Автор Тема: Линукс и Dell  (Прочетена 13325 пъти)

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Линукс и Dell
« -: Mar 18, 2016, 09:31 »
Здравейте! Имам лаптоп Dell Inspiron 5110; 6 рам; 500 хард; Intel i5 процесор и съм си харесал три дистрибуции за него - PCLinuxOS, Knoppix и българската УСУ. Понеже съм пълен новобранец по отношение на Линукс (ще рече, че досега съм бил само на бълвоча уиндоус), ме интересува коя е най-подходяща като за новобранци.? Предполагам най-френдли ще е УСУ, но като, че ли най ме грабва PCLinuxOS. Пробвал съм първите две на виртуална машина, но не знам дали всичко ще е така и при реална инсталация. Интересува ме дали свалени приложения могат да се инсталират с кликване върху тях, както при уиндоус или трябва само с команди в терминала. До колкото разбрах имат нещо като магазин за приложения наречен Repo. Как мога да го активирам или открия (не знам, кой е точния израз) и как се инсталират приложения от него? Извинявам се за многото въпроси, но ми се иска час по скоро да разкарам от главата си уиндоуса. Благодаря! Ако въпросите ми са глупави-търпя на критика!
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #1 -: Mar 18, 2016, 10:09 »
Бих ти препоръчал да започнеш с УСУ. Има си всичко, дори проклетия Скайп. Субтитрите си тръгват на български. С две думи, инсталираш и ползваш. Почти няма да ти се наложи да пипаш нещо по системата след инсталацията. Най-много да пуснеш един ъпгрейд.
Като цяло, почти всяко съвременно Линукс дистро, е лесно за употреба и стабилно. Със сигурно ще сманиш няколко дистра, перди да се заковеш за малко по-дълго на някое. Поне при мен беше така. Ама аз съм си любопитко.
Друго набиращо популярност българско дистро е StotinkaOS

Можеш и двете да изпробваш, като си дръпнеш Unetbootin за windows и с него си направиш live USB, от което да заредиш лапито и така наживо и безопасно можеш да се поръчкаш и даги разгледаш, преди да инсталираш.
« Последна редакция: Mar 18, 2016, 10:14 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #2 -: Mar 18, 2016, 10:52 »
Да ти кажа честно и на мен УСУ ми се струва по-разумно като за пъвоначално дистро, въпреки, че хвърлих голям мерак на PCLinuxOS. По въпроса за инсталирането на изтеглени от нета приложения можеш ли да удариш едно рамо. Елементарно ли е като при уиндоуса или трябват прилични познания.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #3 -: Mar 18, 2016, 13:04 »
Има си софтуерен център обикновено. При съвременните линукс дистра се използват пакетни мениджъри и тъй наречените хранилища. Софтуерния център ще изтегли приложението от хранилищата ( сървъри с програми и библиотеки ), ще види какви са зависимостите, от какво се нуждае програмата, за да работи ( разни библиотеки и прочее неща ), дърпа всичко и го инсталира. Ти не се занимаваш с нищо. Но аз тези софтуерни центрове ги трия, инсталирам synaptic и нолзвам това, ако ми трябва GUI.
Но почти за всичко използвам терминала и команди, за да си свърша работата. След известно време, ако искаш да го ползваш и ти, ще се увериш, че работа в терминала се върши по-удобно и по-бързо. Разбира се, зависи, какво се прави.
Специално УСУ използва системата на Debian apt-get за работа с пакетите.
Елементарната команда в терминала за да инсталираш нещо е:
sudo apt-get install firefox

например. Ако ще се инсталира firefox. ПРеди това трябва да се изпълни sudo apt-get update за да се обнови базата за пакетите. Но информация в интернет за използванети но терминала и apt-get колкото искаш. Наистина това е най-малкото, което ще научиш.
След въпросната команда най-много да те пита, дали искаш да се заемат едиколкоси мегабайта пространство на диска и това е. Тя се тегли, инсталира и се пляска някъде по менюто сама.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #4 -: Mar 18, 2016, 13:52 »
Благодаря :)! Беше доста изчерпателен. До няколко дни ще си сложа Линукс, че в момента съм без лаптоп заради уиндоуса.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #5 -: Mar 19, 2016, 08:19 »
Здравейте! Имам лаптоп Dell Inspiron 5110; 6 рам; 500 хард; Intel i5 процесор и съм си харесал три дистрибуции за него - PCLinuxOS, Knoppix и българската УСУ. Понеже съм пълен новобранец по отношение на Линукс (ще рече, че досега съм бил само на бълвоча уиндоус), ме интересува коя е най-подходяща като за новобранци.? Предполагам най-френдли ще е УСУ, но като, че ли най ме грабва PCLinuxOS. Пробвал съм първите две на виртуална машина, но не знам дали всичко ще е така и при реална инсталация. Интересува ме дали свалени приложения могат да се инсталират с кликване върху тях, както при уиндоус или трябва само с команди в терминала. До колкото разбрах имат нещо като магазин за приложения наречен Repo. Как мога да го активирам или открия (не знам, кой е точния израз) и как се инсталират приложения от него? Извинявам се за многото въпроси, но ми се иска час по скоро да разкарам от главата си уиндоуса. Благодаря! Ако въпросите ми са глупави-търпя на критика!

Щом искаш критика -- ето ти малко такава :)

Кажи за какво си използвал досега Windows? Има ли някакви специфични програми, които си използвал под него, за да може да потърсим алтернативи на тях.

Ако ще ползваш Linux за общо предназначение -- офис работа, музика, филми, комуникация, internet etc, това което ти казва 4096bits е напълно вярно и достатъчно. Ако ще го ползваш за някакви по-специфични нужди, може би ще е добре да ги обсъдим тук, за да не останеш после разочарован от Linux.

Имай предвид и това, че различните дистрибуции на Linux ползват различни пакетни мениджъри за инсталиране на приложения, така че докато избереш твоята дистрибуция, ще ти се наложи да усвоиш работата поне с два такива мениджъра (imho).

Иначе поздравления за решението, което си взел.
Активен

the lamer's team honourable member

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #6 -: Mar 19, 2016, 09:23 »
За нищо специално няма го плзвам. Както ти спомена - филми, музика, интернет, офис документи. Просто искам нещо по-стабилно и сигурно, а и линукс си има доста повече чар от уиндоус. Не ми се иска да преинсталирам всяка година лаптопа заради скапан софтуер, пък и не обичам някой да ми знае и кътните зъби - дето се казва.....имам предвид шпионските мераци на Майкрософт. Обичам да флашвам различни custom rom-е на телефона и се надявам софта за флаш да върви добре на Линукс, ама то си зависи от разработчика на приложението дали ще го направи съвместимо и с Линукс. След като подкарам дистрото, впоследствие ще имам и други въпроси, все пак съм нов в сферата на Линукс. Относно инсталирането на приложения, това в началото малко ще ме затрудни, но с времето ще свикна, все пак това не е Уиндоус и тук нещата са по-различни, но това не значи, че са по-трудни.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #7 -: Mar 19, 2016, 12:32 »
За нищо специално няма го плзвам. Както ти спомена - филми, музика, интернет, офис документи. Просто искам нещо по-стабилно и сигурно, а и линукс си има доста повече чар от уиндоус. Не ми се иска да преинсталирам всяка година лаптопа заради скапан софтуер, пък и не обичам някой да ми знае и кътните зъби - дето се казва.....имам предвид шпионските мераци на Майкрософт. Обичам да флашвам различни custom rom-е на телефона и се надявам софта за флаш да върви добре на Линукс, ама то си зависи от разработчика на приложението дали ще го направи съвместимо и с Линукс. След като подкарам дистрото, впоследствие ще имам и други въпроси, все пак съм нов в сферата на Линукс. Относно инсталирането на приложения, това в началото малко ще ме затрудни, но с времето ще свикна, все пак това не е Уиндоус и тук нещата са по-различни, но това не значи, че са по-трудни.

Добре, значи нещата се изясняват :)

Казваш, че не искаш да преинсталираш често -- тогава, когато избираш дистрибуция, гледай тя да е с дълъг период на поддръжка. Повечето от дистрибуциите на Linux имат твърде кратък период между излизането на нови версии. Например Fedora и Ubuntu пускат нови версии два пъти в годината. И когато излезе нова версия, се спира поддръжката на версията с два номера по-малка от новата (поне така е при Fedora), което значи, че имаш живот на версията от около година и половина.

За дълга поддръжка трябва да избереш версия на дистрибуция, която е обявена за LTS (Long Time Support). Такива обикновено са дистрибуциите, които се слагат на сървъри (Red Hat, Centos, Debian, Slackware), както и някои от версиите на Ubuntu.

Не че е някакъв особен проблем надстрояването до нова версия на дистрибуцията, но все пак се изисква да придобиеш някакъв опит в ползването и.

Честно казано, нямам представа как стои въпроса с флашването на нови ROM-ове за телефони под Linux, но се надявам някой от останалите колеги да се обади.

Затова давай смело с тези дистрибуции, които си избрал на първо време, поиграй си с тях за да придобиеш усещане за света на Linux, пък ако се наложи, след това лесно ще преминеш и на други освен споменатите три дистрибуции.

И успех в начинанието ;)
Активен

the lamer's team honourable member

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #8 -: Mar 19, 2016, 16:25 »
Благодаря за насоките и полезната информация! :) Преди да ми се скапе лаптопа реших да инсталирам Knoppix и LinuxMint на виртуална машина и едно нещо ми направи впечатление - при Knoppix, когато вляза в менюто с приложенията, провлачвам някое приложение към десктопа и то се копира там като "пряк път", а при Mint не ми позволява да копирам приложеие по този начин на десктопа. Може би е така заради това, че го правя на виртуална машина и функционалноста е ограничена, а може и да греша. Все пак това не е проблем, просто ми се стори странно. Може въпроса да опира до някакви настройки. Иначе Линукс се оказа много приятно предизвикателство за човек като мен, който е свикнал на Уиндоус.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #9 -: Mar 19, 2016, 17:48 »
Например Fedora и Ubuntu пускат нови версии два пъти в годината. И когато излезе нова версия, се спира поддръжката на версията с два номера по-малка от новата (поне така е при Fedora), което значи, че имаш живот на версията от около година и половина.
И успех в начинанието ;)
Срокът на поддръжка при Федора, винаги е бил 13 месеца. Което е малко по- добре от 9-те месеца на краткосрочните версии на Убунту. Но, те са само площадка за тестване на LTS версиите, които са втори по продължителност след Red Hat/CENTOS. Освен това, Canonical не бързат да изключат хранилищата на старите версии, а поддържано ядро можеш да си инсталираш с лекота. Примерно - хранилищата на Ubuntu 10.04 са още активни.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #10 -: Mar 19, 2016, 18:47 »
Цитат
Преди да ми се скапе лаптопа реших да инсталирам Knoppix и LinuxMint на виртуална машина и едно нещо ми направи впечатление - при Knoppix, когато вляза в менюто с приложенията, провлачвам някое приложение към десктопа и то се копира там като "пряк път", а при Mint не ми позволява да копирам приложеие по този начин на десктопа. Може би е така заради това, че го правя на виртуална машина и функционалноста е ограничена, а може и да греша
Не не грешиш :) Пробвай с дясно копче и Add to desktop.
Ако ти се занимава, направи малко проучване на графичните среди в линукс. Ще видиш, че те са доста и при различните дистрибуции са конфигурирани различно. Имай предвид, че повечето хора, които идват от уиндоус критикуват точно графичните среди, а не самия линукс и дори не се усещат.

Също така се вслушай и в думите на колегата @ddantgwyn, но ще направя едно уточнение:
Не си слагай LTS поне на юбунту или юбунту форк, понеже вече е стар. Относно поддръжката, че била година и половина - това не е напълно вярно от към потребителска гледна точка. Когато "свъши поддръжката на дадената версия" ти изкача ъпдейт към новата. Имай предвид, че поддръжка в най-общия случай означава ъпдейти.

Към момента златната среда за десктоп дистрибуция за начинаещи, която съм намерил (част от работата ми е) е UbuntuMate 15.10. Разбира се сега хората тук ще скочат, но сега ще изброя някой лично мои критерии когато избирам линукс дистрибуция за новодошли от уиндоус:

1. Гледам дистрибуцията да е с възможно най-нов стабилен кърнел (ядро). На https://www.kernel.org/ можеш да следиш процеса на разработка и версии (това е асъл линукса :) ).

Това го правя понеже различните машини искат различни драйвери и е тъпо да качиш Centos 6 на нова машина за десктоп дистрибуция на някой новодошъл от уиндоус (просто няма как да стане).

2. Преглеждам няколко графични среди и по точно как са имплементирани на различни дистрибуции.

KDE ми е много любима графична среда, но за съжаление на много малко дистрибуции е достатъчно стабилна за исканото.
Unity е нещо с което аз лично няма да свикна, па камо ли да карам други хора да го правят. Освен това е доста тромава и има доста бъгове с нотификации, трей икони и подобни.
Cinnamon изглеждаше обещаващо, но на няколко машини ми краши ей така от нищото, докато хората си работят просто с браузър.
Mate както казах за сега ми е фаворит и се държи доста добре , но се появяват бъгове като вземеш да мажеш по темите.

Има страшно много още, разгледай ги за себе си.

3. Гледам да има добър пакет мениджър (под добър имам предвид лесен :) ).

Както ти по-нагоре сподели, хората идващи от уиндоус са кликари и като такива те искат да инсталират пакети с 2 клика. Дистрибуциите позволяващи най-добре това са тези , които използват .деб пакети. А относно софтуерните центрове, този на убунту е най-лесен, но е ужасен сам по себе си като софтуер. В момента тествам App Grid и за сега изглежда обещаващ.

ПС: Препоръчвам ти, ако ти се занимава, да погледаш малко клипчета в youtube и да си харесаш 10-20 дистрибуции. След това да ги тестваш на виртуалка (като се опиташ да си инсталираш желан от теб софтуер на тях). И накрая да харесаш една която най-много ти пасва, понеже най-добра няма. Има за всеки по нещо :)
 
« Последна редакция: Mar 19, 2016, 19:24 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #11 -: Mar 19, 2016, 20:15 »
Изгледах доста клипове - на Knoppix, USU, PCLinuxOS, StotinkaOS, Robolinux, Manjaro, Kubuntu, Ubuntu, Debian, LinuxMint... Като, че ли Knoppix и PCLinuxOS най-много ми легнаха на сърце. Ще ги тествам на виртуална машина и каквото сабя покаже.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #12 -: Mar 20, 2016, 11:51 »
Няма много смисъл да гледаш клипове, за да вземеш решение, какво ще пробваш. Линукса е ядрото на системата. То е двигателя, дето движи колата. Текущата версия е 4.5, ако не се лъжа. Всичко останало е притурка към него. Включително графичната среда.
Дистрибуцийте, които са най-разпространени, а и по-екзотичните използват няколко десктоп среди. KDE, Gnome3, XFCE4, LXDE, Unity. Последното се използва само в Ubuntu, доколкото ми е известно. Тяхня разработка си е. Има още Cinnamon ( fork на Gnome3 мисля. Добре изглежда. Рожба на хората зад Mint ), MATE, Enlightenment, LXQt и някои по-неизвестни. Последното споменато, когато го пробвах, още нямаше стабилна версия. Сега не зная. Има още tiling windows managers ( i3, awesome са най-използваните ), които за мен поне са доста интересни и когато имам време ще хвърля усилия да науча да ползвам свободно поне един от тях. Леки са, много малко ресурс заемат, бързи са. И удобни, защото там се използва почти изцяло само клавиатурата, което позволява ръцете ти да не се отместват постоянно към мишката и обратно. Мишката там е по желание.
Какво исках да кажа... каквото и да инсталираш, можеш да го преправиш, както пожелаеш. Можеш да инсталираш Ubuntu, която ползва Unity и да инсталираш после KDE, LXDE и каквото още пожелаеш. При логването ще можеш да избереш коя графична среда да използваш. А нея пък можеш да я ръчкаш, както пожелаеш. Както казах, има много теми, можеш и сам да ги редактираш или да си направиш твоя. Можеш цветовете да ръчкаш. Като цяло, можеш да си направиш системата да ти изглежда уникално.
Та основните разлики между дистрата са, както вече се спомена два пъти, какъв пакетен мениджър се използва и каква графична среда ти идва с инсталацията. В момента двата основни пакетни мениджъри са apt-get  и rpm. Някой да ме поправи, ако им бъркам имената. Разработват се още някои, които да преодолеят някои заложени в дизайна на споменатите "недостатъци", но ние не сме нетърпеливи. Тези дават вършат перфектна работа. Така погледнато, няма разлика, какво ще инсталираш с оглед външен вид, поведение и прочее видни за очите неща. Версията на ядрото е най-важното нещо, което ти определя, как ще ти работи машината. Останалото е по избор.
Ако искаш можеш дори да инсталираш основната система, ядро и набор основни инструменти за работа със системата, после да инсталираш Xorg, което е графичната система в момента за всички линукс дистра и да стартираш Firefox например така.
startx firefox. Няма да имаш десктоп на машината си, но браузъра ще се стартира в графичен режим разбира се, щото си е такъв, с много грозен външен вид, но напълно фукционален и ще може да се работи с него по-нормалния за всички ни начин. Таща може да се ползва и всяко GUI програмче. След затварянето на браузъра, се връщаш обратно в cli средата ( command line interface ) и продължаваш да си пишеш команди до припадък, ако ти харесва. Шегувам се.  :D Много е продуктивно. Пак зависи, какво правиш.
Та след всичко казано, линукс означава тотална свобода. Ако си склонен да вложиш усилия да научиш, как работи отвътре и в подробности. Малко хора го правят, аз не съм от тях. Можеш дори и ядрото да си прекомпилираш, както на теб ти харесва.
« Последна редакция: Mar 20, 2016, 12:03 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #13 -: Mar 20, 2016, 13:44 »
Та основните разлики между дистрата са, както вече се спомена два пъти, какъв пакетен мениджър се използва и каква графична среда ти идва с инсталацията. В момента двата основни пакетни мениджъри са apt-get и rpm. Някой да ме поправи, ако им бъркам имената.

Всъщност, аналози по своята функционалност са dkpg и rpm, apt-get и yum, както и synaptic и yumex, но за thunder81 е малко рано за тези неща. Нека избере дистрибуция, тогава ще е времето да му се обясни каква е разликата между dkpg --> apt-get --> synaptic или rpm --> yum --> yumex (imho).
Активен

the lamer's team honourable member

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #14 -: Mar 20, 2016, 22:07 »
Относно Synaptic и apt-get придобих една лека престава относно тяхната функционалност,а по-задълбочени познания ще развивам с времето. Тя самата система ще го изиска от мен. Относно гледането на клипове, за мен имаше голяма полза да науча неща от първостепенно значение. За по сложните и задълбочените ще разчитам на вас. Вижда се, че сте отзивчиви и  с доста познания!
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Лаптопи dell
Идеи и мнения
Hapkoc 21 14361 Последна публикация Jul 29, 2011, 15:52
от ЗибелтБг
Комютър Dell с Линукс
Десктопи
Lavrentii 8 5135 Последна публикация Dec 23, 2013, 15:00
от cybercop
Dell PV MD3200i 1 бр., Dell PowerEdge R620 3 бр. и мрежово оборудване
Предлагане
daniel_vulchev 0 13135 Последна публикация Aug 06, 2015, 15:57
от daniel_vulchev
проблеми с wi-fi for dell inspiron 5545
Лаптопи
gogotheone77 5 3987 Последна публикация Oct 20, 2016, 21:06
от console
DELL Vostro 3300
Лаптопи
beer2beer 9 12359 Последна публикация Jun 17, 2020, 22:30
от Naka