Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 175726 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3270 -: Jun 13, 2023, 19:55 »
Точно ти пусна статия на Бакалов за новите коли, където обясняваха, как на Волво механизма (някакъв вид хидравлика е най-вероятно) се прецаква много бързо и много трудно се оправя.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3271 -: Jun 13, 2023, 20:07 »
Е то не може всичко да е идеално. Трябва да има някой и друг кусур.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3272 -: Jun 13, 2023, 20:15 »
Файър, ако имаш предвид това:

Я, в е-вестника можели да пишат и обективно, без пристрастие.. статията е стара:
https://e-vestnik.bg/33126/zalezat-na-golfa-i-mertsedes-ne-e-tova-koeto-beshe/

Но е актуална.

То в тая статия няма нищо за Волво.
Освен това, споделих мнение на друг човек, аз Волво никога не съм карал.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3273 -: Jun 13, 2023, 21:48 »
Волво от много дълго време е китайска марка и няма нищо шведско в нея.
Компанията майка се казва Geely (Headquarters   Binjiang District, Hangzhou, Zhejiang, China)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3274 -: Jun 13, 2023, 22:17 »
Сигурно е така, както пишеш. Не съм се интересувал, както писах по-горе, за тая марка - "Волво", стана приказка с един мой клиент, който е механик (не монтьор, а механик).
Не всичко китайско е лошо.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3275 -: Jun 14, 2023, 11:21 »
Да, Волво е тяхна.
А самите Geely може да се окажат и читави.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3276 -: Jun 14, 2023, 13:09 »
…наскоро рових за Панагюрското златно съкровище…

Не са го пазили, защото сме си проста нация. Още на второто пътуване изчезват две кил~а от него. До днес вероятно не е останал нито един не подменен предмет. Панагюрското съкровище не съществува, това е истината. И всичките останали са в същото положение.

Затова сме си прости и до днес и ще останем прости. Всеки ще ни лъже и краде, както му дойде.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3277 -: Jun 14, 2023, 13:39 »
Интересно, ако вземат да го подаряват някой (оттук) ще се включи ли...
или сме на принципа ако ще платено да е ама с отворен код да е - Ама колко пък си купиха такова ..от РедХат напр.

най сме на принципа - Това са ми принципите, ако не ви харесват - имам и други  ;D

Имало било някога някакъв кибик-комик, дето го бил казал. Казвал се Граучо Маркс и май е бил мексиканец. Вероятно е било много смешно. Но не е за сериозна теза, Човек променящ си ситуационно принципите, няма принципи. Сиреч той е лицемер и търгаш.

И аз като всеки друг мога да отговарям само за себе си.

Много бих искал да мога да плащам за програмно обепечение, но не мога. Дори когато двамата съпрузи работим, едвам връзваме двата края. Странно е да го каже човек със собствен апартамент и две коли, но си е така. Не знам, какво правят хората под наем или с ипотека. Не ми се мисли. А имам много такива авери.

Да не плащам за жилище беше основния довод да се забия в този град. Но и другаде да бях нито работата, нито доходите ми биха били гарантирани. Не знам, как другите взимат ипотеки. Не го разбирам.

Както и да е. Това са битовизми и не питаш това.

Бих искал да плащам, но не мога. Ако да бих плащал, щеше да е за свободно решение. Казваш, колко си купуват РХ? Ами явно си купуват. Защото иначе нямаше да са този гигант, превзел всичко на практика. Макар напоследък да забелязвам, че режат финансирането на някои неща.

Истината е, че без проприетарни решения не може да се мине. Плащаш или не плащаш, винаги удряш в тях. Тия дни си говорехме за WinRAR. Но това е най-малкия пример. Преди време успявах да отдържам да не ползвам фалш (Macromedia Flash player), но ето днес все още имам unrar-nonfree. Дълги години (до версия 12) ползвах и Опера. Нищо, че Мозила беше налична.

А аз съм домашен потребител. Опре ли се да се изкарват пари, там почти не можеш да ползваш свободни решения. Сега може да се каже, че съвременните SPA, js, cloud глупости са 999,999 ‰ открити решения. Ами това е много хубаво, но не и от гледна точка на крайния потребител/клиент. За него решението е 100% затворено. Може в него да са затворени примерно само петдесетина хиляди реда js, ruby или C#, от десетки милионите редове обща кодова база (само в  ядрото са към два милиона реда код), но  клиента няма достъп до нито един ред код.

И до този момент съм можел да ползвам решения на М$ безплатно. Чат-пат съм го правил за експерименти. М$ с всяка версия лъжеха, че ще стане невъзможно краденето, а на практика ставаше все по-лесно (в 10 нашия събрат 4096 твърди, че трябва единствено да се променят два реда в два документа) и крадените версии излизаха преди официалните.

Затова е въпрос на избор. Ако искаш чиста съвест (в случай, че не можеш да си платиш), не ползваш платеното. Аз стигах и по-далеч. До преди десетина години, когато все още можех да си позволя да купувам хардуер, той най-често идваше с така наречения OEM. Моята работа беше да го изтрия и да си сложа Дебиан.

Това е защото вярвах (и все още вярвам!) на приказките, че проприетарщината е задънена улица. Потвържденията са хиляди.

Но дори така, пак трябва да се търси баланс. Защото, какво прави една ОС и ядрото ѝ в частност? Контролира хардуера и прави среда, в която да работят програмите. Ако да бе пълна свобода, никога не бих ползвал Дебиан и производни. Бих ползвал Колибри или друго асемблерско решение. Ама там като има пет програми на кръст и най-доброто е Dillo, какво да правя? Да ида на Haiku? По-добре е, но пак е недоработен и пак половината ми апаратна част няма да движи. А Хайкуто вече е компромис.

Много мисли в тоя дух, които многократно сме си споделяли.
« Последна редакция: Jun 14, 2023, 13:44 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3278 -: Jun 14, 2023, 14:08 »
"Ротвайлера" се сети да хапе, като го настъпиха.
В целия цирк има едно положително нещо- излязоха на показ много кирливи ризи.

Вече писах, че това не е никакъв ротвайлер, а мастия. Не може да захапе даже кокъл, защото са му слаби зъбките. Може единствено да имитира лай, ама излиза скимтене.

А пък тая мастия беше свлаена от други мастии с изтекъл мандат. Но и двата института са напълно излишни. Нито ни трябва главен прокурор, още по-малко ни трябва ВСС.

=*=

Нито мафиота Радев, престъпника Борисов или дори мутресата Габриел разбраха, какво се иска от нас.

От нас се иска да няма отново „двете каки“.

Двете каки е случай, в който е заложен в дъното от съдебен спор. Някаква френска компания на име Белведере (мисля, че се занимава с алкохол или нещо такова) изпада в несъстоятелност. Не може да плаща на контрагентите си с месеци и години. Съответно се стига до съд, където решението е логично да се обяви фалит.

Макар решението да е правилно само по себе си, е взето от една особено корумпирана съдийка. Не, че 99% от останалите съдии са по-малко корумпирани, но тя без да иска, настъпва мотика. Компанията е френска. От нейде изниква френския посланник и в опит да спаси Белведере, очерня съдийката, за която и до този момент има десетки статии за неправомерно взети решения. Каква ирония на съдбата, че я разкарват за едно от малкото решения, които е взела по съвест, а не защото някой я е затрупал с пари?!

Оттам-нататък следва дълга поредица от събития завършила с делото за гранд-корупция познато като „Барселона гейт“. Раз-Бойко е прав да се гневи. Това дело е за някакви си десет, не дори няколко стотин милиона евра. Той е откраднал десетки милиарди. Тъпо е да го търсят за пари за семки по неговите стандарти. Той с десет милиона пие кафе, както знаем от шкафчето му. Същото като с на Цецо апартаментите.

А и общата оценка е завишена. Еврата не са десет. Например къщата не е три милиона, както се твърди, а само милион и половина е дал и то левове, както потвърждават „каките“ (направо са си лели).

=*=

Пак се отклоних, но за това става въпрос. Нашите партньори от ЕС и САЩ искат да не се налага да се намесват посланници, когато трябва да се защитава интереса на западни компании. Искат техния интерес да е защитен автоматично. Стане ли това, инвестициите ще се върнат. Не стане ли, ще си лежим в кочинката.

Не ги интересува, ни какви шкафчета има, ни какви къщенца в Барцелона. Искат единствено, каквито желания имат западните концерни, положителните отговори по тях да се получават мигновенно.

И тук става въпрос за всички западни ТНК, а не няколко, които са на нашия пазар отдавна, окопали са се и не можеш да ги бутнеш, като Кока-Кола, Данон или Нестле. Но дори за изброените ние сме някаква досадна дестинация, където са, просто да присъстват, по-възможност да им е по-евтино.
« Последна редакция: Jun 14, 2023, 14:10 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3279 -: Jun 14, 2023, 17:05 »
Гога, да, не може да се мине без плащане понякога. За съжаление. Ако компютъра не ми изкарваше парите, изобщо нямаше да плащам за нищо. Щях да си нахакам измисления ключ, да си регистрирам системата на сървърите на Меките и да си пея. Както съм направил на няколко приятелчета. Ако изобщо ползвах Windows. Но сега, ако някога поискат да ми проверят лицензите, ще зная, че съм чист. На линукс не зная, за какво бих дал пари. Може би, ако се занимавах с 3D графика… Зная, че там има много скъпи продукти.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3280 -: Jun 14, 2023, 17:22 »
Ползва се доста във филмовата индустрия. Една от най-професионалните програми за монтаж  на видео (избяга ми името, бяха три професионалните редактори на Епъл, на Адоб и тази) от петилетка има версия. Разните там Маи (Maya), както и всякакви пакети дето и да искаш, не можеш да си ги купиш (като пред последната новина в портала) също бачкат на железа (и цели ферми) управлявани от ГНУ/Линукс. Дисни дето са Дисни, са там.

Така, че професионално има де да се ползва ГНУ/Линукс, но са тесни ниши. Единствените широко-представени професии в обществото, можещи пълноценно (а бих казал най-пълноценно от всички варианти) да се вършат на ГНУ/Линукс това са  професии насочени към самите компютри, като администрация, програмиране и подобни.

Пак има някакви ограничения, щото М$. Ама М$ откакто дойде неделния ден ни станаха големи приятели и от ден на ден остава все по-малко тяхно като технология, което да не може да бъде постигнато равностойно при нас. Основно е М$ СЯЛ, не сял, а знаем, че е по-добре да си ползваме Мария, по-добра е. А Постгреса даже не е в същата категория на тия, двете сяли.

=*=

Аз те разбирам повече от добре. По професия съм икономист и почти само така съм си изкарвал прехраната. Освен, ако не се занимаваш с някакви анализи (твърде тясна ниша, познавам един човек), то практически не можеш да упражняваш тези професии под ГНУ/Линукс. Има, не да няма неща, които са постижими, но като цяло усилията трудно биха се оправдали. А повечето хора познават компютрите доколкото това е прашен кашон под бюрото им и не биха се справили никога с предизвикателството.

Така, че и аз не си изкарвам парите под ГНУ/Линукс. Може би, ако работих за себе си, можех да положа някакви частични усилия и нещата да станат до някъде, но е по-скоро в сферата на предполагаемото. За цялостно преминаване, биха ми трябвали толкова години, колкото не бих се наел да преброя.

Последното, което правих (миналия месец), беше една картичка на Scribus, но това пак не беше да ми изкара пари, а да ми спести такива. И беше в личен (семеен) план, а не професионален.
« Последна редакция: Jun 14, 2023, 17:26 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3281 -: Jun 14, 2023, 19:32 »
Ако не са ония форми за попълване и подписване с КЕП в някои .пдф бланки (забравих името) на ССЕВ (Система за сигурно електронно връчване) и ДАЕУ (Държавна агенция за електронно управление), които работят само под адобския акробат, отдавна да съм разкарал уина от машината в офиса (сега виси като втора ОС, през GRUB2 си избирам кое да зареди). 2-3 игри, които играя понякога, са стари и си вървят под виното.
Обмислям малко да почета за виртуалните машини и да набухам уина във VM върху линукса, че всеки път да рестартирам, за да попълня една форма в нета, колкото и рядко да ми се налага, ме дразни.
« Последна редакция: Jun 14, 2023, 19:35 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3282 -: Jun 14, 2023, 21:11 »
Интересно, ако вземат да го подаряват някой (оттук) ще се включи ли...
или сме на принципа ако ще платено да е ама с отворен код да е - Ама колко пък си купиха такова ..от РедХат напр.

най сме на принципа - Това са ми принципите, ако не ви харесват - имам и други  ;D

Имало било някога някакъв кибик-комик, дето го бил казал. Казвал се Граучо Маркс и май е бил мексиканец. Вероятно е било много смешно. Но не е за сериозна теза, Човек променящ си ситуационно принципите, няма принципи. Сиреч той е лицемер и търгаш.

И аз като всеки друг мога да отговарям само за себе си.

Много бих искал да мога да плащам за програмно обепечение, но не мога. Дори когато двамата съпрузи работим, едвам връзваме двата края. Странно е да го каже човек със собствен апартамент и две коли, но си е така. Не знам, какво правят хората под наем или с ипотека. Не ми се мисли. А имам много такива авери.

Да не плащам за жилище беше основния довод да се забия в този град. Но и другаде да бях нито работата, нито доходите ми биха били гарантирани. Не знам, как другите взимат ипотеки. Не го разбирам.

Както и да е. Това са битовизми и не питаш това.

Бих искал да плащам, но не мога. Ако да бих плащал, щеше да е за свободно решение. Казваш, колко си купуват РХ? Ами явно си купуват. Защото иначе нямаше да са този гигант, превзел всичко на практика. Макар напоследък да забелязвам, че режат финансирането на някои неща.

Истината е, че без проприетарни решения не може да се мине. Плащаш или не плащаш, винаги удряш в тях. Тия дни си говорехме за WinRAR. Но това е най-малкия пример. Преди време успявах да отдържам да не ползвам фалш (Macromedia Flash player), но ето днес все още имам unrar-nonfree. Дълги години (до версия 12) ползвах и Опера. Нищо, че Мозила беше налична.

А аз съм домашен потребител. Опре ли се да се изкарват пари, там почти не можеш да ползваш свободни решения. Сега може да се каже, че съвременните SPA, js, cloud глупости са 999,999 ‰ открити решения. Ами това е много хубаво, но не и от гледна точка на крайния потребител/клиент. За него решението е 100% затворено. Може в него да са затворени примерно само петдесетина хиляди реда js, ruby или C#, от десетки милионите редове обща кодова база (само в  ядрото са към два милиона реда код), но  клиента няма достъп до нито един ред код.

И до този момент съм можел да ползвам решения на М$ безплатно. Чат-пат съм го правил за експерименти. М$ с всяка версия лъжеха, че ще стане невъзможно краденето, а на практика ставаше все по-лесно (в 10 нашия събрат 4096 твърди, че трябва единствено да се променят два реда в два документа) и крадените версии излизаха преди официалните.

Затова е въпрос на избор. Ако искаш чиста съвест (в случай, че не можеш да си платиш), не ползваш платеното. Аз стигах и по-далеч. До преди десетина години, когато все още можех да си позволя да купувам хардуер, той най-често идваше с така наречения OEM. Моята работа беше да го изтрия и да си сложа Дебиан.

Това е защото вярвах (и все още вярвам!) на приказките, че проприетарщината е задънена улица. Потвържденията са хиляди.

Но дори така, пак трябва да се търси баланс. Защото, какво прави една ОС и ядрото ѝ в частност? Контролира хардуера и прави среда, в която да работят програмите. Ако да бе пълна свобода, никога не бих ползвал Дебиан и производни. Бих ползвал Колибри или друго асемблерско решение. Ама там като има пет програми на кръст и най-доброто е Dillo, какво да правя? Да ида на Haiku? По-добре е, но пак е недоработен и пак половината ми апаратна част няма да движи. А Хайкуто вече е компромис.

Много мисли в тоя дух, които многократно сме си споделяли.

Цитат
Бих искал да плащам, но не мога. Ако да бих плащал, щеше да е за свободно решение. Казваш, колко си купуват РХ? Ами явно си купуват. Защото иначе нямаше да са този гигант, превзел всичко на практика. Макар напоследък да забелязвам, че режат финансирането на някои неща.

   РедХат вече са част от IBM, не ги мисли ...



Цитат
Истината е, че без проприетарни решения не може да се мине. Плащаш или не плащаш, винаги удряш в тях. Тия дни си говорехме за WinRAR.

   Е,нали говорихме,че със 7z можеш да разархивираш WinRAR архиви.
Така,че,да не ти пука.






П.С. Т.нар "Граучо Маркс" и братята му са евреи ...
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3283 -: Jun 14, 2023, 21:13 »
...
Обмислям малко да почета за виртуалните машини и да набухам уина във VM върху линукса, че всеки път да рестартирам, за да попълня една форма в нета, колкото и рядко да ми се налага, ме дразни.

   Eeeeeeeee,най-после се сети !

Ако имаш проблеми - питай,ще помагаме ...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3284 -: Jun 14, 2023, 21:26 »
Така е, но под Windows. Никой, никога не прехвърли този код за нас.

А РХ е вярно, но ги взеха заради облаците. Те и преди това бяха свръх-успешна компания. Макар още от деветдесет и шеста да беше ясно (за мен няколко години по-късно), че голямото синьо все някога ще ги вземат.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear