Автор Тема: NVIDIA...  (Прочетена 2426 пъти)

marsislav

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
    • WWW
NVIDIA...
« -: Apr 18, 2011, 17:39 »
Здравейте.
След инсталация на драйвър за видео-карта NVIDIA GeForce FX 5500
/http://www.nvidia.com/object/linux-display-ia32-173.14.28-driver.html/ 
при Ubuntu 11.04 beta2 системата не иска да зареди графичния режим.
Инсталирам драйвъра чрез "sudo apt-get install nvidia-current"  или като го изтегля от официалния сайт, преминавам на INIT 3 и стартирам инсталатора.   
nvidia-xconfig създава xorg.conf файла, след рестартиране на X и - ваола! - No Screens Found....
Идей? Прикачвам xorg.conf  и LOG файла :
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: NVIDIA...
« Отговор #1 -: Apr 18, 2011, 18:00 »
преминавам на INIT 3
Това да не би вече да работи в Убунту?  :o Мисля, че за спиране на X единственият вариант е /etc/init.d/gdm stop (а за пускане - start). ;)
Отделно, в Убунту нали имаше някакъв инструмент за слагане на драйвъри: https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/Nvidia
Активен

marsislav

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: NVIDIA...
« Отговор #2 -: Apr 18, 2011, 18:51 »
Нищо не се получава с графичните инструменти. Показват ,че драйвъра е инсталиран и в момента се използва, а при изпълнението на командата lsmod се оказва, че се използва "nouveau" /Open Source аналога на Nvidia драйвъра/
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: NVIDIA...
« Отговор #3 -: Apr 18, 2011, 19:03 »
В Ubuntu, а май и в Debian, стандартно се стартира в runlevel 2, а runlevels 3-5 не се използват (те са същите като runlevel 2).
Драйвер nvidia-current НЕ е за твоята карта. В момента той отговаря на 270.41.03. GeForce FX 5500 се поддържа във версия 173, както сам си показал.

Ако се опитваш да инсталираш драйвера при зареждане с Live CD, няма да стане, защото ще се използва драйвер nouveau, който няма как да махнеш (без рестарт). Трябва да стратираш с параметри nomodeset и xforcevesa (да ги допишеш в реда за стартиране на ядрото), за да се зареди vesa драйвер, а след това с jockey-gtk да инсталираш драйвер 173 от репото и да рестартираш display manager-а, както е показала bop_bop_mara ("sudo /etc/init.d/gdm restart") или с команда "sudo service gdm restart".

Ако си инсталирал beta-та на диска, само трябва да инсталираш коректния драйвер и да рестартираш.
« Последна редакция: Apr 18, 2011, 19:20 от trosho »
Активен

marsislav

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: NVIDIA...
« Отговор #4 -: Apr 19, 2011, 12:23 »
Явно бъркам нещо. Дописах параметрите след реда на ядрото в GRUB, зарежда се VESA модула. При опит да инсталирам 173.*.*.* драйвъра от Software Manager в Ubuntu ми се появява съобщение, че неможе да инсталира няколко пакета едновременно.
При опит в конзолата ми изписва нещо от сорта на  "nvidia-glx173 has unmet depencies "
Успявам да го инсталирам единствено чрез файла от официалния сайт на NVIDIA, но пък тогава неиска да подкара X....

В краен случай ще си пъпря с nouveau, въпреки че е доста бавен и орязан.... ;(
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: NVIDIA...
« Отговор #5 -: Apr 19, 2011, 13:42 »
Здравей, когато си качих Кубунту 11.04 бета и аз имах проблем с драйвъра. Пробвай когато си в конзолата да стартираш Х-ца (startx). X-са най-вероятно няма да се стартира, но ще ти каже защо. Прим не ми изписваше че има проблем със ABI съвместимостта и трябва да добавя флаг, за да не се проверява това. 2-3 дена карах с nouveau, като през това време инсталирах ъпдейтите и когато се пробвах пак с nvidia-current, стана. В момента работи сравнително добре, като изключим преоразмеряването на проореца, но не съм разследвал какво го причинява.
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: NVIDIA...
« Отговор #6 -: Apr 19, 2011, 13:57 »
може да си омазал нещата като е трябвало първо да пробваш от Additional Drivers-това не каза
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

marsislav

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: NVIDIA...
« Отговор #7 -: Apr 19, 2011, 14:48 »
Здравей, task_struct! И при мен изписва, че има проблем с ABI съвместимостта. Как и къде добави флаг, за да не прави проверка?
След добавянето на флага драйвъра заработи ли?
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: NVIDIA...
« Отговор #8 -: Apr 19, 2011, 16:00 »
Аз просто изчаках няколко дена, инсталирах ъпдейтите през това време и като инсталирах nvidia-current всичко се оправи.

Можеш да пробваш( според Google ):
1) Да стартираш X с "startx --ignore-ABI"
2) Да добавиш в xorg.conf
Код:
Section "ServerFlags"
Option "IgnoreABI" "True"
EndSection
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: NVIDIA...
« Отговор #9 -: Apr 19, 2011, 17:56 »
Явно бъркам нещо. ...
Не знам дали нещо бъркаш или има проблем с тези драйвъри при теб?

Ето какво се получава при мен, след като стартирам Live CD-то с nomodeset и xforcevesa опции:

Jockey-gtk ми предлага за инсталиране два драйвера, а след като се свали и инсталира този, който съм избрал, ми предлага рестарт. Вместо това, аз изпълнявам тази команда, за да спра GDM:
Код:
sudo stop gdm

Превключвам на първа виртуална конзола с <Ctrl>+<Alt>+<F1> и проверявам дали има създаден /etc/X11/xorg.conf (има някакъв съвсем "постен" - цък). За да стартирам отново GDM, изпълнявам тази команда:
Код:
sudo start gdm

Пускам NVIDIA X Server Settings от менюто (или с команда "sudo nvidia-settings") и си правя настройките - смъквам резолюцията от 1920x1440 на 1024x768 и увеличавам честотата на опресняване от 60 на 85Hz. За проба съм инсталирал дрйвери 173.14.28, а не nvidia-current, които са за моята карта (6600):


Всичко си работи нормално (в момента пиша от Live CD-то). Само не мога да включа на Unity. В екрана за логване на GDM ми предлага "Ubuntu Desktop Edition" и като избера нея ме пуска в горната десктоп среда. Вероятно трябва да се рестартира, за да се засекат подходящите драйвери при стартирането на системата, но от Live CD няма как да стане.

ПП. Опааа, сбъркал съм .iso-то. Пуснал съм 10.10, вместо Natty. Сега ще пробвам с 11.04.
« Последна редакция: Apr 19, 2011, 17:58 от trosho »
Активен

marsislav

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: NVIDIA...
« Отговор #10 -: Apr 19, 2011, 18:09 »
Ех, trosho, trosho :) Тъкмо се зарадвах, че при теб работи добре, ти пък си объркал ISO - то  :)
При 10.10 драйвъра на NVIDIA при мен работи добре, но тогава пък неиска да ми подкара драйвъра за WIFI - rtl8187b, както и да е , С повечко занимавка тръгна и той, въпреки, че интернета ми бе доста бавен. Качих 11.04 и всички е почти перфектно, с изключение на драйвъра за NVIDIA...
 
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: NVIDIA...
« Отговор #11 -: Apr 19, 2011, 18:51 »
Ех, trosho, trosho :) Тъкмо се зарадвах, че при теб работи добре, ти пък си объркал ISO - то  :)
...
Мани, мани. Голям срам  ;D. Ама какво да се прави като редовете в менюто на Grub са един под друг, а има и още от бетите на Kubutnu, Xubuntu, Mandriva... Но съм сигурен, че преди няколко дни работеше и в 11.04.

Ето какво се получaва сега:

Jockey-gtk ми предлага само Free драйвър. Ако се опитам да инсталирам драйвер през Synaptic, след като съм разрешил и обновил всички репозитории, ми предлага да деинсталира ubuntu-dektop, xorg, xserver-xorg..., само за да добави dkms, nvidia-settings и screen-resolution-extra. Ако се съглася с това, ми казва следното:
Цитат
Could not apply changes!
Fix broken packages first.

Забелязвам, че само за 4-5 дни от излизането на beta2 са се натрупали над 200 ъпдейта с размер над 150MB. Между тях са и пакети, свързани с jockey, compiz, mesa, unity... Мисля, че в момента в репозиториите "ври и кипи" и трябва да се изчака.

Само преди един ден направих Wubi инсталация на диска и при нея нямаше проблем с инсталирането на драйвера. Спокойно може да се влезе в сесия с Unity десктоп и да се тества. Въпреки че направих ъпдейт след инсталацията, трябва да погледна дали и там не са се натрупали нови ъпдейти (и дали мога да ги инсталирам).
Edit: И тук са се натрупали 52 ъпдейта за по-малко от денонощие - цък.

« Последна редакция: Apr 19, 2011, 19:12 от trosho »
Активен

marsislav

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: NVIDIA - РЕШЕН!
« Отговор #12 -: Apr 21, 2011, 09:31 »
След инсталирането на последните ъпдейти проблема е решен! Драйвъра се сваля, инсталира и активира от jockey-gtk!
Благодаря на всички.
 
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
настройка на Nvidia под Ред Хат 9.0
Настройка на хардуер
orto 3 3546 Последна публикация Mar 29, 2004, 22:31
от sebastianz55
Проблем с nvidia
Хардуерни и софтуерни проблеми
shadowhand 1 2717 Последна публикация Apr 29, 2004, 14:46
от jm
Проблем с драйверите на NVIDIA
Настройка на хардуер
varbancho 6 3342 Последна публикация Jul 29, 2004, 18:01
от varbancho
Nvidia
Настройка на програми
EtoR 1 2244 Последна публикация Aug 06, 2004, 14:16
от EtoR
Nvidia + TV Out
Настройка на програми
JOKe 6 4363 Последна публикация Aug 27, 2004, 13:55
от IvanST