Автор Тема: Има ли файл с настройки на мин. и макс. температури за lm-sensors?  (Прочетена 4191 пъти)

shred_c0de

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
 Здравейте!
 От няколко години ползвам Linux на десктоп компютъра ми, а от почти половин година на лаптопа ми. Лаптопът ми е Toshiba Satellite L300. Първоначално му бях инсталирал Убунту 10.04, но поради ужасно греене на хард диска го замених с Мандрива 2010.0 - проблема с греенето на харддиска изчезна, но остана един друг проблем, който го имаше и при Убунту - лош контрол на силата на въртене на вентилатора на процесора. Ситуацията е следната - при първоначалното буутване вентилаторът си работи лекичко и тихичко до достигане на температура от 65 градуса. Включвайки се веднъж той започва да работи на пълни обороти и не спира дори след като температурата е слязла под 45 градуса.
 Инсталирах:
- cpufreq
- cpufreqd
- lm-sensors
 
 Предполагам, че lm-sensors използват някакъв конфигурационен файл в който са настроени минималните и максимални температура за съответно изключване и включване на процесора. Имате ли представа има ли такъв файл и какво би могло да е името му?
 Изхода от sensors  в момента на писането на този пост е: http://s747.photobucket.com/albums/xx113/fena84/?action=view&current=temp.png
 Това е единствения проблем в момента, който ми пречи да ползвам Линукс ежедневно на лаптопа си - опитвам се да игнорирам шума от вентилатора, но тъй като работи на макс. след известно време започва да ми лази по нервите...Искам изцяло да захвърля Windows и лаптопа ми един ден да бъде максимално тих и не мога да повярвам, че няма начин в отворена система като Линукс да не е намерен начин потребителя сам да настрои работата на вентилатора, защото явно автоматичните настройки не са коректни(поне за минималните температури на намаляване на оборотите на вентилатора).
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Инсталирай си fancontrol,предполагам че го има в репо-тата на Мандрива.
Инфо за пакета:
This package contains a daemon that calculates fan speeds from temperatures
and sets the corresponding PWM outputs to the computed values.
Т.е. управлява вентилаторите чрез широчинно-импулсна модулация и така променя оборотите им според температурата.

За настройване - #pwmconfig  в конзолата
Пускане и спиране - #/etc/init.d/fancontrol start (или stop).

Ползвах го преди време и си спомням че работеше добре.Сега разчитам на контрола от БИОС-а.
А иначе - lm-sensors не управлява нищо.Само дава информация и аларма (ако се настрои).Фронтенд-ът и е ksensors (за КДЕ).

Успех!
« Последна редакция: Aug 03, 2010, 11:36 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

Warstomp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
  • Distribution: Debian, Ubuntu
    • Профил
Провери /etc/sensors.conf. При мен има и sensors3.conf.
Но аз мисля че lm_sensors не може да контролира нищо. Просто извежда информация за наблюдение.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Дай малко информация за хардуера.

ПС не обръщай внимание на горните коментари, fancontrol е част от lm_sensors и не се казва така а се казва "pwmconfig"
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

shred_c0de

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Дай малко информация за хардуера.

ПС не обръщай внимание на горните коментари, fancontrol е част от lm_sensors и не се казва така а се казва "pwmconfig"

Лаптоп - модел: Satellite L300-1F8

Процесор: Intel® Pentium® dual-core processor T3400 на 2.16GHz

Памет: 4,096 (2,048 + 2,048) MB DDR2 RAM (800 MHz)
 
Тип BIOS:  InSyde H2O

Видео: вградено - Mobile Intel® GMA 4500M
 
Достатъчна ли е тази информация или да се поразровя още из хардуера си? Иначе снощи инсталирах един пакет, който се нарича toshiba utilities. Този пакет освен, че нищо полезно не направи - незнайно как ми изтри панелите и трябваше да инсталирам наново gnome-panel. Дано каузата лаптоп Toshiba и линукс да не е обречена, че тези дни чета само негативни мнения за съжителство на тошиба и линукс :(
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Дай малко информация за хардуера.

ПС не обръщай внимание на горните коментари, fancontrol е част от lm_sensors и не се казва така а се казва "pwmconfig"

Лаптоп - модел: Satellite L300-1F8

Процесор: Intel® Pentium® dual-core processor T3400 на 2.16GHz

Памет: 4,096 (2,048 + 2,048) MB DDR2 RAM (800 MHz)
 
Тип BIOS:  InSyde H2O

Видео: вградено - Mobile Intel® GMA 4500M
 
Достатъчна ли е тази информация или да се поразровя още из хардуера си? Иначе снощи инсталирах един пакет, който се нарича toshiba utilities. Този пакет освен, че нищо полезно не направи - незнайно как ми изтри панелите и трябваше да инсталирам наново gnome-panel. Дано каузата лаптоп Toshiba и линукс да не е обречена, че тези дни чета само негативни мнения за съжителство на тошиба и линукс :(

А писа ли първо sensors-detect
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

shred_c0de

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Дай малко информация за хардуера.

ПС не обръщай внимание на горните коментари, fancontrol е част от lm_sensors и не се казва така а се казва "pwmconfig"

Лаптоп - модел: Satellite L300-1F8

Процесор: Intel® Pentium® dual-core processor T3400 на 2.16GHz

Памет: 4,096 (2,048 + 2,048) MB DDR2 RAM (800 MHz)
 
Тип BIOS:  InSyde H2O

Видео: вградено - Mobile Intel® GMA 4500M
 
Достатъчна ли е тази информация или да се поразровя още из хардуера си? Иначе снощи инсталирах един пакет, който се нарича toshiba utilities. Този пакет освен, че нищо полезно не направи - незнайно как ми изтри панелите и трябваше да инсталирам наново gnome-panel. Дано каузата лаптоп Toshiba и линукс да не е обречена, че тези дни чета само негативни мнения за съжителство на тошиба и линукс :(

А писа ли първо sensors-detect

Да, веднага след инсталацията на lm-sensors. Зададе ми въпроси дали искам да сканира отделни части на хардуера и ми засече процесора и т.н. Скрийншота от първия ми пост е изход от sensors - всичко е разпознато и показва температурите коректно, но само ги показва - един път включил се вентилатора работи на пълни обороти и не спира и не намалява оборотите независимо колко е паднала температурата.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Това се настройва с "pwmconfig" или с биоса
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

Warstomp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
  • Distribution: Debian, Ubuntu
    • Профил
Докато беше на windows как се държеше?
Активен

shred_c0de

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Това се настройва с "pwmconfig" или с биоса

А как да го пусна този pwmconfig? Част е от lm-sensors и служи за спиране на вентилатора за 5сек, но не намерих информация това флаг на lm-sensors ли е? А иначе биоса ми не позволява ръчно настройване на ACPI и свързаните с него - много е посен BIOS-a - много малко настройки има, а е в една от последните си версии - флашвах го преди няколко месеца.

Докато беше на windows как се държеше?

 Аз все още имам Windows Vista - с dual boot съм. На Vista се държи просто перфектно - вентилатора си променя оборотите според температурата и почти постоянно е максимално тих и температурата, която поддържа под Windows без вентилатора да е постоянно на макс е в порядъка на 50-55 градуса.
« Последна редакция: Aug 05, 2010, 13:22 от shred_c0de »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5291
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
То и аз като видях съвета да се настройвало и от BIOS-а, се сещам, че на лаптопите са такива, наистина ПОСТНИ BIOS-ите откъм настройки. Малко ИНФО за системата и това е. Няма много-много какво да се пипа, както на десктопите. Особено пък секцията за POWER MANAGEMENT, няма кой знае какво да се настройва. Дали нова или стара версия на BIOS-а, същата работа е.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
temp sensors
Настройка на програми
PAIN1 1 2089 Последна публикация Sep 19, 2003, 13:03
от
Отново за sensors
Настройка на програми
Pinball_Master 0 877 Последна публикация Nov 11, 2004, 10:58
от Pinball_Master
Lm-sensors в web среда
Настройка на програми
nurv 1 1075 Последна публикация May 09, 2007, 08:56
от DHCP
Lm-sensors настройка
Настройка на програми
fedex 4 1662 Последна публикация Jun 10, 2007, 16:40
от Йордан
Lm-sensors проблем
Настройка на програми
fedex 2 1235 Последна публикация Aug 04, 2008, 16:10
от triplek