Автор Тема: ALSA работи само с едно приложение  (Прочетена 1167 пъти)

lamer40

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Здравейте приятели,

заглавието казва какъв е проблема. Имам инсталиран Debian Leny/Testing. По някое време при обновяване се сдобих с pulseaudio. То обаче ми правеше непрекъснати проблеми и го махнах. От тогава на сам алсата започна да работи само с едно приложени. Само когато изключа едното мога да ползвам звука на другото. Чета, че някой го имали със Скайп, който преди бил ползвал OSS, но при мен е при абсолютно всички- браузъри, флашове, аудиоплеъри, видео, чатове, навсякъде, където има звук.

Аз ли не умея да търся в Google, никой ли не е имал моя проблем не знам. Или не зная, какво да търся. Срещам, че при проблеми трябвало да се пише в /etc/modprobe.d/alsa-base.conf или/etc/modprobe.d/alsa-base.conf, или /home/user/.asoundrc (такъв нямам за никой потребител, не само моя), дори някакъв dmix, дето такъв пакет нямам. А в онези файлове пише нещо на пакистански и не разбирам. В алсамиксера всичко ми е нагоре.

От време на време програмите почват да ми казват, че алса изхода е зает, но не и от какво, не знам и къде да видя кой го заема. Обикновено знам, но често не знам и тогава не знам, какво да правя. Някой има ли идея, как да си върна правилното функциониране на алсата от преди пулса да ми изяде главата?

Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: ALSA работи само с едно приложение
« Отговор #1 -: Jun 03, 2010, 19:52 »
Здравей, и аз имам същият проблем, но е на Кубунту. Получи си по-подобен начин докато се мъчех да си подкарам 5.1 като си инсталирам pulseaudio. За съжаление за сега нямам решение на проблема :(

П.П. Разгледай и файла: /etc/asound.conf
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

lamer40

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: ALSA работи само с едно приложение
« Отговор #2 -: Jun 03, 2010, 19:57 »
Да този файл беше единия, ама виждам, че не съм го сложил. С него бая се постарах, но сякаш е написан на Си или друг програмен език, неразбираем мие. Поне знаеш ли метод да се види, какво точно "заема" звука, за да може да се убие? В някой случай наистина не знам, кое да прекъсна и почвам наред, което май е лоша практика.
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: ALSA работи само с едно приложение
« Отговор #3 -: Jun 03, 2010, 20:15 »
По принцип винаги е това, на което за последно си имал звук. Или флаш плъгина пак е забил ... ( за кой ли път ) Неговият процес се казва nspluginviewer :)
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: ALSA работи само с едно приложение
« Отговор #4 -: Jun 03, 2010, 20:26 »
Хе това е стар проблем който го няма в новите алси (по-скоро някой звукови карти правят този проблем, може да сте с такива), пробвайте да ресетнете настройките, като root
Код:
/etc/init.d/alsa-utils reset
Аз пък имам перефктен 5.1 със алса, но нещо пулса ми дава "метален" звук ако усиля или намаля, при рязко намаляне, или играчка с плъзгачите от alsamixer се оправя, но още не мога да го фиксирам и оправя, а искам пулсе да работи, някак си по изчистено отделя каналите, но не остава време за занимавка, ако не стане се връщам на чиста алса :)
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

lamer40

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: ALSA работи само с едно приложение
« Отговор #5 -: Jun 03, 2010, 20:58 »
При мен поне тоя номер не мина. Още ми е "окупиран" алса извода.
Активен

vitamin4o1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: ALSA работи само с едно приложение
« Отговор #6 -: Jun 03, 2010, 21:00 »
Напиши каква ти е звуковата карта, ако е Intel HD на дънната платка, до преди 1-2 версии на ядрото поддържаха само 1 поток в даден момент от време, но вече поддържат 8 потока и ако ъпгрейднеш кернела ще се оправи работата.
     Ако не искаш да се занимаваш със смяна на драйвери, инсталирай си пулс аудио, и pavucontrol, то ще поддържа достатъ4но много потоци едновременно, и ще може всеки поток да го регулираш от там. pavucontrol се стартира от конзолата, има го и в старт менюто но не мога да ти кажа къде.
      На тези на които им е окупиран алса изхода, може би имат инсталиран пулс аудио, който го окупира, но не знаят за това.
      За да се премине към пулс аудио трябва аудио програмите да се настроят за това (повечето го поддържат). За mplayer: mplayer -ao pulse
« Последна редакция: Jun 03, 2010, 21:07 от vitamin4o1 »
Активен

lamer40

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: ALSA работи само с едно приложение
« Отговор #7 -: Jun 03, 2010, 21:08 »
Според alsamixer-a е HDA ATI SB . Интересно, че една позната има интел и няма проблем, друг пък е с realtec и пак няма.
Активен

vitamin4o1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: ALSA работи само с едно приложение
« Отговор #8 -: Jun 03, 2010, 21:10 »
2 неща имат значение, моделът на аудио чипа, и версията на ядрото, комбинациите са многобройни. Алсамискер и всички останали миксери си работят нормално дори когато има инсталирано пулс аудио. Но за тези саунд карти, чийто драйвер поддържат само 1 поток едновременно, се решават само чрез система като пулс аудио (това е нещо като прокси за аудио, подаваш му много аудио потоци, то ги подава като един поток към саунд картата), има и още няколко подобни на пулс аудио системи. По-точно пулс аудио е подобна на другите, защото е последната разработена засега.
   Инсталирай си pavucontrol и го пусни, също е миксер, но за пулс аудио, има си муте и т.н., може и да стане работата.
« Последна редакция: Jun 03, 2010, 21:15 от vitamin4o1 »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
как да си сложа новите alsa драйвери
Настройка на програми
Warstomp 6 3124 Последна публикация Oct 07, 2003, 18:07
от Warstomp
Как да сложа ALSA
Настройка на програми
SUB_ZERO 1 2065 Последна публикация Feb 20, 2004, 17:24
от nix
Alsa
Настройка на програми
Bruxy 3 2974 Последна публикация Apr 11, 2004, 12:46
от zazzko
проблем с ALSA
Настройка на програми
hexz 2 2186 Последна публикация Jul 07, 2004, 18:48
от hexz
ALSA /OSS
Настройка на хардуер
power 1 1866 Последна публикация Aug 24, 2004, 19:16
от july