиан.
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Не съм, сега имам един диск (двд) и се колебая linux mint или mandriva да пробвам  ???

Нито едното от двете.
Сложи си един  чист и лек дебиан.

Как прецени че е по лек ?!
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Пък и той има мощна машина. Следователно да ползва каквото му харесва..

Аз мога да наброя няколко но ще си замълча
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Дебиана ще го сложиш на риск, защото няма да можеш преди това да го тестваш на Live CD за да провериш как ти разпознава хардуера. Live CD-тата на Дебиан са пълна глупост и не знам изобщо какво им е предназначението. Нито могат да се свързват към мрежата, нито да се инсталират. Ако си решил да опиташ Mandriva свали One 2010.2 KDE българска локализация http://www.mandriva.com/en/downloads/one/?l=bg&mirror=http%3A%2F%2Fmandriva.cointech.net%2Fpub%2FMandrivaLinux%2Fofficial%2Fiso%2F2010.2 . Можеш и Гном ако ти харесва, но точно тази с KDE е перфектна. Най- стабилният КДЕ десктоп с който съм работил. Пускаш Live CD - то и проверяваш дали ти разпознава хардуера. Ако си доволен, свързваш я към мрежата, Отваряш контролният център /MCC/>>"Източници на софтуер" и натискаш бутона "Добавяне". След като се добавят източниците, затваряш контролният център и вече можеш да инсталираш. След инсталацията пусни една тема да ти кажа как да я настроиш и ако се наложи да ти изпратя скайп и кодеци за MSOffice.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

dgeorgiev

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
  • Distribution: Fedora 15 Lovelock
  • Window Manager: XFCE 4.8
    • Профил
    • WWW
Засега инсталирах Linux Mint и се държи доста добре, базирана е на debian което ми помогна при инсталацията на уеб сървър. Май това ще е.
Гадното е, че nvidia са отказали да направят поддръжка на nVidia Optimus технологията заради което имам проблеми с видео картата, OpenSuse ми разпознава и nVidiа картата, но не може да я използва.
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Засега инсталирах Linux Mint и се държи доста добре, базирана е на debian което ми помогна при инсталацията на уеб сървър. Май това ще е.
Гадното е, че nvidia са отказали да направят поддръжка на nVidia Optimus технологията заради което имам проблеми с видео картата, OpenSuse ми разпознава и nVidiа картата, но не може да я използва.
А пробва ли да изтеглиш от сайта на nVidia драйвър.Виж ТОЗИ дали ще ти свърши работа,но преди това пробвай дали Системата ще ти предложи драйвър.
Активен

dgeorgiev

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
  • Distribution: Fedora 15 Lovelock
  • Window Manager: XFCE 4.8
    • Профил
    • WWW
Пробвах по-какъв ли не начин да го инсталирам, винаги резултата е черен екран след рестартиране (както и четох, че става с Optimus технологията при линукса).
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Проблем с записвачка ASUS DVD+/-RW
Настройка на хардуер
hafte 3 5114 Последна публикация Jun 27, 2005, 16:05
от hafte
Asus a6r
Настройка на хардуер
hafte 4 4518 Последна публикация May 11, 2006, 21:01
от hafte
Коя дистрибуция за лаптоп asus
Настройка на хардуер
truly 17 9767 Последна публикация Dec 08, 2013, 18:01
от Odido
Asus eee
Настройка на хардуер
rotor2 18 9095 Последна публикация Nov 27, 2007, 11:39
от Kalin
Asus eee pc
Коментар
tarball 16 11526 Последна публикация Dec 10, 2007, 19:48
от tarator