Автор Тема: С кои езици работи Linux  (Прочетена 9929 пъти)

westony

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
С кои езици работи Linux
« -: Sep 05, 2010, 12:28 »
Ламерски, но няма как ... На какъв език и с какъв компилатор се използва, за да създам обикновена програмка??? Ако пиша на С все трябва да си имам едно ./file_name за да го изпълни!!! Но искам да пиша на "неговия" език, но нз кой е :D какво и използвания компилатор


Мерси предварително
Надявам се да избегнете подигравките !!!!
« Последна редакция: Sep 05, 2010, 22:27 от westony »
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Ламерски въпрос
« Отговор #1 -: Sep 05, 2010, 13:00 »
Ами... може да използваш всичко което компилира и интерпретира.

gcc, php, perl, bash, python, pascal и т.н.

Списъка е необятен...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ламерски въпрос
« Отговор #2 -: Sep 05, 2010, 13:13 »
Ламерски, но няма как ... На какъв език и с какъв компилатор се използва, за да създам обикновена програмка??? Ако пиша на С все трябва да си имам едно ./file_name за да го изпълни!!! Но искам да пиша на "неговия" език, но нз кой е :D какво и използвания компилатор


Мерси предварително
Надявам се да избегнете подигравките !!!!

Глупаво заглавие на тема! Оправи го, а преди това може да прочетеш и правилата.
Отностно въпроса - малко странен. Ако пишеш програма за windows трябва да правиш exe-та. Като пишеш програма за linux - exe-тата отпадат. Както е казал n00b списъка от компилатори и интерпретатори е доста голям. И както е това "неговия език" - за асемблер ли говорим или нещо съм в грешка?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

westony

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Re: Ламерски въпрос
« Отговор #3 -: Sep 05, 2010, 20:51 »
Ми ти сам го каза C/C++ създават ехе-та щото са за Windows, а кои езици ползват Linux ??? Марак че по-голямата част от него е написана на С .... ама това е друг въпрос!
Искам да пиша програми за Линукс ето като Rhytmbox, Bansheee и тн но за линукс ???!?!
« Последна редакция: Sep 05, 2010, 20:55 от westony »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ламерски въпрос
« Отговор #4 -: Sep 05, 2010, 21:36 »
Искам да пиша програми за Линукс ето като Rhytmbox, Bansheee и тн но за линукс ???!?!

Аз още казах  и да смениш заглавието на темата, ама така като гледам не си го направил!
Ми пиши де - кой те спира. Вече знаеш че програми се стратират така:
Код:
$./програма
Ако искаш след като я компилираш си я преименувай с едно "exe" накрая :D :D :D. Макар и да няма смисъл от него :D.


PS: Малее сега виждам какво си написал. Къде съм казал че C/C++ са за windows??? Значи има си компилатори за windows и за linux. Инсталирай си gcc, cpp, c++ знам ли още какви има и пиши код. После го компилираш и готово.

http://aplawrence.com/Linux/c_compiling_linux.html - това е първият линк който ми излезе в google.com
« Последна редакция: Sep 05, 2010, 21:40 от backtolife »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Ламерски въпрос
« Отговор #5 -: Sep 05, 2010, 21:51 »
Ами exe-та съществуват навсякъде. Сега някой ще се заяде, остави ги даси говорят...
Писането на програми в Windows\GNU става по горе-доло идентичен начин,общото е, че за да пишеш програми като гореспоменатитети трябват други неща освен знание по C/C++.

В бозата се използват класовете за унифициран изглед. В GNU/Linux не е така. Основните видове приложения са GTK или QT базирани. От там нанатък езикът няма голямо значение. Всъщност в момента повечето разработчици за графични програми под GNU/Linux се опитват да се оттърват от C.

Каква е идеята:
Вариант 1) Пишеш сложна програма, изискваща висока производителност - използваш нативните за средата програмни методи -  C/C++/C#( В краен случай Java) и използваш съответните библиотеки за графичните интерфейси, като си помагаш с инструменти за изграждането на външния вид.
Краен продукт - изпълним фаил ( без рашерение .exe, защото разширенията в GNU/Linux така или иначе саза удобство, но ако искаш му напиши .exe - все тая )

Вариант 2) Пишеш Desktop ориентирана програма - езика е от без голямо значение защото повечето библиотеки имат обвивки за съответните езици. Работиш на голяма скорост, не оптимизираш и имаш доста неща на готово. Примерни езици -  Ruby, Python, Javascript.
Краен продукт - Обектен код ( полукомпилиран ) или скриптова програма с по-голяма интероперативност. Използва се при разработка на plugins, Web приложения, прости desktop приложения.


Имай предвид, че програмите който си изброил са на 5+ години разработка.

П.П ако нещо не ти е ясно, моля допитай се до книга или преподавател, защото въпросите които задаваш нямат общо с програмирането като цяло, а са фундаментални и би трябвало да си запознат с тях от 7-8ми клас. Разискването им изисква много време и писане и не са по силите на нито един форумджия.
« Последна редакция: Sep 05, 2010, 21:53 от shoshon »
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Ламерски въпрос
« Отговор #6 -: Sep 05, 2010, 21:56 »
Ми ти сам го каза C/C++ създават ехе-та щото са за Windows, а кои езици ползват Linux ??? Марак че по-голямата част от него е написана на С .... ама това е друг въпрос!
Искам да пиша програми за Линукс ето като Rhytmbox, Bansheee и тн но за линукс ???!?!

Готово! За каква платформа? x86 - i386, i686; amd64; ia64; powerpc; arm?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Ламерски въпрос
« Отговор #7 -: Sep 05, 2010, 22:17 »
Ми ти сам го каза C/C++ създават ехе-та щото са за Windows, а кои езици ползват Linux ??? Марак че по-голямата част от него е написана на С .... ама това е друг въпрос!
Искам да пиша програми за Линукс ето като Rhytmbox, Bansheee и тн но за линукс ???!?!

Готово! За каква платформа? x86 - i386, i686; amd64; ia64; powerpc; arm?


Отговорите стават все по интересни. Не можах да разбера това за какво го написа. Явно вече програмирането се е изменило. Ти на шестнадесетичен редактор ли програмираш?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ламерски въпрос
« Отговор #8 -: Sep 05, 2010, 22:18 »
//off
Ти на шестнадесетичен редактор ли програмираш?

Това сигурно ще е яко ;).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

westony

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #9 -: Sep 05, 2010, 22:36 »
Смених името на темата както поискахте ...

Благодаря за отговорите, въпроса е че в моя университет като кажа линукс всичко бяга от мене все едно са видяли призрак, в нета си нямам и представа какво да търся /че инфо има имааа ама незнам какво да търся за да го намеря/ и затова реших да попитам тук кои са актуалните езици за програмиране в Линукс.
За посочените програми, просто не се сетих за други и споменах тях.

Връзката с въпроса е понеже от известно време се занимавам със С програмиране и се допитах до един програмист, как да продължа обучението си самостоятелно без да давам пари за някакви безсмислени курсове, които дават лист хартия, че съм присъствал и че съм си платил, и човека ми каза: Хвани си един линукс поразръчкайно почни да пишеш приложения и ъпдейти по него и така със сигурност щял съм да напредна, но въпроса е от къде да започна :D
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #10 -: Sep 05, 2010, 23:07 »
Програмирането си е програмиране. Кой колко добър специалист е зависи от целите които си поставя, не от платформата.

С ъпдейти за Линукс няма да стигнеш до никъде. Щом си захванал С, разгледай GTK средата - тя е интересна. Ама пак няма да стигнеш до никъде.

Програмиране се учи като ти поскъсат малко четирибуквието заради изостанали проекти или имаш страст да напишеш нещо което друг не се е сетил да напише ( или не знаеш, че съществува). Може и да пробваш с Web програмиране, щото хваща окото на начинаешия.

За кой университет говориш? Кого питаш? Ако питаш чистачката нормално да бягат от тебе.

И отностно въпросът с езиците: Сега разбирам че си вече в университет. Не го питай това повече... Не чакай...

Знаеш ли какво е език? Езика е структура от лексика и граматика позволяващи изразяването на мисловния процес? Програмните езици се различават от човешките само по 1 нещо:
- Недвусмисленост

Всички компютри мислят. Всички хора мислят. Всички използваме езици. Какви езици? Зависи на какво са ни научили ( какъв компилатор/интерпретатор имаме ).

« Последна редакция: Sep 05, 2010, 23:12 от shoshon »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #11 -: Sep 05, 2010, 23:08 »
Ами започни да правиш разлика между език за програмиране и компилатор. Пожеш да програмираш на C/C++ и под windows и под linux. И в двете операционни системи printf() прави едно и също, разликата е в компилатора който използваш.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Ламерски въпрос
« Отговор #12 -: Sep 05, 2010, 23:10 »
Отговорите стават все по интересни. Не можах да разбера това за какво го написа. Явно вече програмирането се е изменило. Ти на шестнадесетичен редактор ли програмираш?

//off като ми тръгне компютъра първото което пиша е call -151 и вземам root права моментално.

Смених името на темата както поискахте ...

Благодаря за отговорите, въпроса е че в моя университет като кажа линукс всичко бяга от мене все едно са видяли призрак, в нета си нямам и представа какво да търся /че инфо има имааа ама незнам какво да търся за да го намеря/ и затова реших да попитам тук кои са актуалните езици за програмиране в Линукс.
За посочените програми, просто не се сетих за други и споменах тях.

Връзката с въпроса е понеже от известно време се занимавам със С програмиране и се допитах до един програмист, как да продължа обучението си самостоятелно без да давам пари за някакви безсмислени курсове, които дават лист хартия, че съм присъствал и че съм си платил, и човека ми каза: Хвани си един линукс поразръчкайно почни да пишеш приложения и ъпдейти по него и така със сигурност щял съм да напредна, но въпроса е от къде да започна :D

Да - младежа те е посъветвал много хубаво, но както сам виждаш не е казал C или някакъв език... аз примерно изявявам желание да хвърля един поглед на scala, ruby, python и разни други, но от липса на време не мога да го направя... Затова той те е оставил да вземеш решението сам. Дори и да избереш C обаче там хаоса е пълен - C, Objective C, C++, C++ 0x. Сега прибави и разните му компилатори с техните им особенности.

В общи линии - спасението на давещите се е в ръцете на самите тях.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

dvanaise

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE, LXDE
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #13 -: Sep 05, 2010, 23:27 »
абе омотахте го човека с тез сложни изказвания и 14 версии на един и същи език.

аз как ги виждам нещата.

1. Избираш си език за писане - този който искаш да научиш ако вече не знаеш някакъв. Например С
2. Търсиш компилатор за Линукс за съответния език. За С примерно gcc
3. Почваш да пишеш програмки за да научиш езика. Примерно почваш с едно просто показнане на Hello World!!!
4. Намисляш си някаква по-сложна програма и почваш да я пишеш. Като казвам по-сложна нямам предвид на напишеш компилатор за С# а например да напишеш твой си вариант на играта Бикове и Крави примерно. Разбира се първо трябва да измислиш алгоритъма и след това просто трябва да го преведеш на езика който искаш да научиш

последно на С ли се спря?

westony

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #14 -: Sep 05, 2010, 23:43 »
#shoshon - ТУ-София уча и си имам много препораватели готини по програмиране, нооо щом намеся Linux те сменят темата, смисъл те са на принципа, което ми върши работа, това ползва... Аз обаче искам повече познания, при windows винаги можеш да намериш много материали и все ще попиташ някой да ти каже какво да търсиш, ако незнаеш. Но за Linux вече нещата стават нещата малко по-сложни.

Относно езика да, но немогат да ми хрумнат някакви задачки които да ми развият мозъчето / lol / и затова човека ме посъветва подхвани линукса, там винаги има какво да се подобри / :D / всичко е OpenSource играй си с кода и ще си промениш начина на мислене... а за работата съм 100000% сигурен, че си прав, но искам малко първо да се поошлайфам ...

И другото нещо е че MonoDevelopment не иска да ми компилира проектите ... GCC некакси ми е много странно да го ползвам, некакси не се чувствам наместо като го ползвам ...
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 9044 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7621 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7688 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 40106 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Linux From Scratch - Do-it-yourself-Linux
Начини за увеличаване на бързодействието
neosofti 2 4730 Последна публикация Jul 03, 2009, 08:43
от tyuio