Linux секция за начинаещи > Настройка на програми

Първи стъпки

(1/14) > >>

go_fire:
Ще ми се да има една забита тема, в която да има насоки за съвсем начинаещите, сега навлизащи в нашият свят. Нетер ще реши бива ли да има такава. Все пак аз ще пусна една връзчица със сбит списък от команди, най-основните команди. Ще ми се да имах такъв списък, когато аз започвах. Разбира се тогава ДОС ми бе дал някаква сравнителна представа, но идея си нямах, колко мощно е нещото наистина, когато не е осакатено.

И така списъкът е от викито на Олимекс (да не се бърка с рафинерията):

https://www.olimex.com/wiki/Linux-Commands

Това наистина са най-основните команди, с които всеки начинаещ трябва да се запознае. Да експериметира. Да си играе. И ще открие напълно нов свят. Съвсем отделно, че като дойде нов човек и пита нещо, най-естествено е да му поискаме някаква информация от конзола. Това е защото терминалът е универсален интерфейс, а не да се правим на интересни. И е хиляди пъти по-лесно за обяснение от веригата въпроси, а сега с коя среда си, тази програма имаш ли я, в тази версия присъства ли това, в еди кое си меню натисни нещо си, после другото.

Успех на всички новопостъпили в чудният ни свят!

satir:
да добавя:
UNIX Tutorial for Beginners
Unix tar.gz file <ЦЪК
Windows zip file < ЦЪК
и "права" "собственик" "група" etc.:
chmod Tutorial <- не съм намирал по-приятелски направен туториал!
ЦЪК!
Unix Command Summary
"малко" е по-добре от "достатъчно", но това е от "малкото", което е нужно за начало:
Learn UNIX in 10 minutes. Version 1.3   
п.с. да не забравяме, че никое четиво няма да ти каже това, което човек ще ти каже!
п.с.2: Най-важното Е, Да Се Не Уплашиш!
                                             М. Пипоньо

4096bits:
Навитак съм. Много хора не са така напред с езиците и въпраки това искат да ползват тази система.

programings:
http://www.tldp.org

user1111:
Браво и поздравления за хубавата и полезна тема.Време беше да се направи такава тема. [_]3

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница