Автор Тема: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?  (Прочетена 15722 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #15 -: Jul 19, 2012, 09:35 »
Засега съм се спрял на Kubuntu, понеже е с KDE (което е някакси близко до Windows GUI-то, с което съм свикнал) и е може би най-разпространената linux дистрибуция.

Що не си направиш сървъра на XP? И без друго нищо не разбираш от линукс, за какво ти е да си блъскаш главата изобщо?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #16 -: Jul 19, 2012, 10:26 »
Защо не почетеш малко, както се опитвам да правя аз

http://uanet.eu/ebooks/Operating%20Systems/linux/linuxnag-bg.pdf
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #17 -: Jul 19, 2012, 10:28 »
Защо не почетеш малко, както се опитвам да правя аз

http://uanet.eu/ebooks/Operating%20Systems/linux/linuxnag-bg.pdf

Това за мен ли се отнася? Защото, ако е за мен мога да ти кажа, че когато го четох този pdf слак-а беше версия 10.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #18 -: Jul 19, 2012, 10:38 »
Защо не почетеш малко, както се опитвам да правя аз

http://uanet.eu/ebooks/Operating%20Systems/linux/linuxnag-bg.pdf

Това за мен ли се отнася? Защото, ако е за мен мога да ти кажа, че когато го четох този pdf слак-а беше версия 10.

Не е за теб разбира се, а за колегата който пита за ОС за сървъри и мрежи.
Аз също съм начинаещ, но пък си търся литература за това което ме интересува.
Ако не намеря тогава питам
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #19 -: Jul 19, 2012, 10:52 »
//off
Аз също съм начинаещ, но пък си търся литература за това което ме интересува.

Ето ти литература: http://tldp.org/LDP/sag/html/index.html
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #20 -: Jul 19, 2012, 11:05 »
Впрочен .PDF документа е много ценен. Полезен и достъпен, само да му се чете на човек, и да има желание да се учи и малко по малко да задобрява. Ясно е, никой не се е родил научен, всеки с учението и практиката си е научил нещата.

Просто мисълта ми по-горе не беше да е някаква негативна, и да отказвам или да обиждам човека. Но моето мнение е, че не може сега да започваш с UNIX-like системите, и веднага се хвърляш на голямото, да ми инсталираш и настройваш сървър. Има си време за научаване, както и доброто разбиране на всички нужни неща, и за Линукса и за мрежите, и защитите и всичко.

Отделно ми се струва, но дано да греша, че той колегата едва ли има богат опит и с Майкрософтските сървърни платформи (дето са с GUI, и само с мишката си джиткаш) и всичко ти е цъфнало и вързало.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

barakuda28

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #21 -: Jul 19, 2012, 12:20 »
Абе хора, успокойте се, няма да пускам сървър за Google дето всички най-големи хакери ще се опитват да го хакнат. Пускам си личен, сравнително домашен сървър, за да ми върши работа. Досега бях на XP, но реших да понауча нови неща и да се пробвам. Няма да ви открадна бизнеса, спокойно :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #22 -: Jul 19, 2012, 12:30 »
И да искаш да ми го откраднеш, няма как да стане, защото го нямам. Повечето тук го нямаме ;–)

Обобщавам. Ако ще го правиш както трябва, Човен и други ти казаха, че е 365+ дни. Съответно ти се дадоха четива. Аз ти предложих да сложиш готови виртуалки като най-лесен вариант. Не се спомена само, че има и други. Може би най-близко до това, което вече си виждал е да ползваш някакъв инструмент от сорта на Webmin.

Това е, добре дошъл!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #23 -: Jul 19, 2012, 12:37 »
Debian без графична среда но като си начинаещ и много неща не са ти ясни има много да се луташ.
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #24 -: Jul 19, 2012, 13:04 »
Не се мотай във форума, а хващай една дистрибуция и почвай.

Ако се объркаш нещо се ровиш из гугъл или пускаш конкретна тема тук, а не като тази :)
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

edmon

  • Гост
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #25 -: Jul 19, 2012, 13:04 »
като за начинаещ: Debian stable, с webmin!
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #26 -: Jul 19, 2012, 16:06 »
И друг път четох, че настояваш за графика, ама честно не се сещам, за какво може да я ползваш при наличие на open ssh (с директиви -X и -Y (-C) могат да се пускат и графични приложения, но освен някоя виртуалка на другта ОС не се сещам за какво). А да и в тия 250 меги на Гном2 дето ще пуснеш, знаеш ли що шерпи на апаша и що буфери на мъсял могат да влязат?

Реално погледнато, графиката ползва не повече от 50МВ рам! Допълнителна рам ползват други графични приложения които, ако ги ползваш си искат и графична среда.

Представи си, че имаш инсталирано Убунту десктоп. Като сървър на него работи самба и mysql. Кое от всичко му дърпа ресурса, ако на въпросното работно място никой не браузва, слуша музика, гледа филми и пр.!?
Имаш графична среда, но тя не се ползва! Заема ти 50-100MB рам, но не изразходва ресурс, когато никой не ползва компа като десктоп, но когато седнеш на него и да си направиш за момента някакви настройки, ти се чувстваш комфортно. Ами не искам да ползвам конзола за неща които с мишката са ми 2-5 клика! Да не говорим пък за това, че аз идвам тук със създадени навици от ползването на Уиндоус и нямам намерение да си ги променям, най-малкото заради това, че не намирам в Линукс всичко от което имам нужда!

И със светнати фарове да караш също не гори кой знае колко гориво, ама повечето хора не карат с постоянно включени светлини.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #27 -: Jul 19, 2012, 16:31 »
Аз бих казал, че по-големия разход на гориво с включени фарове е само хипотетичен!
Дори без климатик, по-голям разход можеш да направиш с не много умело шофиране, а не заради климатика.
Всичките ми коли които са имали климатик са имали и борд компютър, но логиката ми е желязна и не съм я проверявал на борд компютъра дали ще ми падне разхода на гориво на дълъг път с изключен климатик.
Активен

edmon

  • Гост
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #28 -: Jul 20, 2012, 01:06 »
Аз бих казал, че по-големия разход на гориво с включени фарове е само хипотетичен!
Дори без климатик, по-голям разход можеш да направиш с не много умело шофиране, а не заради климатика.
Всичките ми коли които са имали климатик са имали и борд компютър, но логиката ми е желязна и не съм я проверявал на борд компютъра дали ще ми падне разхода на гориво на дълъг път с изключен климатик.

Естествено, че със светнати фарове и/или включен климатик се харчи повече гориво!
Да не се возите на перпетумобилета???


Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #29 -: Jul 20, 2012, 01:15 »
Ама аз говоря, че това повече е само теоретично! Реално, на практика не се усеща!
Активен