Автор Тема: Сайт с множество ip-та?  (Прочетена 1609 пъти)

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Сайт с множество ip-та?
« -: Jan 15, 2013, 19:24 »
Здравейте колеги,

Отдавна не съм писал тук, но сега имам един проблем на който не мога да намеря решение и затова търся малко помощ.

Да вземем примерната следна схема имам домейн да кажем example.com, който хоствам на Apache сървър с ip 192.168.10.100. Това ip ми е дадено от ISP-1, Сега обаче трябва да си сменя ISP-то с ISP-2, без example.com да има downtime. Второто ISP ми дава адрес за Apache-то 172.16.100.10.

Моят въпрос е как да накарам example.com да се отваря от 192.168.10.100 и от 172.16.100.10? Всякакви идеи или линкове ще са ми от ползва, тъй като не успявам да намеря в google информация как се прави подобно нещо.

За да ми сработи схемата няколко дни преди да сменя A DNS записа за example.com към новото ip, ще съм намалил TTL-а в DNS-а на минимума от 300 секунди, като по този начин ще се застраховам, че всички DNS-и по света ще са си flush-нали кеша. След което сменям A записа към новото IP, като оставям и двете ip-та да работят паралелно още няколко дни, след което премахвам старото от Apache-то и готово. Мисля по този начин ще се предотврати downtime-а за example.com, тъй като през 5-те минути докато TTL-а не е изтекъл дори и някой да се върже на старото ip сайта би трябвало да му работи.

Предварително благодаря!
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Сайт с множество ip-та?
« Отговор #1 -: Jan 15, 2013, 20:05 »
Има ли вариант да ползваш и двете айпита едновременно за 1-2 дена?
Другият вариант е да си пуснеш апач с мод прокси на трета машина, да насочиш дис-ите към проксито и като направиш преминаването да преместиш чак тогава днс-ите към новото място.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Сайт с множество ip-та?
« Отговор #2 -: Jan 15, 2013, 20:16 »
192.168.10.100 ....... 172.16.100.10.
Тези IP-та са частни. Такива ли са истинските IP-та или само даваш някакви числа за пример? Сподели какви са ти точно топологията (при теб и до доставчика), ползваш ли някакви допълнителни услуги около обслужването на домейна (основно питам за DynDNS, но ако има и нещо друго) и с какви машини разполагаш.
growchie вече е описал вариантите, които и аз бих ти предложил засега.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Сайт с множество ip-та?
« Отговор #3 -: Jan 15, 2013, 23:31 »
Да мога да ползвам и двете ip-та едновременно в следващите 10-15 дни. Като дадените числа са само за пример иначе реалните ip-та не са това.

Използването на двете ip-та едновременно през двата доставчика на една машина знам как се прави. Апача как да го накарам да ги ползва и двете?

Правя два виртуални хоста за един и същи домейн? Първия виртуален да се биндва на първото ip, втория на второто или ?

На въпросното ip което трябва да освободя няма нищо като услуга освен уеб сайта. DNS-ите по обслужване на домейна са на други ip-та, които няма да пипам.

Топологията е следната ISP-1 -> Vlan 1 -> Машина с Apache eth0
ISP-2 -> Vlan 2 -> Машина с Apache eth1

gateway-те и за двете мрежи са при съответните ISP-та. Освен въпросната машина за сайта разполагам с още няколко хипервайзора на които евентуално мога да вдигна някакви виртуални машини за допълнителни услуги ако има нужда. От първото ISP имам 6 ip-та които мога да ползвам, от второто ISP имам 30 ip-та които мога да ползвам.


Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

Toryx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Re: Сайт с множество ip-та?
« Отговор #4 -: Jan 15, 2013, 23:35 »
Другите вече са отговорили, дори може би по-добре, но аз си мисля за Dynamic DNS? Правиш си регистрация в някой от свободните такива, инсталираш на машината скрипта за обновяване и готово - след като мине на другият адрес, скрипта сам ще те обнови, и няма да има проблеми.. Щом преминеш изцяло на вторият махаш DynDNS-a и voilà. Спомена, че искаш да работят и двата.. това може би ще стане с Round Robin DNS?
Активен

Ali Nebi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 394
  • Distribution: Centos, Debian, Fedora, Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Сайт с множество ip-та?
« Отговор #5 -: Jan 15, 2013, 23:58 »
Здравей,

Щом знаеш как до пуснеш двата доставчика на една машина едновременно, то тогава бих казал че решението е лесно.

Нагласи апаче да слуша на *:80 и си сетни виртуалните хостове да са с *:80 вместо 192.ххх.ххх.ххх:80. Така независимо от къде идва трафика, то апаче ще го обслужи.

Сменяш си ДНС записите без проблем.

Надявам се да съм бил полезен.
Активен

Не се задоволявай да бъдеш дим, когато можеш да бъдеш огън!

Toryx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Re: Сайт с множество ip-та?
« Отговор #6 -: Jan 16, 2013, 00:01 »
Ех, Ali Nebi вече ме изпревари, но ще те линкна все пак (:
http://httpd.apache.org/docs/2.2/bind.html
Активен

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Сайт с множество ip-та?
« Отговор #7 -: Jan 17, 2013, 12:37 »
Благодаря ви момчета.

Реших проблема използвайки това http://httpd.apache.org/docs/2.2/vhosts/examples.html и по-специално тази част от примерите "Serving the same content on different IP addresses (such as an internal and external address)."

Най-вероятно и това, което Toryx предложи с Listen директивата щеше да ми свърши работа, но нещо не бях сигурен как се прави Virtual Host-а да се bind-ва на две или повече ip-та, защото Apache-то ми освен сайта който не трябваше да пада хоства и 3-4 други сайта с SSL-и ползващи различни ip-та, респективно са конфигурирани на различни виртуални хостове. Затова реших първо да прочета малко повече как виртуалните хостове се оправят с 2-3 ip-та и така попаднах на линка който съм дал.

Поздрави и отново благодаря на всички помогнали с идеи!  [_]3
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос