Автор Тема: Нарушаване на GPL  (Прочетена 2413 пъти)

Mitaka

  • Гост
Нарушаване на GPL
« -: Aug 23, 2010, 16:48 »
Пиша направо, както си ми е на сърце... ако ме модерират - няма да се сърдя.

Та, ситуацията е следната: участвал съм в open source проект, който е под GPL2.
И се появяват една група педита, които взимат проекта, правят му някакви промени, и си го полват, без да споделят промените, и си крият кода. Писах им няколко пъти във форума, ама си имат МЪДЮратур, който стриктно изтрива постовете ми, тъй като са в "разрез с правиата на форума".
Писал съм им пак, и ако не получа отговор - ще разкрия кой е проекта, и кои са нарушителите.

В същото време въпрос:
Ако продължат да се заяждат, мога ли да заведа дело, и струва ли си, т.е. имам ли шанс да ги осъдя?
Активен

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Нарушаване на GPL
« Отговор #1 -: Aug 23, 2010, 17:15 »
Съди гадовете това заслужават .

http://www.cilaw.org/?p=1
http://www.gnu.org/licenses/gpl-violation.html

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Нарушаване на GPL
« Отговор #2 -: Aug 23, 2010, 17:22 »
Лицензът GNU GPL дава възможност модифицираната версия да се ползва без ограничения.

Този лиценз ограничава само разпространението на модифицираната версия (може да се разпространява само ако се спази същия лиценз).

Например ако напишеш CMS и го публикуваш, всеки който желае ще може да използва тази система, ще може да я модифицира и ще  може да ползва модифицираните копия. Например може да махне от кода коментарите, в които пише кой е автора на системата, може да смени дизайна, може да сложи собственото си лого и "всички права запазени" и т.н.

В нарушение ще бъде само ако разпространява изходния код на системата като заличи истинския автор и/или смени лиценза.

Например Wordpress е с лиценз GNU GPL. Всеки може да изтегли кода, да го модифицира и да си направи блог. Може да махне логото на Wordpress, да преименува файловете, да извади от кода всякакви следи, че това е Wordpress. При това ползване не нарушава GPL, защото този лиценз не може да се наруши с ползване. За да бъде нарушен лиценза ще трябва да има разпространение на кода с несъвместим лиценз и/или заличаване имената на авторите.

Ако искаш да защитиш софтуера си от използване без позоваване на автора е трябвало да избереш друг лиценз:
Роля и значение на GNU Affero GPL
Активен

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: Нарушаване на GPL
« Отговор #3 -: Aug 23, 2010, 18:55 »
В нарушение ще бъде само ако разпространява изходния код на системата като заличи истинския автор и/или смени лиценза.
Ако не се лъжа нарушение би имало и при разпространение не само на изходен код, а и на продукт в бинарна форма, който е компилиран от GPL-код, без да се споделя кода и/или промените му.
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Нарушаване на GPL
« Отговор #4 -: Aug 23, 2010, 20:14 »
Като гледам в кой раздел е въпроса вероятно няма компилиране (в уеб програмирането обикновено се ползват програми, които се изпълняват директно - PHP, Perl).
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Нарушаване на GPL
« Отговор #5 -: Aug 24, 2010, 01:05 »
Няма никакъв проблем да си го ползват. Случвало ми се е да си пачвам разни неща и да си ги ползвам и нямам никакво намерение нито да споделям какво съм променил, нито пък да разпространявам въпросният променен софтуер. GPL лиценза не забранява това. GPL лиценза между другото не забранява и да редистрибутираш нещата с комерсиална цел, стига сорса да е достъпен, свободен софтуер != безплатен софтуер. Проблемите са при дистрибутиране на промененото нещо, тогава трябва да се казва откъде си вземал и да даваш кода. Ако не ви изнася, не ползвайте този лиценз, в крайна сметка е много лесно да си прасе и да ползваш, но да не допринасяш (освен с дрънканици из форумите, което ОК, сигурно е нещо позитивно). Съвсем друго е да си хабиш времето за това. В крайна сметка ако наистина правиш нещо за кеф, тогава такива неща не би трябвало да ти пречат. Единственият проблем е ако тези гейове вземат да ти редистрибутират софтуера без да спазват лиценза.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

vm13

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Нарушаване на GPL
« Отговор #6 -: Aug 24, 2010, 10:34 »
И се появяват една група педита, които взимат проекта, правят му някакви промени, и си го полват, без да споделят промените, и си крият кода.

Както всички до тук казаха, не уточняваш дали "и си го ползват" включва "и го разпространяват". Защото ако само го ползват, няма нарушение на лиценза. Но ако го разпространяват, независимо безплатно или платено, и не публикуват кода, тогава има проблем.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Нарушаване на GPL
« Отговор #7 -: Aug 24, 2010, 13:26 »
Мисля, че инсталирането на кода на няколко различни сървъра си е и ползване, и разпространение - Пенчо го взима, дава го на Драганчо, той на Иванчо и така... т.е. една затворена група си го менкат, инсталират и предлагат услуги на база на този софтуер.
Активен

nigl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Нарушаване на GPL
« Отговор #8 -: Aug 24, 2010, 13:40 »
Мисля, че инсталирането на кода на няколко различни сървъра си е и ползване, и разпространение - Пенчо го взима, дава го на Драганчо, той на Иванчо и така... т.е. една затворена група си го менкат, инсталират и предлагат услуги на база на този софтуер.

След като няма налично /публично разпространение с подмяна на автора/ най-вероятно няма да можеш да ги подведеш под отговорност.

-------------
Като автори може да проучите дали е възможно промяна на лицензионната форма на продукта, както vstoykov спомена трябва ви друга защита.
« Последна редакция: Aug 24, 2010, 13:55 от k1d2c3 »
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Нарушаване на GPL
« Отговор #9 -: Aug 24, 2010, 15:01 »
Мисля, че инсталирането на кода на няколко различни сървъра си е и ползване, и разпространение - Пенчо го взима, дава го на Драганчо, той на Иванчо и така... т.е. една затворена група си го менкат, инсталират и предлагат услуги на база на този софтуер.

Значи имаме една затворена група, между членовете на която става разпространението. В този случай ако всеки член на групата получава изходния код с всичката информация за авторите няма нарушение. Нито един член на групата не е длъжен да разпространява софтуера, ако не желае да го прави.

Ползването е ползване, независимо дали става чрез копиране на изходния код на отдалечен сървър, където този код се изпълнява.
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Нарушаване на GPL
« Отговор #10 -: Aug 24, 2010, 21:16 »
@Mitaka: Ако искаш в бъдеще да имаш правна защита в такива казуси, ползвай GPL v3. Една от модификациите при него има за цел да задължи доставчик на услуги да публикува модификациите на кода. Във версия 2 няма такова задължение и както ти казаха и останалите, няма нарушение на лиценза.
Активен