Автор Тема: Проблем със забиване на машина  (Прочетена 3756 пъти)

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте ,може би от 2 години  ползвам дебиан и аптосид(сидукс) системи. Досега не ми се искаше да пиша за проблем, който не мога ясно да дефинирам и да дам информация за него...
 Имам така наречения freeze проблем.Без причина компютъра забива, почват да мигат лампичките на клавиатурата ,музиката зацикля (все едно слушам надрано цд) .Прегледах логовете и не видях нищо подозрително.На някоко пъти ,сменях ядро на дистрибуция ,колпилирах си ядро ,смених графичната среда ,пробрах ядро от канотикс дистрибуция ,но проблема си остана.Единствено подозрително беше съобщението
"kworker stack" появило се за около секунда.Доколкото намерих информация тази гадинка си кореспондира с биоса и има малка вероятност тя да е причината...Интересно ми е дали някой е имал подобен проблем с дебиан базирана дистрибуция и как го е решил ? Благодаря.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Bogo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 632
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: cmd
    • Профил
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #1 -: May 20, 2012, 17:14 »
Знам че може би е тъпо, но мисля че трябва да опиташ на друга подобна машина, да си стартираш системата.
Може да имаш хардуерен проблем.
Въртят ли се всички вентилатори ?
Активен

live free or die хард :)

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #2 -: May 20, 2012, 22:36 »
Имах проблем с греене на процесора ,но след като му смених термопастата не вдига повече от 45 градуса,сложих си конки ,като добавих скрипт за темепература на видеокартата ,процесора и харда ,както и за оборотите на вентилатора на видеото (в проценти) с грее нямам проблем.Тествах харда и рама ,но всичко е в рамките на нормалното,просто както си работи и забива (все едно съм направил скрийн шот),няма мишка клавиатура нищо. По страшното ,е че незнам какво и къде да търся.Имам една седмица ,която не бях пускал близо 2 г. тествах с нея компютъра ,но 3 дена не заби ,което ме насочва на мисълта, че проблема не е хардуерен.
Само да добавя дебиана е 64 бита ,с хранилища на тестинг ,и едно за сид ,заради определени програми ,ако това има значение.
« Последна редакция: May 20, 2012, 22:42 от ApucTokpaT »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

arctic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #3 -: May 21, 2012, 10:12 »
А какъв е хардуера все пак. Защото sandy bridge примерно има проблем ако имаш включен rc6 и виртуализация. Прави абсолютно същото нещо. Може да е нещо подобно.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #4 -: May 21, 2012, 11:03 »
RC6 под санди има проблеми само в много редки случай и специфични хардуерни конфигурации, абе като цяло под или около 1 %...
Аз ползвам RC6 още от кърнъл 3 и не съм имал проблеми...

А и интел от няколко месеца обявиха, че всичко е оправено : )

Я кажи по-скоро с каква видеокарта си и какъв драйвер използваш. Също кажи с какъв WI-FI ( ако ?! ) ползваш и пак драйвера, какво кажи и с коя версия на ядрото си.
« Последна редакция: May 21, 2012, 11:09 от vyrgozunqk »
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #5 -: May 21, 2012, 11:06 »
Машинката не е от най-новите ,които използват sandy bridge  - интелски  Е7400 45nm процесор , дъно с чипсет p45 ,ATI 6790 видео ,рам 2 гига 1033мнз  DDR2 на 2 канала х1 брой.Не използвам виртуализация, имам един локал хост с апаче. RC6 ?За  за init 6 рънлевела ако говориш е активен.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #6 -: May 21, 2012, 11:11 »
Добре, докато си едитна поста, ти си писал.

Гледам го този радеон и се чудя с fglrx или с отвореният драйвер си, отделно каква е графичната среда. Че гном 3 прави мизерии с fglrx (catalyst) -а ...
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #7 -: May 21, 2012, 11:44 »
надути кондензатори по дъното?
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #8 -: May 21, 2012, 11:56 »
Не е с отворения драйвър радеона , a по дефолт дебиана го инсталирах с KDE ,сега е с XFCE .Първоначално имах съмнения в графичната среда KDE ,същия номер го правеше и в aptosid ( базиран на unstable debian е с KDE) С XFCE го прави веднъж на три дена някъде .Имам 3.2.0-18-generic , 3.3 моя компилация ,и linux-image-3.0-4 ,като и с 3-те забива.Само с гноме 3 не съм си играл ,но интерфейса не ми е достатъчно удобен за работа.Има вероятно добавените хранилища да правят мизерии ,защото имам и на sid вътре ,а правят конфликти с някои пакети на testing-a.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #9 -: May 21, 2012, 12:01 »
ммне ,дъното е добре ,скоро разглобявах заради жестокото греене на процесора,но проблема си го има отпреди греенето.Следя всички температури.Въжможно е и рама да прави проблеми единия слот беше замъсен заради ,което машината зареждаше само до BIOS.Всичко бе разглобено и почистено както си му е редът.Кондензаторите са добре ,но пак остава възможността да съм чукнал платката някъде и да съм повредил нещо.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #10 -: May 21, 2012, 14:28 »
Махни fglrx.

Имам подобен проблем на моя лаптоп, всъщност проблема е същия - забива, обаче съобщението е друго в лога. Не мога да ти го кажа какво е точно защото от три версии на Кубунту съм с отворения драйвер и не ми прави никакви проблеми. Картата е ATI-AMD Mobility Radeon HD 5650
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #11 -: May 21, 2012, 17:19 »
А я пробвай да сложиш каталиста на радеона, при едни с него забива, при други забива заради отвореният...  но това мигане ми звучи, като kernel panic от някъде... трябва да го хванеш из логовете от къде идва евентуално... като блокира пробвалил ли си да смениш tty ? ctrl+alt+f2 примерно...
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #12 -: May 21, 2012, 17:50 »
Ако имаш възможност, закачи се отдалечено (ssh) към машината и пусни
Код:
#tail -f /var/log/syslog
в един терминал, и
Код:
#watch dmesg \|tail -n 30
в друг.
И на мен ми прилича на kernel panic, така ще можеш да видиш грешката, която го предизвиква.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #13 -: May 21, 2012, 22:41 »
Мерси за съвета ,сислога както и останалите ги прегледах ,но не се сетих да ги следя в реално време.Дано да имам късмета да забие и да го хвана,имал съм случай кърнел паник направо си го изписва като грешка...
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Проблем със забиване на машина
« Отговор #14 -: May 22, 2012, 23:09 »
Понеже скоро имах(дори още имам) подобен проблем, за диагнозата спри acpi (задаваш на ядрото от груб acpi=off или noacpi то е същото) Ако не забие, сменяш с acpi=ht и т. н. (има още доста опции които по малко включват функционалностите) да видиш с кое няма да имаш проблеми. Друг вариант е да видиш в БИОС-а нещо интересно за спиране/пускане и може би ъпдейт на БИОС. В новите ядра има някаква магия която ми прави мизерии на мен (от 3 ядро нагоре) оказа се че е бъг, но няма фикс и интерес да се оправи, понеже друг не се е оплаквал от "моят" проблем.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast