Автор Тема: Въпрос отностно кернел на линукс  (Прочетена 838 пъти)

xkpx

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравейте съфорумци, нека ви запозная с действията ми до тук 
Инсталирал съм дебиан-7ца на част от харда, по-дефаулт кернела беше 3.2.0-4-amd64.

• Заех се набързо да комплирам един кернел от (Kernel.org -- Vanilla) и стана успешно, ребуутнах и вече имах нов кернел.
• Набързо изтрих старият 3.2.x и започнах да използвам новия, но реших че има нужда от допълнително оптимизиране.
• Свалих (zen-kernel.org) 3.11.6 - заради zen & bfs оптимизацията - Добавих настройките за 1000FPS и го комплирах, ребуутнах и тръгна супер.

Днес отново се консултирах и ми казаха че трябва да използвам старият кернел 2.6.x - само че имам притеснея че няма да тръгне въобще? -- Идеята е че искам да ползвам линукса единственно за сървърна среда с максимална оптимизация за сървъри.

Ще бъда благодарен ако изкажете някакво мнение за кернелите,пачовете и оптимизацията за тях, защото темите са адски остарели, а нововъведенията са много.

Edit: забравих да попитам, защо на старият кернел ми изписваше че е amd64, а на новите не го изписва въпреки че е пусната опцията да поддържа x64
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Въпрос отностно кернел на линукс
« Отговор #1 -: Oct 26, 2013, 18:57 »
Днес отново се консултирах и ми казаха че трябва да използвам старият кернел 2.6.x - само че имам притеснея че няма да тръгне въобще? -- Идеята е че искам да ползвам линукса единственно за сървърна среда с максимална оптимизация за сървъри.

Ще бъда благодарен ако изкажете някакво мнение за кернелите,пачовете и оптимизацията за тях, защото темите са адски остарели, а нововъведенията са много.
Какъв сървър. Тия номера с 1000FPS за игрален сървър ли ти ги препоръчаха. Нещо имаш проблеми с щатното ядро ли ?
След като си махнал щатното и поддържано ядро 3.2.0.XX-amd, как мислиш да поддържаш ядрото си актуално. Да компилираш, докато мърда ли, както се шегуваха с Gentoo? Кой го тества това ядро и точно ти ли трябва да го правиш на сървъра си. Щатното ядро 3.11 ще стои поне 3 седмици в sid хранилищата, преди да влезе в testing.
За какво ти е старото 2.6.32 ядро, което също беше добро, но е за Squeeze?
Самият аз нямам почти никакъв опит със сървъри, но с ядра върху системи за десктоп машини съм си играл доста. И в следствие на тези експерименти си карам само с щатни ядра.  http://s19.postimg.org/yvrohstrl/debian_kernel.png
« Последна редакция: Oct 26, 2013, 18:59 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

xkpx

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Въпрос отностно кернел на линукс
« Отговор #2 -: Oct 26, 2013, 19:18 »
Да става въпрос за игрални сървъри. Исках да избутам възможно най-добрата оптимизация, за да си пусна 2-3 сървъра да работят докато мен ме няма.

Няма абсолютно никакви проблеми с оригиналното ядро, но то е на 250hz което не ме устройва ако ще пускам сървъри.

Честно казано не съм мислил много по-въпроса със актуалното ядрото, защото мислех, че то е `мозъка` между Hardware и Software, и не му трябва ъпдейт, а само за пакетите ще се нуждая от ъпдейт. Действително не е приятно да комплирам на всяка нова версия, но аз имам нужда от едно успешно за сега, пък във времето ще комплирам по-новите.

Препоръчаха ми да използвам 2.6.x заради опцията Tickless System (Dynamic Ticks) - Която в новите ядра нещо не я схващам.

Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Въпрос отностно кернел на линукс
« Отговор #3 -: Oct 26, 2013, 19:24 »
Ядрото не е мозъка. То е самата операционна система. Колкото до кадрите в секунда - по добре се допитай до колеги, поддържащи такива сървъри, дали не могат да се променят настройките на съществуващото щатно ядро. Отново ти казвам - по добро ядро от щатното за машина, на която се налага да разчиташ, няма. Ръчно компилираните ядра са без поддръжка от хранилищата, а най- новите не са достатъчно тествани. Не се знае и какво ще стане при компилирането на следващото ядро.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png