Автор Тема: Преоразмеряване на дял  (Прочетена 9798 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #15 -: Aug 17, 2022, 10:16 »
Аз ги отварям с Okular - вади всичките страници.
Първият път, като си исках сканирано копие на дело от съда, и аз така се изложих- звънях да питам що е сканирана само първата страница  ;D ;D После пробвах това-онова и видях, че окуляра ги отваря нормално за четене.

П.П.
1. virt-manager по мои спомени беше бая играчка ...навремето, много по лесно е с vbox
2. Аз лично бих пробвал първо по лесния начин... Тъй като гледам адобито имат златен статут и би трябвало да върви без проблеми през емулатора , даже там точно за тия форми го споменават

https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=32266

3. А ако се омота човек нещо с инструкциите и инсталациите има и снап  пакети :D
https://linuxconfig.org/how-to-install-adobe-acrobat-reader-dc-wine-on-ubuntu-20-04-focal-fossa-linux

Ремотекс, пробвал съм го адобето през снап, стартира, отваря тия накъканите със скриптове .пдф-и, но не вижда КЕП-а (т.е. не мога да го подпиша), а като дойде момента да кликнеш там на бутончето в .пдф-а, което ти генерира входящия номер за администрацията, блокира и само с kill можеш да го затвориш. Поне при мен е така.
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 10:26 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #16 -: Aug 17, 2022, 10:25 »
   Би било много добре,ако ставаше номера с wine,ама ...
ще работи ли както трябва usb redirection ?
   Нали трябва да се работи с четци.

   Гледам,нещо се оплакват из форумите ...
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #17 -: Aug 17, 2022, 12:39 »
Сега забелязах нещо. Стационарката ми в офиса е Fujitsu Esprimo P9900. Желязна машина, купувал съм я втора употреба от една фирма (две такива купих) преди години. На кутията има залепени разни стикери, мейд ин Джърмани, там хардуера какъв е, сериен номер и т.н. Освен това има залепен майкрософтски стикер за уин 7  (даже и с воден знак) и ключ за уина, явно като нови тия стационарки Фуджицу са ги купували с лицензирани уиндоуси по Германията. Тоя ключ, от стикера, ако го нахакам сега на уина за лаптопа, дали ще сработи? Или ключа е за немски едишън на уин 7 ?

П.П. Отговорих си на въпроса, няма да стане.

От сайта на микромеките:

"Validation is an online process. It verifies that your copy of Windows is genuine and that critical Windows licensing files haven't been damaged, deleted, or removed. It takes only a few moments and lets Microsoft create a match between your PC's hardware profile and your 25-character product key or digital entitlement."


Няма как да ми излезе лаптопа Фуджицу  ;D
 [_]3

Като преоразмеря и инсталирам, ще напиша резултатите.
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 13:14 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #18 -: Aug 17, 2022, 16:21 »
може и да стане. пробвай.
тези лепенки дето са по компютрите са OEM версии на вндовса и вървят с хардуера. по правилата на майкрософт са неразделна част от хардуера и не могъ да се местят на друг хардуер. Адвокатски работи. Обаче това не значи че не може да стане......
Какво става например ако компютъра отиде на ремонт, развали ти се дъното, сменяш го, сменяш и процесор и хард диск... към какво ще се върже? едно време се майтапихме, че имаш лицензиран капак, или лицензирани пласмаси....

другият тип виндовс дето е купен от магазина, отделно (в кутийка) не е ОЕМ, по скъп е и лиценза му позволява местене. Иначе си е пак същия.
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 16:38 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #19 -: Aug 17, 2022, 16:38 »
Една стотинка няма да им дам на тия, да се таковат някъде. Аз не им искам системата, корумпетата, изготвили платформата на ДАЕУ, са я вързали с Адобе, Майкрошит и т.н. То да е някаква стабилна ОС, да си платиш, ок, ама тва разпадащото се след няколко месеца "нещо" с неговите блу скрин ъф дет и други екстри, айде не.
След преоразмеряването магеята си работи нормално. Свих я с 40 ГБ. Предполагам, gparted там прави някакви магии по харда, да не закача секторите със записана информация.
Уина ще го инсталирам утре, или вдругиден, на свободното място.
Вече може да оспамим темата, сложното мина. Другото е ясно - уина ще затрие GRUB2, после през лайв сиди grub2-install и т.н.
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #20 -: Aug 17, 2022, 16:45 »
Аз ги отварям с Okular - вади всичките страници.
Първият път, като си исках сканирано копие на дело от съда, и аз така се изложих- звънях да питам що е сканирана само първата страница  ;D ;D После пробвах това-онова и видях, че окуляра ги отваря нормално за четене.

Благодаря, колега!
Преди време съм ползвал Okular за .pdf, но не съм знаел, че отваря .tiff, защото мислех,  че това е формат за картинки. В Linux Mint .tiff се отваря по подразбиране с Xviewer, но е една страница, затова сега пробвах алтернативата на Okular - Xreader, с който отварям .pdf, като вече виждам всички страници от .tiff файла. Инак в съда качват в който формат им дойде на ума - виждал съм .pdf, .tiff, .doc/x.
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 16:47 от new_2k »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #21 -: Aug 17, 2022, 16:50 »
Нашите съдилища (варненските) предимно .пдф пердашат, но и .тифф се среща. Мисля, че .тифф-а го предпочитат заради по-малкия размер (мегабайти), като е за някое дело от 10 тома по 120 листа и нагоре, например.
Иначе разни вафлички от 20-50 листа всичко в един том, са си .пдф
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 17:00 от Nik123 »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #22 -: Aug 17, 2022, 17:00 »
Какво стана с рисайза ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #23 -: Aug 17, 2022, 17:00 »
Аз лично не съм ползвал тези пдф формуляри, защото не ми се е налагало. Ако опра до тях, ще ползвам лаптопа с уин 7, който държа за случаи на тотална несъвместимост.
Такъв пример е програмката на НАП-а за подаване на декларации образец 1 и 6, за която преди години много нерви и време изхабих да я подкарам под Линукс, но за съжаление не успях.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #24 -: Aug 17, 2022, 17:03 »
Аз си подавам и образец 1, и образец 6, и ГДД по ЗДДФЛ и проблеми нямам, но не ползвам програмка на НАП, за осигурителските декларации си имам едни .txt файлчета, а ГДД директно в техния сайт я попълвам, ти каква програмка на НАП имаш предвид?

П.П.
Какво стана с рисайза ?

Ачо, рисайза си мина ОК, магеята бачка, но уина ще го инсталирам утре, вдругиден, там като ми дойде музата. Свих магеята с 40 ГБ.
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 17:06 от Nik123 »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #25 -: Aug 17, 2022, 17:08 »
Е, как каква?! Онази от сайта им, а именно:
Програмни продукти за обхващане на данни от декларация обр. № 1, обр. №3, обр. № 6 и генериране на данни за плащания от осигурителните каси

https://nra.bg/wps/portal/nra/Programni-produkti/Programni-produkti-za-obhvashtane0-na-danni-ot-deklaracii-ob1-ob3-ob6

Програмката генерира текстовото файлче, което се запазва и после се прикачва в сайта на НАП при подаване на декларацията. Ти ползваш явно някакво веднъж генерирано с нея файлче и после правиш промени в него, така ли?
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #26 -: Aug 17, 2022, 17:12 »
Да, така правя, от 3-4 години, последно се наложи да го пипна, като промениха там вместо ЕГН - БУЛСТАТ (т.е. вече има добавен и БУЛСТАТ). Директно го ъплоудвам от компа си. Това и за образец 6, и за образец 1.

Тъпо .тхт файлче си е, там въвеждаш само стойности за месеца и годината, работните дни в месеца, отработените от теб дни (които винаги ги пиша същите, като работните) и подаваш в сайта на НАП. От години за месечните осигурителни декларации така го правя. За годишните осигурителни също, но там се пипат повечко неща. С gedit ги редактирам тия .тхт файлчета.
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 17:18 от Nik123 »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #27 -: Aug 17, 2022, 17:17 »
Хм, нямах куража да направя и аз така, но щом казваш, че минава, значи и аз ще пробвам.
Хайде, чао засега, край на работния ден!
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #28 -: Aug 17, 2022, 17:27 »
Ще те насоча малко, за месечните- в началото са месеца и годината, просто ги наместваш, примерно 8, 2022 (странно, но 12 се пише 12 - за месец декември, но за месец август е само 8, не 08). Имената си, булстата и егн не ги пипаш. След това има една стойност примерно 2200 - това са работните дни в месеца- ако не са 22, а 21, пишеш 2100. Веднага след него има едно 22 (отработените дни в месеца, ако са 22)- и там го пипаш, колко си отработил. Не се отразява на размера осигуровка. Чакай да ти дам един пример от моите декларации образец 1:

1,2022,"**********","**********",0,"ФАМИЛИЯ","ИП",12,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,"2000",20,00,00,00,00,00,000,000,0,"",0,"0000",0.00,0.00,650.00,0.00,14.80,0.00,8.00,0.00,0.00,0.00,0.00,5.00,0.00,0.00,0.00,0.00,0.00,0.00,0.00,0,0,"NRAD12008"

С големите букви където пише ФАМИЛИЯ- твоята фамилия с главни букви, където пише ИП- Име и Презиме, само първите букви. Със звездичките в кавичките- първо е твоят БУЛСТАТ, после е твоето ЕГН.
Почерненото - 1(първи месец-януари), 2022- годината. По-нататък- 2000- гледаш първите две цифри- това е броят на работните дни в месеца. Гледаш по календара и ги пишеш. Следващото почернено самостоятелно 20- броят на отработените от теб дни. При мен винаги ги пиша, колкото са и работните дни в конкретния месец, не се отразява на осигуровките. Друго не пипаш, сейфаш и подаваш в НАП.

П.П. Налага се да пипаш, когато увеличат минималната заплата, но се вижда във файла, къде е нейната стойност - 650.00 (към януари 2022)
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 17:37 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #29 -: Aug 17, 2022, 17:40 »
Последно активирах Windows 10 на брат ми с тези команди като администратор:
Код:
slmgr /ipk <лицензния ключ>

slmgr /skms kms8.msguides.com

slmgr /ato

Последната за да мине трябва да имаш нормална връзка. Ако е малко по-бавна, може и да не стане.
Зная, щото лапито беше далеч от рутера, вързано за телевизора и не ми се местеше, че имаше и някакви оптики закачени за ресивъра, та беше сложно разкачването.

Не зная, дали ще стане и за седмицата. Можеш да пробваш

Сега погледнах и се пишат малко по-различни команди. И може би една-две повече.
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 17:44 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.