Автор Тема: Оплакване от странни събития и случки при някой Линукс дистрибуции.  (Прочетена 3945 пъти)

lordvox

  • Гост
Дистрибуция № 1. CAINE (Computer Aided INvestigative Environment)
Италианска дистрибуция. Убунту базирана. Последното издание е № 10. Като се стигне до ръчно задаване на дяловете върху твърдият диск и при натискане на бутона Следващ, то всички зададени дялове автоматично получават /home и инсталацията се разпада и до тук с инсталирането. Може причината да е и в GRUB. Последната качествена  CAINE (Computer Aided INvestigative Environment) е издание 7.0 и е базирано на Убунту 12 или Убунту 14. Притеснявам се да използвам толкова старо издание на Линукс дистрибуция. Нулева поддръжка на Български език.

Дистрибуция № 2. CAELinux  - computer-aided engineering (CAD)
Швейцарска Дистрибуция. Убунту базирана. XfCE.  На външен вид GNOME 2. Специализирана само за Инженери. Натъпкана с инженерен софтуер. Последното издание е № 2018. Като се стигне до ръчно задаване на дяловете върху твърдият диск и при натискане на бутона Следващ, то всички зададени дялове автоматично получават /home и инсталацията се разпада и до тук с инсталирането. Може причината да е и в GRUB. Последната качествена CAELinux  - computer-aided engineering (CAD) е CAELinux 2013 и е базирана на Убунту 12 или  Убунту 14. При CAELinux 2013 е необходимо изключване на хранилища за да не блокира и да работи, както и допълнително задаване на Български език след инсталацията. Поддържа Български език. Притеснявам се да използвам толкова старо издание на Линукс дистрибуция.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Едва ли ще схванеш някога логиката една дистрибуция да има в името си Education..., както и никога няма да намериш, това което търсиш... без да си промениш критериите за търсене.
А талиянците правят красиви сборки, туй знам само, дали са качествени ... - казва ли ти някой, пък и смее ли да попита човек.

П.П. Писъл съм за Condres OS, бяха отворени и двата прозореца със сходни кахъри.
« Последна редакция: Jun 09, 2019, 21:32 от malin1 »
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
По второто (CAELinux) - някой си е инсталирал някакъв софтуер на Xubuntu, после е сложил и pinguybuilder с който е поукрасил и е кръстил полученото. Защо този някой е оставил следното

### CAELINUX ADDONS ###
## OPENFOAM
deb http://dl.openfoam.org/ubuntu xenial main
# deb-src http://dl.openfoam.org/ubuntu xenial main
## GERRIS
deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/popinet/xUbuntu_16.04 ./

в /etc/apt/sources.list, а не където му е мястото (/etc/apt/sources.list.d) - на мен ми говори, че има слаби познания по това, което е направил. Наличието на mousepad, gedit и geany говори за разнобой в идеите му, както и непознаване на базата на която е качил инженерния (тъй важен) софт... Освен това е "замразил" ядрото (оставил е само едно-единствено за ползване, което върви с версията на инсталираните добавки за виртуални машини, предполагам)... Същевременно Xorg-a е плаваща версия...
Та, при него това може да е оптималната комбинация, но при всеки друг - едва ли.

Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
И понеже ми стана интересно, какво толкова е натъпкана с инженерен софт, дето и не е актуален (не върви на *бунту 18.04) - тоя дето го има от външни хранилища за 16.04 - има го и за 18.04, т.е. всеки (абсолютно всеки) може да си сътвори това инженерно чудо на природата, без да има гръмко име, с малко търсене в нета и инсталирано Ксубунту на което да го сложи.
Кел файда обаче, че ще е инсталирано, ако не можеш да работиш с него, а само да го колекционираш.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
lordvox: най-добре попрочети малко как се добавят хранилища и инсталират пакети в Линукс и ще можиш да правиш същите "чудеса" като тези измислени гаражни дистрибуции, но като стъпиш на някоя по-модерна и поддържана дистрибуция.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

lordvox

  • Гост
Благодаря. За Дебиан и Убунту имам книги от 2015 год до 2017 год. За Цент ОС имам книги от 1998 год. до 2003 год.
В момента на компютърът съм с Mageya 7 - rc и отворен прозорец на играта Emilia Pinball, която не можа нито да се стартира, нито да се затвори.
Според Вашето мнение:
Дали да остана с инсталирана Mageia 7 rc на компютъра.
Благодаря.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Отговарям ти в тази тема, понеже другата ти беше заключена. На ландшафното проектиране едно време му викахме градинарство. За него ти трябва мотика, а не софтуер.

Майтапа настрана, но ако наистина мислиш да се занимаваш с това, то Блендер също ще ти свърши работа. Е виж последния им, „зимен“ филм. В него има всичко, което да ти помогне да визуализираш двор.

Не ме слушай, но според мен много трудно ще пробиеш точно в това направление. Богатите хора у нас не са толкова много. Съответно те общуват с други богати. С две думи единия мафиот ще даде поръчката на другия, който му пази гърба. Изключено е да я даде на външен. Това са хора движени от силна мнителност и параноя.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Пак ти отговарям в друга тема, защото съответната е заключена.

1. Брейв е по-джиджана версия Хромиум. Има описание, какво са добавили. Ако тези неща ти харесват, ползвай го. Но имай предвид, че е дори по-шпионски от оригиналния Хром.

2. Ирфан, дори когато беше модерен, беше смотана и грозна програма. По същото време с него съществуваше великолепния XnView. Той реално още е жив и дори вече има версия за нас. Това е една от малкото несвободни програми, които съм ползвал с удоволствие (заедно с оригиналната Опера). Но по принцип е безсмислено занимание. Графичните среди имат много по-добри заместители. Разгледай например gwenview. Аз вече от много години не се глезя с подобни програми и ползвам feh, но той ще ти дойде спартански.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Последен отговор в тази тема, защото не ми се търси друга твоя, отключена тема.

Всички ние сме минали периода на компютърните списания и вестници. Ако изключим периода от преди десети, първия ми вестник е от 1995-та, последното списание си купих в началото на 2007-ма.

Тяхното време просто мина. Днес има Интернет. Не казвам, че е качествен заместител, но е всепроникващ такъв.

С книгите ситуацията е по-особена. Книги винаги ще има. Но точно както периодичната преса, те също изостават с актуалност. Понякога прекалено много. Но имат и едно великолепно качество. Ако си попаднал на правилна книга, то тя ще те научи на основата, над която да надграждаш сам. Последното е много трудно, ако не и почти невъзможно да го направиш без книга.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
А gerris го има като "sudo apt install gerris" в 18.04 и няма да ти реве за изтекъл подписващ ключ.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Не го зная, какво е това Mageya.
Ако излиза на версии като Ubuntu например, по-добре обнови до най-новата. Стига да ти поддържа хардуера. Ако непрестанно се обновява сама като Arch и някои други... , въпросът за обновяването се обезсмисля от самосебе си.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Магея е една от наследничките на скоропостижната Мандрива. Руска разработка. В края на живота на Мандрива, изкупуват остатъците. Ползва модифицирано КДЕ, Дракконф и упрми. Изобщо най-близкото до Мандрива.

Собственика като на повечето руски дистрибуции е някаква борчага. Не е ясно точно, какво цели с нея. По принцип останалите са с идеята да цокат от държавната трапеза. Обикновено им се получава. Това е един от случаите, когато бих предпочел държавата (в случая руската) изобщо да не използва ГНУ/Линукс.

Изкуствено създадени, нежизнеспособни и сбъркани дистрибуции пълни със собственически „творения“ на някой замъглен мозък.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
За тая магия ли става дума https://www.mageia.org/bg/about/ или за Росата?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Баш за нея става въпрос. Но не си далеч от истината. Доколкото съм разбрал, Магея е нещо като къмюнити версия на Росата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lordvox

  • Гост
Не желая да откривам нова тема. Затова ще пиша в тази. Изтеглям OpenSUSE 15.1 и OpenSUSE 42.1. Записвам ги на отделни дискове с Brasero. И при двата гасне монитора и неще да се включи. Не мога да ги инсталирам. Нямат опция за жив диск. Какво става. Имам опит с Линукс от 2012 год. с инсталирането му. Първата ми беше УСУ 8.
Втори проблем.
Домашен лазарен принтер HP Laser Jet P 1102 Professional. Без Wi-Fi. А4
Съвместим заводски тонер CE 282  за 1200 копия. Реално около 400 бр. А4
Почна да захапва по два листа. Набръчкан лист А4 остана в него. Носих го в сервиза на Плесио. Там го почистиха. Там работи.
Отпечатих 10 листа един след един. След това не се активира захапването на хартията.
Занесох го в сервиза на Плесио за втори път. Там си работи нормално. Там захапва хартията.
В къщи не иска да захапва хартията. Светодиодите работят правилно.
Механизма за захапване на хартията не иска да се стартира в къщи.
В сервиза: Windows 10 Pro.
В къщи: CentOS 7.6 и Ubuntu Mate 16.04.
Благодаря предварително.
Активен