Автор Тема: Не ми поддържат дистрото. Има ли реален риск?  (Прочетена 2299 пъти)

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Здравейте!
Горе-долу, проблемът ми 1:1 като заглавието ;D
Разполагам с много стар, почти антикварен компютър, който, обаче се сработи прилично с Мандрейк 10. Тъй като дистрибуцията вече не се поддържа, а не мога без интернет, дали и какви неприятности мога да очаквам и евентуално, как да ги предотвратя? За Уиндоус 9х не ми се и помисля.

Мерси предварително.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Споко', нито реален, нито нереален. Ама тока хич не си струва. Виж обаче ей с'а ще дойде монтанчанина и ще ме гърби, че говоря за ток ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Здравейте!
Горе-долу, проблемът ми 1:1 като заглавието ;D
Разполагам с много стар, почти антикварен компютър, който, обаче се сработи прилично с Мандрейк 10. Тъй като дистрибуцията вече не се поддържа, а не мога без интернет, дали и какви неприятности мога да очаквам и евентуално, как да ги предотвратя? За Уиндоус 9х не ми се и помисля.

Мерси предварително.
Има. Стари браузъри, некърпени ядра, стари версии на Java, flashplayer и др. Със сигурност има уязвими места. Ползвай си го, но направи архив на данните и не дръж важна информация на този компютър. Предполагам, че имаш и друг, на който може да работи актуална версия на някоя линукс дистрибуция. При старите версии на Windows, нещата са в пъти по- зле. Там ще ти трябва антивирусна, а за windows 9X не съм сигурен дали някоя от компаниите за такъв софтуер издава актуализации.
« Последна редакция: Sep 12, 2013, 15:08 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
И какъв е този почти антикварен компютър?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Поне си обновявай браузъра, ако ползваш Хром, той ще се грижи и Флаш-а да ти е почти нов също (това са двата най-големи вектора на пробивите). Слагай и НоСкрипт добавка
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Поне си обновявай браузъра, ако ползваш Хром, той ще се грижи и Флаш-а да ти е почти нов също (това са двата най-големи вектора на пробивите). Слагай и НоСкрипт добавка
Ще ползва google-chrome на Мандрейк, но друг път. Мисля, че дори пакетите в CENT OS 6 вече са несъвместими с този браузър. А, още при появата си беше несъвместим с пакетите за Ubuntu 8.04/Debian 5 Lenny.
« Последна редакция: Sep 12, 2013, 18:39 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Аз май пропуснах най-важното. Праметрите са 400мгх, 128 рам, 32 рам видео geforce2. Компа ще се използва предимно за слушане на мрз и сваляне на торенти. По принцип не държа да е с Мандрейк, но за сега, само той се справя без да иска допълнителни настройки и ъпгреийди.
Даже и игричките вървят прилично.
Тъй че ако предложите дистрибуция която да се вписва в това, също ще ми полезно. Само че да не изисква някакви сериозни познания по Линукс, когато я настройвам, защото хем ги нямам, хем времето ме притиска
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Аз май пропуснах най-важното. Праметрите са 400мгх, 128 рам, 32 рам видео geforce2. Компа ще се използва предимно за слушане на мрз и сваляне на торенти. По принцип не държа да е с Мандрейк, но за сега, само той се справя без да иска допълнителни настройки и ъпгреийди.
Даже и игричките вървят прилично.
Тъй че ако предложите дистрибуция която да се вписва в това, също ще ми полезно. Само че да не изисква някакви сериозни познания по Линукс, когато я настройвам, защото хем ги нямам, хем времето ме притиска
Подобна машина, подарих преди около 3г.
За сума до 50лв. можеш да намериш машина с прилични параметри, на които да върви всяка линукс дистрибуция.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
подкарах sidux с xfce4 на машина с подобни параметри ,вървеше скайпа ,clementine за музика и една лисица за сърфиране всичко, за около 110 RAM
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Ще пробвам
Благодаря на всички.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Не възлагай големи надежди. Sidux вече не съществува. Aptosid си е чист Debian Sid. Дори и в момента ползвам тестов Дебиан с Xfce и имам представа, каква е консумацията.
32 битов Debain Sid с Xfce, консумира около 80-90 MB RAM без натоварване. Skype 4.0 консумира около 50 МБ, 2.1  - около 25. По стари не работят в Дебиан 6 +. Лисицата консумира в зависимост от разглежданото съдържание. Приеми, че ще заеме 50МБ, без да гледаш клипове с флаш-плеър. Clementine е най- скромна. При изпълнение на MP3 заема около 20 МБ.
Сметни си сам, дали се вместваш в изчисленията.
Друг е въпросът, че новото ядро може вече да не поддържа част от хардуера.
« Последна редакция: Sep 12, 2013, 19:54 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Наистина е антика. обаче проблема ти е само в паметта. Ако например имаше поне 512Mб можеше да подкараш почти всяка съвременна дистрибуция - Например Centos 6.


За флаш забрави. Проблема с флаша е че изисква съвременен  glibc >= 2.4 - А това е най-основната библиотека. По основно дори и от кърнела. И то това е изискване от преди 5 години. Общо взето нищо няма да можеш да ъпгрейтваш нито да сложиш на този мандрейк.
« Последна редакция: Sep 12, 2013, 20:51 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.