Автор Тема: Избор на ОС за МНОГО старо РС?  (Прочетена 3077 пъти)

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Здравейте. Имам старо РС, което от години само събира прах и реших, да му намеря приложение. Искам да го пригодя за Home Theatre. Ето и показателите на машината:
CPU: AMD Athlon XP 2800+ (2.1 GHz)
RAM: DDR400 2x256MB
VGA: nVidia GeForce 6200
SC: Creative CT4810 3+1 канала
Решил съм да купя комбиниран DVB/аналогов TV tuner в допълнение и да пусна кабелна на РС-то. Та за целта ми е нужна някоя по-лека дистрибуция. Свикнал съм с Ubuntu базираните и за това съм се насочил пак към Ubuntu/Kubuntu/Lubuntu/Xubuntu (особено последните две). Въпросът е, че не знам дали дори те ще са достатъчно "леки", т.като искат мин. 512 МВ рам?! А и до каква степен са подходящи за целта? Моля за малко помощ и съвет коя да избера, или може би друга дистрибуция, различна от Ubuntu?

p.p. Спомням си, че преди съм попадал на тема за Linux насочен изцяло към аудио-видео възпроизвеждане???
Активен

abozhilov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: Избор на ОС за МНОГО старо РС?
« Отговор #1 -: Sep 24, 2014, 11:17 »
Може да разгледаш такива дистрибуции: http://distrowatch.com/search.php?category=Multimedia

Едно време съм си пускал GeeXboX на един стар лаптоп, но личното ми мнение е че подобни машини не стават за  тази цел. С тази видео карта няма да можеш да гледаш HD. Аз лично ползвам едно RPi B+ за тази цел, което заедно с кутийката и карта излиза около 100лв.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Избор на ОС за МНОГО старо РС?
« Отговор #2 -: Sep 24, 2014, 11:30 »
Здравейте. Имам старо РС, което от години само събира прах и реших, да му намеря приложение. Искам да го пригодя за Home Theatre. Ето и показателите на машината:
CPU: AMD Athlon XP 2800+ (2.1 GHz)
RAM: DDR400 2x256MB
VGA: nVidia GeForce 6200
SC: Creative CT4810 3+1 канала
Решил съм да купя комбиниран DVB/аналогов TV tuner в допълнение и да пусна кабелна на РС-то. Та за целта ми е нужна някоя по-лека дистрибуция. Свикнал съм с Ubuntu базираните и за това съм се насочил пак към Ubuntu/Kubuntu/Lubuntu/Xubuntu (особено последните две). Въпросът е, че не знам дали дори те ще са достатъчно "леки", т.като искат мин. 512 МВ рам?! А и до каква степен са подходящи за целта? Моля за малко помощ и съвет коя да избера, или може би друга дистрибуция, различна от Ubuntu?

p.p. Спомням си, че преди съм попадал на тема за Linux насочен изцяло към аудио-видео възпроизвеждане???
Тази тема, вече си е класика.
Относно дистрибуцията - опитай 32 битова Lubuntu 12.04.
Ако имаш нормална резолюция на екрана - не пипай нищо по драйвърите за видеото.
Другият вариант е 32 битова Debian 7 с Lxde, но средата там се държи ужасно и може да се разочароваш. Има проблеми както с панела, така и с файловият браузър.
Тествай и някоя 32 битова rpm. базирана дистрибуция с Lxde, примерно ROSA Fresh Lxde.
Относно възпроизвеждането на видео - то не изисква токова ресурси, като гледането на flash съдържание. Няма да имаш проблеми с него. VLC и SMPlayer са много добри плеъри, достъпни във всички дистрибуции. От Аудио плеърите - ако имаш големи изисквания - фаворит ми е Clementine. Аз ползвам скромният Deadbeef, който ми върши добра работа. http://s19.postimg.org/6pdlywx83/deadbeef.png
« Последна редакция: Sep 24, 2014, 11:37 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Избор на ОС за МНОГО старо РС?
« Отговор #3 -: Sep 24, 2014, 11:41 »
Разгледай това http://xbmc.org/
На мен ми върши прекрасна работа, комюнитито е голямо т.е. хелп ще имаш :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Избор на ОС за МНОГО старо РС?
« Отговор #4 -: Sep 24, 2014, 11:49 »
Гийкс бокса си си е класика. Другата класика я споменават в долното мнение. Не знам за вас, ама аз не съм луд да гледам тия глупости. 25 гиги и за какво? Ако е повече от 1,5-2, го гледам подозрително. Вероятно на огромен телевизор има някакво значение, ама на стандартните никакво.

Скоро гледах на новата Бравия прословутите 4 кб. Сигнала беше от Планета, защото се оказа, че у нас само чалга може да видиш с тази разделителна способност. Ами цветовете бяха искрящи, но пък твърде нереални. Някак си качеството сякаш се убива, а не подобрява.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Избор на ОС за МНОГО старо РС?
« Отговор #5 -: Sep 24, 2014, 13:13 »
Не държа на HD. От него има смисъл само ако телевизорът е над 32', иначе разлиакта е несъществена. Плюс това нито кабелната, нито DVD-тата са с необходимото качество за HD :) Мисля да пробвам GeeXboX-a. Идеята на "проекта" е, да имам "начален" екран с разни screenlet-и (време, часовник, календар, новини, ала-бала), телевизор (кабелна и DVD плеър), радио/музикален плеър и браузър за снимките ми.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Избор на ОС за МНОГО старо РС?
« Отговор #6 -: Sep 24, 2014, 15:32 »
XBMC е перфектен за тази цел, виж ако искаш KodiBuntu http://wiki.xbmc.org/index.php?title=HOW-TO:Install_KodiBuntu_from_a_USB_drive
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Избор на ОС за МНОГО старо РС?
« Отговор #7 -: Sep 25, 2014, 11:09 »
ползвал съм такъв, но имаше 1 ГБ РАМ. Вървеше чудесно със Slackware + XFCE. Това беше преди 4 години, обаче.
Активен

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Избор на ОС за МНОГО старо РС?
« Отговор #8 -: Sep 25, 2014, 11:45 »
Имам проблеми с GeeXboX-a! Реших да пробвам първо на лаптопа от Live USB. С локалните файлове проблем няма, НО, нито се свързва с интернет (Wi-Fi и LAN), нито открива USB DVB-T Tuner-a?! Старирам PVR/DVR клиенти (пробвах с различни), но единствено получавам съобщения от сорта на "...lost connection"? Свалих XBMC и го инсталирах като приложение на Zorin OS 9 и Windows 7, но и там е същата работа?! Някой ако го е настройвал да работи нормално, моля да помага :)

п.п. Основната идея е да "подкарам" TV Tuner, a не Internet Live TV!?
Активен