Автор Тема: Ubuntu и Tenda wireless карта  (Прочетена 1265 пъти)

shumi_mmc

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Ubuntu и Tenda wireless карта
« -: Mar 26, 2010, 11:39 »
Здравейте!
Искам да попитам каква карта за безжичен нет да ползвам, която работи с Ubuntu? В момента съм с Tenda, но Ubuntu не разпознава драйверите. Навит съм за нова карта, но не знам каква трябва да е. Моля за помощ!


редакция от neter: Редактирано, съгласно т.3 от правилата на форума. Нека не се повтаря! Запознай се с правилата и ги спазвай!
« Последна редакция: Mar 26, 2010, 11:49 от neter »
Активен

shumi_mmc

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: ubuntu и wireless карта
« Отговор #1 -: Mar 26, 2010, 11:54 »
Много се извинявам,но нещо ми беше затрило и фонетиката и абсолютно всичко...отново се извинявам и няма да се повтори!
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu и Tenda wireless карта
« Отговор #2 -: Mar 26, 2010, 12:03 »
Когато търсиш или питаш за модул, с който да подкараш даден хардуер под Linux, винаги показвай какво пише за този хардуер в lspci (ако е pci хардуер) или lsusb (ако е с usb интерфейс). Това са команди, които трябва да изпълниш в конзолата (терминала). В случая е нужно да покажеш изхода от изпълнението на командата lspci. След това започва търсене на модула за този чип. Модулите са едни и същи за всички дистрибуции, така че, когато търсиш, не търси само за Ubuntu.
Аз нямам много опит с wireless карти, и не мога да бъда много полезен откъм препоръки за тях, но на едната машина имам една Atheros AR5005G (не ми се разглобява, но съдя по чипа AR2413), която ползвам много рядко, но се държи добре, а списъкът с поддръжка под Linux е красива - madwifi върши чудеса. Между другото, въпросният madwifi може да свърши работа и за твоята Tenda - виждам, че има поддръжка за Tenda с чип (не модел) AR5212. Виж какъв чип има твоята ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu и Tenda wireless карта
« Отговор #3 -: Mar 26, 2010, 12:33 »
Ако не държиш на много високо качество TP - Link работят много добре не само под Ubuntu. Моята съм я слагал на компютри със suse, mandriva и PCLinux OS. Никъде не съм търсил и инсталирал драйвър, просто слагам картата в USB-то и се свързвам.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png