Автор Тема: Баси... никой ли неможе да ми помогне за rivafb??  (Прочетена 1439 пъти)

OMA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Кажете как да си направя конзолата с rivafb? Никой ли не е правил такова нещо?
Активен

saturn_vk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 215
    • Профил
научи се как да питаш правилно, после може и да ти помогнат хората.
Активен

"That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die."

OMA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Какво не съм написал правилно??
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1452
    • Профил
Здравейте,
Кажи първо с каква дистрибуция си, каква видеокарта, работи ли ти Х-а /май не/ и т.н.
Какво искаш да направиш /по-подробно/.
При Линукс нещата са различни при различни ситуации и дистрибуции, както и между прочем и при Win-а.
Румен.
Активен

OMA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Първо ще кажа какво искам точно да направя.
Искам да напрая разделителна способност на конзолата 1024x768 и честота на опресняване по-голяма от 60Hz.
В момента използвам framebuffer (vesafb) в ядрото. В lilo.conf задавам vga=791 което според linux-2.6.3/Documentation/fb/vesafb.txt (сорсовете на ядрото) e 1024x768 но е 60Hz опресняване. Т.е. с vesafb неможе да се постигне повече от 60Hz.
За тази цел искам да използвам rivafb (за NVIDIA карти, каквато е и мойта) което ми е компилирано като модул.
Това което правя аз е - зареждам modprobe rivafb и пробвам с fbset да настроя разделителната способност, опресняването и другите опции, но без успех.
Ta въпроса ми е как точно да подкарам и настроя rivafb?

С Linux Mandrake 9.2 съм. Ползвам ядро 2.6.3. Видео картата ми е GeForce 4 Ti 4200. X-са ми работи безпроблемно.
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1452
    • Профил
Здравей,
Сега нещата са горе долу ясни.
За твоята видеокарта не ти трябва riva/rivafb а драйверите на NVidia за GF4 Ti4200, тоест NVIDIA....-5336.bin.run май бяха.
1.Отиваш на сайта на NVidia /www.nvidia.com/ после на драйвери и после за Linux и BSD и си сваляш последната версия 5336, тя е около 6-7 МБ, свали и README и Howto-...... файловете за справка.
2.След това от конзолата /без Х/ като root стартираш NVIDIA-....5337.bin.run и следваш инструкциите, тоест компилираш кърнъл-модула и го инсталира /трябва да имаш инсталирани компилатор и хедъри за ядрото/ все пак виж в документацията.
2.После променяш два реда в XF86config-4: /пак документацията/
..............
3.Стартираш си Х-са със 3D-ускорение.
4.За настройка на разделителната способност става пак от XF86config-4 май има и по-лесен начин за Mandrake но аз не съм го пускал от 2-3 години така че не знам.
Успех.
Румен.
Активен

OMA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Здравей!
Аз това което ми написа съм го направил. Така си ползвам 3D ускорение и opengl под X-са. Ползвам ги тези драйвери на NVIDIA. Дори игрите като Warcraft 3 TFT ми вървят идеално под X-са. Не е там проблема!

Пак повтарям: Това което искам да направя е да променя разделителната способност на КОНЗОЛАТА! И най-вече честотата на опресняване. Това се постига САМО и ЕДИНСТВЕНО с модула rivafb!
Още веднъж казвам, че това което искам по никакъв начин не е свързано с графичния сервър.
Мерси все пак.
Активен