Автор Тема: Загубих възможността да пиша на кирилица  (Прочетена 4228 пъти)

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Според мен тршбжа да го инсталирам Чакрата наново и ако пак не работи Keyboard Layout да го сменя с друг линукс на ножия ми SSD.
Ако решиш да ползва Debian базирана дистрибуция и отново имаш проблем с клавиатурните подредби, пусни тема, без да пипаш на друго място, освен в графичния мениджър.
На PC2 имам два тжърди диска единишт е с Windows, а другият е с Linux Mint, на който ми решихте тук проблема с драйжъра на жидеокартата и сега работи всичко идеално.
На PC1 имам два твърди диска и един SSD единият е с Windows, а другият е с Chakra Linux, на който работи всичко идеално.
Сега остава един Линукс за SSD-то, но да не е Manjaro, нито Open SUSE - те не разпознажат мрежовите карти.
« Последна редакция: Jul 30, 2016, 21:38 от 3p0 »
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Малко са мрежовите карти, които една Open SUSE да не разпознава. Друг е въпроса, ако самия Network Manager е изключен и, мрежите се настройват през YAST.
https://www.suse.com/documentation/sles11/book_sle_admin/graphics/yast2_net_icard.png
Ако отметката е на традиционния метод (с ifup), Network Manager ще бъде изключен по подразбиране.
« Последна редакция: Jul 30, 2016, 21:54 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Вчера инсталирах Debian 8.5 Xfce, но той горкия не можа да направи Master boot record/GRUB на SSD-то и днес започнах странна инсталация на openSUSE от виртуално DVD под Windows 10, като мислех, че цялата инсталация ще протече без рестарт на компютъра, обаче не било така ....
Въпреки това openSUSE се оказа много-интелигентен инсталатор и като не намери реално DVD след рестарта самичък си превключи на интернет инсталация, намери си мрежовата карта сам, без да ме пита и в момента сваля от интернет и инсталира. Дано всичко да завърши успешно и да създаде MBR/GRUB ....
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Това вече е отврат: по време на инсталацията можа да намери USB-LAN-картата и да я използва да свали опенСУСЕ и да го инсталира, а сега при вече инсталиран Линукс излиза: Network Manager is not running ....
И аз пак не мога, да настроя мрежовата връзка, ужасна дивотия е, нямам думи  >:D
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Това вече е отврат: по време на инсталацията можа да намери USB-LAN-картата и да я използва да свали опенСУСЕ и да го инсталира, а сега при вече инсталиран Линукс излиза: Network Manager is not running ....
И аз пак не мога, да настроя мрежовата връзка, ужасна дивотия е, нямам думи  >:D
Каква дивотия?
По- добре прочети, предишния ми пост.
Network-Manager, наистина не е включен. Отвори Yast и прехвърли скапаната отметка от конфигуратора към Network Manager. Преди години, ползвах само традиционния метод, защото NM в KDE3 нямаше опция за създаване на PPPoE връзка, а, моята беше такава.
Open SUSE е добра дистрибуция, но не понася своеволия. Затова, много малко българи я ползват. Защото, традиционно, българина се мисли за много умен и е с нагласа да прескача стандартите.
« Последна редакция: Aug 01, 2016, 12:05 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Това вече е отврат: по време на инсталацията можа да намери USB-LAN-картата и да я използва да свали опенСУСЕ и да го инсталира, а сега при вече инсталиран Линукс излиза: Network Manager is not running ....
И аз пак не мога, да настроя мрежовата връзка, ужасна дивотия е, нямам думи  >:D
Каква дивотия?
По- добре прочети, предишния ми пост.
Network-Manager, наистина не е включен. Отвори Yast и прехвърли скапаната отметка от конфигуратора към Network Manager. Преди години, ползвах само традиционния метод, защото NM в KDE3 нямаше опция за създаване на PPPoE връзка, а, моята беше такава.
Open SUSE е добра дистрибуция, но не понася своеволия. Затова, много малко българи я ползват. Защото, традиционно, българина се мисли за много умен и е с нагласа да прескача стандартите.
Благодаря, най-после успях да включа Network Manager !
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Сега, напиши в терминал:
zypper --help
и прочети внимателно инструкциите, за да знаеш с какво работиш.
Ако не знаеш, кои допълнителни хранилища (community repositories) да добавиш от YAST, по- добре не го прави.
Когато някой пакет липсва в основните хранилища, го свали от официалния сайт
http://software.opensuse.org/find
При инсталацията, YAST ще ти предложи да добавиш нужното хранилище и ключа за него.
« Последна редакция: Aug 01, 2016, 14:06 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png