Автор Тема: DEBIAN и ext4  (Прочетена 7290 пъти)

viv1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 250
  • Distribution: Slackware, Ubuntu, Knoppix
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
DEBIAN и ext4
« -: Dec 06, 2009, 16:12 »
Има ли версия на DEBIAN, която да разпознава и работи с ext4 и ntfs? Напоследък прочетох много хвалебствия за Дебиан и реших да го изпробвам. Свалих си на dvd Debian 5.03 и започнах инсталацията. Странно, но дистрибуцията ми показа среден пръст и отказа да разпознае и работи с файловите системи ext4 и ntfs, които използвам за инсталираните преди това Ubuntu и Winбозата. Отказа да инсталира apt, за което ме информира прилично. Отказа да създаде GRUB и най-накрая ми каза де си гледам работата. Дори не можах нормално да излеза от инсталационния режим. Сега ще пробвам с Debian-testing. Поже пък някой от разработчиците да се е сетил поне за това, че ntfs съществува много отдавна. Ами това е! Ако някой ме посъветва коя дистрибуция на Debian би била полезна за мен да каже. И какво да правя с тези файлови системи, с които работя отдавна, ако желая да ползвам Debian?
« Последна редакция: Dec 06, 2009, 16:19 от viv1111 »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #1 -: Dec 06, 2009, 16:47 »
Инсталирай ntfs-3g. И те съветвам направо да минеш на Sidux. Той е много по- безпроблемен от стабилната и от тестинг версията на Debian.
« Последна редакция: Dec 06, 2009, 16:54 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #2 -: Dec 06, 2009, 18:07 »
Здравей.
Относно проблема ти с ext4 стейбъл версията не я поддържа и не знам дали има шанс да я монтираш или да инсталираш под нея тъй като в стейбъла както знаем се използват предимно по стари и тествани версии на програмите което е неудобство до някаде и естествно по стара версия на ядрото.
За файловта система ext4 трябва да си kernel 2.6.28 и на горе което ще рече  че трябва да си ги компилираш

а относно NTFS дяловтв по горе колегата ти е казал че трябва да си инсталираш ntfs-3g което става с командата:

#Kод
apt-get install ntfs-3g

след това трябва да създадеш директория кадето да монтираш дяловете

#Код
mkdir /media/име на дял
за удобство създаваш токова колкото са ти NTFS дяловете

след което трябва да редактираш fstab

nano /etc/fstab

и добавяш NTFS дяловете
като fstab трябва да изглежда долу горе така

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
/dev/hda3       /               ext3    errors=remount-ro 0       1
/dev/hda2       none            swap    sw              0       0
/dev/hdb        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto  0       0
/dev/hda1 /media/C: ntfs-3g defaults 0 0
/dev/hda5 /media/D: ntfs-3g defaults 0 0
/dev/hda6 /media/E: ntfs-3g defaults 0 0

това са моите NTFS дялове при твб след hda може да е друг номер.

рестартираш и дяловете ти трябва да са монтирани автоматично
Активен

Учим се докато сме живи....

vyrgozunqk

  • Гост
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #3 -: Dec 06, 2009, 18:40 »
Днеска си инсталирах Дебиан Squeeze ( Testing ) и съм много доволен, няма никакви проблеми с ext4 ( home и root ) са ми екст4...
За успокоение на всички по подразбиране не инсталира и PulseAudio, а алса-та работи идеално...  [_]3
Активен

viv1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 250
  • Distribution: Slackware, Ubuntu, Knoppix
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
DEBIAN и ext4
« Отговор #4 -: Dec 06, 2009, 19:59 »
Благодаря за съветите. Но, ясно с Debian има проблеми. Пробвах в момента нестабилната версия тази, която излезе тази година. С нея още по-големи проблеми. Ползвам ЛапТоп с NVIDIA графична карта. След инсталацията стана ясно, че не пали Х-са. Обичайно в тези случаи търси грешката в /var/log/Xorg.0.log. Освен това призна само своето и в GRUB включи само себе си, независимо, че ме попита дали да включи другите OS инсталирани на ЛапТопа ми. Не призна нито Ubuntu-то, нито Winбозата. Дори и в дистрибуция от 2009 год. разработчиците пак не са включили ntfs. Разбира се, че може да се инсталира предложеното от вас приложение. Благодаря за това. Но тия разработчици защо са застинали в 2000-ната година? Ако не знаят какво да правят да попитат колегите си от Ubuntu! Ако в една дистрибуция на OS се получава така, че дори не работи графичната среда, това що за дистрибуция е! Загубих си времето, повярвайки на толкова хвалби в интернет за DEBIAN!
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #5 -: Dec 06, 2009, 20:23 »
дебиан не е най-подходящата дистрибуция за навлизащите тепърва в света на линукс, така че ако не знаеш какво правиш по-добре се придържай към *бунту
Апетита ти към дебиан евентуално ще дойде на по късен етап.
ПС. виж ми подписа
« Последна редакция: Dec 06, 2009, 20:25 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

vyrgozunqk

  • Гост
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #6 -: Dec 06, 2009, 20:38 »
дебиан не е най-подходящата дистрибуция за навлизащите тепърва в света на линукс, така че ако не знаеш какво правиш по-добре се придържай към *бунту
Апетита ти към дебиан евентуално ще дойде на по късен етап.
ПС. виж ми подписа

Много правилно... недай си боже същия да случи на Slack или на Gentoo тип... :>
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #7 -: Dec 06, 2009, 21:49 »
Благодаря за съветите. Но, ясно с Debian има проблеми. Пробвах в момента нестабилната версия тази, която излезе тази година. С нея още по-големи проблеми. Ползвам ЛапТоп с NVIDIA графична карта. След инсталацията стана ясно, че не пали Х-са. Обичайно в тези случаи търси грешката в /var/log/Xorg.0.log. Освен това призна само своето и в GRUB включи само себе си, независимо, че ме попита дали да включи другите OS инсталирани на ЛапТопа ми. Не призна нито Ubuntu-то, нито Winбозата. Дори и в дистрибуция от 2009 год. разработчиците пак не са включили ntfs. Разбира се, че може да се инсталира предложеното от вас приложение. Благодаря за това. Но тия разработчици защо са застинали в 2000-ната година? Ако не знаят какво да правят да попитат колегите си от Ubuntu! Ако в една дистрибуция на OS се получава така, че дори не работи графичната среда, това що за дистрибуция е! Загубих си времето, повярвайки на толкова хвалби в интернет за DEBIAN!
Дебиан не е дистрибуция за леваци. В смисъл за хора, очакващи нещо подобно на Убунту, мандрива, сусе, федора, че дори и слакуер. Дебиан е за хора, които искат сами да су зглобят операционната система от възможно най-голямата база от компилирани пакети. Дебиан е нещо като конструктор ЛЕГО.
В тоя ред на мисли, явно не си чел достатъчно за дебиан, преди да се захванеш с него. Всичко в него става много лесно и приятно, но трябва да знаеш какво да правиш и защо го правиш. И драйверите за Нвидиа се инсталират елементарно, и достъп до ntfs също е елементарен. Но трябва да знаеш. А тези, дето ползват Убунту, еми няма как да знаят. Скапаното бунту на нищо не ги научава.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #8 -: Dec 06, 2009, 22:01 »
...Но, ясно с Debian има проблеми. ... Но тия разработчици защо са застинали в 2000-ната година? Ако не знаят какво да правят да попитат колегите си от Ubuntu! Ако в една дистрибуция на OS се получава така, че дори не работи графичната среда, това що за дистрибуция е! Загубих си времето, повярвайки на толкова хвалби в интернет за DEBIAN!
Глупости на търкалета! От 10 години никога не съм срещал описаните измишльотини при инсталирането. Лисицата, като не могла да достигне гроздето, казала: "Кисело е", a "колегите от Ubuntu" ползват именно Debian/sid, за следващите версии Debian/testing.
/dev/hdc1       /mnt/ntfs       ntfs    ro,user,noauto,umask=000  0      0
rw - за четене и запис.
Активен

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #9 -: Dec 06, 2009, 22:16 »
Благодаря за съветите. Но, ясно с Debian има проблеми. Пробвах в момента нестабилната версия тази, която излезе тази година. С нея още по-големи проблеми. Ползвам ЛапТоп с NVIDIA графична карта. След инсталацията стана ясно, че не пали Х-са. Обичайно в тези случаи търси грешката в /var/log/Xorg.0.log. Освен това призна само своето и в GRUB включи само себе си, независимо, че ме попита дали да включи другите OS инсталирани на ЛапТопа ми. Не призна нито Ubuntu-то, нито Winбозата. Дори и в дистрибуция от 2009 год. разработчиците пак не са включили ntfs. Разбира се, че може да се инсталира предложеното от вас приложение. Благодаря за това. Но тия разработчици защо са застинали в 2000-ната година? Ако не знаят какво да правят да попитат колегите си от Ubuntu! Ако в една дистрибуция на OS се получава така, че дори не работи графичната среда, това що за дистрибуция е! Загубих си времето, повярвайки на толкова хвалби в интернет за DEBIAN!

Нестабилната  версия на дебиан и начинаещ потребител ? това не е никак добра комбинация.За NTFS  дяловете ти казах как се прави.Ако си мислиш че убунту ги разпознава просто еи така лъжеш се напротив  убунту използва също ntfs-3g но с малката ралика че в него се инсталира при самата инсталация на Убунту-то :)
Препоръчвам ти все пак ако държиш да останеш на дебиан или стейбъл версията или в краен случай тестинг версията в която ще можеш да си използваш Ext4 
Но ако искаш пробвай и с Kubuntu 9.10
И да те питам още нещо сигурен ли си че инсталираш правилно би ли ни казал как точно инсталираш и наи вече какви дялове подготвяш
Съветвам те да прочетеш как точно се инсталира Debian защото си мисля че пропускаш нещо и по точно swap дяла където се инсталира GRUB
« Последна редакция: Dec 06, 2009, 22:18 от SATANIC_SOUL »
Активен

Учим се докато сме живи....

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #10 -: Dec 06, 2009, 22:55 »
Пусни едно Live CD на Mepis 8.0 и провери дали монтира дисковете автоматично. Нямам NTFS дял на никой от компютрите и за съжаление не мога да ти кажа това.Ако ги монтира инсталирай системата, отвори Synaptic и активирай всички хранилища на Debian, които са включени в него. След това пишеш в конзолата apt-get install gnome. След като графичната среда се инсталира, рестартираш и сменяваш сесията при влизане. Имаш стабилна Debian без никакви допълнителни настройки. Правил съм го няколко пъти, но старият ми лаптоп понася по- добре КДЕ 3.5 и затова я ползвам по подразбиране.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

viv1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 250
  • Distribution: Slackware, Ubuntu, Knoppix
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
DEBIAN и ext4
« Отговор #11 -: Dec 06, 2009, 23:32 »
Jet, това което съм написал е точно така. Наистина не съм срещал до сега линукс дистрибуция, която да не може да ми „запали“ екрана. С линукс съм от 2000 година. Изпробвал съм почти всички дистрибуции до сега. Нямал съм проблеми и много лесно става инсталацията и конфигурирането дори на Slackware. С него съм от 2004 година. С Gentoo също съм запознат. Ако се разровиш из форума ще видиш мои въпроси заGentoo. Просто го нямам инсталирано на ЛапТопа си. Инсталирах Ubuntu защото и други ползват този ЛапТоп. Във фирмата ми всички компютри са на Ubuntu поради това, че служителите нямат голямо понятие от Линук и с Ubuntu им е по лесно. Ползвам Winбозата само заради електронния подпис.
Tonitochev, до колкото си спомням преди две години ти много защитаваше Ubuntu. Какво ти става сега? Само споменах, че имам инсталирано Ubuntu. Не съм казал, че това е любимата ми дистрибуция. Хайде дръж се малко!
Dojnow, като си толкова наясно кажи ми защо при инсталацията не се стартира Х-са? Защо ако започна инсталация от графична среда екрана си премигва и премигва и толкова? Остави ntfs. Все пак тя съществува от много години.
Вие вместо дасе замислите и да помогнете ако можете, май решихте да покажете знания за Линукс. Ама, че умници! Ами благодаря за помоща. Когато разбера защо се получава така, ще ви се обадя, за да знаете и вие. Ама да говорите в стил Бла-Бла без да познаватечовека насреща е тъпо и глупаво.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #12 -: Dec 07, 2009, 00:11 »
то добре да помогнем, ама нямаме информация:
"дистрибуцията ми показа среден пръст"
"файловите системи ext4 и ntfs, които използвам за инсталираните преди това Ubuntu и Winбозата"
"Отказа да инсталира apt, за което ме информира прилично. "
"Отказа да създаде GRUB и най-накрая ми каза де си гледам работата. "

какво по дяволите означават тези неща които си написал.
не става ясно изобщо инсталирал ли си нещо
проверил ли си си ДВДто дали е опечено без грешки.
без конкретна информация никой не може да ти помогне.
пиши какво си правил и какви грешки си получил
не става и ясно дебиана искаш да ти работи на ехт4 или да аксесваш някакви налични ехт4
с реване не се решават проблеми
« Последна редакция: Dec 07, 2009, 00:15 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #13 -: Dec 07, 2009, 00:59 »
Абе VIV1111 много ме сърби клавиатурата да ти пиша качи си fedora12 ама и за нея ще ревеш че нещо не ти е наред Ми ориентирай се в разликите между stable и testing в Debian пък после зареждай лайномета
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #14 -: Dec 07, 2009, 06:50 »
Viv1111, по нищо не личи, че имаш опит с Линукс. Както казва и jet, нищо конкретно не казваш и само "ревеш". Подразни ме пълното ти неразбиране на Дебиан. Еми щом 9 години се занимаваш с Линукс, значи трябва да си се научил първо да четеш внимателно (Gentoo без това не може). Ако беше посетил официалната страница на Дебиан (има я и на български език) там всичко е обяснено. Поне щеше да знаеш да не очакваш всичко да ти е нагласено, както в Убунту. Както казах, Дебиан е конструктор и сам си създаваш операционната система. В подписа ми има линк към място, където съм обяснил как става нетринстала на Дебиан стъпка по стъпка, инсталиране на нвидиа драйвера и други подобни нещица.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/