Автор Тема: От нулата....!?  (Прочетена 2464 пъти)

renji

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
От нулата....!?
« -: Mar 04, 2010, 21:38 »
Здравейте. Решил съм да започна да понауча това - онова за Уникс средата (линукс). Нямам абсолютно никакви познания в областта, но имам огромно желание да се науча. Кажете от къде да почна(дистрибуция; някакви насоки на къде да поема в  евентуалните експерименти ). Изобщо всичко като за човек, който никога не се е занимавал с това. Разгледах Убунту 9.10 и ми се струва доста интересно.
Благодаря Ви предварително !!!
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: От нулата....!?
« Отговор #1 -: Mar 04, 2010, 21:47 »
Ами продължавай с него (с Убунту).Дистрибуцията става за новаци.
Може и Мандрива да опиташ,от нея може много неща да се научат.

Успех!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

anstas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Debian Mandriva Sabayon
  • Window Manager: Gnome & KDE
    • Профил
Re: От нулата....!?
« Отговор #2 -: Mar 04, 2010, 21:51 »
Добре дошъл!

Някога, някога, толкова някога...

Започнах от тук!
 http://debian-book-bg.openfmi.net/src/debian-book.html

Успехи!
Активен

Ако Господ се бе посъветвал с мен, когато е  създавал света,  щях да му препоръчам да го устрои по-просто.     Алфонс X МЪДРИ, крал на Кастилия.

GNU/Linux user 462005

renji

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: От нулата....!?
« Отговор #3 -: Mar 04, 2010, 21:55 »
Проблема е, че нямам кой знае какъв избор, тъй като не знам командите и прочее, а в убунтуту освен, че го разгледах и инсталирах това - онова, нямам представа накъде да поема, какво да подхвана.
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Re: От нулата....!?
« Отговор #4 -: Mar 04, 2010, 22:26 »
Продължавай да експериментираш.

Аз със чисто сърце мога да кажа че момента в който започнах да казвам че поразбирам тук таме по нещо дойде след около 3 години експерименти, 2 изгорели хард диска, една машина изхвърлена от 5тия етаж, 3 пъти хакване (мен ме хакнаха де ама аз съм си виновен), голямо количество кафе/алкохол/псуване и най вече много експерименти.
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

tyuio

  • Гост
Re: От нулата....!?
« Отговор #5 -: Mar 04, 2010, 22:28 »
Ами не се шашкай с  времето ще разбреш какво ти трябва книгата дето са ти я дали е ок за начало. Оправи се с прозаичните неща за един десктоп потребител другото само ще дойде. Тука се издава една книга баш за начинаещи и скоро ще има още глави:
http://tonitochev.net16.net/?page_id=8
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: От нулата....!?
« Отговор #6 -: Mar 04, 2010, 22:39 »
Не знам за Юникс, но със свободния софтуер можеш да започнеш от тук;)
Активен

Без правила няма игра

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Re: От нулата....!?
« Отговор #7 -: Mar 04, 2010, 23:56 »
Универсални рецепти няма - ръчкане му е майката. Правиш си какво си правил и преди и като нещо не знаеш как става - разтърсваш се и се научаваш. Аз поне така почнах навремето и така и продължавам и сега. Никой не ми е тикал книги, статии и т.н.(макар че са полезни) Можеш да погледнеш тук. Това са лекции от един курс по Линукс за начинаещи, който водехме с един приятел преди време. Определено има много по-добри материали в нета, но си е някакво начало :-)
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: От нулата....!?
« Отговор #8 -: Mar 05, 2010, 09:19 »
Продължавай да експериментираш.

Аз със чисто сърце мога да кажа че момента в който започнах да казвам че поразбирам тук таме по нещо дойде след около 3 години експерименти, 2 изгорели хард диска, една машина изхвърлена от 5тия етаж, 3 пъти хакване (мен ме хакнаха де ама аз съм си виновен), голямо количество кафе/алкохол/псуване и най вече много експерименти.

Чувството ,че не си сам на този свят е много добро :Д. Както се замисля само комп не е хвърчал :)
Активен

Warstomp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
  • Distribution: Debian, Ubuntu
    • Профил
Re: От нулата....!?
« Отговор #9 -: Mar 05, 2010, 09:45 »
Проблема е, че нямам кой знае какъв избор, тъй като не знам командите и прочее, а в убунтуту освен, че го разгледах и инсталирах това - онова, нямам представа накъде да поема, какво да подхвана.
Ако ти не знаеш какво искаш да правиш, ние не може да ти помогнем. Компютъра служи, за да помага на човек да свърши нещо. Ти с какво искаш да се занимаваш? Да слушаш музика, да гледаш филми, да разглеждаш снимките си? За това не ти трябва да знаеш никакви команди. Ако ти трябва нещо конкретно, тогава питай.
Активен

renji

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: От нулата....!?
« Отговор #10 -: Mar 05, 2010, 10:04 »
Разбира се, че не искам да гледам филми и снимки и много добре знам, че не ми трябват команди за това. Нямам конкретна цел, а просто постепенно да навлизам в материята на тази ОС.

Благодарря на всички за отговорите !!!
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: От нулата....!?
« Отговор #11 -: Mar 05, 2010, 10:08 »
Виж в графичната среда не е толкоз трудно , дори ще  се радваш колко бързо инсталва и не се налага да ходиш в нета да сваляш пакети и тн. Има си хранилища където примерно в убунту ,дебин и тн.  изполваш apt-get up install apache2    , и хоп имаш апаче . Дори това може да го направиш от графичната среда. Пробвай и  ще се увериш
Активен

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Re: От нулата....!?
« Отговор #12 -: Mar 05, 2010, 11:18 »
Универсални рецепти няма - ръчкане му е майката.
Истината е една. Първо си вземи един тефтер, където да си записваш всяко ново знание. Помага доста, сам ще го оцениш след време. За ръчкането - back-up до дупка.
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.

renji

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: От нулата....!?
« Отговор #13 -: Mar 05, 2010, 11:37 »
В момента съм с Убунту и е мн. интересно да "ръчкаш" по готовите приложения, но как да се отделя от тези вградени неща и да започна да разучавам ТЕРМИНАЛА ?
Активен

tyuio

  • Гост
Активен