Автор Тема: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus  (Прочетена 10045 пъти)

tdonev

  • Гост
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #15 -: Aug 28, 2012, 23:23 »
.. изтрито от автора ..
« Последна редакция: Feb 03, 2015, 00:40 от Тодор Донев »
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #16 -: Aug 29, 2012, 02:43 »
Ммм аз само да питам, въпросното слагане в черния списък, няма ли да доведе до ползване единствено и само на Nvidia видеото?
Слагането на nouveau в черния списък се прави, за да ти работи драйвера на NVidia.

За потребителите на openSUSE си има подробно HOWTO - цък.
Вариантите са или да добавиш репозитория и да инсталираш от нея с пакетния мениджър, или да направиш ръчна инсталация.
В репозиторията вече има драйвер 304.xx. Предлага ми го като ъпдейт в openSUSE 11.4.

Инсталирането на драйвера ще стане по един или друг начин, но дали това ще осигури автоматично превключване между двете карти? Не вярвам това да стане. Пак трябва да се използва Bumblebee или нещо от сорта.
Доколкото четох, от NVidia искат разработчиците на ядрото да променят лиценза на нещо (беше свързано с някакви буфери), за да могат да направят поддръжка за Optimus в Linux. Дали ще се разберат, не е ясно.

@Shadowdance Дори и да е възможно, за какво ти е да стартираш KDE по този начин. Нали идеята е да превключваш между картите.
Активен

Shadowdance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #17 -: Aug 29, 2012, 09:51 »
Виждам, че доста се е изписало по темата, аз пак бях малко зает, та наваксах сега каквото съм пропуснал, в момента съм със openSuSe, инсталирах bumblebee, като опцията за switch на картите не ми работи, но има 3D acceleration, да попитам има ли смисъл да направа процедурата която Тодор е предложил ? Макар, че бих се радвал ако може bumblebee да не се използва, на драйвъра на nVidia пак си седи unknown. Предполагам, че това което е предложил ще е от полза, защото в момента работят и 2те карти и на батерия е някакъв ад ...
П.С С КДЕ съм не Гном, защото забелязах, че е дадена команда за спиране на Гном ако не се лъжа. А иначе инсталирах от някакъв оne click, защото през терминала не ми се получи нещо ето за това говоря :
http://forums.opensuse.org/english/get-technical-help-here/how-faq-forums/unreviewed-how-faq/469419-opensuse-12-1-optimus-laptop.html
След процедурата не ми отчете вградената карта, оправих я и нея, след това инсталирах ъпдейта на nVidia драйвърите и се прецака работата. След което го оправих със гореспоменатия оне клик: http://forums.opensuse.org/forums/english/get-technical-help-here/how-faq-forums/unreviewed-how-faq/469244-bumblebee-optimus-support-howto.html
Та има ли смисъл да се минава предложената от вас процедура ?
П.С2 Извинявам се, ако има двусмислици, повторения и грешки, бях нощна смяна и ми се събира адски много време без сън.
Активен

tdonev

  • Гост
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #18 -: Aug 29, 2012, 13:27 »
.. изтрито от автора ..
« Последна редакция: Feb 03, 2015, 00:40 от Тодор Донев »
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #19 -: Aug 29, 2012, 16:15 »
...
@trosho - ... изтрито ... Дал съм линк по-горе в темата, отвори го и ще разбереш какво е nouveau! Идеята му е изобщо да може да си управлява картата по някакъв начин, защото видимо нестава, заради това че Optimus не се съпортва от nouveau
...

Дали имам нужда от линк, след като се сблъсквам с nouveau, откакто го включиха официално в ядрото? Въпреки това, прочетох и цитата, и написаното в линка.
Optimus технологията не се поддържа не само от nouveau драйвъра, но и от този на NVidia. Това ще рече, че няма автоматично превключване в движение ("on the fly") между двете карти.

Относно Bumblebee, във FAQ страницата му пише доста неща (цък). Този проект предлага това: "възможност за стартиране на програми с помощта на дискретната карта". Тази карта може да работи както под управлението на nouveau, така и под управлението на nvidia драйвъра - цък.
Ако е решил да използва nvidia драйвъра, тогава nouveau драйвърът трябва да е в blacklist-а. Ако инсталира от репото (или както той е направил - с One Click Install), това би трябвало да стане автоматично (при мен е в /etc/modprobe.d/nvidia-default.conf). Ако инсталира от свален .run файл, nvidia installer-ът предлага да го направи. Ако не се възползва от това или не действа, трябва да го направи ръчно, както е показано по-горе.

Shadowdance е инсталирал nvidia драйвъра с One Click Install (т.е. от репото). Въпросите, които трябва да се изяснят сега (според мен), са: дали е забранен nouveau (не би трябвало да се вижда с lsmod), дали не са счупени библиотеките на Mesa (изпълнил ли е "Fix the Intel/Mesa driver"), дали е изпълнил останалите неща от първия линк ("OpenSUSE 12.1 on a Optimus Laptop") и дали в крайна сметка нещата работят ("glxinfo | grep OpenGL" и "optirun glxinfo | grep OpenGL"). Аз ви желая успех в начинанието.

Накрая, ако позволиш, няколко уточнения за спирането на displaymanager-а. В Ubuntu 11.10 и 12.04 няма GDM. Той е заместен с LightDM и затова трябва да се използва "lightdm", вместо "gdm". Ако иска да спира подобна услуга в openSUSE трябва да използва "xdm".
Много от горните неща е излишно да се казват на напредналите, но може да са от полза за начинаещите.
« Последна редакция: Aug 29, 2012, 16:25 от trosho »
Активен

Shadowdance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #20 -: Aug 29, 2012, 17:52 »
Здравейте, Тодор просто попитах за gdm защото съм много бос по темата, bumblebee още при конфигурацията ми даде грешка свързана с switch option, но като влязох в папката на bumblebee си бяха там и бяха в същия вариант като оригиналите не знам защо се получи така.
@trosho - Изпълни всичко, изпълни и командата за библиотеките на Mesa, всичко от първия линк беше изпълнено. В крайна сметка нещата бяха така : след изпълнения на "glxinfo | grep OpenGL - интелската карта не се отчиташе показваше нещо от сорта на Display ..... null(0) - че не работи.
Всичко със nVidia беше наред след изпълнението на същата команта с оптирън.
След инсталацията с One Click Install всичко работи, но при изпълнение на горните 2 команди изскача гореспоменатата грешка и за 2те карти : Error: unable to open display (null). Изпълних lsmod и nouveau не присъства никъде. Всички 3D приложения от друга страна тръгват. Мисля, че единствено остава проблема със switch-a на карите, явно с bumblebee няма да стане, ще опитам още едън път с преинсталация на bumblebee.
Ако има някакви алтернативни варианти за превключване на картите, ще съм благодарен да споделите.
Много бързо пада батерията така затова искам да имам тази опция, за 1 час батерията я няма, а не ми се дават след това една камара пари за нова.
П.С Благодаря на всички за помощта.
Активен

Shadowdance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #21 -: Aug 29, 2012, 17:59 »
Ето и резултат от изпълнението на lspci -nn | grep VGA
Код:
linux-mhjp:~ # lspci -nn | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0116] (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: nVidia Corporation GF106 [GeForce GT 555M] [10de:0df4] (rev a1)

Само не разбирам защо пише GT555M, при положения, че моята карта е GT540M, ползва се драйвър от 550 или ?
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #22 -: Aug 30, 2012, 00:04 »
...
@trosho - Изпълни всичко, изпълни и командата за библиотеките на Mesa, всичко от първия линк беше изпълнено. В крайна сметка нещата бяха така : след изпълнения на "glxinfo | grep OpenGL - интелската карта не се отчиташе показваше нещо от сорта на Display ..... null(0) - че не работи.
Всичко със nVidia беше наред след изпълнението на същата команта с оптирън.
...
Трябва да показваш изхода от командите (както си направил с "lspci..."), защото това дава повече информация, отколкото преразказването с думи. Показването на точните съобщения за грешки също е желателно.

Предполагам, че библиотеките на Mesa все още са "счупени" и затова нямаш 3D ускорение за intel-ската карта. Освен това, може нещо в конфигурирането на bumblebee да не е направено. При наличието на толкова неясноти, не мога да кажа нищо конкретно, и то от дистанция. Може би трябва да отидеш на страницата за Troubleshooting (цък) и да видиш дали нещо от там може да ти помогне.

Забелязвам, че много от неща в документацията на Bumblebee са за Ubuntu. За него имаш и пакети с последната версия 3.0, в която имало автоматичен power management (при теб вероятно е версия 1.7.10 от репозитория "Ximi1970:/bumblebee-unstable"). Затова мисля, че в Ubuntu щеше да ти е по-лесно, но ти решаваш за себе си.
Не ми се иска да ти го предлагам, но ти напомням и за възможността на смениш ОС-a. По-добре това, отколкото да си "изпържиш" лаптопа, ако тук не го докараш до по-задоволително положение.
« Последна редакция: Aug 30, 2012, 00:07 от trosho »
Активен

Shadowdance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #23 -: Aug 30, 2012, 19:05 »
Здравейте, реших се да го направя, ще опитам по метода който Тодор е посочил по-горе. Само не разбирам за този modprob за 1ви път чувам за него как се ползва това чудо, извинявам се за нежевеството си, но съм много зелен в линукс средата. Искам да се възползвам от момента, че имам още един лаптоп при мен, ако оплескам нещо да мога да поглеждам. Благодаря на всички!
Активен

tdonev

  • Гост
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #24 -: Sep 01, 2012, 12:59 »
.. изтрито от автора ..
« Последна редакция: Feb 03, 2015, 00:39 от Тодор Донев »
Активен

Shadowdance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #25 -: Sep 04, 2012, 01:36 »
Здравейте,
Пробвах по метода на Тодор всичко е ОК докато не рестартирам машината, започва да зарежда и в крайна сметка XDM  И KDE  не стартират, не мога да покажа точно копие от случилото се защото преинсталирах, та отваря ми ОС само в tty режим и не мога да стартирам XDM  и КДЕ погледнах логовете /alt+f10/  и видях, че е станала грешка цитирам ; "Еrror: XDM died during startup"
рових в интернет и не намерих решение по-скоро намерих, но нямам нужните умения за да го изпълня.
Вече имам и 2ри лаптоп при мен така, че не е проблем да експериментирам. Ще се радвам, ако някой ме светне как да предотвратя гореспоменатата грешка или как да я поправя.
Активен

tdonev

  • Гост
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #26 -: Sep 04, 2012, 08:55 »
.. изтрито от автора ..
« Последна редакция: Feb 03, 2015, 00:37 от Тодор Донев »
Активен

Shadowdance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Acer Aspire 5750G проблем с Optimus
« Отговор #27 -: Sep 10, 2012, 19:05 »
Здравейте, бях малко зает и не бях се докосвал до лаптопа изобщо.
С две думи казано правя всичко точно както бяхте обяснили и като рестартирам лаптопа, XDM и KДЕ не могат да стартират и системата стартира в текстов режим.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
acer aspire one help
Лаптопи
Ni7RO 1 5823 Последна публикация Mar 02, 2009, 00:28
от tyuio
Acer aspire one 110 проблем
Хардуерни и софтуерни проблеми
mitko_to 0 4308 Последна публикация Mar 16, 2009, 08:52
от mitko_to
Проблеми с обновяването на Acer Aspire One
Лаптопи
msa 2 6680 Последна публикация Jul 08, 2009, 22:15
от sinan
Драйвери за acer aspire 5750g
Лаптопи
qbasix 5 2865 Последна публикация Jan 03, 2012, 23:55
от qbasix
проблем с acer aspire 5750g
Лаптопи
qbasix 8 3960 Последна публикация Jan 25, 2012, 13:14
от buboleck