Автор Тема: Как да обединиа диал?  (Прочетена 1374 пъти)

kaling

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Как да обединиа диал?
« -: Oct 20, 2005, 23:18 »
Здравейте.Имам инсталирана Mandriva 2006 на койато сам отделил 4,5gb.При инсталациата от отцепениа диск оставих 2Gb които Win.XP да разпознава(голиама глупост),но това ми беше парвата инсталациа на Linux и не знаех 4е не ми е нужно.Сега искам този диал hda5 да го присаединиа кам Linux-Mandriva и да стане Ext3 естественно.Проблема  е 4е не знам то4но как става.Знам 4е триабжа да ползвам Fdisk или Cfdisk ,но не ми е иасно то4но как става номера и дали е вазможно ваоб6те такава интервенциа.Диалат hda5 e NTFS ,и искам да го присаединиа кам hda8 койъо е ext3.Ако ниакои има вазможност и тарпение да обиасни стапка по стапка ще сам адски благодарен.Имам и един инструмент за подобни работи в Mandriva ,DiskDrake но незнам дали ще сварши работа?!10x
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Как да обединиа диал?
« Отговор #1 -: Oct 20, 2005, 23:43 »
//offtopic
Търпение за помощ може и да има, но да ти кажа право с много мъка прочетох това, дето си написал. Що не вземеш да прочетеш нещо за правописа първо?
//offtopic

Не ползвам мандрива, но ето как може да стане номера:
1. В конзола с root права пишеш
Примерен код
mkfs.ext3 /dev/hda5
това ще форматира дяла с ext3 файлова система
2. Правиш директория където поискаш
Примерен код
mkdir /mnt/hda5
това е само пример.
3. Монтираш новия дял в тази директория
Примерен код
mount /dev/hda5 /mnt/hda5

4. Ако искаш да се монтира при всяко стартиране на системата погледни как са описани другите дялове в /etc/fstab и опиши там новия дял.
Активен

kaling

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Как да обединиа диал?
« Отговор #2 -: Oct 21, 2005, 00:13 »
Благодариа на BRADATA за 2 -та съвета.Относно първиа сигурно си прав,но като пиша на BG ми е малко трудно понеже не сам свикнал с клавиатурната подредба.По често пиша с латински букви и сега доста бъркам.Sorry за това.Относно монтирането не ми стана иасно дали мога направо диалът  hda5-NTFS направо да го обединиа кам hda8-ext3 например?
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Как да обединиа диал?
« Отговор #3 -: Oct 21, 2005, 09:07 »
Има вариант да събереш два дяла в един само ако са един до друг (hda5 и hda6 или hda7 и hda8). А при теб нещата не стоят така. Така, че правиш mount точка някъде и си го монтираш. Или делкаш всички дялове и си разпределяш наново диска, но това означава и преинсталация.
Активен

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
Как да обединиа диал?
« Отговор #4 -: Oct 21, 2005, 10:04 »
Винаги съм се чудил за какво служи LVM (logical volume manager) или поне аз така си превеждам абревиатурата ..... някакси сякаш става въпрос да обединиш няколко физически дяла в един логически ..... нека някой който знае да каже нещо по въпроса, защото на мен не ми е стискало да си играя с него ......
Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

  • Гост
Как да обединиа диал?
« Отговор #5 -: Oct 21, 2005, 10:09 »
Цитат (kennedy @ Окт. 21 2005,11:04)
Винаги съм се чудил за какво служи LVM (logical volume manager) или поне аз така си превеждам абревиатурата ..... някакси сякаш става въпрос да обединиш няколко физически дяла в един логически ..... нека някой който знае да каже нещо по въпроса, защото на мен не ми е стискало да си играя с него ......

Изключително удобна технология, позволява (динамично) да променяш размерите на дялове без загуба на данни... Хич не е сложно, но за сметка на това е супер удобно. Ех, ако само брат alabal види тая тема...  'B)'  ':p'
Активен

alabal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2173
  • cat /earth/europe/bg/sofia | grep Nacamura
    • Профил
Как да обединиа диал?
« Отговор #6 -: Oct 21, 2005, 12:17 »
Има прекрасна статия на сайта, прекрасно преведена от Nick_Angelow: тук.
Трябва да се прочете, ако някой иска да знае повече относно структурата на lvm.
Лично аз използвам lvm от близо година и не съм имал никакви проблеми - напротив, реших един ужасен въпрос с твърдото планиране на дяловете. Lvm ми дава възможност без проблем да променям дялове, дори без да рестартирам. Единственият риск, после е свързан с успешния resize на файловата система, но и досега не съм имал проблем с това.
Огромния риск е друг - ако имаш уиндоус партиции и ги променяш с уиндовски инструменти вероятността да загубиш всички lvm дялове след това е огромна - случи ми се. Уиндовс също има някаква система за динамични дялове Start->Administrative Tools->Computer Management->Disk Management->десен цък в десния прозорец, долу->Dynamic Disk - и той досега работи на седем машини които съм конвертирал с динамични дискове, но не съм експериментирал сериозно с него, а и не го препоръчвам когато имаш Линукс дялове, защото уиндоуса разпознава lvm като Failed Windows Partitions и омазва ситуацията ако промениш нещо по другите дискове.

Практическото ръководство, което работи не само на Gentoo, а и на Debian, Ubuntu, Fedora - тези съм тествал аз - е това.
Lvm е удобно за работа и работи стабилно, поне според моите наблюдения и изисквания.
Това беше само инфо за моите впечатления от lvm иначе по темата - няма какво да добавя.
Активен

It makes you awful glad that you were born a man.