Автор Тема: Кой линукс е най-добър за adwansed потребители ?  (Прочетена 4943 пъти)

krasi0

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Искам да си иснталирам някой линукс за напреднали. Аз до сега сам ползвал много ubuntu и вече го знам доста добре. Искам да ползвам някой по-сложен, за да го науча и него. Вие кой мислите, че е подходящ - Slakwara или пък Fedora. Чух че Fedora не била много за напреднали, защото имала много графика и икони  ???
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Сложи някой от тези - Debian, Slack, Gentoo. Пише се adVanCed!
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

lunarvalleys

  • Гост
тфа некфа ебавка ли е?

не се залъгвай по Дебиан или Слак -- никак не са трудни

даже ще успееш да ги инсталираш от раз  ;D

вместо тфа -- давай Gentoo или CRUX
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Чух че Fedora не била много за напреднали, защото имала много графика и икони  ???
Ако наистина това са ти критериите, ти си много зле. Ако искаш да оправиш нещата мини на Debian или Slack  и се учи Тогава може би ще разбереш че няма лесни и трудни дистрибуции 
Активен

progmetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: KDE 4.13.0
    • Профил
Аз бих предложил Arch Linux
http://www.archlinux.org
Активен

Kras

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 155
  • Distribution: Arch
    • Профил
След Убунтуто всичко ще ти се стори трудно!
Но ако ти се занимава ще научиш доста неща, аз лично бих ти препоръчал Аrch Linux за мен Той е най-добърия.
Ако пък много ти се рови - Slackware;
Ако пък много, ама много ти се рови - Gentoo;
Ако пък много, ама много ти се рови и си някъв вид мазохист - Linux From Scratch.

След Убунту каквото и да сложиш все ще научиш нещо ново.
Слагай Arch-a и не му мисли...
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Free (Net, Open) BSD. Да ти е честито. С тях се доближаваш повече до UNIX.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
"за да опишеш какво е линукс, трябва да обясниш какво е една ОС" казва Линус, а повечето потребители нямат нужда от това. Вземи прочети ръководството на Руте за линус, 1000 страници пише всевъзможни работи, с които да си губиш времето. Хората на Генто като ги мързи да напишат сетуп софтуер, повярвай ми не го прави за напреднали, нито да си компилираш всичко на ръка, вика му се малоумие.
Чети какво е ОС, макар че ако не си някой инж. не виждам каква полза би ти имало, освен да се перкаш по форуми... а това го може всеки, който има компютър, не се иска нито да си грамотен нито неграмотен, а 200$ за компютър+20$ за нет ...
да си губиш времето в нета - прайслесс ;D
p.s. ти линукс ли ще учиш или някое дистро, щото има разлика май.
Активен

nikito_blend

  • Гост
Здравей. И аз като теб отначало започнах със "user frendly" дистрибуции, отначало почнах с pclinuxos, по нататак си сложих opensuse. Но и аз като теб реших че искам да науча нещо повече отколкото да кликам тук и там с мишката. Затова си инсталирах slackware но свалих и книгата и я прочетох разбирасе. Сега съм се насочил към Linux From Scratch но в увода пише че е добре да сме прочели книгите за системен и мрежов администратор та затова ще трябва да прочета още към 500 страници преди да започна наистина трудното. Та според мен slackware е подходящ но се иска и четене иначе няма файда че си го сложил.
Активен

nikito_blend

  • Гост
Хах аз май малко се изкарах че мнго разбирам ама съм далече от това ниво...  ;D
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Един не съм чул нещо да каже за пардус... верно турска работа ама добре скалъпена си е.
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Нищо лично към турция :) ама и линукс :)....  ;D ;D ;D. Всичко друго но не и линукс дори не съм я чувал :Д
Активен

Archangel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 152
  • Distribution: Fedora 11.91 (Rawhide)
  • Window Manager: GNOME 2.27.5
  • ненормалник
    • Профил
И разбира се всички пропуснаха да кажат някоя линукс дистрибуция която се ползва за нещо повече от някой да си играе с нея.
Ако имаш някакви намерения да се занимаваш с linux като професия или искаш да разбереш какво правят linux администраторите може да пробваш centos.  Това е свободно достъпна, компиларана от доброволци rhel с малко по различни картинки :). А въпросния rhel е сравнително известен с това че за него разни хора плащат пари, по точно плащат пари едни батковци(може и каки) да им го оправят като се счупи, демек ако не е труден то поне е полезен :).
offtopic:
@ANTIADMIN  напълно съм съгласен с теб и с нетърпение чакам flamewar-а който ще се разиграе :D
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Тука един колега, форумец, се изказа че хората от Gentoo ги мързяло да напишат тул за настройка на системата. Ами да може и така да е, ама пък са написали такава огромна документация. Може би хората искат да те оставят да се поровиш във всички конфигурационни файлове на системата за да разбереш сам за какво иде реч.
Примерно ти как ще разбереш в кой файл се настройва мрежата ако ти го прави някакъв тул?
Или пък как трябва да си попълниш Xorg.conf файла (макар че в последните версии, това се опитва да става автоматично)?

Всяка дистрибуция си има своите предимства. Според мен:
Gentoo - пипаш абсолютно навсякъде и то сам за да разбереш кое от къде се прави и защо се прави.
Slackware - същото като Gentoo само дето има разни тулуве за улеснение и НЯМА пакетни зависимости  ;D (да бе съвсем същото е) - ако не ти върви нещо - ти си си виновен че не си го компилирал както трябва.
Debian - има тулуве за всичко, но можеш и да бараш сам по системата. Има пакетен мениджър, който си изпълнява много добре работата
*buntu, Fedora, SuSe, PcOSLinux и разни други такива - за хора които не им се чете.

ПС: Всички дистрибуции могат да се настройват от текстовите файлове, но някой се опитват да го правят автоматично.
ПС2: Да ме извиняват хората които ползват ArchLinux ама не съм го ползвал и не мога да давам мнение.

По принцип всяка дистрибуция става за advanced потребители, стига да знаеш как да я ползваш  :).
Трябва сам да си избереш, защото на различните дистрибуции конфигурационните файлове са на различни места, инициализираща система е различна, могат да имат или да нямат пакетен мениджър и т.н., и т.н.

ПС3: Всичко това е на база сравнения от преди 4г от тогава съм се спрял на Kubuntu и си джиткам с него  ;D
« Последна редакция: Sep 16, 2009, 09:06 от mimosh »
Активен

dsarmov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
ПС2: Да ме извиняват хората които ползват ArchLinux ама не съм го ползвал и не мога да давам мнение.

Ами на Arch идеята му е да е лесен в смисъл на опростен. Не в смисъл да се настройва с графични инструменти, а по класическия начин с писане в конзолката. И е опростен защото конфигурационните файлове, инит скриптовете и пакетния мениджър са някак си ясни, разбираеми и кратки. Тоест, компромис някакъв. Хем лесен, хем в конзолата.  ;) Та затова си го харесвам.
Активен