Автор Тема: Излезе 2017 класацията за най-ползвани Линукс прграми на linuxquestions.org  (Прочетена 18057 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил

Едно време имаше един лаф за Вима-а. Беше нещо от сорта: Всеки избира как да си прекарва времето. Избираш или да учиш програмен език или да учиш Вим.
Това ми го бяха казали ПХП и С програмисти, които работеха на Вим :)
Забележи - програмистите са работели - не играли или си губили времето, а си вадят хляба. А този нано редактор няма дори копи-пейст (освен ако не си в графична среда). Ако няма ънду как ще работиш бързо, че и лесно, щом се оказва че и търсене и замяна няма - това какво е изобщо. Не ми излизай само с номера, че такива функционалности не ти трябват или са загуба на време.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

malin

  • Гост
То и leafpad, каква е ползата от него.  ;)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Vim можеш да го превърнеш едва ли не в среда за разработка. В него си е вградена документацията и то по много прост начин. Можеш плъгин да си напишеш, ако не ти уйдисва някой от десетките такива. Никакво сравнение с nano или leafpad не може да има.

А единствената причина neovim да не издуха vim е, че навика да се ползва нещо и то с десетилетия е много трудно преодолим. На онова можеш да си пишеш плъгин на почти който език искаш.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Vim можеш да го превърнеш едва ли не в среда за разработка. В него си е вградена документацията и то по много прост начин. Можеш плъгин да си напишеш, ако не ти уйдисва някой от десетките такива...
И това е изключително важно в момента в който трябва да промениш една, две опции в конфигурационен файл. И всичко това е съчетано с изключително интуитивния му интерфейс.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Имали сте търпението, желанието и мотиви да понаучите Линукс и всякакви други работи като мрежи, всякакви сървъри и прочее и  от един vim ли се оплаквате, че бил сложен? Не на мен. Някак не се връзва.  :D

А за конфигурационния файл не ти трябва да знаеш много.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Vim можеш да го превърнеш едва ли не в среда за разработка. В него си е вградена документацията и то по много прост начин. Можеш плъгин да си напишеш, ако не ти уйдисва някой от десетките такива...
И това е изключително важно в момента в който трябва да промениш една, две опции в конфигурационен файл. И всичко това е съчетано с изключително интуитивния му интерфейс.

Сега! На мен ще ми е изключително трудно да го кажа, защото съм болен от заушка, туберколоза, морбили, склероза и деменция едновременно от болестта Емакс. НО!!! Ви/Вим е unix way и реално, който не го разбира, отрича и т.н. просто не е юниксов човек. Капе ми кръв от сърцето, но всички факти това говорят.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Vim можеш да го превърнеш едва ли не в среда за разработка. В него си е вградена документацията и то по много прост начин. Можеш плъгин да си напишеш, ако не ти уйдисва някой от десетките такива...
И това е изключително важно в момента в който трябва да промениш една, две опции в конфигурационен файл. И всичко това е съчетано с изключително интуитивния му интерфейс.
...Ви/Вим е unix way и реално, който не го разбира, отрича и т.н. просто не е юниксов човек. Капе ми кръв от сърцето, но всички факти това говорят.
Не, не е unix way. Просто всички си мислят* че е част от  POSIX  стандарта. И понеже Linux иска да е  mostly POSIX compiliant, и е най-лесно да плеснеш нещо което съществува от преди стандарта. И да мъчиш новобранците с изчанчения му интерфейс. Unix way за мен е KISS принципа. Vi/vim е всичко друго но не и KISS. Не ми трябва editor за да разглеждам файла и евентуално ако реша да редактирам да мина в режим на редакция. Или го разглеждам (cat подпомогнат с head, tail, less и grep ако има нужда) или го редактирам с някоя друга програма. И понеже си имам по-важни задължения от това да си пълня главата с клавишни комбинации които ползвам само в една програма, предпочитам да не го правя. И ако интерфейса му беше толкова велик и удобен, къде са алтернативните с подобен интерфейс?

*Може и да е част от стандарта, но преди няколко месеца търсих документ в който да е експлицитно заявано това, но не можах да намеря такъв.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Понеже много народ тук си изплака мъката от "неудобните" текстови
редактори,ето един съвет от мен,който,надявам се,е полезен:
   Ако влизате отдалечено с ssh , за да ви е удобно,използвайте
"ssh -X ..." вместо само "ssh ...",така ще можете да използвате напр.
графични текстови редактори, като при това дори не е необходимо
на отдалечената машина да е стартиран графичен сървър ! Необходимо
е обаче да има инсталирани съотв. библиотеки.
   Може да има потенциални проблеми със сигурността при "ssh -X ...",
но те са сведени до минимум,според моите проучвания.

  // оффтопик
   Тази тема много успешно ми подобрява настроението,особено при
наличието на култови реплики като: "Усхадуя 98 SE"  ;D
   Само така,пичове.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Някакво е странно да се явявам защитник на Вим, но сам съм се убедил, че нещата стоят така.

Ви не е част от Посикс в смисъл (smisal editon, GVS), там не е написано изрично Ви. Написано е, че трябва да има нещо, което прави нещата, както ги прави Ви.

И Ви не е Юникс само защото е писано от Бил Джой. Да той е един шибан гений, но реално е доставил следващата стъпка в развитието на нещата. Ако се разгледа исторически как вървят нещата — sh, more, ed, sed, awk, то Ви си идва логично продължение на тенденцията. Само в тази светлина се разбират странностите му и защо е нямало, какъв друг да стане.

Нашия проблем е, че ние например ed никога не сме го ползвали. Може да сме го стартирали веднъж в живота си, за да го видим и толкоз. Ние това време не сме го живели. Ние живеехме в източния блок и нас ни отглеждаха с edit, edlin, notepad. Живеехме в друг свят. Ние не присъствахме, когато „се наливаха основите“. Виждахме наливането на основите, но на една друга ОС. В тази се настанихме, когато вече имаше XWindows (че даже XFCE, KDE, GNOME).

От казаното не е странно, че всички харесвахме mcedit (защото си е поорязан ncedit) и не го ползваме само, защото спря да се развива. Не е странно, че харесваме Нано, въпреки странните му клавишни комбинации (които обаче си ги пише на екрана). Не е странно, че харесваме дори Емакс. Графичния Емакс (ненавиждам го, отвратителен е) си мяза на един леко дървен Notepad.

И все пак в заключение да кажа, че инвестираното във Вим може да бъде преизползвано и на други места. Има файлови управители (например българския vfu), има модификации за Хром и Мозила, има го дори като режим в Емакс. Вим може да бъде открит на много места, ако човек го потърси. Разбирам ги вимаджийте, защото и аз на която и програма да седна, търся Емакс.


Пример:

Емакс е науката за движение.

— Как сега в тоя шибан Калк (ел. таблица от ЛО, не елка) да сляза най-долу на листа?

Между другото понеже ел. таблици са най-малкото общо кратно на компютърната грамотност, ако такава съществува, то има такава клавишна комбинация. В случая е контрол плюс стрелка в посоката, която искаш да идеш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW

  // оффтопик
   Тази тема много успешно ми подобрява настроението,особено при
наличието на култови реплики като: "Усхадуя 98 SE"  ;D
   Само така,пичове.

On topic. Това го писах от не моя машина, на която има и БДС. В бързината обърнах и го изтрясках, без да разбера, че не съм на латиница, а на БДС. Стана ми забавно, как се е получило и го оставих. Казах си — пич, това може да стане мода.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Цитат
без да разбера, че не съм на латиница

да. Иначе, щеше да е "Шиндош".
Активен

stealth01

  • Гост
Цитат
IRC Client of the Year - Hexchat (33.02%)
Обичаме да сме geek. Конверсейшън? Смешки. Това е за хлапетата дето си падат по шаренко. Ние удобства не щем. Пък и друго си е като добавиш едно „He“ (т'ва е „хе“, а не „не“) към името.
Конверсейшън? Това (беш)е нещо от KDE, което така и не съм ползвал. А Hexchat-а е форк на XChat, който си е irc клиент от едно време и допреди няколко години си го пусках редовно.

VLC-то винаги ми е било малко криво без да мога да обясня точно за какво. Все има някаква дреболия, която да ми бърка в... Онзи ден подкарах един тестов дебиан. Потърсих да наглася VLC-то (3,0) да се управлява с мишката (както съм си свикнал с mplayer-а), но единствено може да се укаже действие за скрола - нагоре/надолу, ляво/дясно. Единствено намаляне/вдигане на звука или назад/напред по видеото. И шах с пешката - всичкото това не работи, както трябва.

Какво ползвате за торент клиент? Бях шашнат, че се е появила 5,x версия на KTorrent, който ползвам от незнайно колко време и вървеше изключително стабилно. Вдигнах до новата версия и в последствие разбрах, че му липсва уеб интерфейса. Хах! На лаптопа, чат-пат, при нужда, пускам трансмишън, който усърдно ме дразни.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил

Какво ползвате за торент клиент? На лаптопа, чат-пат, при нужда, пускам трансмишън, който усърдно ме дразни.
Ползвам точно това, което те дразни - transmission-gtk. Нямам причина при графична среда да ползвам само клиента. Не е, като да не съм ползвал други, но, това приложение ми върши добра работа от много години и нямам причина да го сменям.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
...Нашия проблем е, че ние например ed никога не сме го ползвали. Може да сме го стартирали веднъж в живота си, за да го видим и толкоз. Ние това време не сме го живели. Ние живеехме в източния блок и нас ни отглеждаха с edit, edlin, notepad. Живеехме в друг свят. Ние не присъствахме, когато „се наливаха основите“. Виждахме наливането на основите, но на една друга ОС. В тази се настанихме, когато вече имаше XWindows (че даже XFCE, KDE, GNOME)....
Много го обичам този довод. Сега понеже пра-(пра-)nдядовци са ползвали кремъчни инструменти, дай да се бръснем с кремък. Пак питам, след като е толкова важен и велик vi/vim защо няма софтуер за  редактиране на файлове с подобен интерфейс?
Активен

malin

  • Гост
Нещо като vim-gnome?
Не, ти искаш да е там "от въздуха" и да е на мястото на gedit.
« Последна редакция: Feb 18, 2018, 17:28 от malin »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Coliberator 2017, Richard Stallman, конференция в Букурещ
Идеи и мнения
Mampir 2 6408 Последна публикация Sep 29, 2017, 20:24
от Mampir