Автор Тема: Shaping bg/international upload  (Прочетена 1686 пъти)

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Shaping bg/international upload
« -: Mar 09, 2009, 12:11 »
Здравейте,
Темата ми има два подвъпроса:
1) В момента разделянето на български и международен трафик става при доставчика ми. Те маркират българския с TOS 0x50 а международния с 0x30. Това е много удобно, защото не се налага да ъпдейтвам километрични списъци с мрежи и да вкарвам по хиляда src/dst matching правила в iptables или tc. Същевременно не става за ограничаване на ъплоуд. Клиентските машини които са зад рутера ми отговарят със стандартна стойнст в TOS полето.
2) Кой е най-лесния начин за разделяне на изходящ трафик?
Пробвах да комбинирам MARK от iptables с u32 класификатор, но не става.
Код:
tc filter add dev $ext_if protocol ip parent 1: u32
match ip src $host \
handle 1 fw \
classid 1:4$i1
Струва ми се че филтъра, закачен на външния интерфейс ($ext_if) "не вижда" адресите на клиентските машини, а за него съществува само изходящия адрес на рутера. Клиентските машини са зад NAT:
Код:
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.2.3 -j SNAT --to-source 192.168.1.2
...
Не ми се иска в iptables да маркирам пакети по dst и по src адрес едновременно - ще станат адски много правила. Ако имаме Х български мрежи и У клиента, броя на правилата в mangle ще бъде Х*У.
На прав път ли съм с комбинирането на маркиране в mangle по dst българска мрежа и по src host на клиентските машини във филтъра на TC?
Активен

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Shaping bg/international upload
« Отговор #1 -: Mar 09, 2009, 16:55 »
Не ми се иска в iptables да маркирам пакети по dst и по src адрес едновременно - ще станат адски много правила. Ако имаме Х български мрежи и У клиента, броя на правилата в mangle ще бъде Х*У.
На прав път ли съм с комбинирането на маркиране в mangle по dst българска мрежа и по src host на клиентските машини във филтъра на TC?

http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=article&id=advices&key=380752598
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Shaping bg/international upload
« Отговор #2 -: Mar 09, 2009, 20:08 »
Цитат
(tc-то действа след POSTROUTING)
Значи такава била работата ;)
А този хак само за HTB планировчика ли се отнася? Мога ли да го ползвам със HFSC или CBQ примерно?
Цитат
htb can use mark without the need for lots of filters ... arrange for your classes to be the same minor numbers as the marks it will behave like using classify
Активен