Автор Тема: ubuntu 10.04 - проблем с wireless (колко изненадващо...)  (Прочетена 5584 пъти)

niai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Привет :)

Така, първо да си призная, че почти нищо не разбирам, с Убунтуто се познаваме от два месеца и още сме на Вие. Това ми е първият досег с Линукс изобщо.

Историята накратко: купих си лаптоп, инсталирах си Ubuntu 10.04 32-bit - да споменавам ли, че това ми беше и първата инсталация на ОС изобщо. Мина идеално, убунтуто само си поиска да му дам да си свали и инсталира Broadcom STA wireless driver и нещата заработиха без проблем. И така два месеца.

Между другото, много малко разбирам не само от Линукс, а изобщо от това как софтуера работи с хардуера, а и от години не съм се интересувала от нищо, свързано с компютри, имах си машина пред мен, работеше донякъде, докъдето - дотам, толкоз. И след тая скоба не ми се смейте много, но по време на тия два месеца разбрах, че лаптопът е с 64-битов процесор. Кой да знае. (Аз не знаех, че има такива. Както и да е.)


Та това ни води до днешния ден, инсталирах 64-битовата версия на същата дистрибуция (Lucid Lynx), драйверът за мрежовата карта, за моя най-голяма радост, отново беше открит без абсолютно никакво усилие от моя страна, но за мое доста голямо съжаление, не сработи. Мога да се вържа с кабел, няма проблем. Безжично, виждам си мрежата, но не става. Отново и отново изскача прозорецът, който ми иска парола, и то след подозрително дълга пауза.

Единственото, което успях да намеря, свързано с подобен проблем, беше да се махнат два файла от директорията /lib/firmware - никаква идея нямам какво и защо, но все пак пробвах. Никакъв резултат. Мога да дам линк към напътствието, което ме доведе до това, ако се налага, както и заглавията на въпросните файлове. Мога да дам всякаква нужна информация, стига да знам къде да я намеря - може би ако ми подскажете?

Тя не стана много кратка историята, но ми се искаше да е ясно от каква позиция пиша. Освен това, че нищо не знам, ми предстои да спя тази нощ и утре 11 часа да ме няма. Но дори и да закъснея да отговоря, всякакви мнения ще са ми от полза и ще съм много благодарна.

Та, на въпроса... някакви идеи за справяне със ситуацията?
Активен

but what I do I do because I like to do

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Да те питам като си работеше 32-битовата версия защо ти трябваше да инсталираш 64-бита.И сега на тази версия пак ли BroadcomSTA инсталира или b43?
Отвори Драйвъри за хардуер и направи една снимка да видим какво е инсталирано и дали работи.
Активен

niai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Не знам какво наричаш "снимка"... Иначе инсталирах Broadcom STA и това ми показва System/Administration/Hardware drivers. Не знам как да разбера дали работи.

А за 64-битовата ОС, цитирам: "имаш 64-битов процесор". Заради това ми трябваше. И в някакъв момент ще е добре да мога да го използвам. По-добре по-рано, мисля аз. Един вид е дори повод да науча нещичко. Заради това.
Активен

but what I do I do because I like to do

Warstomp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
  • Distribution: Debian, Ubuntu
    • Профил
Той имаше предвид screenshot като казва снимка.
64 битова операционна система се слага предимно заради поддръжката на повече от 3ГБ рам памет, а не защото процесора я поддържа.
Чувал съм за доста софтуер, който работи под 32 бита, а под 64 има проблеми. Стават все по-рядко разбира се. Може и този случай да е такъв.
« Последна редакция: Mar 02, 2011, 09:23 от Стефан Павлов »
Активен

niai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Ясно... Аз току-що (т.е. снощи) открих този форум, досега само на английски съм чела и на български си нямам идея как сте свикнали да наричате нещата :)

Принципно и аз съм чувала за такива проблеми. Поради което и се чудих доста, преди да реша да пробвам този вариант. Имам 4ГБ рам, обаче, и това уж беше един от критериите за избор на лаптоп. Нищо не ми пречи към момента да инсталирам отново 32-битовото убунту, но не ми се иска все още.

А конкретно този драйвер май излиза, че много хора го използват и под 64-битова ОС. Някъде се споменават настройки на драйвера - само че аз не знам нито къде да го търся това, нито какви са му възможните настройки и как да ги променя?! Нито на какво се предполага да ги променя. Още чета.

Иначе сега изчезвам за около 12 часа, после пак съм тук.
Активен

but what I do I do because I like to do

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
//Извън темата: Добре дошла във форума! За мен беше удоволствие да чета това, което си написала. :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Значи първо малко за 64 битовите процесори:
Едно грешно твърдение, което се използва от продавачите на компютри: 64 битовите процесори са по-бързи от 32 битовите. Това е пълна глупост.

Този компютър няма да го използваш като сървър а като обикновен работен компютър, затова си инсталирай 32 битовата версия, нищо, че имаш 64 битов процесор.

В случай, че имаш 4 гб рам памет или повече - инсталирай си ядро ( kernel ) с PAE ( Physical Address Extensions )  . Това става от Software Center или Synaptic Package Manager , пакетите се казват:
- linux-generic-pae
- linux-headers-generic-pae

Друг начин е в терминален прозорец:
sudo apt-get install linux-generic-pae linux-headers-generic-pae

След това рестарт. По този начин 32 битов линукс ще може да работи с до 32 гб рам памет.


Сега на въпроса за мрежовата карта: Тя не работи под 64 битово ядро, защото твоята мрежова карта работи с т.нар. ndiswrapper – това е една джаджа, която позволява да се инсталират драйвери за уиндоус мрежови карти в линукс. Причината: картата е от шибан производител, който не предоставя линукс драйвери, и не е публикувал спецификации на своя хардуер за да може линукс общността да напише драйвери.
Други проблеми с 64 битов линукс може да има с:
- flash player – няма 64 битова версия, затова на 64 битов линукс се пуска 32 битовата в режим на емулация
- skype – също няма 64 битова, 32 битовата работи добре, но с известни побутвания при инсталиране.


В заключение: За работен компютър използвайте 32 битов линукс. Не слушайте глупостите на разбирачите на уиндоус, които твърдят, че 32 битова операционна система не може да работи с повече от 4 гб памет - това е само под уинодус.
Не слушайте глупостите на продавачите на компютри, че 64 битовия процесор е 2 пъти по-бърз от 32 битовия.

-- Деян
Активен

niakoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
здрасти,
сблъсквал съм се със същия проблем, но да си призная никога не съм задълбавал особено (тук предполагам използваш wpa криптиране). лично винаги използвам wicd с wicd-client вместо оригиналния NetworkManager и всичко е сработвало прекрасно.

(apt-get install wicd wicd-client)

поздрави
нас
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Напълно съм съгласен с написаното от @ghost
Активен

Warstomp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
  • Distribution: Debian, Ubuntu
    • Профил
Ето тук има обяснено по-обстойно за разликите:
http://serverfault.com/questions/203726/linux-2-6-32-bit-bigmem-versus-linux-2-6-64-bit
« Последна редакция: Mar 02, 2011, 12:38 от Стефан Павлов »
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Отностно компютрите... съчовствам ти - и аз съм така. Грам не ги разбирам.

Отностно Wireless-a. Потърси как да си направисх нов потребител, влез с него и пробвай да се свържеш...
Активен

niai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Хей, благодаря на всички за включването :) И за приветствието :)

За PAE ядрата - тъй като си нямам никаква представа какво представлява такова чудо (хм, че и другото, но все пак това още повече), разпитвах. Единият разговор се обърна на това един човек да обяснява на друг как става адресирането. Изобщо ми е пълна индия за какво ставаше въпрос, но не ми харесва, звучи ми като утежняване на ситуацията, а целта е в обратната посока.

ndiswrapper, wicd - благодаря, че ги споменавате, note to self и тези варианти ще ги обмислям, ако не намеря друг начин. Към момента обаче ми се струва невероятно да имам някакъв тотално неразрешим проблем с този драйвер, който съм инсталирала, и ми се иска да тръгне. Някак. Как - опитвам се да разбера.

Ъм... каква би била евентуалната причина wireless-а да работи през друг потребител?! Съвсем искрено питам, за пръв път срещам подобно предложение, затова. Не пречи да го направя, ако има защо.

Малко отклонение, понеже може би в един момент ще заизглежда, че пускам някаква тема, понеже уж имам проблем, ама не ми е достатъчно проблем да я отворя и да видя някой опитал ли се е да помогне, още по-малко да изпробвам предложеното. За изпробването: аз малко трудно следвам инструкции, които не разбирам, съответно се опитвам първо да разбера какво означават, което отнема време. За варианта друг драйвер в момента това ми е драмата, че нищо не съм имала време да прочета. За времето, тук се налага малко представяне:

Привет, аз съм 29-годишна първокурсничка във ФМИ на СУ, която преди година и нещо реши, че май все пак и се занимава с програмиране. В дните, в които не ходя на лекции, ходя на работа (несвързана с програмиране, това оф топик). В момента реанимирам след 11-часов учебен ден, което се равнява на невъзможност да доближа лаптопа с проблемния интернет на по-малко от метър разстояние поради заплаха от срив на системата, моята, а в последствие може би и на лаптопа (хардуерно, и с малкия чук ще се справя), а това ще е срамота голяма. Затова нещата при мен ще се случват бавно.

Извинения за лирическото отклонение, просто ми се струваше, че трябва да дам някакво обяснение за поведението си. Животът не е толкова кофти, особено напоследък, но 36-часово денонощие щеше да ми дойде добре.

Ако имате някакви други идеи, мисли, коментари - абсолютно всичко ще ми е полезно, наистина, просто от нулата няма как някаква информация да е излишна. И отново благодаря за вниманието :)
Активен

but what I do I do because I like to do

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Цитат
Ъм... каква би била евентуалната причина wireless-а да работи през друг потребител?! Съвсем искрено питам, за пръв път срещам подобно предложение, затова. Не пречи да го направя, ако има защо.

Веднага ти отговарям:

Цитат
Историята накратко: купих си лаптоп, инсталирах си Ubuntu 10.04 32-bit - да споменавам ли, че това ми беше и първата инсталация на ОС изобщо. Мина идеално, убунтуто само си поиска да му дам да си свали и инсталира Broadcom STA wireless driver и нещата заработиха без проблем. И така два месеца.

Ако вярваме на историята ти се е случило едно от двете нещта:

1) Направила си update, който в включил в себе си пакета на ядрото, счупила се е зависимоста с драйвера и сега драйвера не работи. Малко вероятна ситуация и всичко щете да изпищи. Колежка си - щеше да забележеш и да кажеш. А и щеше да се сетиш да пуснеш предишна версия на ядрото от GRUB и да провериш дали има проблем.

2) Нещо в настройките на nm-applet се е прецакало, което се тества като просто логнеш с друг потребител.

Ако нямаше драйвер за картата сигурно нямаше да ти открива изобщо мрежи ( все пак картата не работи ) или се е счупила една точно определена част от драйвера ( пак при ъпгрейд на ядрото ) която не позволява връзка. Казано в езика на ФМИ - lim ( P(това да се случи) ) -> 0.

А още един вариант:
3) Променила си съдържанието на /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf. Пак от дългите обяснения по-горе мисля, че е невъзможно.

Та тествай с друг потребител и друг компютър ;) Казано на езика на братята индийци: Do the needful and revert with an updation :D :D :D
Активен

niai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Ами, не, ъпдейти не съм правила... Първия линукс директно го разкарах и инсталирах новия, никакви ъпдейти после.

Както и да е, в момента пиша от лаптопа. Направо не мога да повярвам, прибрах се вкъщи с кабел, за да пусна жичния интернет, включих лаптопа - жичния не тръгна, кабелът явно сме го скопосали, ама безжичния се появи ей така?! Даже парола не ми иска (не съм го оставяла открит, с ключ си е).

Изобщо не знам какво се случва вече. Онзи ден след всеки опит за промяна на нещо рестартирах и нет нямаше. Сега се чудя дали трябва да гадая по звездите кога пак ще изчезне.
Активен

but what I do I do because I like to do

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Според мен тука се намесват по- висши сили и тези проблеми не са от нашата компетенция.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png