Автор Тема: Ново ядро (2.6.16.11)- проблем с прекомпилирането  (Прочетена 2821 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3119
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Здравейте! Ползвам Mandriva 2006 FREE, gnome 2.10, на машина Дюрон 1100 мхц, 512 рам, Джи Форс FX 5500 256 RAM. Имам свален преди време сорс на ядро 2.6.16.11 и реших да го прекомпилирам и инсталирам. Да отбележа, че не разбирам много от това.. така: както се полага, su root, cd /papkata s qdroto и make xconfig. Зададох му като модули/драйвъри това, което знам, че го има на компютъра ми- драйвъри за USB, саунда, всичко, отбелязано по дефоулт го оставих, "нещата", отбелязани като NEW или EXPERIMENTAL ги махнах, понеже нямам достатъчно знания да си правя и експерименти. Сейвнах, make, make modules_install, make install и всичко се инсталира. Проблемите почнаха след това- след рестарта, тръгна добре, но в един момент почна да ми дава следните грешки: Unable to mount local filesystems- unknown command 'Supermount', Cannot load service 'interactive firewall' - FAILED, Cannot load mandi daemon- FAILED, cannot load mixer settings- FAILED. Всички тия грешки ги дава при зареждане на системата. С една дума, зарежда повечето неща, които си зарежда и ядрото на мандрива- свалено от мирърите на urpmi- 2.6.12-22мдк- но не зарежда специфичните "мандривски" демони и програми- interactive firewall, mandi daemon, не зарежда и алса миксера, и още някои други неща дават FAILED, но не можах да ги запомня. При тази ситуация, деинсталирах новото ядро- make clean- и го компилирах пак, като ползвах make menuconfig и му зададох да ползва конфигурационния файл на ядрото 2.6.12-22мдк- config-2.6.12-22mdk. Само че, след инстала и рестарта, пак същата картинка- нито манди демон, нито interactive firewall, нито алса, и още две-три FAILED, а, и грешката Unable to mount local filesystems. Не помня всичките грешки, но ако някой ми каже къде е лог файла (предполагам, че има такъв), ще го постна и него. Молбата ми е, ако някой знае какво точно трябва да задам в make xconfig/menuconfig да се прекомпилира с ядрото, за да имам специфичните "мандривски" демони и програми- например манди демона и interactive firewall- моля да постне тук, благодаря предварително
Активен

eka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 136
    • Профил
И аз преди доста време си играх да компилирам собствено ядро,но на Мандрейк 10.1.Тогава актуалното беше 2.6.15.Идеята ми беше да имам поддръжка на ЮСБ мемори карти което не работеше на настоящото ядро.След няколко опита всичко си тръгна нормално освен супермаунт което беше изключително досадно защото всяко СД трябваше да се монтира от команден ред.Та моя съвет е използвай си ядрото от Мандрива за да нямаш ядове.Или ако толкова искаш ново ядро си го компилирай от рпм-ите на Мандрива.Там се очаква да са включени необходимите пачове за да работя всички джаги на Мандривата.
Активен

Duron 1050-Mandriva 2010.2;Asus F5N Turion64 1800-Mandriva 2010.2
KDE 4.5.5

redcure

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 914
    • Профил
Здравей,

моята идея е да заредиш config-а на предното ти ядро (load an alternate configuration file) и едва тогава да махаш и слагаш модули. Така ще знаеш, че базовата настойка ще си работи и няма да имаш проблем. Нямам идея, къде се намира config файла под Мандрива, но в Дебиан е в /boot (примерно /boot/config-2.6.15-1-k7). Предполагам, че при теб е в /usr/src/linux......

Успех
Активен

Debian testing 2.6.18, Enlightenment DR17

http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/index.en.html

PhobosK

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 282
  • Distribution: Ubuntu, Mandriva, Gentoo, Slackware, Fedora, SuSe
  • Window Manager: KDE, GNOME
    • Профил
    • WWW
1. unknown command 'Supermount' - преработи си /etc/fstab така, че да няма опцията supermount
2. Cannot load mandi daemon + Cannot load service 'interactive firewall' - не си включил всички опции на "Netfilter Configuration" така, че го направи (вкл експерименталният IPv6) + включи и опциите "Classification"
3. cannot load mixer settings - включи всички функции на ALSA+OSS поддръжката и след като ядрото се зареди стартирай alsaconf

Това е в общи линии (твърде общи). По-добре си избери повечето опции (дори и тези с експериментален характер) и предпочитай при възможност компилация като модули....

EDIT: @redcure,
 Ядрата на Mandriva са разширени с допълнителни модули от рода на quickcam, supermount  и т.н. така, че е необходимо за всеки проблем по отделно да се "вземат мерки"



Активен

...I could drown in your eyes,
 Die in your arms,
 Live for these moments,
 Here in the dark
 I don't know where I end,
 Not sure where you start,
 When we're body to body...

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3119
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Така: наблъсках всичко възможно от ОСС и АЛСА, сложих всичко от нетфилтър конфигурейшън, IPV6 също, a за Classification нямаше "човка" за слагане, просто си стоеше там, без опция сложи/махни. И ето каква грешка даде при make:
make[2]: *** No rule to make target `/etc/sound/dsp001.ld', needed by `sound/oss/pss_boot.h'.  Stop.

Edit: Намерих си в pbone.net готово прекомпилирано в .rpm ядро-
kernel-2.6.16.2mdk-1-1mdk.i586.rpm, само че нe можах да намеря kernel-source за него, а ми трябва за драйвъра на нвидиа. Това, което излезе, при търсене за kernel-source-2.6, e следното:
    
kernel-source-stripped-2.6.16.2mdk rpm build for : Mandriva 2006. For other distributions click here.

Name : kernel-source-stripped-2.6.16.2mdk    
Version : 1    Vendor : BetaTeam; http://mandrivauser_com
Release : 1mdk    Date : 2006-06-20 15:40:56
Group : Development/Kernel    Source RPM : kernel-2.6.16.2mdk-1-1mdk.src.rpm
Size : 71212761    
Packager : Zdenek Mazanec < zdenek_mazanec_contactel_cz>    
Summary : The source code of the Linux kernel stripped for post build.
Description :
The kernel-source package contains the source code files for the Linux
kernel. These source files are needed to build most C programs, since
they depend on the constants defined in the source code. The source
files can also be used to build a custom kernel that is better tuned to
your particular hardware, if you are so inclined (and you know what you\'re
doing).
Доколкото разбирам, файла, който се явява сорса на ядрото, което дръпнах, е този: kernel-2.6.16.2mdk-1-1mdk.src.rpm. Моля за помощ- това ли е сорса на ядрото, който трябва да сложа заради нвидиа, и как да го инсталирам- т.е. как се инсталира .src.rpm ??



Активен

eka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 136
    • Профил
2.6.16.1  от http://www.mde.djura.org
но може да ти се наложи да инсталираш доста  други пакети за да се задоволят зависимостите и в краина сметка да ти даде някаква грешка.
Ти решаваш !

Ми как-инсталираш го от контролния център и то отива в /usr/src.
Отиваш и ти там и  
Примерен код
make menuconfig
 и т.н.



Активен

Duron 1050-Mandriva 2010.2;Asus F5N Turion64 1800-Mandriva 2010.2
KDE 4.5.5

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3119
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Благодаря за инфото, но пак не става- пробвах сравнително лесен вариант, без прекомпилиране- просто прибавих миръра http://www.mde.djura.org в базата данни на urpmi:
su root
urpmi.addmedia MDE http://www.mde.djura.org/2006.0/RPMS with hdlist.cz
и после
urpmi kernel-2.6.16.1mdk kernel-source-2.6.16.1mdk
и се инсталира новото ядро, само че пак ядец- не зарежда нито interactive firewall, нито alsa mixer, нито конфигурацията на X- server (последното мога да си го обясня, понеже за това ядро няма драйвър на нвидия). Не зареди още едно-две неща (даде няколко FAILED) но не можах да ги видя подробно, много бързо ги премина системата при зареждането. Ако някой знае къде се логват тия фалове, да каже, ще постна и лог файла
Активен

PhobosK

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 282
  • Distribution: Ubuntu, Mandriva, Gentoo, Slackware, Fedora, SuSe
  • Window Manager: KDE, GNOME
    • Профил
    • WWW
Логват се в /var/log/syslog
Активен

...I could drown in your eyes,
 Die in your arms,
 Live for these moments,
 Here in the dark
 I don't know where I end,
 Not sure where you start,
 When we're body to body...

eka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 136
    • Профил
Ами аз ти казах че нещата могат леко да се поомажат.Та за файъруолът: там има една нова версия която аз не можах да подкарам може с това ядро да тръгне.
А за другите неща които не тръгват пробвай да ги инсталираш наново, и ако има по-нови версии.
В най-лошия случай правиш една нова инсталация и това е
Активен

Duron 1050-Mandriva 2010.2;Asus F5N Turion64 1800-Mandriva 2010.2
KDE 4.5.5

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3119
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Ами, всъщност, доста се поомазаха. Значи, след инстала на това ядро през urpmi, не ми тръгнаха алсата, clamav-daemon-a, mandi и plug-in-а interactive firewall. Clamav не е съществен проблем, мога и без него. След умуване, инсталирах по-новите версии на манди, shorewall и alsaconf. Това всичко без графична среда. Стартирах алсаконф и ми оправи нещата със звука-зареди ми както трябва алсата. Или поне даде ОК при буутването. Само че, въпреки инсталираните нови версии на shorewall и mandi, те пак не се зареждат- дава Failed. Реших тотално да зае*а ядрото 2.6.16.1, и за мой ужас, манди и interactive firewall не тръгнаха и със старото ядро- 2.6.12-22мдк!!
П.П. Инсталираните по-нови версии алсаконф, манди и шоруол са от миръра MDE, който eka даде, инсталирани чрез urpmi. Вече се изчерпах от идеи, май на преинстал отиват нещата??
Лога не мога да го публикувам, заради ограничението от бдой символи в поста
Edit:


ТУК сложих лога, в случай, че някой се заинтересува повече.



Активен

eka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 136
    • Профил
Шоруол се конфигурира малко по-различно от предната версия.Май трябваше да се промени нещо в някой от конф. файловете но аз не разбрах точно какво и как и за това се върнах на по-старата версия която проработи отново.

Деинсталирай това което не работи и си върни старите версии.Предполагам че при новата инсталация те ще се сработят с новото ядро.

А за видеото инсталирай драйвера наново и би трябвало да тръгне.
Предната инсталация е за предното ядро.Трябва ти кенел сорса да не забравиш.



Активен

Duron 1050-Mandriva 2010.2;Asus F5N Turion64 1800-Mandriva 2010.2
KDE 4.5.5

neptun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 134
    • Профил
Един съвет. Не се опитвай да ъпдейтваш кърнъла на комерсиалните дистрибуции ( сусе , мандрива и федора ). И трите използват силно пачнати кърнъли които са трудни за конфигуриране и компилиране без проблеми.Най-добре си инсталирай по-нова версия на самата дистрибуция.
Активен

Ако имате някакъв въпрос за линукс на който никой не желае да ви отговори пишете ми на лично съобщение.Не се притеснявайте ако въпросът ви ви се струва тъп.Никой не се е родил научен.Въпреки , че още не съм експерт в областта на линукс , ще опитам да помогна според възможностите си.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3119
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Ами то няма по-нова версия на дистрибуцията от мандрива 2006... аз също не съм фен на смяна на ядрата, само че искам да си сложа gnome 2.14, а то не се компилира с настоящото ми ядро- 2.6.12-22- дава някаква грешка, свързана с gamin (само това запомних), а из чуждестранните форуми за гном/гтк ми препоръчаха да си сложа някоя по-нова версия ядро- поне 2.6.15, за да ми се компилира и гнома. Та затова е цялото упражнение. Малко се отплеснах от основното- успях да върна старото положение- ядро 2.6.12-22 с всичко работещо по системата- наложи се да махна шоруол и манди, и да ги сложа наново от дисковете с мандрива, но сега системата си върви. Ядрото 2.6.16.1 си стои, но не го ползвам в момента, буутвам 2.6.12-22. Смятам още малко да се помъча с него- поне разбрах, че мога да се върна в изходно положение- и ако не стане, да го махам изобщо. В тая връзка, как мога да го махна, него и сорса му, инсталирани са през urpmi?
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3119
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
След много деинсталирания/инсталирания/настройки с новото ядро, успях да съкратя бройката на неработещите програми до една: interactive firewall. Е, и clamav-update-daemon не тръгва, но това, предполагам, е заради стената, пък и не е съществено, също така и Х-сървъра не върви, но то е защото не съм сложил драйвъра на нвидия. Грешката, която дава за стената е: Cannot bind, unable to init netlink. Cannot load plug-in interactive firewall. Вече разбрах, че и да инсталирам новите версии на shorewall и mandi, тоя интерактивен файъруол пак не тръгва. Btw, манди си върви в момента( с новото ядро). Предполагам, че му трябва някаква дребна настройка, на интерактивния файъруол, за да тръгне и той, някой може ли да помогне с идеи/мнения по въпроса??
Активен

eka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 136
    • Профил
Пусни си Х-а и от контролния център пробвай да конфигурираш.
Активен

Duron 1050-Mandriva 2010.2;Asus F5N Turion64 1800-Mandriva 2010.2
KDE 4.5.5