Автор Тема: linux ubuntu 10.04  (Прочетена 2644 пъти)

ArriS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
linux ubuntu 10.04
« -: Jul 27, 2010, 20:57 »
Здравейте поздравления за хубавия сайт от доста време мяркам по някой поглед тук - там :) та реших да се допитам до вас значи преди около 2-3 години си бях поръчал диск на убунту тогава най-новия беше 8.04 получих диска от англия в омекотен плик с стикерите вътре та ползвах го около месец и половина после минах пак към старото експи .Наскоро видях ,че е излязла нова версия 10.04 славих е днес изпекох я на диск даже го и човърках малко с лайв сиди-то та да ви попитам понеже искъм да си го сложа и да махам отново експи-то ще имам ли проблем с драйверите на принтера ми той е cannon ip1500 pixma ,че миналия път бая зор видях докато намеря а и не бяха читави принтера реагираше като олигофрен и понякога правише по 10 копия от 1 нещо когато вече съм задал друго да печата той пак пуска старото  :o  а и другото нещо със съраунд система съм на пц-то creative  5.1 канален звук има ли някакви настройки и работи с които ако не работят всичките 6 части на системата по някакъв начин да ги настроя и да я подкарам защото е кофти примерно да ми работи централната и 2те фронт колони а буфера и другите 2 да не работят ако може и някой да ми даде сайтове за най-новия безплатен излязъл софтуер до момента на линукс и някакъв хубав плейър за музика и филми ако може и най-често използваните команди с конзолата защото помня само sudo apt-get install "ime" както и някакви сайтчета за модификаций теми и такива неща да си го докарам по мой вкус (пц-то ми е силно мога да си го позволя) а относно игрите стига ми да върви warcraft frozen throne III с последния патч + garena и GarenaMaster (последното е лънчър в който се съдържат около 10-тина 15 чийта за garena) и разни там джунджурий като часовник календар времето температурата на ядрата и такива работи доста писах дано не съм подразнил някой ,но без тези основни неща ще си блъскам главата доста време докато ги постигна без помощ ако изобщо успея нужно ми е съвсем малко за да схвана ако някой ми обясни просто и кратко за тези неща. Благодаря на всички отзовали се . Наистина искам да си свикна с линукса .
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #1 -: Jul 27, 2010, 21:28 »
За Убунту не съм пробвал, но в новото Кубунту след като влючиш принтера, отваряш контролния център и избираш принтери. Карам по памет но има опция "добавяне от мрежата" или нещо подобно. Сваля ти пълен списък с марки и модели. След като избереш вида на твоят принтер за секунди сваля и инсталира драйвъра, след което ти предлага да отпечата тестова страница. Досега не съм намирал принтер, за който да не намери драйвър. В името на науката включвах даже изхвърлени стари матрични принтери и тях подкарваше. Предполагам, че  Убунту има същите възможности. Все пак само графичната среда е различна. Относно плеъра, VLC за мен е фаворит, независимо в каква операционна система се ползва.
« Последна редакция: Jul 27, 2010, 21:30 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ivo3d

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 161
  • Distribution: Mint Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #2 -: Jul 27, 2010, 21:35 »
За принтера:

http://mytech.bg/uroci/19/Unix/1027/%D0%9A%D0%B0%D0%BA+%D0%B4%D0%B0+%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B5+%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80+Canon+Pixma+IP1500+%D0%BF%D0%BE%D0%B4+Ubuntu+Linux

Warcraft би трябвало да тръгне с wine според сайта им. Пиши в google warcraft frozen throne wine или warcraft frozen throne ubuntu и ще намериш решения.

Останалите неща - с това sudo apt-get install "ime" си инсталираш всякакъв софтуер. Стига с това търсене по сайтове. За календара, часовника и останалите "джунджурии" - sudo apt-get install screenlets и в менюто търсиш screenlets.

За аудиото - като си цъкнеш долу "говорителчето" можеш да настроиш каналите. И стига с това "буфер" маа му стара, Субуфер е и корена на думата няма нищо общо с "буфер"

//offtopic

Още отсега да те предупредя - ако пишеш по тоя начин, това ми е последния отговор, предполагам и останалите ще ти дадат макс един отговор гратис.

Първо - в българския език от известно време има изречения, в които е добре да си обособяваш мислите. Има и запетайки, които също имат определена функция. Има малки и главни букви (имената се пишат с главна, както и началото на изречението, искрено се надявам да го знаеш).

Освен това - отделните въпроси се изреждат по някакъв начин, обикновено с параграфи.

ОСВЕН ТОВА - преди "з" и "с" се пише "със", преди "в" и "ф" - "във". "Й" в края на изречението - само при единствено число. За пълен и кратък член изобщо няма смисъл да говорим.

Не очаквай сериозни отговори и добро отношение с тази граматика. Измъчих се докато ти прочета поста и ти хвана мисълта.

Успех,
Иво
Активен

ArriS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #3 -: Jul 27, 2010, 21:55 »
Извинявам се за правописа си.Доста съм немърлив в това отношение а и често го правя от мързел!Знам как трябва да се пише правилно ,но често не обръщам внимание на тези неща особено из нета.Благодаря за отговора а относно Warcraft-a знам ,че тръгва под линукс чрез Wine ,но незнам за Garenata - която е клиент чрез който играем в мрежа все едно чрез хамачи.За сайтовете питах понеже ще е хубаво да си имам някакъв набор от сайтове за такива добавки и екстри с които мога да променям визията и удобствата на ОС-то.

@cybercop
Да Убунту има същата функция ,но от всички изредени драйвери точно за моя модел нямаше и трябваше да търся някакъв направен в последствие от  друг потребитер или група от хора на които им е трябвал.За програмите като VLC player и всеки друг новоизлязъл софтуер има ли определен сайт на който се постват програмите? 10х
Активен

ivo3d

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 161
  • Distribution: Mint Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #4 -: Jul 27, 2010, 22:02 »
В менюто, в System->Administration има Synaptic package manager. Там са всичките програми, които ги има в хранилищата на убунту, като можеш да си добавяш и още хранилища. Ако ти трябва VLC - пишеш в програмата vlc, маркираш "vlc" за инсталиация и натискаш "apply". И оттам нататък в меню-то имаш vlc. Ubuntu-то си се грижи самичко за ъпдейтите.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #5 -: Jul 27, 2010, 22:13 »
Инсталирай системата, при инсталацията има опция "Инсталиране на системите една под друга. Така ще имаш и двете системи едновременно. При стартиране на компютъра програмата за първоначално зареждане ще те пита коя да стартираш. От Live CD изобщо няма да можеш видиш пълните възможности на системата. Най вече защото не си я ъпдейтнал, а на диска има само най- необходимият софтуер. Освен това работещата върху виртуални дискове система е доста бавна. Един съвет. Първо стартирай системата от Live CD, свържи я към мрежата и тогава инсталирай. Така Убунту ще изтегли от огледалата и ще инсталира езиковите пакети /около 15/ още по време на инсталацията.
« Последна редакция: Jul 27, 2010, 22:15 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Tuchkata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 89
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #6 -: Jul 27, 2010, 23:41 »
Все си мисля, че и инсталиране с помощта на Wubi под Уиндоус няма да е лошо като първа стъпка, за да види какво ще тръгне и какво не, а и като начало, докато "усети" линукса, да има работеща операционна система и съответно да пробва най-различни фокуси на Убунту-то. 
Активен

ArriS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #7 -: Jul 28, 2010, 02:32 »
Здравейте отново сега съм с Убунту-то сега го сложих направих ъпдейтите около 60 пакета свали някакви и ги инсталира ,обаче имам проблем с скайпа която и версия да сваля от сайта на скайп и от др-те сайтове ми дава грешка и не иска да инсталира пакета :(
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #8 -: Jul 28, 2010, 07:20 »
Първо честито ти ubuntu, да се надяваме че няма да имаш твърде големи проблеми с ползването му. Препоръчвам ти да погледнеш тази страничка:
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Lucid
Там има доста написано точно за това което ще те мъчи, инсталиране и настройка ;D. Също и не забравяй и форума на ubuntu
http://ubuntuforums.org/
Tuk ще се постараем да ти помогнем, но повече информация ще намериш там за наболелите въпроси.
Успех
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #9 -: Jul 28, 2010, 07:43 »
Добра новина за тебе. При 10.04 скайпа е включен в хранилищата. Просто пишеш в конзолата "sudo apt-get install skype".За всеки случай отвори "Източници на софтуер" и активирай всички хранилища. Това можеш да направиш и от Synaptic.
« Последна редакция: Jul 28, 2010, 07:52 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ArriS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #10 -: Jul 28, 2010, 15:11 »
Всеки път когато пробвам да инсталирам Скайп излиза следната грешка :

Error: Dependency is not satisfiable: libqt4-dbus (>= 4.4.3)
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #11 -: Jul 28, 2010, 15:14 »
иска и този пакет libqt4-dbus, ама я кажи как го инсталираш тоя скайп?
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

ArriS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #12 -: Jul 28, 2010, 15:30 »
Свалям го от официалия сайт на скайп .Скайп за линукс има 2 версии за Убунту има и за Дебиан и Дебианската я пробвах та дърпам е с мозилата и щракам 2 пъти на пакета ... и излиза тоя шит.
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #13 -: Jul 28, 2010, 15:41 »
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Lucid
чети бе, там има и за скайп как да добавиш хранилище и да го инсталираш през синаптик.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: linux ubuntu 10.04
« Отговор #14 -: Jul 28, 2010, 17:59 »
Скайпа си го има в хранилищата на Убунту и то по- нова версия от тази, която се сваля от официалната страница. Както ти казах, отвори Synaptic, избираш "Настройка">>"Хранилища" и активираш всички хранилища. След това презареждаш хранилищата. Можеш да намериш и инсталираш скайпа в Synaptic, а можеш и да го инсталираш с командата "sudo apt-get install skype".
Това съм го правил преди 2 дни, така, че няма как да не стане, ако не си омазал нещо.
ПП. Тази вечер инсталирах на една позната новата Mint KDE. И там си го има в хранилищата и се инсталира с команда без проблем.
« Последна редакция: Jul 28, 2010, 23:19 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png