Автор Тема: Проблем с HDD след спиране на сървъра  (Прочетена 4788 пъти)

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #30 -: Dec 27, 2023, 22:37 »
Аз пак да повторя БИОСа е направен при активен Quick Start да не открива някой неща ...веднага (хеле па с гоуем Spin Time) така и така ОС като зареди ще си подкачи драйвера и БИОС-а да го духа  ;D

нали се сещаш че ако е (само) от кабела то и при рестарт ще го прави, а ти твърдиш че всеки рестарт е успешен (при подгрял и развъртян диск - след нуапешен студен старт, който обаче му е дал време да се инициализира и развърти)

отделно че (аз) не мисля че трябва да го проверява за грешки всеки път (не ССД диск) а веднъж месечно, което ме навежда на мисълта за "мръсно-то изключване", а и как така кабела прекъсва само по време на зарежадне а не и при работа...


П.П. Така като гледам САТА-0 кабела ти е здрав, нали не ти е  правило пеоблеми ССД-то смени ги за пробата САТА-0 и САТА-3 и дай да видим и САТА-0 дали ще ти се губи из БИОС-а

ССД-то няма проблем, сменях всички възможни кабели, други дискове докарах дето знам че работят - и само този не работи, на никой сата порт.
След рестарт тръгва и работи доста бързо, без проблем, сега извадих от него 406ГБ инфо през фтп наведнъж, грешка няма!
Ще разгледам БИОС за такъв бърз старт, мисля че го мернах някъде там, даже Делл-а имаше 4-5 такива такива варианти за старт - много бързо и много бавно, не съм ги пипал а като цяло БИОС-а го ресетнах за да съм сигурен че не съм омазал нещо аз и да е в мен вината!
Обясни ми моля те какво имаш впредвид под "мръсно изключване" Аз го гася само през терминала, копчето използвам само за старт.
Активен

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #31 -: Dec 27, 2023, 22:53 »
Аз пак да повторя БИОСа е направен при активен Quick Start да не открива някой неща ...веднага (хеле па с гоуем Spin Time) така и така ОС като зареди ще си подкачи драйвера и БИОС-а да го духа  ;D

нали се сещаш че ако е (само) от кабела то и при рестарт ще го прави, а ти твърдиш че всеки рестарт е успешен (при подгрял и развъртян диск - след неуспешен студен старт, който обаче му е дал време да се инициализира и развърти)

отделно че (аз) не мисля че трябва да го проверява за грешки всеки път (не ССД диск) а веднъж месечно, което ме навежда на мисълта за "мръсно-то изключване", а и как така кабела прекъсва само по време на зарежадне а не и при работа...


П.П. Така като гледам САТА-0 кабела ти е здрав, нали не ти е  правило проблеми ССД-то смени ги за пробата САТА-0 и САТА-3 и дай да видим и САТА-0 дали ще ти се губи из БИОС-а

--
Предполагам че проблемния диск е uuid 9d5d28... (понеже другите 2 изскачат точно след съобщения за откриването на SSD/NVMe съответно) и точно тоя 9d5d28... чака нещо да приключи а то не сколасва (овреме)

A start job is runnig for /dev/disk/by-uuid/9d5d28... (1m 1s / 1m 30s)

като това си е винаги там и след 2те снимки на БИОС-а (видим/невидим) което значи че БИОС-а видял не видял ОС-а винаги го е видял, но не знам какво чака (и не дочаква) ...предполагам мръсно изключване(и да си дозапише журнала да го копира върху истинския диск а SMR/TDMR писането е бавно). Както казах ОС драйвърите вече не разчитат на БИОС, те сами си откриват/инициализират/подкарват хардуера - БИОС е вече само за събуждане на комп-а и инит на хардуер нужен за началното зареждане (а тоя предполагам не ти е буутващ диск) а оттам вече си го поема ОС драйвъра (никой не печата по екрана/пише във видео паметта през БИОС-а в днешно време)
Сега виждам че си дописал отдолу - а аз ще го цитирам наново:
Да точно този е проблемния.
Имаше такова предположение от колега по-нагоре, но не е така. При студен старт на машината нито БИОС го вижда нито Линукс го вижда със lsblk в emergency mode в който ме пуска след това изчакване от 1мин и 30 сек. Предполагам това изчакване е зададено в кърнела точно поради причината която казваш, че е вероятно да се случи - чакане на бавен диск, но така или иначе диска не се открива и Линукс спира зареждане на кърнела до тук и влиза в този режим. И така.... единственото което ми остана е да пусна БИОС да буутва възможно най бавно и да видим.... ама това за утре, че сега работи :D  ;D ;D
Все пак моля малко повече инфо за този мръсен шътдаун плс.
Лека
« Последна редакция: Dec 27, 2023, 22:56 от ivanovslavy »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #32 -: Dec 27, 2023, 22:54 »
По смарта не се вижда нищо лошо. В идеално състояние е.
Едно време ама много отдавна съм виждал едно delay по биосите, колко секунди да чака диска да се открие.

Може и да има нещо общо с този бърз старт.  ???

Най хубавото нещо по нататък е ако имаш друг компютър да го пробваш там. На различен хардуер на различен биос....
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #33 -: Dec 27, 2023, 22:57 »
Ами той ресета на Дел БИОС-а обик. го връща на Бърз Старт (по подразбиране) ...но пак зависи от БИОС-а де
За пробата дай го на най-бавния вариант (да му даде време да се развърти и ад си подгрее Хелия)

--
За мръсното изкл. аз нямах предвид от копчето ами ..обик. ако си си писал сам (или копи/пейст) *.service файла, тия примери обик. нямат тая опция (Изчакавам сервиса да приключи там каквото има да приключва преди да го убия и продължа)
т.е. при изкл. има опция подобна на тая дето виждаш при пускане (напр. Изчаквам 1м 30с и ако не е приключил дотогава аз си продължавам) та... в такъв смисъл мръсно  т.е. някой от товите услуги там 1) или няма опцията да изчаква при изкл. 2) или я има но не и стига таймаута и ОС си продължава т.е. един вид пак имаш мръсно изкл. (недозаписани неща по диска - това нещо Уиндоуса редовно го прави на НТФС при приспиване и после линукса го монтира само за четене щото dirty флага е дигнат), затова казах ако си изкл. всичките сервизи там дето си му ги накачулил пак ли го прави (аз не изкл. и да е хардуерен проблем, но нека първо изключим софтуерните)
« Последна редакция: Dec 27, 2023, 23:06 от remotexx »
Активен

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #34 -: Dec 27, 2023, 23:03 »
По смарта не се вижда нищо лошо. В идеално състояние е.
Едно време ама много отдавна съм виждал едно delay по биосите, колко секунди да чака диска да се открие.

Може и да има нещо общо с този бърз старт.  ???

Най хубавото нещо по нататък е ако имаш друг компютър да го пробваш там. На различен хардуер на различен биос....

Имам.... Разбира се че имам  Стария домашен сървър със Intel i3 трето поколение, който замених с този Делл, понеже не можеше да транскодва 4к видео за jellyfin-a. И аз това мислех, утре сутринта да правя..... БИОС-а да буутне възможно най бавно и ако няма резултат го вадя и влиза в старата кутия на който също имам работещ Линукс. Ще стане всичко доста бързо и ще шерна инфо да Ви кажа какво е станало.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #35 -: Dec 27, 2023, 23:10 »
Аз пък имам една стара щайга 15-тина годишна (АМД 6 ядрен) и ...след студен старт... зависи колко е изстинал.. понякога и до БИОС не стига, но аз го оставя така 10-15 мин на чисто черен екран (даже и видеокарта не може да инициализира) и след рестарт е.. като млада булка  :P
Предполагам стари кондензатори, пиково натоварване при ре/старт иил студен старт, но не ми се ровичка из него сега с поялника - винаги след подгряване тръгва (повечко минутки при повечко стоене изкл.)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #36 -: Dec 27, 2023, 23:18 »
А можеш ли да ъпгрейнеш биоса на този делл. По някой път такива работи с неоткриване или неправилно инициализиране на хардуер се оправят точно със флашване на биоса..... Ако има по нов де.....
« Последна редакция: Dec 27, 2023, 23:36 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #37 -: Dec 28, 2023, 00:06 »
А можеш ли да ъпгрейнеш биоса на този делл. По някой път такива работи с неоткриване или неправилно инициализиране на хардуер се оправят точно със флашване на биоса..... Ако има по нов де.....
Ще го провера това утре като влеза пак в БИОС, иначе Линукс-а ми вадеше съобщение за ъпдейт на фирмуера на някой от компонентите, като влеза през ssh и веднага го виждах това съобщение. Направих го и сега хардуера е 100% ъпдейтнат.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #38 -: Dec 28, 2023, 01:24 »
Още един глас за обновяване на БИОСА/Фърмуера.
« Последна редакция: Dec 28, 2023, 01:28 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #39 -: Dec 28, 2023, 01:53 »
Още един глас за обновяване на БИОСА/Фърмуера.
Обновен е до последния, в системния лог на БИОС-а го виждам по дата и час даже кога е ъпдейтнат.
Също така забавих буут-а със 10сек - макс възможното, резултата е същия - хард диск след старт няма а след рестарт има. Мира не ми дава, но надеждите ми тотално се изпариха и нещата клонят към сервиз за новия хард.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #40 -: Dec 28, 2023, 02:39 »
Ами ..ако захранването ти е достатъчно яко и не е от кофти хардуер (кондензатори) - комай последното което остана да пробваме е да превключиш от UEFI на legacy mode да видим там дали ще го вижда всеки път (не да пали и да работи а БИОСа дали ще го вижда като диск всеки път)

- Enabling floppy disk scan or other similar options to lengthen the boot process  :P
« Последна редакция: Dec 28, 2023, 02:42 от remotexx »
Активен

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #41 -: Dec 28, 2023, 08:55 »
Добро утро на всички,
Тествах го в другия компютър - резултата е същия - при старт диск няма, при рестарт се открива.
Считам че направих достатъчно и всевъзможни тестове и спирам с тях. Извадих го и ще го пращам към сервиз. Ще Ви информирам все пак какво е станало и как са се стекли разговорите с продавачите. Благодарен съм на всички за оказаната помощ. Желая Ви спорен ден.
Слави.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #42 -: Dec 28, 2023, 09:27 »
Да не се връщам и да чета всичко отначало, ама нали ужким бил новичък комп с нов диск ?

Е как да му е слабо захранването, или подути/изтекли кондензатори по дънната платка ? И най-кекавото чисто ново захранване трябва да храни един хард диск, едно есесди и едно дъно. Като знам какви дърти кочини съм правил. егати и чисто новите компоненти.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #43 -: Dec 28, 2023, 09:51 »
Да не се връщам и да чета всичко отначало, ама нали ужким бил новичък комп с нов диск ?

Е как да му е слабо захранването, или подути/изтекли кондензатори по дънната платка ? И най-кекавото чисто ново захранване трябва да храни един хард диск, едно есесди и едно дъно. Като знам какви дърти кочини съм правил. егати и чисто новите компоненти.
Всичко е новичко бро, извадено от кашона дет се вика. Събирах си парички и купих нещата като подарък с цел да имаме модерен домашен сървър в малък размер с много сторидж и стриимване на 4к видео със jellyfin.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #44 -: Dec 28, 2023, 10:16 »
Дано да сменят диска с качествен. И новия да държи, както държаха старите компоненти. С много часове непрекъсната сървърска работа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.