Автор Тема: Samba PDC + Windows 2003  (Прочетена 4989 пъти)

Twizal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Samba PDC + Windows 2003
« -: Oct 31, 2009, 18:34 »
Здравейте на всички !
Имам следния проблем с който се занимавам сигурно вече 1 седмица.
Та ще напиша набързо какъв ми е проблема, ако имате желание да помогнете ще дам още инфо.

Samba PDC + LDAP на Gentoo
Всичко си работи нормално, обаче не бях обръщал внимание на следното.
Windows 2003 R2 SP2 достъпва .dbf файлове на складова програма които стоят на Samba share. Когато user-a който работи с файловете е owner на файла всичко върви нормално, обаче когато друг user който не е owner, но има права RWX прави достъп до базата, ВСИЧКО СЕ СЛУЧВА С 10-ки пъти по-бавно.......
( всички файлове са 777 )
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #1 -: Nov 01, 2009, 00:30 »
А можеш ли да ми дадеш разумно обяснение за чий х.й при условие че имаш Windows сървър ти трябва на баир лозе? Не е ло по-лесно на сървъра да спретнеш един шеринг и базата да е там?
Активен

0x2B|~0x2B

Twizal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #2 -: Nov 01, 2009, 01:28 »
Windows-ите са няколко и са Guest-ове в няколко Xen сървъра с общ pool ........ ползват се само за RDP........ както казах, Samba-та е PDC, профилите на клиентите са Roaming, прецака ли се някои Windows, клиента просто се пренасочва към работещ такъв.....
Проблема за който писах се решава с fake oplocks = yes в Samba-ta, просто не мога да разбера каква е причината, кое взема под внимание дали си owner на файла или не.... при положение, че имаш пълни права върху файла ( дори ако си член на групата пак не оправя нещата.... или си owner или си никой..... )
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #3 -: Nov 01, 2009, 09:50 »
Добре де, защо трябва да се задоволяваш с копие, когато можеш да ползваш оригинала? Нали все пак сме професионалисти и ползваме най-доброто.
ПОлзвай всяка операционна система за това, за което е най-добра
Активен

0x2B|~0x2B

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #4 -: Nov 01, 2009, 10:38 »
 Защо не преместиш файловете си на някой файлов сървър,
например  Openfiler . Работи достатъчно стабилно, и с
Linux ,и с  Windows , поддържа много протоколи,вкл. nfs и iSCSI .
Активен

Twizal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #5 -: Nov 01, 2009, 12:25 »
romeo_ninov ........... не мога да те разбера какво искаш да кажеш.

spec1 - Openfiler-а ми се чупи няколко пъти след ъпдейт, а и в случая не е подходящ ( само заради samba share ) защотото това значи още машини да се слагат........ и .... имам файлов сървър, с него ми е свързан проблема :)
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #6 -: Nov 01, 2009, 12:37 »
romeo_ninov ........... не мога да те разбера какво искаш да кажеш.

Това, което искам да кажа е че по мое мнение няма смисъл да ползваш самба при условие че имаш Windows Server. Нали една от неговите цели е именно Active Directory?
Пускаш ги на две реални машини (или три) и си изграждаш PDC/BDC. А линукса можеш да го ползваш там, където е силен: web, поща, защитни стени, бази данни
Активен

0x2B|~0x2B

Twizal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #7 -: Nov 01, 2009, 14:17 »
Благодаря Ви за съветите. Аз съм решил, че това е най-удачния вариант за изпълнение. Имам нужда от съвет как да разреша текущия проблем, а не как да се преправи всичко само заради някаква дреболия.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #8 -: Nov 02, 2009, 10:35 »
Страхувам се, че моят съвет ще прозвучи като съветите на г-н Нинов. А съветът ми е - направете складовата програма да работи със SQL сървър. Даже и да постигнете някакво подобрение със сегашната конфигурация, при нарастването на базата и клиентите проблемът ще се задълбочава.
Инъче, да, проблемът е коментиран Opportunistic Locking (oplocks) (към края на страницата), но истинското решение, според мен, е SQL.
PS За да решат подобен проблем, едни юнаци направиха програмата си да работи така: отваря файл, чете/записва и веднага го затваря.
« Последна редакция: Nov 02, 2009, 10:45 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Twizal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #9 -: Nov 02, 2009, 15:05 »
Този сайт съм го чел...... обаче нещата не са за конкретния случай.......... всичко си работи ако си owner, дори и от 10 различни места да се достъпва базата, ако идват от owner-a работи. А дори и само 1 потребител да работи с базата, но да не е owner не върви ( в единия случай дадена справка излиза за 5сек ( ако си owner ), а в другия случай същата справка за 2мин..... )
И проблема го има само при security = user ........
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #10 -: Nov 02, 2009, 15:26 »
Предполагам, че е безмислено да питам, но: нали собственика и другия потребител са членове на една и съща група и въпросния ресурс е шернат за групата? Предполагам, че не разчиташ само и единствено на правата 777 и групите са направени по този начин ?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Twizal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #11 -: Nov 02, 2009, 15:46 »
Да разбира се, направени са правилно :)
А за потребителите, няма значение дали са в една и съща група, няма значение дали си админ или спадаш към everyone, просто не си ли owner-a гориш. Дори в момента на един тестов share съм махнал всички ACL-и от файловете ( security permissions от Windows-a inherit-i и т.н. ) и съм оставил само 777, и резлика няма. влизам с 2 различни потребителя през едина и съща машина ( единият е owner другият не е , и двата са членове на една и съща група. Влизам през различни машини с различни потребители, влизам през различни машини с един и същ потребител ( owner-a  примерно ) пускам едновременно справки и записи и всичко работи) Пускам програмата и пускам от 2те места една и съща справка, с единия потребител ( owner-a. )
работи нормално , с другия 100 пъти по-бавно. След това както са отворени справките, сменям owner-a да е другия потребител и зареждам справката на ново ...... на 2рия потребител тръгва веднага, но на 1вия потребител ( предния owner ) почва да се влачи. Пробвал съм и същата база да е под Windows share ( направих Windows PDC със същите потребители и пароли и т.н. ) тогава работи нормално..... Също така пусках различни програми от сорта на wireshark i perfmon и не ги помня вече, разликата в двата случая е, 4е според мен когато не си owner клиента тегли всички файлове при себе си..... така мисля защото се генерира огромен трафик от едни и същи таблици от базите.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #12 -: Nov 02, 2009, 16:04 »
"sticky bit" - може ли да има отношение към проблема?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Twizal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #13 -: Nov 03, 2009, 00:24 »
Провал съм и SetUID i SetGID................ Почвам да се ядосвам защото сигурно е някой голяма простотия, и ми губи времето..........
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Samba PDC + Windows 2003
« Отговор #14 -: Nov 03, 2009, 04:57 »
имам грозните подозрения, че дори да решиш този проблем, ще срешнеш следващия по-гадничък: заключването на записите в .дбф-ите.
без заключване ще стане голямо мазало в базите респ. индексите (преполагам че е мулти юзер система)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.