Автор Тема: възстановяване на изтрити файлове  (Прочетена 6415 пъти)

erest

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
възстановяване на изтрити файлове под pclinuxos
с Ext4 съм, пробвах с програмата testdisc - PhotoRec но не стана:/ исках да възстановя едни снимки изтрити от кошчето, но тях изобщо не ги видя, видя само две други снимки които изтрих от десктопа с shift + delete и друго нищо от тази дата :/  а тези от кошчето .. ;(
някои да е правил такива упражнения и как може да стане това :/
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #1 -: Sep 10, 2011, 23:01 »
Аз съм нов в Линукс, но някъде по сайтовете четох, че в линукса, при изтриване на файл, върху неговата информация се записвали нули само и било почти невъзможно възстановяването му, за разлика от уиндоуса, но не съм се интересувал повече по този въпрос, но и на мен ще ми е интересняа тази тема!
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #2 -: Sep 11, 2011, 11:20 »
Ами аз ползвам PhotoRec и ми върши чудесна работа ... има една опция за по-дълбоко сканиране в PhotoRec пробвай с нея.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #3 -: Sep 11, 2011, 13:19 »
Аз съм нов в Линукс, но някъде по сайтовете четох, че в линукса, при изтриване на файл, върху неговата информация се записвали нули само и било почти невъзможно възстановяването му
A, това ще е интересно да покажеш откъде си го прочел, понеже са пълни глупости. Никоя файлова система не може да си позволи такова поведение по подразбиране - това означава поне 2 пъти повече операции върху диска, което му съкращава живота, докато в същото време потребителят би чакал един файл от 20 ГБ да се изтрие за същото време, за което ще се копира или създаде.

Друг е въпросът, че за файловите системи ext* (а предполагам и за други) имаш опция secure delete, при която наистина да става зануляване на данните. Но тя се вдига за даден файл, не на ниво дял.
Активен

erest

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #4 -: Sep 11, 2011, 17:39 »
Ами аз ползвам PhotoRec и ми върши чудесна работа ... има една опция за по-дълбоко сканиране в PhotoRec пробвай с нея.
пробвах и с тази опция, но ми възстановя файловете които са изтрити с shift+delete а тази папка със снимки беше преместена в кошчето и от там изтрита, а и PhotoRec нали показва на дадена дата и час какво има изтрито, покава всичко друго но не и тези от кофата :/
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #5 -: Sep 12, 2011, 05:19 »
Аз съм нов в Линукс, но някъде по сайтовете четох, че в линукса, при изтриване на файл, върху неговата информация се записвали нули само и било почти невъзможно възстановяването му
A, това ще е интересно да покажеш откъде си го прочел, понеже са пълни глупости. Никоя файлова система не може да си позволи такова поведение по подразбиране - това означава поне 2 пъти повече операции върху диска, което му съкращава живота, докато в същото време потребителят би чакал един файл от 20 ГБ да се изтрие за същото време, за което ще се копира или създаде.



Друг е въпросът, че за файловите системи ext* (а предполагам и за други) имаш опция secure delete, при която наистина да става зануляване на данните. Но тя се вдига за даден файл, не на ниво дял.

Ами така де, ти в нормалната си юзерска практика на компютъра, фаилове ли триеш или цели дялове!?
Изказването което съм цитирал е на lokster от форума на УСУ, но не ми се търси сега точно коя тема във форума е, но ако държиш ще я намеря ;) :) ! Но пък си мисля, че ако тази функция е секюрити делиит, а не само делиит, то тя пък няма да е стандартна по подразбиране, а ще е нещо допълнително, специално за сигурно изтриване за без възможност за възстановяване, а от неговото изказване не съм останал с такова впечатление, но както по-горе казах, нещо друго от гугъл ме вкара в тази тема, но ми стана интересно, прочетох го, но защото не ме интересува в момента и не съм ровил по въпроса за други мнения.

.......И да, за ехт3 говореше.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #6 -: Sep 12, 2011, 05:36 »
...... В момента експериментирам във виртуалка с ровене в разединени дискове от райд1 и гледам, че не се отварят за разглеждане и вадене на инфото с лайв сд, та взех да се оглеждам и аз за нещо като R-Studio-то за Уиндоуса.
Някой има ли идея за заместител, но с гуи, че хич не ми се гледат терминали!?
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #7 -: Sep 12, 2011, 11:37 »
Ами така де, ти в нормалната си юзерска практика на компютъра, фаилове ли триеш или цели дялове!?
Трия файлове, спокойно. Идеята беше, че си избираш отделно файл по файл, за които да вдигнеш secure delete флага. А не го вдигаш, с някакви опции на mount да речем, за всички файлове на дадена файлова система.

Ето ти какво е казвал loskter по въпроса:

Цитат
Между другото, относно сигурното изтриване на файлове - изтриването на файлове под Линукс от ext3 файлова система (а мисля че и от ext4) си е доста сигурно - всъщност ги изтрива чрез записване на нули на блоковите указатели в съответния inode на файловата система, и няма как да възстановиш целия файл.
Могат да се възстановят само части от него, и то с много труд.

Никъде не споменава, че се зануляват самите блокове с данни, просто се изчиства inode-а на файла.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #8 -: Sep 12, 2011, 16:45 »
Да, точно това е неговия цитат от смисъла на цялата тема, без да задълбочавам разбрах, че с делиит се изтрива файла така, че да не може да бъде възстановен, а вече блок или нод, още не съм навлязал чак толкоз много в нещата!
Активен

kip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 162
  • Distribution: Debian, FreeBSD, Arch Linux
  • Window Manager: Gnome,LXDE,XFCE
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #9 -: Sep 12, 2011, 17:21 »
Рядко се включвам в подобни теми, но не се сдържах. Та кое не разбра от това, което ти каза bop_bop_mara тук:
Цитат
Никоя файлова система не може да си позволи такова поведение по подразбиране - това означава поне 2 пъти повече операции върху диска, което му съкращава живота, докато в същото време потребителят би чакал един файл от 20 ГБ да се изтрие за същото време, за което ще се копира или създаде.

Друг е въпросът, че за файловите системи ext* (а предполагам и за други) имаш опция secure delete, при която наистина да става зануляване на данните. Но тя се вдига за даден файл, не на ниво дял.
и тук
Цитат
Идеята беше, че си избираш отделно файл по файл, за които да вдигнеш secure delete флага. А не го вдигаш, с някакви опции на mount да речем, за всички файлове на дадена файлова система.
та да генерализираш така :
Цитат
Да, точно това е неговия цитат от смисъла на цялата тема, без да задълбочавам разбрах, че с делиит се изтрива файла така, че да не може да бъде възстановен, а вече блок или нод, още не съм навлязал чак толкоз много в нещата!
Значи като триеш файл, ако не е вдигнат нормално secure delete флага (а той по подразбиране не е) файла не се запълва с нули и ако имаш късмета на това място да не е записана нова информация с PhotoRec можеш да възстановиш файловете. Това е.
Активен

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #10 -: Nov 03, 2012, 23:54 »
Направих една глупост и си забърсах данните от единият дял на харда, като го форматирах по погрешка.
Имаше ги и не един преносим диск и оттам са изтрити, но на него не е записвано нищо след това. С коя програма мога да ги възстановя от преносимият хард?
С Линукс Минт 13 съм.
Активен

v13

  • Гост
Активен

dev_urandom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 114
  • Distribution: Slackware
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #12 -: Nov 04, 2012, 07:50 »
Рядко се включвам в подобни теми, но не се сдържах. Та кое не разбра от това, което ти каза bop_bop_mara тук:
Цитат
Никоя файлова система не може да си позволи такова поведение по подразбиране - това означава поне 2 пъти повече операции върху диска, което му съкращава живота, докато в същото време потребителят би чакал един файл от 20 ГБ да се изтрие за същото време, за което ще се копира или създаде.

Друг е въпросът, че за файловите системи ext* (а предполагам и за други) имаш опция secure delete, при която наистина да става зануляване на данните. Но тя се вдига за даден файл, не на ниво дял.
и тук
Цитат
Идеята беше, че си избираш отделно файл по файл, за които да вдигнеш secure delete флага. А не го вдигаш, с някакви опции на mount да речем, за всички файлове на дадена файлова система.
та да генерализираш така :
Цитат
Да, точно това е неговия цитат от смисъла на цялата тема, без да задълбочавам разбрах, че с делиит се изтрива файла така, че да не може да бъде възстановен, а вече блок или нод, още не съм навлязал чак толкоз много в нещата!
Значи като триеш файл, ако не е вдигнат нормално secure delete флага (а той по подразбиране не е) файла не се запълва с нули и ако имаш късмета на това място да не е записана нова информация с PhotoRec можеш да възстановиш файловете. Това е.

Само да допълня за secure delete
When a file with the `s' attribute set is deleted, its blocks are zeroed and written back to the disk.  Note: please make sure to  read
       the bugs and limitations section at the end of this document.

BUGS AND LIMITATIONS
       The `c', 's',  and `u' attributes are not honored by the ext2 and ext3 filesystems as implemented in the current  mainline  Linux  ker-
       nels.    These attributes may be implemented in future versions of the ext2 and ext3 filesystems.
Активен

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #13 -: Nov 04, 2012, 16:43 »
https://help.ubuntu.com/community/DataRecovery
Това само в конзолен режим ли работи?
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: възстановяване на изтрити файлове
« Отговор #14 -: Nov 04, 2012, 17:47 »
Ти вече достатъчно си я оплескал с това изтриване, нямаш много избор. Да, само в конзолен режим работи. И дори не говорим за 100% сигурност за въстановяване, а за малко късмет, ще ти е нужен.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.