Анкета

Въпрос: С какво сте допринесли и/или допринасяте за Linux и общността на отворения код (OSS)?

  • Учавствам в разработката на дистрибуция (коя)
    - 0 (0%)
    Учавствам в проект свързан с дадена дистрибуция (какъв)
    - 3 (4.5%)
    Превеждам (какво)
    - 5 (7.5%)
    Правя дарения за даден проект (кой)
    - 2 (3%)
    Поддържам страница свързана с OSS (коя)
    - 4 (6%)
    Имам блог свързан с OSS (кой)
    - 3 (4.5%)
    Пиша ръководства (къде)
    - 4 (6%)
    Помагам във форуми (къде)
    - 13 (19.4%)
    Тествам и изпращам bug-reports (какво)
    - 4 (6%)
    Създавам Artwork (какво)
    - 2 (3%)
    Не помагам с нищо, просто ползвам
    - 6 (9%)
    Друго
    - 5 (7.5%)

Общ брой гласове: 21

Автор Тема: С какво допринасяте за Linux и общността на отворения код?  (Прочетена 7299 пъти)

lunarvalley

  • Гост
Тъй като има ентусиасти в линукс-бг, интересно ми е с какво допринасяте или сте допринесли за Линукс общността или въобще за обществото на отворения код (OSS). Ако ви се занимава, може да напишете и по-конкретно по въпроса в скобите.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Дори самото ползване на Линукс дистрибуция помага за развитието на отвореният код. Най- малкото, разработчиците се ориентират за предпочитанията на потребителите по инсталираните приложения. Да не говорим за докладите за грешки, без които никоя дистрибуция не би била стабилна, каквито и да са претенциите на нейните разработчици. Колкото е по голяма масата на потребителите, толкова е по- голяма и вероятността да се проявят определени грешки и съответно - да бъдат отстранени.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Да се отчета и аз
 * Инцидентни преводи (и малко по сериозно за fiduswriter)
 * Бъг репорти за дивотиите дето ми се чупят
 * От време на време пачове за работи които ползвам, gmplayer, netflows и др.
 * този сайт
 * списвам простотии като ми дойде настроението и не съм изнервен
 * агитация тук таме (майка вече става над година си търкаля на дебиан)
 * от време на време организирам keysigning партита (парти е условно казано де)

Но като цяло трябва да се помага. Боло то с малко или повече.
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Подкрепям на 100% полицайчето, но аз освен да ползвам и на всякъде където видя въпрос: желаете ли да изпращате анонимно дъръ-бъра, че това ще помогне на разработчиците....... го слагам на "да".
Опитвам се и къде успешно, къде безуспешно да убеждавам за неща които може да се ползва Линукс.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
На миналата работа по едно време ме караха да правя сравнителен анализ между две библиотеки, една отворена и една комерсиална. Изписах сума ти глупости, таблички. Нямам идея някой дали въобще го прочете (освен потупването по рамото от менажерията, което не е показателно за нищо), но е факт че малко след това отебахме комерсиалната библиотека, която дотогава ползвахме. Ако се окаже че имам все пак пръст в цялата работа, значи май това е най-големият ми принос към опънсорс софтуера (все пак това е fortune500 компания с над 100 хиляди служители по света, макар че нашият отдел беше само капка в морето). Въпреки това въобще не съм го правил от любов към отворения софтуер, просто отворената библиотека беше по-удобна и по-функционална.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Ще си копирам от поста на zeridon, че да не си играя и аз да пиша същите неща :)
 * инцидентни преводи (и малко по-сериозно за VirtualBox)
 * бъг репорти за дивотиите, дето ми се чупят (някой път и аз пиша малки фиксове, но винаги стават или много грозни, или твърде частни, та не стигам да ги пращам като пачове, най-много да ги дам и на някой познат)
 * нещата, които правя в този сайт (чат-пат писане и в други из Мрежата)
 * агитация навсякъде (на не малко роднини, приятели и познати им хареса, някои вече от години са в тези води, най-горд съм с майка ми и сестра ми, но баща ми е непревземаема кула засега)
 * имаме (семейна дейност) младежки център (нещо като по-модерна занималня) в Перник, в който компютрите са с Linux и предаваме идеята за него на новото поколение, и макар че временно е затворен, надявам се скоро да продължим с нови сили
« Последна редакция: Sep 16, 2013, 01:36 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Помагам във форуми, агитирам познати за ползата от FOSS, инсталирал съм няколко корпоративни Wiki-та и сега се ползват яко (никой не пипа SharePoint-a от месеци), заменил съм няколко Ундовс сървъра със Самба
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Общо взето и аз правя същото като това, което се изброява по-горе.
Но единственото нещо с което се гордея за сега, е че научих сестра ми да работи на linux.
A най-якото е че тя прие да работи на него и все още си работи, но не защото аз съм я накарал, а защото просто linux ѝ върши работа и тя е доволна :)

За в бъдеще мисля да направя безплатна програма за личните лекари и по-този начин да помогна на майка ми и останалите лични лекари, които са принудени да ползват продукти, за които по-добре да не говоря, че ще стане грозно и няма да е по-темата.
В никакъв случай не мисля, че правя нещо значимо за останалите, но поне аз ще съм доволен за себе си (все пак човек няма как да не е егоист поне малко  :P).
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Тък като не смятам линукс обществото като някаква секта, та като нейн член да разпространявам принципите и (както правят едни момчета с бели ризки и тетрадки подмишница, които виждам из улиците на Варна), то не агитирам никой за приобщаване.
Обаче, като се замисля все пак съм помагал със поискани(!) съвети.

А, и препоръчах на/убедих шефа да сложим Арч за интранет сервър на една нова машина.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Сетих се че още нещо - купих си една чаша с логото на Арч за $30. :)
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

lunarvalley

  • Гост
е аз имам фланелки и кючодържател от store.slackware.com  ;)
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Едно време се занимавах с http://netacct-mysql.gabrovo.com/ (поради факта, че нямаше свестен софтуер за отчитане на трафик), но откакто интернета в България се продава на скорост, съм го отсвирил. Все още се ползва из Русия главно.  :)
Имам и разни преводи по GNOME .po файловете останали от едно време. Бъг репорти от време на време. Тук там някой пач...
Напоследък пиша чат-пат статии, но не съм от най-активните.

Туйто.
Активен

edmon

  • Гост
Едно време се занимавах с http://netacct-mysql.gabrovo.com/ (поради факта, че нямаше свестен софтуер за отчитане на трафик), но откакто интернета в България се продава на скорост, съм го отсвирил. Все още се ползва из Русия главно.  :)
Имам и разни преводи по GNOME .po файловете останали от едно време. Бъг репорти от време на време. Тук там някой пач...
Напоследък пиша чат-пат статии, но не съм от най-активните.

Туйто.

Нетакт ни вършеше известно време чудна  работа. Браво и благодаря!
Активен

edmon

  • Гост

Ами както разказах вече веднъж, бях докарал процента на превод на Мандраке на 80% почти.
После превеждах усилено Мозила, бе оценено и името ми се мъдри в about:credits! :)
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
ми, аз просто отговарям на въпроси. когато срещна проблем, чието решение знам и го казвам, това е. целото семейство цъкаме на Linux, на сичките пецета :) добре де, само две са, но пак са сичките :) отделно популяризирам отворения код, без да се натрапвам, но винаги когато има случай напомням за него. страно е, колко много хора не знаят, че има Linux, и че той не е некаква химера недостижима... отделно правя LiveCD-та и ги давам на познати и приятели проявили интерес. но основно отговарям на въпроси. считам това за много важно, защото ако някой, който сега се докосва до Linux, преди да се е разочаровал и отказал, е добре да разбере, че "най-важното е да се не уплашиш", както казваше един мой приятел, и тетека...
п.с. само като си спомня безумните ми първи постове тук и малко се засрамвам, ама много малко... :D
Активен