Автор Тема: проблем с boot-а на usb stick  (Прочетена 14994 пъти)

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #30 -: Aug 11, 2007, 03:47 »
Благодаря за отговора.
 Значи бих тествал пак , за да ти кажа  точно , но ми показа грешни големини на файлове и директорий. Когата се опитах да копирам основния файл  , мина гигабайт ...
Отворих файла "init" , ( много добре е коментиран )  , и дотука спрях. Та това е , просто се интересувам дали съм сбъркал  нещо и ли има проблем.
ПП. Сега си спомням по точно , показа ми големина на директория , 1Г , ( толкова ми е рама ) , а файловете в нея бяха не повече от 10М ...  Но пак казвам , просто остана съмнение , нишо точно не мога да ти кажа , ако има къде да видя точно как да инсталирам , бих тествал отново. Иначе аз правя така:
монтирам исото , вадя файловете , копи-пейст на УСБ-то .



Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #31 -: Aug 11, 2007, 07:50 »
Цитат (ivo1204 @ Авг. 11 2007,04:47)
Иначе аз правя така:
монтирам исото , вадя файловете , копи-пейст на УСБ-то .

Точно така се прави.

Кои директории точно проверява за големина? Директории на ISO-то или системните директории на обединената файлова система?

Файловете в ISO-то са по-малко от 700MB, но в тях са компресирани 2,3GB данни. Когато файловете се монтират и точките им на монтиране се обединят в обединената файлова система, която е монтирана като коренова директория, е нормално да ти показва гигабайти за размер на директории (напр. /usr).
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #32 -: Aug 11, 2007, 08:20 »
Значи изтеглих наново iso-то. Сега , много се притеснявам , да не ме разбереш грешно ! По принцип съм фен на SLAX , тръгвал е когато нищо друго не тръгва .
Прегполагам , ВАСТ  ще е нещо такова ?
Да , когато копирах , бях с ВАСТ , тогава се получиха тези размери.
Когато съм с Дебиян , размерите са точни.Разбира се , системата бе монтирана , просто тогава ,от ВАСТ , не можах да копирам на УСБ-то. От Дебиян ,когато си копирам , това не е проблем. Може това на не е нещо важно , просто го споменавам ,пак ще проверя.
Имам дял на фат32 , копирах направо директорийте от исото , и боотна ОК.( с ГРУБ , от команден ред)
Обаче има и няколко проблема:
Ето нещата , който са проблем при мен с „ВАСТ ГНУ/Линукс“ .
Първо , Х -са , не тръгва , и преминава в черен екран. SLAX досега винаги ми е тръгвал , (но с „VESA“ ) . Ако имаше едно меню (  или има ? ) „vesa“ , или пък избор на драйвер , или друг  начин  , (има ли такъв  ? ) , би облекчило нещата много.

Второ , аз имам wireless карта за която си компилирам драйвер rt61 , или ndiswrapper.  Как по принцип виждаш решение на тези проблеми ? (Не само за моя случай , разбира се  , то хардуер дал господ ..) .

P.P Значе за Х -са правя нова xorg.conf с vesa и е ОК.



Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #33 -: Aug 12, 2007, 09:07 »
Цитат (ivo1204 @ Авг. 11 2007,09:20)
Първо , Х -са , не тръгва , и преминава в черен екран. SLAX досега винаги ми е тръгвал , (но с „VESA“ ) . Ако имаше едно меню (  или има ? ) „vesa“ , или пък избор на драйвер , или друг  начин  , (има ли такъв  ? ) , би облекчило нещата много.

Второ , аз имам wireless карта за която си компилирам драйвер rt61 , или ndiswrapper.  Как по принцип виждаш решение на тези проблеми ? (Не само за моя случай , разбира се  , то хардуер дал господ ..) .

P.P Значе за Х -са правя нова xorg.conf с vesa и е ОК.

За видеокартата виж тук какво написах.

В бъдещите версии ще има "интерактивно стартиране" в менюто и там системата ще пита за всичко, за което трябва да се пита.

За безжичните карти - в следващите версии ще помисля за включване на ndiswrapper в дистрибуцията. Но дори и да не го включа, тъй като дистрибуцията е изградена от модули, които могат да се добавят "в движение" (англ. "on the fly") ще може лесно да си направиш модул, който просто да копираш в директорията  lzm-optional и при стартиране системата ще го зареди и включи в обединената файлова система.

За да направиш модул, отвори последния архив на http://vslivecd.openfmi.net/dev/ и виж в директория VS-Live-CD/new/tools - там има скриптове за конвертиране на директория към модул (dir2lzm) и на пакет към lzm (tgz2lzm).

Ако искаш да добавиш програма:

Примерен код

./configure
make
make install DESTDIR=/tmp/директория
dir2lzm /tmp/директория модул.lzm


В случаите когато "make install DESTDIR=" не работи може да пробваш следните варианти:

Примерен код

make install prefix=$PKG/usr
make install PREFIX=$PKG/usr
make install ROOT=$PKG
make install install_root=$PKG
make install INSTALL_ROOT=$PKG
make install DSTROOT=$PKG
make install buildroot=$PKG
make instroot=$PKG install
make install instroot=$PKG


Ако и това не помага - може да се наложи ползването на по-сложни методи като ръчно копиране или програми от рода на checkinstall.

Това е една от основните идеи - дистрибуцията да се разширява лесно чрез използване на модули както и да се намалява (чрез премахване на модули) за да може да се събира на по-малък носител.



Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #34 -: Aug 12, 2007, 20:54 »
Цитат (ivo1204 @ Авг. 11 2007,09:20)
досега винаги ми е тръгвал , (но с „VESA“ )

Направих кръпка, която обновява програмата, която определя с какъв драйвер ще работи видеокартата и данните, които тази програма ползва:

http://vslivecd.openfmi.net/vast/download/020-patch12082007.lzm
http://vslivecd.openfmi.net/vast/download/020-patch12082007.lzm.md5

За да приложите кръпката, просто я копирайте в директорията /vast/lzm-base/ на носителя, където е записана дистрибуцията или в директория /vast/lzm-optional на който пожелаете носител (твърд диск, преносим носител (трябва да бъде включен в момента на стартирането на системата)).

След като ми пратиш информация за твоята видеокарта, ще мога да я добавя в базата данни и при следващото обновяване вече ще работи нормално без да има нужда да редактираш ръчно драйвера или да го избираш от меню (интересува ме изходът от командите "lspci ; lspci -n", кой е подходящия драйвер за видеокартата и как се казва видеокартата). Когато излезе нова версия на X.Org, при която има по-подходящ драйвер, е добре тази информация да се обнови отново.



Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #35 -: Aug 12, 2007, 21:53 »
Благодаря за отговора ,
Аз ,чесно казано писах по принцип , не конкретно за  този случай.
Аз си имам готови xorg.conf , бяха монтирани дяловета и ставаше въпрос само за  cp ................/xorg.conf  /etc/X11.
Не  бих искал да ти губя времето с персонални обяснения , но за Х -са   , мисля че е важно , все пак.
Проблема е много "хлъзгав" , дори и всичко да е ОК , ако монитора не потдържа тази резолючия , пак лощо...
 Гледам 1280х1024 работи ОК.
Начи сега съм с вградената карта ATI Technologies Inc RS480
01:05.0 VGA compatible controller [0300]: ATI Technologies Inc RS480 [Radeon Xpress 200G Series] [1002:5954] (prog-if 00 [VGA])
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. Unknown device [1462:7141]
 , доста е разпространена , и по лаптопите също.
Та ако имаш нужда от тесове , с удоволствие бих тествал.

Иначе wireless картата не я разпознават почти никое дистро , компилирам си драйвера ( 2 минути работа ) . Гледам , в твоя сайт си писал ,че може да се компилира , ама  "gcc" няма от това ,което изпеглих , предполагам е модул . А и това не би било достатъчно , защото не знам какво ядро  и как си го пачнал.
Но ако сложиш  "ndiswrapper" , (знаеш , работи с win драйверите ) , то сигурно ще покрие едно 30% от картите ,не знам.

Благодаря още веднъж , успех!
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #36 -: Aug 13, 2007, 20:19 »
Цитат (ivo1204 @ Авг. 12 2007,22:53)
Иначе wireless картата не я разпознават почти никое дистро , компилирам си драйвера ( 2 минути работа ) . Гледам , в твоя сайт си писал ,че може да се компилира , ама  "gcc" няма от това ,което изпеглих , предполагам е модул . А и това не би било достатъчно , защото не знам какво ядро  и как си го пачнал.
Но ако сложиш  "ndiswrapper" , (знаеш , работи с win драйверите ) , то сигурно ще покрие едно 30% от картите ,не знам.

Благодаря още веднъж , успех!

В текущата версия на Васт има компилатор. Не мога да си обясня как не си го забелязал... Контролната сума как е? Размерът на iso-то?

За следващата версия ще гледам да не забравя да публикувам и пакет с ядрото с всичките му кръпки и обектен код (при компилирането на ядрото за текущата версия изтрих кода преди да се сетя да го пакетирам). Към момента съм компилирал последното ядро (не това от текущата версия на Васт):
http://vslivecd.openfmi.net/slp/kernel/SquashFS_LZMA/ (обърни внимание на linux_build-2.6.22.2-i686-4.tgz  - просто ще се инсталира пакета linux_build за съответната версия на ядрото,  и компилирането на модули за ядрото ще става без проблеми (пакетът linux_build включва изходния код на ядрото с всичките приложени кръпки, смесен с обектния код)).

Ако ти се занимава може да си компилираш абсолютно същото ядро като в текущата версия, използвайки скриптовете:
http://vslivecd.openfmi.net/slp.....tar.gz

Използвай скрипта RunMe, ако искаш да извършваш компилирането в tmpfs (обаче лесно може да загубиш данните, ако забравиш да ги копираш преди да рестартираш компютъра, защото са записани в tmpfs).

Примерен код

valentin@darkstar:~/lab/new$ cat RunMe
mount -t tmpfs -o size=2G tmpfs /usr/src/
./build.kernel > stdout.txt 2> stderr.txt
valentin@darkstar:~/lab/new$


Разбира се трябва да имаш достатъчно RAM и swap за да ползваш tmpfs.



Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #37 -: Aug 13, 2007, 20:57 »
Цитат (ivo1204 @ Авг. 12 2007,22:53)
Проблема е много "хлъзгав" , дори и всичко да е ОК , ако монитора не потдържа тази резолючия , пак лощо...
 Гледам 1280х1024 работи ОК.
Начи сега съм с вградената карта ATI Technologies Inc RS480
01:05.0 VGA compatible controller [0300]: ATI Technologies Inc RS480 [Radeon Xpress 200G Series] [1002:5954] (prog-if 00 [VGA])
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. Unknown device [1462:7141]
 , доста е разпространена , и по лаптопите също.
Та ако имаш нужда от тесове , с удоволствие бих тествал.

Направих кръпка, която би трябвало да решава проблема с твоята видеокарта:
021-patch13082007.lzm (md5).

За правилната разделителна способност (и изобщо за настройките на монитора) би трябвало да се погрижи програмата ddcxinfo-kanotix.

Чрез програмата monitoriface се разбира дали интерфейсът между монитора и видеокартата е цифров. Ако е цифров, програмата за създаване на xorg.conf решава, че мониторът е LCD и задава максималната разделителна способност, която "ddcxinfo-kanotix -modes" върне. Също така програмата за създаване на xorg.conf използва dmidecode, която преценява дали компютърът е лаптоп. Ако е лаптоп, програмата за създаване на xorg.conf допуска, че се ползва LCD монитор (някой да е виждал лаптоп със CRT монитор?) и задава максималната разделителна способност, която "ddcxinfo-kanotix -modes" върне. Друг начин за проверка дали компютъра е лаптоп е като се провери дали има батерии  (ако "find /proc/acpi/battery/ -mindepth 1 -type d" върне непразен резултат значи има батерии).

Сега се сетих да се ползва и друго правило - в случай, че досегашните алгоритми за определяне дали компютъра е лаптоп пропаднат, може да се определи дали компютърът е лаптоп по видеокартата (ако е със сигурност известно, че дадена видеокарта се ползва само за лаптопи).

Интересно ми е дали програмата monitoriface ще върне "digital" когато е стартирана от лаптоп.

Както виждаш съм се постарал на лаптопи (и на монитори с цифров интерфейс) Васт да се стартира на оптималната разделителна способност. Остава проблемът с мониторите, които имат аналогов интерфейс (или програмата monitoriface не  работи поради несъвместимост с видеокартата). Мислил съм за база от данни с монитори, за които се знае, че са LCD, но за съжаление не винаги DDC работи.

Базата от данни може да се направи от файловете CardMonitorCombos и MonitorsDB (там има информация за EISA ID - същият номер може да се определи така: "ddcprobe  | grep -i eisa | cut -d \: -f 2 | xargs ") и търсене с Google кой монитор е LCD и кой не е (за съжаление ще отнеме ужасно много време и не знам дали ще имам време да се захвана да го правя). В много монитори има LCD или TFT в описанието или EISA ID, което ще улесни правенето на базата от данни поне за тях.

За повече подробности по темата: автом. определяне на оптималната разделителна способност.



Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #38 -: Aug 14, 2007, 03:40 »
Значи съгласен съм 99% с логиката на твоите разсъждения. Обаче да ти кажа за останалия 1%. По стечение на обстоятелствата , преди около 3 години трябваше много спешно да си купя компютър . Просто времето беше пари и то много , в чужда страна , и т.н. Исках да купя нещо средно , (но и да го подкарам на Линукс също)  , ама изгодно... Отивам в един магазин и му удрям един голям пазарлък
с един индиец , та стигаме до: AMD 3100+  , 40G диск , 256М  РАМ  за 250$ без Windows и 300$ с Windows . Викам му , не слагай .( То е ясно,че си носех с мен Win98SE , Офиса ...) „Ела  след 2 часа , ще го сглобим „ ,вика гуруто. ( ползвам думата „гуру „ , да не ме изкарате расист , иначе си има точна българска дума...).
Сега , постоях ,постоях ,ама викам ,чакай да видя ,май имах някъде някакъв LiveCD , дали „новият“ ми компютър е съвместим с Линукс. Та намерих някакъв Канотикс.
Отивам да си взема компютъра , всичко било на 6 , проверил го , ама понеже не съм искал Win , го изтрил. Та бутам Канотикса в CD-то , ама гледам , на оня почна да му мърда тюрбана: „какво ,вика правиш , какво е това , ако е Win , ще си го инсталираш е къщи.“ Да , ама пустия Канотикс , все минава в черен екран , рестартирам и пак и пак. Докато  с <Esc> и параметри нещо от рода на , acpi=off xserver=vesa , xresolution=... тръгна. KinfoCenter и:  
AMD Seleron 1800+ ,  и няма хард диск! На “fdisk -l“ няма никой!
,„Гурото“ вика , „откъде си бе ,човек?“ , извадихме отверките , та го направихме на парченца , да видим дали може да се смени процесора , местихме мостчета , даже извади друг хард диск и т. н.
 И в много случаи точно такова е приложението на LiveCD! Например Уиндоус , не боотва , ама човека има много важна информация на него , може ли да стане нещо? Сервизите правят тази услуга ,да не ти казвам цената ...
Аз имам USB DVD-RW , К3b , просто е играчка да му сервираш няколко DVD -та с данните. Е , не се занимавам с това , само като услуга за приятели , но и в тези случаи , по важно е да имам Х , та ако ще и VGA да е.
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #39 -: Aug 14, 2007, 18:31 »
Цитат (ivo1204 @ Авг. 14 2007,04:40)
по важно е да имам Х , та ако ще и VGA да е

Все пак щеше да е по-добре да не пишеш параметри, нали?

Как е дистрибуцията след обновяването? Определя ли оптималната разделителна способност и драйвера правилно?
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #40 -: Aug 15, 2007, 06:35 »
Да ,сега е ОК . Дава "vesa" в xorg.conf . Аз сега съм направил така:
На дял (FAT32) , направо съм сложил директорийте "/boot" и "/vast",
и си боотвам с GRUB .И е доста бърза .
Други , които работят:
Sabayon:
Section "Device"
    Identifier  "VESA"
    Driver      "fglrx" # do not remove vesa
    #Option "RenderAccel" "on"
    #Option "XAANoOffscreenPixmaps"
    #Option "BusType" "PCI"
    #Option "ColorTiling" "on"
    #Option "EnablePageFlip" "on"
EndSection

Debian:
Section "Device"
    Identifier "device1"
    VendorName "ATI Technologies Inc."
    BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
    Driver "ati"
    Option "DPMS"
    Option "XaaNoOffscreenPixmaps" "1"
EndSection

Ubuntu:
Section "Device"
   Identifier   "ATI Technologies Inc RS480 [Radeon Xpress 200G Series]"
#   Driver      "vesa"
   Driver      "fglrx"
   Option          "VideoOverlay" "on"
   Option          "OpenGLOverlay" "off"
   BusID      "PCI:1:5:0"
EndSection

MEPIS:
Section "Device"
  Identifier  "Card0"
  Driver "radeon"
  BoardName "unknown"
  Screen 0
 #Option "UseDisplayDevice" "dfp"
 #Option "MonitorLayout" "crt,crt"
 #BusID  "PCI:1:0:0"
 #Option "sw_cursor" # needed for some ati cards
 #Option "hw_cursor"
 #Option "NoAccel"
 #Option "ShowCache"
 #Option "ShadowFB"
 #Option "UseFBDev"
 #Option "Rotate"
  Option "UseInternalAGPGART" "no"

# savage special options, use with care
 #Option "NoUseBios"
 #Option "BusType" "PCI"
  Option "DmaMode" "None"

# nvidia special options, use with care
  Option "CursorShadow" "1"
  Option "CursorShadowAlpha" "63"
  Option "CursorShadowYOffset" "2"
  Option "CursorShadowXOffset" "4"
  Option "FlatPanelProperties" "Scaling = native"
  Option "NoLogo" "false"
  Option "UseEDID" "true"
  Option "AddARGBGLXVisuals" "true"
  Option "RenderAccel" "true"
 #Option "AllowGLXWithComposite" "true"
EndSection

Mandriva:
Section "Device"
    Identifier "device1"
    VendorName "ATI Technologies Inc"
    BoardName "ATI Radeon 9500 - X850"
    Driver "ati"
    Option "DPMS"
    Option "XaaNoOffscreenPixmaps" "1"
EndSection

Slackware:
Section "Device"

#    Driver "ati"
   Identifier  "device1"
   Driver      "fgl"
   VendorName  "ATI Technologies Inc."
   BoardName   "ATI Radeon (fglrx)"
   Option       "DPMS"
   Option       "XaaNoOffscreenPixmaps" "1"
EndSection

Section "Device"
   Identifier  "aticonfig-Device[0]"
   Driver      "fglrx"
EndSection

И целия xorg.conf на ФЕДОРА:

# Xorg configuration created by system-config-display

Section "ServerLayout"
   Identifier     "single head configuration"
   Screen      0  "Screen0" 0 0
   InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier  "Keyboard0"
   Driver      "kbd"
   Option       "XkbModel" "pc105"
   Option       "XkbLayout" "us"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Monitor0"
   ModelName    "LCD Panel 1024x768"
   HorizSync    31.5 - 48.5
   VertRefresh  40.0 - 70.0
   Option       "dpms"
EndSection

Section "Device"
   Identifier  "Videocard0"
   Driver      "radeon"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier "Screen0"
   Device     "Videocard0"
   Monitor    "Monitor0"
   DefaultDepth     24
   SubSection "Display"
      Viewport   0 0
      Depth     24
   EndSubSection
EndSection
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #41 -: Aug 16, 2007, 18:14 »
Пробвал ли си във Васт да зададеш тези настройки?

Примерен код

Section "Device"
    Identifier  "Auto_Configured_Card"
    Driver "ati"
    Option "DPMS"
    Option "XaaNoOffscreenPixmaps" "1"
    VendorName  "ATI"
    BoardName   "...."
EndSection


или

Примерен код

Section "Device"
    Identifier  "Auto_Configured_Card"
    Driver "radeon"
    Option "DPMS"
    Option "XaaNoOffscreenPixmaps" "1"
    VendorName  "ATI"
    BoardName   "...."
EndSection
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #42 -: Aug 17, 2007, 05:56 »
Засега „VESA“-та е ОК , сега пробвах с „ati“ и „radeon“ , ама без успех. Опитах  също       xorgconfig , пак без успех . Обаче това нищо не значи , и май я подкарах с „ати“ преди. През уикенда ще се по заровя повече, имам и няколко други неща ,който искам да направя:
Оставил съм един дял ,  на който ще се опитам да  инсталирам ВАСТ. Ама е 16ти дял , та може да има проблеми (като SCSI се разпознават само 15 , ама гледам , във ВАСТ дяловете са hda).
Най – лесно ми се вижда , да  boot – на Slackware с твоето ядро ( това го пробвах ,ОК , ама нямаше мишка , щото драйверите ги няма , та първо тях трябва да копирам ).
Горе-долу така:
mount  -t squashfs /ххххх/ххх/000-vast-base-65536.lzm  /Т -o loop
tar -cvf Vast.tar.gz /T
umount /T
mount -t ext3 /dev/hda16 /T
tar -xvf   Vast.tar.gz
umount /T
Тия „гимнастики“ са ,защото не съм сигурен дали ще  се компилира ядрото.
За aufs няма обикновено проблем , от CVS (  http://aufs.sourceforge.net/ ) , за squashfs  гледам пробутват все същия пач от нова година насам , преди месец -два се компилираше  ,ама сега ( linux-2.6.22.3)  не знам ( как ли е сега положението ? ) .Но c  LZMA , май не съм  опитвал.
По принцип , новите ядра (2.6.хх ) имат една много интересна опция: Да не правиш image файл , а да посочиш директория или  xx.cpio файл за rootfs. Много ми харесва ,работи добре. „vmlinuz“   е например 10М байта ,  и няма начин за „ kernel panic...“ , щото  image-то си е направо в ядрото, така че няма начин ядрото да се чуди на кого да предаде управлението. Например в  image файла на Slackware ( този от инсталационния диск) , добавям драйверите , и всичко в ядрото .Иначе при ВАСТ това май няма голям смисъл , освен като някакъв алтернативен боот ?  Даже с отделно  „image“, мога да го отворя , да му добавя драйвер ,да кажем ...
Дори и без оптимизиране на ядрото , и с „vesa“ , BAСT работи доста бързо .
Обаче мисля ,че ще може и още по бързо , ще пробвам. И Интернет-а трябва са подкарам ...
 Предполагам  BAСT ще има инсталатор ? Ами дали  и обратното: От инсталирана да диск -> LiveCD ?
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
проблем с boot-а на usb stick
« Отговор #43 -: Aug 19, 2007, 23:51 »
@vstoykov,
Здравей !Оказа се ,че имам по малко време ,отколкото предполагах , но хубавата новина е , че сега ти пиша от ВАСТ , ( t.e.
компилирах си драйвера ).Не съм теглил компилирано нищо , боотнах в Slackware с твоето ядро (преди това си извадих модулите ). Както съм написал преди , сложих ВАСТ на дял (hda16 ). Обаче не мога да влеза в нея , дава ми "само за четене" .Това не е голям проблем , ама не искам да пипам нищо .Обаче май ще трябва да премонтирам / в rw...И за да се стартира така , ще трябват промени в initrd.gz , или в /etc/rc.d/rc.S...
Иначе от Slakware , с твоето ядро и с chroot /mnt/hda16 се влиза , и kdm се стартира.
За модулите , предположих  че си ги компилирал вън от ядрото.
Разархивирах в Слака ( То няма значение къде и във ВАСТ компилирах ) 2.6.22.1 ядро (без никакви пачове ), смених /lib/modules/2.6.22.1/build -> ядрото и копирах твоя  ../boot/config  като ".config" в ядрото и изпълних "маке" .Така имам и сорса на ядрото. И компилирах и двата драйвера: rt61 ,и ndiswrapper , и с двата работи.
Сега минах на Дебиан ,щото ми препълни паметта ( не беше монтиран "swap" , a компилирах ) , обаче се държи много прилично: затворих си сесията и рестартивах ...
Та не знам , май тия постове не са за тази секция , дали да не отворим нова тема , в  "Предложения за български проект" например. Защото така може да дадеш обяснения , как например да го запиша този драйвер в Live дистрото .Иначе може и така да си седят , ама сугурно ще излязат и много други неща.
Та как да се запазват настройките?
Иначе с xorg.conf нищо засега: vesa , та vesa ... Като имам повече време , и това  ще го тествам , с кои драйвери ще работи...

П.П .
Сега инсталирах Ати драйверите: ati-driver-installer-8.40.4-x86.x86_64.run
#fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon Xpress Series
OpenGL version string: 2.0.6747 (8.40.4)

# glxinfo | grep direct
direct rendering: Yes

Сега съм с ВАСТ ( от диска ) ,нищо не съм променял (само в xorg.conf ),само влизам
с chroot и mount -t proc none proc , после kdm.

xorg.conf :

Section "ServerLayout"

   Identifier     "Simple Layout"
   Screen      0  "aticonfig-Screen[0]" 0 0
   InputDevice    "Mouse1" "CorePointer"
   InputDevice    "Keyboard1" "CoreKeyboard"
EndSection

Section "Files"


#    ModulePath "/usr/lib/xorg/modules"
   RgbPath      "/usr/share/X11/rgb"
   FontPath     "/usr/share/fonts/local/"
   FontPath     "/usr/share/fonts/misc/"
   FontPath     "/usr/share/fonts/OTF/"
   FontPath     "/usr/share/fonts/TTF/"
   FontPath     "/usr/share/fonts/Type1/"
   FontPath     "/usr/share/fonts/CID/"
   FontPath     "/usr/share/fonts/Speedo/"
   FontPath     "/usr/share/fonts/75dpi/:unscaled"
   FontPath     "/usr/share/fonts/100dpi/:unscaled"
   FontPath     "/usr/share/fonts/75dpi/"
   FontPath     "/usr/share/fonts/100dpi/"
   FontPath     "/usr/share/fonts/cyrillic/"
EndSection

Section "Module"


   Load  "dbe"     # Double buffer extension
   SubSection "extmod"
   Option       "omit xfree86-dga"   # don't initialise the DGA extension
   EndSubSection
   Load  "type1"
   Load  "freetype"
    #Load        "speedo"
   Load  "glx"
   Load  "dri" # direct rendering
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier  "Keyboard1"
   Driver      "kbd"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier  "Mouse1"
   Driver      "mouse"
   Option       "Protocol" "PS/2"
   Option       "Device" "/dev/mouse"
#   Option "Device"      "/dev/psaux"
EndSection


Section "Monitor"
   Identifier   "aticonfig-Monitor[0]"
   Option       "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
   Option       "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
   Option       "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
   Identifier  "aticonfig-Device[0]"
   Driver      "fglrx"
EndSection


Section "Screen"
   Identifier "aticonfig-Screen[0]"
   Device     "aticonfig-Device[0]"
   Monitor    "aticonfig-Monitor[0]"
   DefaultDepth     24
   SubSection "Display"
      Viewport   0 0
      Depth     24
   EndSubSection
EndSection



lsmod | grep fgl
fglrx                 734784  11
agpgart                31176  2 fglrx,ati_agp

Още нещо , в /lib/modules/fglrx/build_mod/2.6.x като дам "make" ,и после копирам fglrx.ko при модулите и "depmod -a" , modprobe fglrx .И за мишката , преди да извикам "kdm" , давам "modprobe psmouse" , ама това е че влизам с chroot...
Иначе с fglrx работи перфектно!!!



Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
USB memory stick
Настройка на хардуер
luciuz 9 4382 Последна публикация Jun 29, 2004, 00:43
от mironcho
usb memory stick
Настройка на хардуер
assenov_g 1 2399 Последна публикация Jul 22, 2004, 18:30
от Agent_SMITH
Usb stick bootаble
Идеи и мнения
Binki 6 3566 Последна публикация Nov 20, 2006, 20:50
от GoodT
Форматиране на usb memory stick
Настройка на хардуер
George Andonov 8 7576 Последна публикация Feb 05, 2007, 16:17
от ji
Fedora 15 не пали от USB Stick
Настройка на програми
madmad 18 6661 Последна публикация Jun 30, 2011, 08:59
от radoshow